Ostatnia aktualizacja: 9 lipca 2024
Obecnie zakładanie firmy jest dużo prostsze niż jeszcze kilka lat temu.
Nie musimy załatwiać tak wielu formalności, a większość spraw możemy zrobić przez internet.
Aby przyszli przedsiębiorcy mieli jeszcze łatwiejsze zadanie, powstał inFakt, który pomaga założyć firmę bez wychodzenia z domu.
Gdy w sierpniu 2020 zakładałem swoją pierwszą firmę, postanowiłem zrobić to właśnie przez inFakt.
Jak wyglądał cały proces i czy było warto?
Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym opowiem jak wygląda krok po kroku założenie firmy, czy w ogóle warto to zrobić oraz co dzieje się później.
O zakładaniu firmy w inFakcie
inFakt za cel swojej działalności wziął sobie ułatwianie życia przedsiębiorcom w Polsce poprzez automatyzację i ułatwianie spraw księgowych.
W związku z tym oferuje kilka przydatnych usług, między innymi program do faktur, samodzielną księgowość oraz księgowość online.
Jednak zakładanie firmy online to usługa inFaktu, z której to przedsiębiorstwo jest najbardziej znane i unikalne na polskim rynku. Usługa jak można się domyślić polega na rozpoczęciu działalności gospodarczej bez wychodzenia z domu przy pomocy losowego księgowego.
Nasze kwestie formalne sprowadzają się więc do absolutnego minimum. Do tego usługa jest całkowicie darmowa i już nawet po pięciu dniach możemy nazywać się właścicielami firmy.
inFakt oferuje zakładanie nie tylko jednoosobowych działalności gospodarczych, ale i spółek i proces zakładania w obu przypadkach wygląda bardzo podobnie.
Jak krok po kroku wygląda proces zakładania firmy? Oto kroki, przez jakie przeszedłem, by stworzyć własną działalność.
1. Zamówienie rozmowy z księgowym
Pierwszym krokiem do utworzenia działalności gospodarczej jest zamówienie darmowej rozmowy z księgowym na stronie inFakt.pl. Aby to zrobić, musimy podać kilka niezbędnych danych, czyli:
- Imię i nazwisko
- Numer telefonu
- Adres e-mail
- Hasło
Nie musimy się martwić, ponieważ te dane nie są nigdzie udostępniane przez inFakt.
Z reguły księgowa powinna oddzwonić do Ciebie w przeciągu 24 godzin. W moim przypadku również tak było. Wpisałem dane w czwartek wieczorem, a telefon od księgowej odebrałem w piątek około godz. 14:00. Należy oczywiście pamiętać o tym, że w czasie weekendu księgowe nie pracują, więc nie powinniśmy spodziewać się telefonu w sobotę i w niedzielę.
Rozmowa z księgową nie powinna zająć długo. W moim przypadku było to nieco ponad 20 minut. W rozmowie będziesz musiał wyjaśnić księgowej na czym będzie polegała działalność Twojej firmy, kim będą Twoi klienci, co będziesz sprzedawał.
Te informacje posłużą do tego, aby księgowa mogła zaproponować Ci czy warto przejść na VAT oraz jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Jeżeli masz jakieś pytania, również możesz zadać je księgowej, która bez problemu powinna znać odpowiedź, gdyż każda księgowa jest weryfikowana przez inFakt.
Oczywiście musisz również przygotować swoje dane osobowe. Księgowa przygotuje za Ciebie wniosek do CEIDG, dlatego podczas rozmowy powinieneś mieć przy sobie dowód osobisty, a dane, które będziesz musiał podać to między innymi numer i seria dowodu, nazwa firmy, miejsce zamieszkania i prowadzenia działalności, PESEL i kilka innych. Będziesz mógł również wybrać w jakim dniu ma wystartować Twoja działalność.
Pod koniec rozmowy księgowa zapyta Cię czy chcesz prowadzić Twoją księgowość w inFakt. Jeżeli tak (co polecam), to ta sama księgowa poprowadzi Twoją księgowość. Poinformuje Cię ona również o dalszych krokach i dokumentach, jakie prześle Ci na adres e-mail.
2. Załatwianie formalności
O formalnościach, jakie musisz załatwić poinformowała Cię w rozmowie księgowa. Również na adres e-mail dostaniesz instrukcje co masz dalej zrobić.
Jak już wspomniałem, dane, które podałeś w rozmowie telefonicznej posłużyły między innymi do wypełnienia wniosku CEIDG. Ten wniosek zostanie Ci przesłany na e-mail przez księgową. Aby go wysłać, musisz jedynie założyć konto na stronie CEIDG i podpisać wniosek profilem zaufanym. Profil zaufany można łatwo uzyskać w bankowości internetowej większości banków.
Niestety, mój bank nie ma takiej możliwości, toteż musiałem udać się do danej placówki z wnioskiem o potwierdzenie profilu zaufanego. Na szczęście udało załatwić się to w 5 minut bez kolejek.
Po podpisaniu wniosku i wysłaniu go elektronicznie, pani Magdalena-moja księgowa przysłała mi na e-mail dokumenty z inFakt, czyli umowę oraz pełnomocnictwo. Dokumenty musiałem wydrukować i podpisać. Księgowa zamówiła darmowego kuriera, który 2 dni później przyjechał po dokumenty.
Na e-mail dostaniesz również wszystkie informacje organizacyjne od księgowej, czyli Twoją formę opodatkowania, terminy wpłacania podatków, informacje o ZUS i ulgach, terminy składania faktur i rachunków, kwotę abonamentu, data startu działalności.
Jeżeli będziesz VATowcem, to w kolejnym e-mailu dostaniesz dokumenty do wysłania do Urzędu Skarbowego. Otrzymasz zgłoszenie do VAT oraz 3 formularze pełnomocnictwa dla inFakt, by Twoja księgowa mogła za Ciebie wysyłać deklaracje VAT. Te dokumenty musisz podpisać oraz wysłać listem poleconym lub dostarczyć osobiście w odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym.
To tyle w kwestii formalności.
3. Firma i sprawy księgowe
Gdy tylko nadejdzie dzień, w którym zaplanowałeś start Twojej firmy, dostaniesz e-mail od inFaktu. W tym e-mailu dostaniesz link do aktywacji panelu w inFakt. Aby go aktywować, musisz opłacić pierwszy miesiąc w inFakt.
Kwota Twojego pakietu zależy w głównej mierze od Twojej formy opodatkowania. Jeżeli jesteś na ryczałcie, to ceny zaczynają się od 150 zł/mies, a dla rozliczających się według Księgi Przychodów i Rozchodów od 230 zł/mies.
Gdy tylko uiścisz płatność, zyskasz dostęp do panelu księgowego, z którego będziesz miał dostęp do pełnej księgowości Twojej firmy, a w cenie masz również program do wystawiania faktur.
W panelu inFakt możesz szybko i łatwo generować faktury różnych typów, m.in. VAT, Proforma, Marża. Można łatwo zapisywać klientów i towary, by nie trzeba było za każdym razem wpisywać tych samych danych. Po stworzeniu faktury możesz ją wysłać do klienta e-mailem bezpośrednio z inFaktu lub wydrukować, również w języku angielskim. Twoja księgowa od razu ma dostęp do faktur, które tworzysz i może zaksięgować je w wolnej chwili. Nie musisz ich wysyłać i drukować.
Faktury kosztowe dodaje się równie łatwo. Wystarczy tylko przeciągnąć plik PDF z fakturą z komputera i gotowe! Dane na fakturze zostaną automatycznie rozpoznane przez technologię inFakt i wprowadzone do systemu, a Ty nie musisz z taką fakturą już nic robić. Czeka ona tylko na zaksięgowanie przez księgową.
Jeszcze łatwiejszy sposób na dodanie faktury kosztowej to zrobienie jej zdjęcia. Można to zrobić przez aplikację mobilną dostępną na Android i iOS. Wystarczy tylko, że włączysz aparat i zrobisz zdjęcie faktury. Faktura wprowadzi się sama do systemu.
Aplikacja umożliwia Ci z dowolnego miejsca wystawianie faktur, wprowadzanie kosztów, wgląd w klientów i produkty oraz w to ile masz podatków do zapłacenia i do którego dnia miesiąca. Jeżeli zapomnisz zapłacić, np. ZUSu, to dostaniesz o tym powiadomienie na telefon oraz na e-mail.
Ciekawą opcją jest możliwość zapłacenia podatku VAT, dochodowego i ZUSu bezpośrednio z aplikacji. Można to uczynić za sprawą Google Pay, Blika, karty płatniczej lub innym sposobem. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i nie trzeba wchodzić na konto bankowe i wpisywać danych do przelewu.
Wysyłka wszelkich deklaracji i wyliczanie podatków to kwestia Twojej księgowej. Twoje zadania to wystawianie faktur, wrzucanie kosztów oraz opłacanie podatków. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania (a na początku możesz ich mieć dużo), to możesz albo zadzwonić do swojej księgowej albo wysłać jej e-maila. Istnieje też możliwość zmiany księgowej w dowolnym momencie.
Czy warto założyć firmę w inFakt?
Firma inFakt bardzo ułatwia zadanie przedsiębiorcom, którzy chcą założyć własną firmę.
Z pomocą księgowego w kilku krokach można założyć działalność gospodarczą. Fakt, że jest to darmowa usługa sprawia, że bez dwóch zdań polecam inFakt.
Wszystko robi za nas księgowy, a sprawy formalne sprowadzają się jedynie do wysyłki listu kurierem oraz pójścia na pocztę, by wysłać list do Urzędu Skarbowego. Może w moim przypadku nie było to 100% zakładanie firmy bez wychodzenia z domu, ale jeżeli ktoś nie jest płatnikiem VAT i może załatwić profil zaufany online, to rzeczywiście nie trzeba nigdzie wychodzić.
Cały proces trwa nie dłużej niż tydzień, a po założeniu firmy mamy bardzo wygodną i prostą księgowość, która sprawia, że nie musimy siedzieć w papierach, drukować dokumentów i dostarczać ich do biura rachunkowego. W razie potrzeby mamy stały kontakt z księgowym.
Jeżeli jesteś gotowy, by założyć firmę z inFakt, kliknij tutaj i przejdź na ich oficjalną stronę. Dzięki temu dostaniesz -10% na swoją pierwszą płatność.
Zakładanie firmy z inFakt plusy i minusy:
Plusy:
-Szybka rozmowa z księgowym
-Niewiele formalności
-Łatwa księgowość
-Pomoc księgowego
-Program do faktur w cenie
Minusy:
-W niektórych przypadkach nie jest to zakładanie firmy w stu procentach bez wychodzenia z domu
Czy można zrezygnować z usługi inFakt?
inFakt w żaden sposób nie wiąże się z Tobą żadną umową długoterminową. Jeżeli chcesz zakończyć współpracę ze swoim księgowym i na przykład zamienić go na stacjonarne biuro rachunkowe, to oczywiście jest taka możliwość.
Wystarczy zrobić to z poziomu aplikacji i wejść w Twoje usługi -> Zmień warunki współpracy -> Chcę zrezygnować z usługi. Od tego momentu nie musisz opłacać inFaktu. Okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Pamiętaj, by odpowiednio wcześnie znaleźć sobie innego księgowego.
Czy muszę gdzieś przechowywać moje faktury?
W przepisach nie ma nigdzie mowy o tym, w jakiej formie musimy przechowywać nasze faktury.
W związku z tym wszystkie nasze faktury możemy wygodnie przechowywać w aplikacji inFakt bez obawy o to, że pewnego dnia nagle znikną nam z konta. Nasze faktury są przechowywane w tzw. chmurze, a dodatkowo są zabezpieczone, więc mamy do nich dostęp o każdej porze dnia i nocy z dowolnego urządzenia i miejsca.
Oczywiście, może zdarzyć się tak, że np. zapomnimy danych do konta lub ktoś włamie się na nasze konto inFakt i wyrządzi nam wiele szkód. Dla przezornych proponuję więc dodawanie swoich faktur na inną chmurę, np. Google Drive lub drukowanie ich i przechowywanie w tradycyjny sposób.