Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Każdego dnia w Polsce powstaje około 1000 firm!

Każde z tych przedsiębiorstw jest inne, ale łączy je jedna rzecz- obowiązek prowadzenia księgowości.

Z racji tego, że mamy 2024 rok, coraz więcej firm decyduje się wystawiać faktury lub prowadzić pełną księgowość przez internet.

Jedną z firm oferujących takie usługi jest inFakt.

Korzystam z usług tej firmy od sierpnia 2020 roku, dlatego jeśli zastanawiasz się, czy warto zaufać inFakt, to przeczytaj ten artykuł. Poznasz w nim plusy i minusy tego programu i zdecydujesz czy warto z niego korzystać.

Dwa słowa o inFakt

inFakt został założony przez Wiktora Sarotę i Sebastiana Bobrowskiego. Przedsiębiorstwo na rynku istnieje od 2008 roku.

Celem firmy jest zaoszczędzenie czasu i zautomatyzowanie pracy przedsiębiorców, aby ci mogli zająć się sprawami, które liczą się w ich biznesie.

Na dzień dzisiejszy aplikacji inFaktu używa prawie 500.000 przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę, że w Polsce istnieje ok. 3,3 mln firm, to jest to znakomity wynik.

Obecnie inFakt oferuje 3 pakiety:

  • Aplikacja (program do faktur + samodzielne księgowanie)
  • Aplikacja + księgowy (program do faktur + dedykowany księgowy)
  • Zakładanie firmy

Opowiedzmy sobie o każdym z pakietów.

Aplikacja inFakt do fakturowania. Czy warto?

Pierwszym pakietem inFakt jest program do fakturowania, czyli pakiet “Aplikacja”. W tej sekcji opowiemy sobie tylko o programie do fakturowania, a program do samodzielnego księgowania, który również jest w tym pakiecie prześwietlimy sobie w nagłówku niżej.

Program do fakturowania to dobra opcja dla tych, którzy np. mają już księgowego (lub chcą księgować samodzielnie) i szukają prostego i intuicyjnego programu, w którym mogliby wystawiać faktury klientom i dostarczać je swojemu księgowemu.

Możesz korzystać z programu niezależnie od tego czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę, fundację czy inne typy działalności. Na dodatek możemy wystawiać wszystkie możliwe rodzaje faktur.

W programie możemy zapisywać klientów i wygodnie wybierać ich z listy przy wystawianiu faktury. Nie musimy wpisywać ich pełnych danych- wystarczy, że znamy NIP kontrahenta, a inFakt uzupełni pozostałe dane za nas. Możemy też zapisywać klientów, by następnym razem po prostu wybrać ich z listy.

infakt wystawianie faktury

Możemy również wybrać jedną spośród 27 dostępnych walut i wystawić fakturę na przykład w euro lub dolarach amerykańskich. Do wyboru mamy 16 sposobów płatności zaczynając od gotówki i kończąc na sprzedaży ratalnej.

Po wystawieniu faktury możemy ją zapisać. W kolejnym kroku mamy możliwość zmiany języka faktury na angielski. Wystawioną fakturę możesz od razu wydrukować, wysłać e-mailem bezpośrednio z aplikacji, wysłać przypomnienie o płatności lub podziękowanie za płatności.

Wizualnie faktura gotowa do druku lub wysyłki wygląda w ten sposób:

infakt faktura do druku

Jeśli komuś nie odpowiada ten wygląd, do wyboru jest jeszcze 19 innych wersji szablonów i kolorów. Możemy dodać również logo naszej firmy czy specjalne podpisy.

Aby ułatwić zadanie mamy możliwość pobrania aplikacji mobilnej inFakt, w której możemy wystawiać faktury lub dodawać koszty z telefonu z Androidem lub iOSem.

infakt aplikacja

Aplikację do faktur inFakt możecie testować za darmo przez 30 dni. Jeśli chodzi o ceny programu do faktur, to zależą one głównie od liczby faktur i dodatkowych funkcji.

Jeżeli miałabym ci doradzić, który plan wybrać, to:

  • Jeśli inFakt ma służyć ci tylko jako program do wystawiania faktur, to wykup plan podstawowy i dostosuj go do przewidywanej liczby twoich faktur w miesiącu. Przykładowo plan do 20 faktur kosztuje 20 zł.
  • Jeśli aplikacja inFakt będzie służyć ci zarówno do wystawiania faktur, jak i samodzielnego księgowania i nie znasz się zbytnio na księgowości, wybierz plan premium, ponieważ dostajesz najlepszą wartość i masz dostęp do pomocy księgowych w razie gdy czegoś nie wiesz.
  • Jeśli aplikacja inFakt będzie służyć ci zarówno do wystawiania faktur, jak i samodzielnego księgowania i znasz się na księgowości, wybierz plan optymalny. Zaoszczędzisz w porównaniu z planem premium, lecz pamiętaj, że wówczas jesteś wyposażony w mniej automatyzacji i nie masz wsparcia księgowych.

3,5 roku korzystania z programu do faktur inFakt (bez samodzielnej księgowości) wywarło na mnie pozytywne wrażenie. Nie było sytuacji właściwie sytuacji, w której czegoś by mi w tym programie zabrakło. Osobiście korzystam z aplikacji inFakt do wystawiania faktur krajowych, zagranicznych, w kilku walutach i wszystko działa naprawdę bez zarzutów. Uważam, że największym minusem tej aplikacji to fakt, że ceny zależą od liczby faktur i trudno przewidzieć, ile zapłacimy za program.

Jeżeli szukasz tylko programu do faktur, którego cena jest stała, zajrzyj do mojego rankingu najlepszych programów do fakturowania.

Plusy:

-30 dni korzystania bezpłatnie
-Bardzo łatwy w użyciu
-Wygodne fakturowanie w aplikacji
-Wszystkie rodzaje faktur

Minusy:

-Ceny zależne od liczby faktur przy używaniu samego programu do faktur

Program do samodzielnego księgowania dla tych, którzy lubią oszczędzać

Jeżeli dopiero rozpoczynasz działalność gospodarczą, to z pewnością chcesz ciąć koszty do minimum. Dla takich osób przygotowano rozwiązanie samodzielnego księgowania. Dzięki niemu możesz prowadzić pełną księgowość na własną rękę, bez płacenia kilka razy więcej za biuro rachunkowe.

Program do samodzielnego księgowania jest dostępny w pakiecie “Aplikacja” wraz z programem do fakturowania.

W programie do księgowania możesz wystawiać faktury oraz dodawać faktury kosztowe. O ile faktury, które wystawia Twoja firma musisz generować ręcznie, to faktury kosztowe możesz załączać wygodnie robiąc zdjęcie, skan lub wgrywać jako PDF. Co więcej, inFakt po kilku sekundach zamienia plik na skan, rozpoznaje dane zawarte na fakturze i automatycznie wprowadzi je do systemu.

infakt skanowanie dokumentu

Kwestia podatków i płatności jest również zaskakująco prosta. Możemy dokonywać płatności podatków i ZUSu za sprawą szybkich płatności, prosto z aplikacji inFakt bez konieczności wpisywania danych do przelewu.

Samodzielna księgowość to trochę więcej pracy. inFakt zrobił wszystko, aby praca z zeznaniami PIT, deklaracjami VAT odbywała się w jak najszybszy i jak najprostszy sposób. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące na przykład deklaracji VAT-7, to możesz liczyć na pomoc ekspertów księgowości 6 dni w tygodniu od 7:00 do 22:00 (o ile korzystasz z planu premium).

Jak już wspomniałem, na samodzielnej księgowości w inFakt można sporo zaoszczędzić. Pierwszy miesiąc jest darmowy, a później kosztuje ona w zależności od liczby faktur. Zakładając 20 faktur miesięcznie w planie premium, płacimy 70 zł na miesiąc. Biuro rachunkowe zainkasowałoby przynajmniej 2 razy więcej.

Czy polecam program inFakt do samodzielnego księgowania? Zależy dla kogo. Myślę, że jest to odpowiednia opcja dla osób, które znają się choć trochę księgowości, a ich faktury i koszty nie są zbyt skomplikowane. Samodzielna księgowość to zawsze ryzyko pomyłki, która może być bardzo nieprzyjemna i bolesna w skutkach. Fakt, mamy dostęp do pomocy księgowego, jednak nigdy nie będzie to to samo, co dedykowany księgowy. W związku z tym osoby, które nie czują się na siłach, by wziąć księgowość w swoje ręce powinny zlecić księgowość w inFakcie bądź poszukać innego biura rachunkowego.

Jeśli jednak chcesz korzystać z samodzielnej księgowości, to moim zdaniem istnieje równie dobry, ale dużo tańszy program, którego cena jest stała niezależnie od liczby dokumentów. Jest to wFirma, o której więcej przeczytasz w tym artykule.

Plusy:

-Wygodne wprowadzanie przychodów i kosztów
-Pomoc księgowych
-Oszczędność pieniędzy
-Szybkie płatności podatków, ZUSu

Minusy:

-Pomoc kwalifikowanych księgowych tylko w planie Premium

Aplikacja + księgowy, czyli kompleksowa księgowość online

Usługą, z której inFakt słynie najbardziej jest pakiet “Aplikacja + księgowy”. Jak można się domyślić, jest to usługa pełnej księgowości, w której oprócz programu do faktur, dostajesz swojego dedykowanego księgowego, który bierze wszelkie sprawy rachunkowe w swoje ręce.

Aby rozpocząć współpracę z księgowym wystarczy, że na stronie inFakt.pl w pakiecie “Aplikacja + księgowy” klikniesz “Chcę zlecić księgowość”. Następnie wpisujesz swoje dane, w tym numer telefonu. Dzięki temu losowy księgowy skontaktuje się z tobą w sprawie współpracy. Możesz też wybrać własnego księgowego, klikając “wybierz księgowego” poniżej formularza kontaktowego.

Księgowy będzie Cię reprezentował przed urzędem skarbowym i ZUS-em. Po ustaleniu wszelkich szczegółów, uzyskasz dostęp do panelu w inFakt.

Zlecasz księgowość, więc liczba Twoich zadań sprowadza się do minimum. Wszystko, co musisz robić to wystawianie faktur, dodawanie faktur kosztowych oraz płacenie podatków i składek. Będziesz mógł na bieżąco monitorować, ile musisz zapłacić VAT, podatku dochodowego oraz ZUSu oraz opłacać je dzięki szybkim płatnościom bezpośrednio na stronie inFakt.

panel opłacania podatków infakt

Oprócz faktur tradycyjnych możesz również wystawić proformę, fakturę marża, raport fiskalny, fakturę zaliczkową, korygującą i fakturę MOSS.

Nie musisz również martwić się o wysyłkę JPK, gdyż wszystkie związane z tym zadania to już kwestia księgowego.

Ogólnie rzecz biorąc, księgowy inFakt działa dokładnie na takiej zasadzie jak tradycyjny księgowy, z tą różnicą, że wszystko odbywa się online.

Możesz kontaktować się z nim przez cały czas. Będziesz mógł napisać wiadomość za pomocą e-maila lub po prostu zadzwonić. Księgowa lub księgowy pomogą Ci w każdej sprawie. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić księgowego.

Ceny Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego inFakt są różne i cały czas się wahają, lecz niewiele. Jeżeli jesteś na ryczałcie, to księgowi kosztują od 189zł/mies. Gdy rozliczasz się na podstawie księgi przychodów i rozchodów zapłacisz minimum 205 zł na miesiąc. Osobiście za moją księgową w inFakcie płacę na ten moment 250 zł, rozliczając się przez KPiR i będąc VATowcem.

Wskazówka: Możesz zaoszczędzić 5%, gdy opłacisz księgowego z góry za 12 miesięcy.

Zlecenie księgowości w inFakt to według mnie znakomite rozwiązanie. Oszczędza to sporo czasu i nie trzeba martwić się o dowożenie faktur księgowemu ani o drukowanie ich. Co prawda taka wygoda ma swoją cenę i księgowy online kosztuje odrobinę drożej niż tradycyjny księgowy, jednak według mnie warto korzystać z tego rozwiązania.

Plusy:

-Swobodny wybór księgowego
-Księgowy odpowiada za Twoją księgowość
-Stały kontakt z księgowym
-Oszczędność czasu

Minusy:

-Cena nieco wyższa niż u niektórych księgowych stacjonarnych

Zakładanie firmy z inFakt. Czy warto było?

Z usług inFaktu korzystam już pół roku, od sierpnia 2020. Szukając informacji na temat zakładania działalności gospodarczej natknąłem się na ofertę inFakt, gdzie dowiedziałem się, że można z nimi założyć firmę bez wychodzenia z domu i to za darmo! Po wstępnym zapoznaniu się z ofertą i opiniami obecnych klientów, postanowiłem założyć własną działalność z inFakt.

Cały proces wyglądał następująco:

Najpierw zamówiłem rozmowę z księgowym, zostawiając na stronie inFakt numer telefonu. Księgowa oddzwoniła kolejnego dnia. W rozmowie, która trwała nie dłużej niż 20 minut, opowiedziałem jej w jaki sposób będzie działać moja jednoosobowa działalność gospodarcza, a pani księgowa zaproponowała mi najlepszą formę opodatkowania oraz zebrała informacje na temat mojej firmy, by wypełnić niezbędne dokumenty. Ta sama księgowa prowadzi moją księgowość do teraz.

Dokumenty, które wypełniła, m.in. wniosek o wpis do CEIDG wysłała mi e-mailem, a ja musiałem tylko podpisać go podpisem elektronicznym (jeżeli go nie masz, możesz założyć go online). Księgowa przesłała mi też pełnomocnictwo inFakt do wydrukowania i podpisania, a kolejnego dnia odebrał je kurier. Cały proces zakładania firmy zajął 5 dni i nie musiałem załatwiać właściwie żadnych formalności.

Po tym czasie dostałem dostęp do panelu inFakt, dzięki któremu mam dostęp do całej księgowości mojej firmy. Mogę z niego wystawiać faktury i dodawać wygodnie faktury kosztowe. Gdy tylko księgowa zaksięguje i zweryfikuje dokumenty, dostaję o tym powiadomienie. Wysyła ona również deklaracje do urzędów. Wiem również ile podatków i składek muszę zapłacić danego miesiąca. Jeżeli nie zapłacę, to z odpowiednim wyprzedzeniem dostaję przypomnienie.

panel przychodów infakt

Jeżeli mam jakieś pytanie, to kontaktuję się z moją księgową za pomocą e-maila lub telefonu.

Moje zadania sprowadzają się zasadniczo jedynie do:

  • wystawiania faktur
  • dodawania faktur kosztowych
  • opłacania podatku dochodowego, VAT i ZUS

Jeżeli chcę opłacić na przykład ZUS, to nie muszę nawet logować się na konto bankowe i robić przelewu, gdyż mogę zapłacić bezpośrednio ze strony inFakt.

Udogodnieniem jest wspomniana wcześniej aplikacja na telefony, z której mogę robić zdjęcia faktur, wystawiać faktury i mieć pełny dostęp do księgowości gdziekolwiek jestem.

infakt aplikacja funkcje

Zakładanie firmy jest darmowe. W kolejnych miesiącach należy jednak płacić za prowadzenie księgowości. Ceny zaczynają się od 189 zł netto dla ryczałtowców i od 205 zł netto dla osób rozliczających się na podstawie księgi przychodów i rozchodów.

Myślę, że zakładanie firmy przez inFakt to znakomita rzecz. Można to zrobić właściwie bez wychodzenia z domu, a wygoda i łatwość prowadzenia księgowości jest warta swojej ceny. Jeżeli ktoś waha się czy warto zlecić księgowość firmie inFakt, to nie powinien. Jest to uznana marka, która założyła już dziesiątki tysięcy firm. Bez dwóch zdań polecam.

Plusy:

-Szybkie i bezpłatne założenie działalności
-Dostęp do księgowości na stronie i w aplikacji
-Pełny wgląd do finansów
-Proste wystawianie i wgrywanie faktur

Minusy:

-W aplikacji brak niektórych funkcji

Czy warto korzystać z inFakt?

inFakt to firma o dużej renomie na rynku. Jest to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy nie chcą tracić dużo czasu na księgowości i skupiają się na rzeczach, które rozwijają ich firmy.

Program do wystawiania faktur inFakt na pewno mogę polecić, gdyż jest to kompletne narzędzie, które szybko i wygodnie pozwala na generowanie faktur dla Twoich klientów, choć cenowo może nie być to najtańsze rozwiązanie (tutaj znajdziesz lepsze alternatywy).

Na pewno trzeba dłużej zastanowić się nad usługą samodzielnego księgowania w inFakt. To prawda, że jest to oszczędność pieniędzy, ale jeżeli popełnisz błąd w księgowaniu, to ta pozorna oszczędność może okazać się zgubna i w ostateczności możesz na tym dużo stracić. Z drugiej strony jeżeli wystawiasz 1 lub kilka faktur w miesiącu, to przy pomocy darmowego księgowego inFakt, samodzielne księgowanie może być dobrym wyborem. Sprawdź też ranking najlepszych programów do samodzielnej księgowości.

Nie mam wątpliwości, że dobrym wyborem jest zlecenie księgowości w inFakt. Nie wiąże się to z żadnym ryzykiem, a wręcz pociąga za sobą same plusy. Nie musisz dowozić dokumentów do księgowego, drukować ich i tracić czasu. Masz pełną klarowność jeżeli chodzi o finanse Twojego przedsiębiorstwa i kontakt z księgowym przez cały czas.

Uważam, również że warto założyć firmę z inFaktem. Jest to dużo prostsze niż może się wydawać. Bez wizyty w urzędach, bez załatwiania formalności, szybko i bez żadnych opłat. Jeżeli zastanawiacie się czy założyć firmę, to zaufajcie inFakt- prościej się nie da.

Cennik inFakt

Nazwa pakietuCena
AplikacjaPrzy 10 fakturach 15, 35, lub 55 zł/mies
Aplikacja + KsięgowyRyczałt od 189 zł, KPiR od 205 zł/mies
Zakładanie firmy0 zł

inFakt dla spółek

Na koniec, jeśli ktoś jest zainteresowany prowadzaniem swojej spółki z inFakt, to dodam tylko kilka najważniejszych informacji na ten temat.

W inFakt możemy też założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wygląda to analogicznie do zakładania jednoosobowej działalności z tą różnicą, że nie jest to darmowa opcja i jej koszt wynosi 199 zł.

Możemy także zlecić księgowość swojej spółki w inFakt. Koszt księgowego zaczyna się od 620 zł/miesiąc. W cenie jest też program do wystawiania faktur.

Jeśli zależy nam tylko na programie do wystawiania faktur w spółce, to jego cena zależy od liczby wystawianych dokumentów. Przykładowo 20 faktur w trybie podstawowym to koszt 20 zł, a w trybie premium 70 zł.