Co miesiąc w Polsce powstaje blisko 30 tysięcy firm.

Każde z nowych i istniejących już przedsiębiorstw na pewno wystawia faktury jako dowód zrealizowania usługi lub sprzedaży produktu.

Faktury można wystawiać na różne sposoby- w Excelu lub nawet ręcznie. Jednak czy ktoś jeszcze tak robi…?

Aby stworzyć szybko profesjonalną fakturę, większość polskich przedsiębiorców korzysta z programów do fakturowania online.

Dziś pokażę Wam 10 najlepszych programów do wystawiania faktur w 2023, bez których polscy właściciele biznesów nie wyobrażają sobie życia, ponieważ oszczędzają im one wiele czasu i pozwalają wystawić każdy rodzaj faktury.

Jakie są najlepsze programy do wystawiania faktur?

#Nazwa programuCena
1.Fakturowniaod 0 zł/mies
2.FakturaXLod 0 zł/mies
3.inFaktod 5 zł/mies
4.iFirma.plod 0 zł/mies
5.Firminood 0 zł/mies
6.Melpe.pl9 zł/mies
7.Mega-Tech.com.pl100 zł/rok
8.Fakturalight.pl150 zł/rok
9.Faktura.pl13,99 zł/mies
10.Faktura-online.pl6,23 zł/mies

1. Fakturownia

Funkcja Turbofaktury
Tłumaczenie faktur na ponad 20 języków
Dostępna każda waluta
Obsługa magazynów

Zawyżona cena pakietu Pro Plus

Fakturownia działa na rynku od wielu lat i od tego czasu cały czas polepsza swoje usługi i zdobywa kolejnych klientów. Jest ich już ponad 500.000 i nie dzieje się to bez powodu.

Fakturownia to jeden z bardziej kompletnych programów do fakturowania. Zaprojektowany jest w taki sposób, by praca z nim odbywała się jak najszybciej.

Wystawianie faktur to kwestia chwili, a dodatkowo nie musisz robić tego z poziomu komputera, gdyż dostępna jest aplikacja na Androida oraz iOSa. W programie możemy stworzyć wiele dokumentów, w tym faktury VAT, zamówienia, korekty, zaliczki, kasa przyjmie.

Fakturownia stworzyła funkcję Turbofaktury, która pozwala na wystawienie faktury w 3 sekundy, wysyłając e-mil do kontrahenta. Co podoba mi się w Fakturowni to fakt, że faktury można tłumaczyć na wiele języków, między innymi angielski, niemiecki, czeski, hiszpański oraz wystawiać faktury w każdej walucie świata.

Fakturownia zapewnia też narzędzia do obsługi magazynu, lecz dopiero od wersji Standard. Dostępna jest darmowa wersja Micro do 3 faktur na miesiąc. Każdy pakiet możemy przetestować za darmo przez miesiąc.

Ceny: Start- 8,99zł/mies, Standard- 20,99 zł/mies, Pro-34,99zł/mies, Pro Plus- 59,99 zł/mies

2. FakturaXL

Nielimitowane faktury
Możliwa integracja z drukarkami fiskalnymi
Ewidencja sprzedaży i zakupów VAT
Pobieranie danych firm z GUS

Wersja z magazynem jest zbyt droga

FakturaXL to znany już w naszym kraju zaawansowany program do kreowania faktur.

Możemy w nim stworzyć aż 35 rodzajów faktur, w tym także paragony i rachunki. W FakturaXL masz możliwość prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów VAT, KPiR, deklaracji VAT-7, VAT-UE, Raporów kasowy (RK), Środków Trwałych oraz Jednolitych Plików Kontrolnych.

Dzięki możliwości wprowadzania kosztów, możesz mieć wgląd na kondycję finansową Twojej firmy. Wystawiając fakturę automatycznie tworzysz listę własnych klientów, każdą następną fakturę przychodową i kosztową wystawisz szybciej.

Na jednym koncie możesz dodać również bezpłatnie swoich współpracowników. Faktury możesz wystawiać w 7 językach, a kurs faktur walutowych jest automatycznie przeliczany po aktualnym kursie NBP. Dzięki możliwości zaproszenia księgowego do programu, może on pobierać Twoje faktury, a Ty nie musisz ich drukować i dostarczać osobiście.

Tutaj, jeśli masz mniej niż 10 faktur na miesiąc, program jest bezpłatny.

Ceny: Bezpłatny- 0zł, Pełny- 9,99 zł/mies, Pełny + magazyn- 19,99 zł/mies

3. inFakt

Fakturowanie z aplikacji
Wiele rodzajów dokumentów
Szybkie tworzenie faktur
Statystyki finansowe

Tłumaczenie faktur tylko na j.angielski

inFakt to według mnie obecnie jeden z lepszych dostępnych programów do fakturowania online. Program jest niezwykle prosty w obsłudze i umożliwia wygenerowanie faktury w bardzo szybkim czasie.

inFakt obsługuje każdy rodzaj działalności od jednoosobowych firm do spółek i fundacji. Można w nim wystawiać kilka rodzajów faktur, w tym między innymi fakturę VAT, proformę, marżę.

Faktury można przetłumaczyć na język angielski i tworzyć je w obcych walutach. Możemy łatwo zapisywać klientów oraz swoje towary, by w przyszłości nie wprowadzać ich ponownie. inFakt niedawno stworzył możliwość dodawania swoich współpracowników do konta, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które zatrudniają ludzi.

Dostępna jest również aplikacja mobilna, w której można wystawiać faktury z dowolnego miejsca oraz dodawać koszty, robiąc zdjęcia faktur kosztowych. Dzięki temu będziesz mógł w łatwy sposób kontrolować finanse swojego przedsiębiorstwa.

Stworzone faktury możemy od razu wysłać ze strony inFakt do klienta, wydrukować je lub wysłać przypomnienie o płatności kontrahentowi. Możemy przetestować program przez 30 dni bez opłat.

Cena: Zależna od liczby faktur (przykładowo do 20 faktur miesięcznie to koszt 20 zł/mies)

4. iFirma

Darmowy CRM
Integracje z e-commerce
Magazyn
Obsługa techniczna

Problemy z aplikacją

iFirma to znana marka, która oferuje szereg rozwiązań w zakresie księgowości, między innymi samodzielne księgowanie i biuro rachunkowe online. Warto też zwrócić na ich program do wystawiania faktur.

W iFirma możemy wystawić wszystkie rodzaje faktur. Są one łatwe w generowaniu, a dodatkowo mamy darmowy CRM, co znacznie ułatwi odnajdywanie klientów oraz towarów na faktury.

iFirma to gwarancja tego, że Twoje faktury będą zawsze zgodne z przepisami i będą miały wszelkie niezbędne elementy. W pakiecie Faktura+ możesz co miesiąc generować JPK. Program do faktur nie istniałby bez aplikacji mobilnej, w której możemy szybko wystawić fakturę.

Jeżeli sprzedajesz na przykład na Allegro, to iFirma ma możliwość integracji z tą platformą i automatycznie może wysyłać faktury do klientów. Dzięki iFirma masz kontrolę nad stanami magazynowymi na bieżąco.

iFirma oferuje ciekawy pakiet darmowy. Można z niego korzystać do 3 faktur miesięcznie.

Ceny: Darmowy do 3 faktur miesięcznie, powyżej cena to 12,50 zł/mies.

5. Firmino

Analizy finansowe
Łatwość i prostota
Zaawansowane funkcje
Darmowa wersja

Samodzielne księgowanie, które może być ryzykowne

Firmino to zaawansowany program do fakturowania dla bardziej wymagających użytkowników.

Program mimo swojej rozbudowanej struktury jest dosyć intuicyjny i prosty w obsłudze. Umożliwia samodzielne księgowanie, choć nie polecam tego robić, jeśli nie masz doświadczenia. Z Firmino stworzysz każdy typ faktury, nie zapominając o paragonach, fakturach eksportowych oraz fakturach walutowych.

W Firmino możemy wysyłać notatki windykacyjne do kontrahentów oraz przypomnienia o płatnościach. Możemy prowadzić ewidencję stanów magazynowych oraz je optymalizować. W panelu głównym możemy podejrzeć kondycję finansowej naszej firmy i jak prezentują się przychody na wykresie.

Dla zapominalskich, w Firmino dostępna jest sekcja zadań. Możemy w niej wprowadzać zadania do zrobienia w naszej firmie, aby o nich nie zapomnieć. Mamy także możliwość dodawania kosztów. Tak jak w przypadku poprzedników, w Firmino również jest darmowa wersja, jednak jest ona nieco okrojona i dotyczy do 3 faktur miesięcznie.

Ceny: Darmowe-0zł, Podstawowe-8,80 zł/mies

6. Melpe

Niedrogi program
Wybór wersji językowej
CRM
Katalog towarów i usług

Max. 3 użytkowników

Melpe to dość rozbudowany program księgowy, który daje Ci dostęp do finansów Twojej firmy w jednym miejscu.

W Melpe możesz dodawać wielu użytkowników oraz wygodnie przełączać pomiędzy Twoimi firmami. Rozrachunki w Melpe pozwalają na ewidencję i przegląd rozliczonych, jak i nierozliczonych dokumentów z podziałem na należności (sprzedaż) i zobowiązania (zakupy, koszty).

Dzięki takiemu podziałowi widać, kiedy można spodziewać się wpłat od swoich klient oraz kiedy istnieje potrzeba zapłaty za zakupy. W Melpe możesz prowadzić pełną ewidencję kosztów i rozliczać dokumenty z płatnościami, wprowadzać zapłaty, kontrolować statusy dokumentów. Fakturę możesz wystawić z dowolnego urządzenia.

Istnieje opcja zmiany języka programu. Możesz windykować płatność, przypominając klientom o nieopłaconych fakturach. Z Melpe możesz korzystać przez 30 dni bez opłat.

Ceny: 9 zł/ mies

7. Mega-tech.com.pl

Wiele zaawansowanych funkcji
Tworzenie indywidualnych szablonów
eArchwium
Tworzenie cenników

Brak aplikacji
Trudny interfejs

Program do faktur firmy Mega-tech jest dedykowany bardziej doświadczonym firmom, które na rynku działają już jakiś czas.

W porównaniu do innych programów w tym rankingu, interfejs programu do faktur jest dość trudny, choć pragmatyczny. Dlatego trzeba trochę czasu, by się go nauczyć. Program Faktura Small Business nie działa w przeglądarce i trzeba go pobrać na komputer.

W związku z tym nie możemy wystawić faktury na przykład przez telefon. Program nie służy tylko do faktur, ale również do tworzenia cenników i innych dokumentów, które od razu można wysłać e-mailem.

Mega-tech umożliwia szeroki zakres raportów i analiz. Wersja próbna trwa 7 dni i możemy w niej zapoznać się ze wszystkimi funkcjami programu.

Ceny: Faktura Small Business Lite-100 zł/rok, Faktura Small Business Standard- 280 zł/rok, Faktura Small Business Pro- 420 zł/ mies

8. Fakturalight

Przyjazny interfejs
Dowolna liczba stanowisk
Magazyn
Generacja JPK_VAT

Brak aplikacji na iOS
Wysokie ceny

FakturaLight to ciekawy program do fakturowania z interesującymi możliwościami.

Program pobieramy na nasz komputer z Windowsem lub iOSem. Kupując jedną licencję, możemy go zainstalować na dowolnej liczbie stanowisk. W cenie mamy też bezpłatną pomoc techniczną dostępną 24/7.

Dane, które zapisujesz w programie są bezpieczne i zostają na serwerach FakturaLight. Program mimo tego, że jest dość obszerny, to nie jest wcale taki trudny w użyciu i można szybko do niego przywyknąć.

Dostępna jest również aplikacja FakturaLight, lecz na tę chwilę działa ona tylko na Androidzie. Samo wystawianie faktur również jest bardzo ułatwione i dużo czynności jest zautomatyzowanych. Można wystawiać faktury VAT, jak i bez VAT, faktury korygujące i dziesiątki innych typów.

Na fakturze możemy zawrzeć kod QR, który Twój kontrahent może skopiować, a to zaprowadzi go do płatności. Istnieje możliwość sprawdzenia programu, pobierając wersję demo.

Ceny: Standard- 150 zł/rok, Magazyn-250 zł/rok, Usługa Bazy danych- 100 zł/rok

9. Faktura.pl

Jasno sprecyzowane usługi dodatkowe
Natychmiastowe płatności
SMS-y do klientów
Wiele typów faktur

Drogi plan 1-miesięczny
Czasem zdarzy się błąd programu

Faktura.pl to niezwykle prosty program do faktur. Najszybsi robią to rzekomo w 30 sekund…

Program jest bardzo dobrze zaprojektowany, a wszystko w nim wydaje się na miejscu. Możemy do niego zaprosić kilku użytkowników, w tym również księgową. Do faktur możemy dodać przycisk szybkich płatności, aby kontrahenci mogli zapłacić od razu w łatwy sposób.

System Faktura.pl pozwala na wysyłanie automatycznych SMS-ów do klientów natychmiast po wystawieniu faktury. W celu większej pewności, że otrzymamy nasze pieniądze, możemy na dokumencie zamieścić pieczęć prewencyjną, która poinformuje Twoich kontrahentów o możliwej windykacji w przypadku nieuregulowania należności.

Faktura.pl jest kompletnie za darmo przez pierwszy miesiąc.

Ceny: Basic- 13,99 zł/mies, Optimum- 18,99 zł/mies, Premium-28,99 zł/mies

10. Faktura-online.pl

Ładny wygląd faktur
Zaciąganie danych z GUS
Tworzeni kategorii
Archiwum faktur

Mała innowacyjność programu
Faktury tylko po polsku i angielsku

Faktura-online.pl to bardzo dobry program, który spisze się nieźle, głównie w małych firmach.

Po wystawieniu faktur mamy do nich dostęp z każdego miejsca i z każdego urządzenia, dzięki usługi w chmurze. Dane Twoich klientów możesz szybko i bezbłędnie pobrać z GUS.

Możesz łatwo stwarzać kategorie produktowe, tak, by mieć większy porządek w Twoich usługach lub produktach. Same faktury wyglądają bardzo elegancko i schludnie. Możesz je zapisać w PDF lub wysłać online do klienta. Istnieje bezpłatny, 30-dniowy okres testowy.

Ceny: 6,23 zł/mies

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego programu do faktur?

Zanim zdecydujesz się na program do fakturowania, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Jakie typy faktur można wystawiać?

Nie każdy biznes jest taki sam. Niektórzy przedsiębiorcy prowadząc na przykład sklep internetowy są zobowiązani wystawiać klientom paragony. Inni zaś sprzedają swoje usługi innym przedsiębiorcom i wystawiają tylko faktury VAT. Nie każdy program do faktur umożliwia wystawianie tych samych typów faktur. Dlatego przed zakupem licencji, musisz upewnić się, że w danym programie będziesz mógł wystawiać te dokumenty, które potrzebujesz.

Czy możesz wystawiać faktury w obcych językach i walutach?

Coraz więcej polskich firm otwiera się na rynki zagraniczne i prowadzi interesy z kontrahentami z zagranicy. Dlatego należy upewnić się, że program do faktur oferuje tłumaczenie faktury oraz wystawianie jej w walucie innej niż polskiej. Oczywiście podstawą będzie to, aby program oferował waluty takie jak euro, dolar amerykański, funt brytyjski czy korona czeska. Im więcej walut, tym lepiej. Nigdy nie wiadomo z klientem z jakiego kraju przyjdzie nam współpracować.

Czy program zapisuje towary i klientów?

Mówią, że czas to pieniądz. Dlatego nikt z nas nie chce tracić go na błahe rzeczy takie jak wystawianie faktur. Aby stracić go jak najmniej, powinniśmy wybrać taki program do faktur, który zapisuje klientów oraz sprzedawane przez nas towary i usługi. Umożliwi to szybsze wystawianie dokumentów. Warto zwrócić uwagę na to, czy program do faktur pobiera dane klientów z GUS. Dzięki temu możemy wpisać tylko NIP klienta, a reszta danych uzupełni się sama.

Czy program jest na bieżąco z nowymi przepsiami?

Poważne programy do księgowości powinny na bieżąco aktualizować swoje oprogramowanie zgodnie z najnowszymi przepisami. Te cały czas się zmieniają, dlatego należy dowiedzieć się, czy pożądany przez nas program jest w pełni przygotowany na najnowsze zmiany w przepisach prawnych.

Czy możesz liczyć na pomoc?

Jest to bardzo ważne, zwłaszcza dla nowych przedsiębiorców. Z doświadczenia wiem, że mają oni sporo pytań, na przykład jaki kod GTU zastosować na swojej fakturze. W związku z tym, program do faktur musi mieć dostępną pomoc księgowych, które będą w stanie rozwiać wątpliwości i zapobiec błędom.

Cena

Każdy lubi oszczędzać. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na cenę programu. Nie może być to najdroższy program, choć nie powinniśmy też wybierać najtańszego, który może być pozbawiony wielu funkcji.