Co miesiąc w Polsce powstaje blisko 30 tysięcy firm.

Każde z nowych i istniejących już przedsiębiorstw na pewno wystawia faktury jako dowód zrealizowania usługi lub sprzedaży produktu.

Faktury można wystawiać na różne sposoby- w Excelu lub nawet ręcznie. Jednak czy ktoś jeszcze tak robi…?

Aby stworzyć szybko profesjonalną fakturę, większość polskich przedsiębiorców korzysta z programów do fakturowania online.

Dziś pokażę Wam 10 najlepszych programów do wystawiania faktur w 2024, bez których polscy właściciele biznesów nie wyobrażają sobie życia, ponieważ oszczędzają im one wiele czasu i pozwalają wystawić każdy rodzaj faktury.

Jakie są najlepsze programy do wystawiania faktur?

#Nazwa programuCena
1.Faktura.plod 13,99 zł/mies.
2.Fakturowniaod 0 zł/mies.
3.FakturaXLod 0 zł/mies.
4.Comarch ERP XTod 17 zł/mies.
5.inFaktod 5 zł/mies.
6.wFirmaod 19 zł/mies.
7.iFirmaod 0 zł/mies.
8.Firminood 0 zł/mies.
9.Subiekt 123od 14,90 zł/mies.
10.Bizinod 0 zł/mies.

1. Faktura.pl

faktura.pl

-Szybki prosty w obsłudze program
-Funkcja finansowania faktury
-Wysyłanie faktur z systemu na e-mail i przez SMS

-Niektóre mniej ważne funkcje nie są jeszcze wprowadzone

Faktura.pl to jeden z najstarszych graczy na rynku, jeśli chodzi o programy do fakturowania, ponieważ istnieje od 1999 roku.

Przez ten czas program był cały czas udoskonalany pod potrzeby małych firm, dzięki czemu jest bardzo prosty w obsłudze a wystawianie faktur odbywa się szybko i wygodnie.

Fakturę możemy wystawić w 24 najpopularniejszych walutach, jest opcja dodania na dokumenty logo oraz indywidualny tekst w stopce.

Faktury możemy wysyłać do klientów e-mailem bezpośrednio z systemu a nawet wysyłać im powiadomienia SMS.

Ciekawą funkcją jest możliwość finansowania faktury do 100.000 zł. Faktura.pl współpracuje z firmą faktoringową Finea, która finansuje wystawione faktury, by pomóc nam zachować płynność finansową.

Ponadto, w Faktura.pl istnieje opcja księgowości, która dzięki automatyzmom sztucznej inteligencji pozwala nam samodzielnie księgować, ograniczając ryzyko błędów.

Warto przetestować program i zapoznać się z jego funkcjami, ponieważ mamy bezpłatny okres próbny na 30 dni i nie musimy podawać danych do karty płatniczej. Na plus można zaliczyć to, że za plany płatne, płatności możemy dokonywać co miesiąc, bez konieczności zapłaty większej sumy, np. za rok z góry.

Ceny: Basic: 13,99 zł/mies, Optimum: 18,99 zł/mies, Premium: 28,99 zł/mies.

lub przeczytaj więcej o tym programie

2. Fakturownia

fakturownia logo

-Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
-Tłumaczenie faktur na ponad 20 języków
-Dostępna każda waluta
-Obsługa magazynów

-Wysoka cena pakietu Pro Plus

Fakturownia działa na rynku od wielu lat i od tego czasu cały czas polepsza swoje usługi i zdobywa kolejnych klientów. Jest ich już ponad 500.000 i nie dzieje się to bez powodu.

Fakturownia to jeden z bardziej kompletnych programów do fakturowania. Zaprojektowany jest w taki sposób, by praca z nim odbywała się tak szybko, jak to tylko możliwe.

Wystawianie faktur to kwestia chwili, a dodatkowo nie musisz robić tego z poziomu komputera, gdyż dostępna jest aplikacja na Androida oraz iOSa. W programie możemy stworzyć wiele dokumentów, w tym faktury VAT, zamówienia, korekty, zaliczki, kasa przyjmie. Oczywiście program jest zgodny z KSeF.

Fakturownia stworzyła funkcję Turbofaktury, która pozwala na wystawienie faktury w 3 sekundy, ponieważ Twoi kontrahenci sami uzupełnią dane swojej firmy na fakturze, a ty musisz znać tylko ich e-mail. Co podoba mi się w Fakturowni to fakt, że faktury można tłumaczyć na wiele języków, między innymi angielski, niemiecki, czeski, hiszpański oraz wystawiać faktury w każdej walucie świata.

Fakturownia zapewnia też narzędzia do obsługi magazynu wersji Standard. Dostępna jest darmowa wersja Micro do 3 faktur na miesiąc. Każdy pakiet możemy przetestować za darmo przez miesiąc.

Ceny: Start- 8,99zł/mies, Standard- 20,99 zł/mies, Pro-34,99zł/mies, Pro Plus- 59,99 zł/mies

lub przeczytaj więcej o tym programie

3. FakturaXL

faktura xl logo

-Nielimitowane faktury
-Możliwa integracja z drukarkami fiskalnymi
-Ewidencja sprzedaży i zakupów VAT
-Pobieranie danych firm z GUS

-Wersja z magazynem jest zbyt droga

FakturaXL to znany już w naszym kraju zaawansowany program do kreowania faktur.

Możemy w nim stworzyć aż 35 rodzajów faktur, w tym także paragony i rachunki. W FakturaXL masz możliwość prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów VAT, KPiR, deklaracji VAT-7, VAT-UE, Raportów kasowy (RK), Środków Trwałych oraz Jednolitych Plików Kontrolnych.

Dzięki możliwości wprowadzania kosztów, możesz mieć wgląd na kondycję finansową Twojej firmy. Wystawiając fakturę automatycznie tworzysz listę własnych klientów, każdą następną fakturę przychodową i kosztową wystawisz szybciej.

Na jednym koncie możesz dodać również bezpłatnie swoich współpracowników. Faktury możesz wystawiać w 7 językach, a kurs faktur walutowych jest automatycznie przeliczany po aktualnym kursie NBP. Dzięki możliwości zaproszenia księgowego do programu, może on pobierać Twoje faktury, a Ty nie musisz ich drukować i dostarczać osobiście.

Tutaj, jeśli masz mniej niż 10 faktur na miesiąc, program jest bezpłatny.

Ceny: Bezpłatny- 0zł, Pełny- 9,99 zł/mies, Pełny + magazyn- 19,99 zł/mies

lub przeczytaj więcej o tym programie

4. Comarch ERP XT

comarch erp xt logo

-Integracja z KSeF
-Aplikacja mobilna
-Dodatkowe integracja
-Wymiana dokumentów z księgowym

-Duża liczba funkcji może sprawiać wrażenie, że program jest skomplikowany

Comarch ERP XT to jeden z najlepszych wyborów, jeśli poszukujesz prostej i przyjaznej aplikacji do faktur, ale nie tylko.

Wystawianie faktur odbywa się błyskawicznie, a program jest na bieżąco dostosowywany do obowiązujących przepisów oraz posiada integrację z KSeF. Możesz wystawić dowolną fakturę w ponad 30 walutach i wysłać ją elektronicznie zarówno do klienta jak i do swojego biura rachunkowego.

To, co wyróżnia Comarch ERP XT to możliwość integracji programu z innymi produktami firmy Comarch, dzięki czemu z łatwością założysz sklep internetowy, wystawisz oferty na platformach aukcyjnych czy poprowadzisz swój własny punkt obsługi klienta detalicznego.

W ERP XT mamy także dostęp do magazynu, choć jest to opcja dodatkowo płatna. Dzięki funkcjom modułu można automatycznie przeprowadzić inwentaryzację oraz spis z natury, a także włączyć kontrolę stanów magazynowych dla produktów.

Ponadto możliwa jest też opcja samodzielnego prowadzenia księgowości, jak również współpracy z biurem rachunkowym, dzięki czemu użytkownik może wysyłać prosto ze swojego systemu do biura faktury sprzedaży oraz dokumenty kosztowe. Biuro może natomiast przesyłać informacje o płatnościach podatkowych oraz o wystawionej fakturze za usługi księgowe.

Na podstawie wystawionych dokumentów mamy dostęp do statystyk finansowych naszej firmy.

Ceny: Fakturowanie – 17 zł/mies., Księga Podatkowa i Ryczałt – 39 zł/mies., Magazyn – 50 zł/mies., Księga Handlowa – 115 zł/mies.

lub przeczytaj więcej o tym programie

5. inFakt

infakt logo

-Fakturowanie z aplikacji
-Wiele rodzajów dokumentów
-Szybkie tworzenie faktur
-Statystyki finansowe

-Tłumaczenie faktur tylko na j.angielski

inFakt to według mnie obecnie jeden z lepszych dostępnych programów do fakturowania online. Program jest niezwykle prosty w obsłudze i umożliwia wygenerowanie faktury w bardzo szybkim czasie.

inFakt obsługuje każdy rodzaj działalności od jednoosobowych firm do spółek i fundacji. Można w nim wystawiać kilka rodzajów faktur, w tym między innymi fakturę VAT, proformę, marżę.

Faktury można przetłumaczyć na język angielski i tworzyć je w obcych walutach. Możemy łatwo zapisywać klientów oraz swoje towary, by w przyszłości nie wprowadzać ich ponownie. inFakt niedawno stworzył możliwość dodawania swoich współpracowników do konta, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które zatrudniają ludzi.

Dostępna jest również aplikacja mobilna, w której można wystawiać faktury z dowolnego miejsca oraz dodawać koszty, robiąc zdjęcia faktur kosztowych. Dzięki temu będziesz mógł w łatwy sposób kontrolować finanse swojego przedsiębiorstwa.

Stworzone faktury możemy od razu wysłać ze strony inFakt do klienta, wydrukować je lub wysłać przypomnienie o płatności kontrahentowi. Możemy przetestować program przez 30 dni bez opłat.

Cena: Zależna od liczby faktur (przykładowo do 20 faktur miesięcznie to koszt 20 zł/mies)

lub przeczytaj więcej o tym programie

6. wFirma

wfirma logo

-Bardzo dużo funkcji
-Moduł windykacji
-Dostępny CRM
-Integracje z e-commerce

-Wyższe ceny niż u konkurencji

wFirma to program do faktur online wyposażony w szereg funkcji, które są niezbędne w niedużych firmach.

Podstawowymi funkcjami są oczywiście funkcje fakturowania, takie jak wystawianie faktur w 9 językach, 8 szablonach, czy możliwość umieszczenia własnego logo.

Oprócz tego, wFirma wyposażona jest w możliwość finansowania faktur za niezapłacone dokumenty klientów.

wFirma to jedna z lepszych propozycji dla sklepów e-commerce, ponieważ system jest zintegrowany ze wszystkimi dostawcami sklepów internetowych, dzięki czemu proces wystawiania faktur i paragonów jest zautomatyzowany a rozliczenia odbywają się w jednym miejscu.

Oprócz tego, w wFirma jest również moduł CRM w którym można zarządzać zadaniami i projektami, integracje z drukarkami fiskalnymi, czy możliwość generowania JPK_V7.

Aby zapoznać się z działaniem programu, możemy go przetestować bezpłatnie przez 30 dni.

Ceny: Fakturowanie i CRM: 19 zł/mies., Fakturowanie i CRM+Księgowość: 49 zł/mies.

lub przeczytaj więcej o tym programie

7. iFirma

ifirma logo

-Darmowy CRM
-Integracje z e-commerce
-Magazyn
-Obsługa techniczna

-Problemy z aplikacją

iFirma to znana marka, która oferuje szereg rozwiązań w zakresie księgowości, między innymi samodzielne księgowanie i biuro rachunkowe online. Warto też zwrócić na ich program do wystawiania faktur.

W iFirma możemy wystawić wszystkie rodzaje faktur. Są one łatwe w generowaniu, a dodatkowo mamy darmowy CRM, co znacznie ułatwi odnajdywanie klientów oraz towarów na faktury.

iFirma to gwarancja tego, że Twoje faktury będą zawsze zgodne z przepisami i będą miały wszelkie niezbędne elementy. W pakiecie Faktura+ możesz co miesiąc generować JPK. Program do faktur nie istniałby bez aplikacji mobilnej, w której możemy szybko wystawić fakturę.

Jeżeli sprzedajesz na przykład na Allegro, to iFirma ma możliwość integracji z tą platformą i automatycznie może wysyłać faktury do klientów. Dzięki iFirma masz kontrolę nad stanami magazynowymi na bieżąco.

iFirma oferuje ciekawy pakiet darmowy. Można z niego korzystać do 3 faktur miesięcznie.

Ceny: Darmowy do 3 faktur miesięcznie, powyżej cena to 150 zł/rok

lub przeczytaj więcej o tym programie

8. Firmino

firmino logo

-Analizy finansowe
-Łatwość i prostota
-Zaawansowane funkcje
-Darmowa wersja

-Samodzielne księgowanie, które może być ryzykowne

Firmino to zaawansowany program do fakturowania dla bardziej wymagających użytkowników.

Program mimo swojej rozbudowanej struktury jest dosyć intuicyjny i prosty w obsłudze. Umożliwia samodzielne księgowanie, choć nie polecam tego robić, jeśli nie masz doświadczenia. Z Firmino stworzysz każdy typ faktury, nie zapominając o paragonach, fakturach eksportowych oraz fakturach walutowych.

W Firmino możemy wysyłać notatki windykacyjne do kontrahentów oraz przypomnienia o płatnościach. Możemy prowadzić ewidencję stanów magazynowych oraz je optymalizować. W panelu głównym możemy podejrzeć kondycję finansowej naszej firmy i jak prezentują się przychody na wykresie.

Dla zapominalskich, w Firmino dostępna jest sekcja zadań. Możemy w niej wprowadzać zadania do zrobienia w naszej firmie, aby o nich nie zapomnieć. Mamy także możliwość dodawania kosztów. Tak jak w przypadku poprzedników, w Firmino również jest darmowa wersja, jednak jest ona nieco okrojona i dotyczy do 3 faktur miesięcznie.

Ceny: Darmowe-0zł, Podstawowe-8,80 zł/mies.

W tym artykule napisałem więcej o Firmino.

9. Subiekt 123

logo subiekt 123

-Ładna szata graficzna
-Terminarz
-Szybkość obsługi
-Baza klientów i towarów

-Wiele opcji dodatkowo płatnych
-Brak aplikacji mobilnej

Subiekt 123 to jeden z lepiej graficznie stworzonych programów do wystawiania faktur. Interfejs jest bardzo ładny, możemy zmieniać jego kolorystykę oraz dostosowywać go pod własne potrzeby.

Wrażenia wizualne nie są oczywiście najważniejsze i liczy się to, by program był dobry, jeśli chodzi o fakturowanie. Subiekt 123 to szybki program, gdzie w łatwy sposób wystawimy fakturę.

Mamy możliwość zapisywania klientów, produktów, faktury cykliczne, czy zestawienia. Ponadto możemy generować pliki JPK_VAT oraz JPK_FA. O nadchodzących płatnościach za faktury i podatki przypomni nam wbudowany kalendarz.

Standardowo program przetstujemy miesiąc za darmo.

Ceny: Pakiet podstawowy: 14,90 zł/mies. (opcjonalne moduły- fiskalizacja 5,89 zł/mies., dodatkowy użytkownik- 9,90 zł/mies., magazyn 18,90 zł/mies.

Do pełnej recenzji Subiekt 123 przejdziesz tutaj.

10. Bizin

bizin logo

-Dobry stosunek jakości do ceny
-Możliwość księgowania
-Moduł magazynowy
-Baza klientów i towarów

-Pakiet Basic i Standard mocno okrojone

Bizin nieco różni się od pozostałych programów. Przykładowo, proces wystawiania faktury jest nieco inny jak u większości, ale równie skuteczny.

W tym programie wystawimy większość niezbędnych faktur. Dokumenty możemy drukować lub wysłać e-mailem do klienta bezpośrednio z systemu. Możemy tworzyć faktury w kilku różnych językach oraz zmieniać ich kolorystykę.

Dwie funkcje, które wyróżniają Bizin to możliwość tworzenia ofert i zamówień, a także wgrywanie dokumentów kosztowych metodą OCR, gdzie system sam rozczytuje dane z pliku.

Bizin to nie tylko program do fakturowania, ponieważ ma wiele opcji, które czynią go dobrym programem do zarządzania firmą.

Ceny: Basic: 0 zł/mies, Standard: 11 zł/mies Premium: 16 zł/mies.

lub przeczytaj więcej o tym programie

10 najlepszych programów do fakturowania- tabela porównawcza

Poniżej znajduje się szczegółowa tabela porównująca programy znajdujące się w powyższym rankingu.

Nazwa Cena miesięczna Wersja darmowa Szybkość fakturowania i funkcjonalność Aplikacja mobilna Magazyn Ocena
Faktura.pl od 13,99 zł 30 dni 9/10 Brak Tak 9.6/10
Fakturownia od 0 zł 30 dni, następnie do przekroczenia 3 faktur/mies. 9/10 Tak Tak 9.5/10
Faktura XL od 0 zł Do przekroczenia 10 faktur/mies. 8.5/10 Brak Tak 9.2/10
Comarch ERP XT od 17 zł 30 dni 8.7/10 Tak Tak 9/10
inFakt od 5 zł 30 dni 9/10 Tak Brak 8.9/10
wFirma od 19 zł 30 dni 8.8/10 Brak Tak 8.7/10
iFirma od 0 zł Do przekroczenia 3 faktur/mies. 8.4/10 Tak Tak 8.7/10
Firmino od 0 zł Do przekroczenia 3 faktur/mies. 8/10 Tak Tak 8.2/10
Subiekt 123 od 14,90 zł 30 dni 7/10 Tak Tak 8/10
Bizin od 0 zł 30 dni 7.6/10 Brak Tak 7.9/10

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego programu do faktur?

Zanim zdecydujesz się na program do fakturowania, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

1. Jakie typy faktur można wystawiać

Nie każdy biznes jest taki sam. Niektórzy przedsiębiorcy prowadząc na przykład sklep internetowy są zobowiązani wystawiać klientom paragony. Inni zaś sprzedają swoje usługi innym przedsiębiorcom i wystawiają tylko faktury VAT. Nie każdy program do faktur umożliwia wystawianie wszystkich typów dokumentów przychodowych. Dlatego przed ostatecznym wyborem, musisz upewnić się, że w danym programie będziesz mógł wystawiać te dokumenty, których potrzebujesz.

2. Czy możesz wystawiać faktury w obcych językach i walutach

Coraz więcej polskich firm otwiera się na rynki zagraniczne i prowadzi interesy z kontrahentami z zagranicy. Dlatego należy upewnić się, że program do faktur oferuje tłumaczenie faktury oraz wystawianie jej w walucie innej niż polskiej. Oczywiście podstawą będzie to, aby program oferował waluty takie jak euro, dolar amerykański, funt brytyjski czy korona czeska. Im więcej walut, tym lepiej. Nigdy nie wiadomo z klientem z jakiego kraju przyjdzie nam współpracować.

3. Czy program zapisuje towary i klientów

Mówią, że czas to pieniądz. Dlatego nikt z nas nie chce tracić go na błahe rzeczy takie jak wystawianie faktur. Aby stracić go jak najmniej, powinniśmy wybrać taki program do faktur, który zapisuje klientów oraz sprzedawane przez nas towary i usługi. Umożliwi to szybsze wystawianie dokumentów. Warto zwrócić uwagę na to, czy program do faktur pobiera dane klientów z GUS. Dzięki temu możemy wpisać tylko NIP klienta, a reszta danych uzupełni się sama.

4. Czy program jest na bieżąco z nowymi przepsiami

Poważne programy do księgowości powinny na bieżąco aktualizować swoje oprogramowanie zgodnie z najnowszymi przepisami. Te cały czas się zmieniają, dlatego należy dowiedzieć się, czy pożądany przez nas program jest w pełni przygotowany na najnowsze zmiany w przepisach prawnych, takich jak na przykład KSeF.

5. Czy możesz liczyć na pomoc

Jest to bardzo ważne, zwłaszcza dla nowych przedsiębiorców. Z doświadczenia wiem, że mają oni sporo pytań, na przykład jaki kod GTU zastosować na swojej fakturze. W związku z tym, program do faktur musi mieć dostępną pomoc merytoryczną, która będą w stanie rozwiać wątpliwości i zapobiec błędom.

6. Cena

Każdy lubi oszczędzać. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na cenę programu. Nie może być to najdroższy program, choć nie powinniśmy też wybierać najtańszego, który może być pozbawiony wielu funkcji.

7. Czy program posiada aplikację mobilną

Coraz więcej spraw biznesowych załatwiamy z poziomu telefonu. Nie wszystkie programy oferują możliwość wystawiania faktur z poziomu aplikacji mobilnej, dlatego warto wybrać taki, który taką aplikację posiada. Dzięki temu wystawimy dokument, gdy akurat nie mamy dostępu do komputera.