Każdego dnia w Polsce powstaje około 1000 firm!

Każde z tych przedsiębiorstw jest inne, ale łączy je jedna rzecz- obowiązek prowadzenia księgowości.

Z racji tego, że mamy 2023 rok, coraz więcej firm decyduje się wystawiać faktury lub prowadzić pełną księgowość przez internet.

Jedną z firm oferujących takie usługi jest inFakt.

Korzystam z usług tej firmy od sierpnia 2020 roku, dlatego jeśli zastanawiasz się, czy warto zaufać inFakt, to przeczytaj ten artykuł. Poznasz w nim plusy i minusy tego programu i zdecydujesz czy warto z niego korzystać.

Dwa słowa o inFakt

inFakt został założony przez Wiktora Sarotę i Sebastiana Bobrowskiego. Przedsiębiorstwo na rynku istnieje grubo ponad dekadę.

Celem firmy jest zaoszczędzenie czasu i zautomatyzowanie pracy przedsiębiorców, aby ci mogli zająć się sprawami, które liczą się w ich biznesie.

Na dzień dzisiejszy aplikacji inFakt używa prawie 500.000 przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę, że w Polsce istnieje ok. 3,3 mln firm, to jest to znakomity wynik.

Obecnie inFakt oferuje 3 pakiety:

  • Wystawiaj faktury
  • Księguj samodzielnie
  • Zleć księgowość

Opowiedzmy sobie o każdym z pakietów.

Program do fakturowania „Wystawiaj faktury”. Czy warto?

Pierwszym pakietem inFakt jest program do fakturowania. Jest to dobra opcja dla tych, którzy mają już księgowego i szukają prostego i intuicyjnego programu, w którym mogliby wystawiać faktury klientom i dostarczać je swojemu księgowemu.

Możesz korzystać z programu niezależnie od tego czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę, fundację czy inne typy działalności.

W programie możemy zapisywać klientów i wygodnie wybierać ich z listy przy wystawianiu faktury. Nie musimy wpisywać ich pełnych danych- wystarczy, że znamy NIP kontrahenta, a inFakt uzupełni pozostałe dane za nas. Możemy też zapisywać klientów, by następnym razem po prostu wybrać ich z listy.

Możemy również wybrać jedną spośród 27 dostępnych walut i wystawić fakturę na przykład w Euro lub Dolarach Amerykańskich. Do wyboru mamy 13 sposobów płatności zaczynając od gotówki i kończąc na sprzedaży ratalnej.

Po wystawieniu faktury możemy ją zapisać. W kolejnym kroku mamy możliwość zmiany języka faktury na angielski. Wystawioną fakturę możesz od razu wydrukować, wysłać e-mailem bezpośrednio z aplikacji, wysłać przypomnienie o płatności lub podziękowanie za płatności.

Aby ułatwić zadanie mamy możliwość pobrania aplikacji mobilnej inFakt, w której możemy wystawiać faktury z telefonu z Androidem lub iOSem.

Jeżeli wiecie, że nie przekroczycie 3 faktur miesięcznie, to mam dla Was dobrą wiadomość. Możecie korzystać z inFakt za darmo, bez ograniczeń czasowych. Dla tych, którzy chcieliby mieć nieco więcej swobody, to proponuję wersję premium z nielimitowaną ilością faktur i klientów w cenie 12 zł/mies.

Pół roku korzystania z programu do faktur inFakt wywarło na mnie pozytywne wrażenie. Nie było sytuacji, w której czegoś by mi w nim zabrakło. Obok programu do fakturowania inFakt dorzuca też aplikację mobilną oraz pomoc księgowych, gdybyś miał pytania co do generowanych faktur. Czy to najlepszy program do faktur online? Po przetestowaniu kilku innych uważam, że tak.

Plusy:

Darmowy pakiet
Niska cena wersji premium
Bardzo łatwy w użyciu
Wygodne fakturowanie w aplikacji

Minusy:

Powolna aplikacja na niektóre wersje Androida

Program do księgowości „Księguj samodzielnie” dla tych, którzy lubią oszczędzać

Jeżeli dopiero rozpoczynasz działalność gospodarczą, to z pewnością chcesz ciąć koszty do maksimum. Dla takich osób przygotowano rozwiązanie „Księguj samodzielnie”. Dzięki niemu możesz prowadzić pełną księgowość na własną rękę, bez płacenia kilka razy więcej za biuro rachunkowe.

W programie możesz wystawiać faktury oraz dodawać faktury kosztowe. O ile faktury, które wystawia Twoja firma musisz generować ręcznie, to faktury kosztowe możesz załączać wygodnie robiąc zdjęcie, skan lub wgrywać jako PDF. Co więcej, inFakt po kilku sekundach zamienia plik na skan, rozpoznaje dane zawarte na fakturze i automatycznie wprowadzi je do systemu.

Kwestia podatków i płatności jest również zaskakująco prosta. Możemy dokonywać płatności podatków i ZUSu za sprawą szybkich płatności, prosto z aplikacji inFakt bez konieczności wpisywania danych do przelewu.

Samodzielna księgowość to trochę więcej pracy. inFakt zrobił wszystko, aby praca z zeznaniami PIT, deklaracjami VAT odbywała się w jak najszybszy i jak najprostszy sposób. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące na przykład deklaracji VAT-7, to możesz liczyć na pomoc ekspertów księgowości 6 dni w tygodniu od 7:00 do 22:00.

Jak już wspomniałem, na księgowości w inFakt można sporo zaoszczędzić. Kosztuje ona 19,50 zł miesięcznie, a jeżeli masz mniej niż 3 faktury w miesiącu, to program jest całkowicie darmowy. Biuro rachunkowe zainkasowałoby przynajmniej 4 razy więcej.

Czy polecam program inFakt do samodzielnego księgowania? Zależy dla kogo. Myślę, że jest to odpowiednia opcja dla osób, które znają choć trochę księgowości, a ich faktury i koszty nie są zbyt skomplikowane. Samodzielna księgowość to zawsze ryzyko pomyłki, która może być bardzo nieprzyjemna i bolesna w skutkach. Fakt, mamy dostęp do pomocy księgowego, jednak nigdy nie będzie to to samo, co dedykowany księgowy. W związku z tym osoby, które nie czują się na siłach, by wziąć księgowość w swoje ręce powinny zlecić księgowość w inFakcie bądź poszukać innego biura rachunkowego.

Plusy:

Wygodne wprowadzanie przychodów i kosztów
Pomoc księgowych
Oszczędność pieniędzy
Szybkie płatności podatków, ZUSu

Minusy:

Ryzyko popełnienia błędów w księgowaniu

Zleć księgowość, czyli kompleksowa księgowość online

Usługą, z której inFakt słynie najbardziej jest pakiet „Zleć księgowość”. Jak można się domyśleć, jest to usługa pełnej księgowości, w której dostajesz swojego dedykowanego księgowego, który bierze wszelkie sprawy rachunkowe w swoje ręce.

Aby rozpocząć współpracę z księgowym wystarczy, że na stronie inFakt.pl w pakiecie „Zleć księgowość” klikniesz „Sprawdź cenę”. Następnie wybierasz swój rodzaj działalności, formę opodatkowania, i zaznaczasz czy jesteś płatnikiem VAT. Wyświetli Ci się kilku księgowych, lecz możesz rozszerzyć tę listę klikając niebieski przycisk „Sprawdź” poniżej. Ceny księgowych są zróżnicowane.

Gdy wybierzesz księgowego, wystarczy, że dopasujesz ofertę i klikniesz „Zamów usługę”, a księgowy skontaktuje się z Tobą, by omówić warunki współpracy. Będzie Cię reprezentował przed urzędem skarbowym i ZUS-em. Po ustaleniu wszelkich szczegółów, uzyskasz dostęp do panelu w inFakt.

Zlecasz księgowość, więc liczba Twoich zadań sprowadza się do minimum. Wszystko, co musisz robić to wystawianie faktur, dodawanie faktur kosztowych oraz płacenie podatków i składek. Będziesz mógł na bieżąco monitorować, ile musisz zapłacić VAT, podatku dochodowego oraz ZUSu oraz opłacać je dzięki szybkim płatnościom.

Oprócz faktur tradycyjnych możesz również wystawić proformę, fakturę marża, raport fiskalny, fakturę zaliczkową, korygującą i fakturę MOSS.

Nie musisz również martwić się o wysyłkę JPK, gdyż wszystkie związane z tym zadania to już kwestia księgowego.

Możesz kontaktować się z nim przez cały czas. Będziesz mógł napisać wiadomość za pomocą e-maila lub po prostu zadzwonić. Księgowa lub księgowy pomogą Ci w każdej sprawie. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić księgowego.

Cena Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego inFakt jest różna. Jeżeli jesteś na ryczałcie, to księgowi kosztują od 99zł/ mies. Gdy rozliczasz się na podstawie księgi przychodów i rozchodów zapłacisz minimum 129 zł na miesiąc.

Zlecenie księgowości w inFakt to według mnie znakomite rozwiązanie. Oszczędza to sporo czasu i nie trzeba martwić się o dowożenie faktur księgowemu ani o drukowanie ich. W dodatku nie kosztuje fortunę. Z czystym sumieniem mogę polecić księgowość w inFakt.

Plusy:

Swobodny wybór księgowego
Księgowy odpowiada za Twoją księgowość
Stały kontakt z księgowym
Oszczędność czasu

Minusy:

Cena nieco wyższa niż u niektórych księgowych stacjonarnych

Zakładanie firmy z inFakt. Czy warto było?

Z usług inFaktu korzystam już pół roku, od sierpnia 2020. Szukając informacji na temat zakładania działalności gospodarczej natknąłem się na ofertę inFakt, gdzie dowiedziałem się, że można z nimi założyć firmę bez wychodzenia z domu i to za darmo! Po wstępnym zapoznaniu się z ofertą i opiniami obecnych klientów, postanowiłem założyć własną działalność z inFakt.

Najpierw zamówiłem rozmowę z księgowym, zostawiając na stronie inFakt numer telefonu. Księgowa oddzwoniła kolejnego dnia. W rozmowie, która trwała nie dłużej niż 20 minut, opowiedziałem jej w jaki sposób będzie działać moja jednoosobowa działalność gospodarcza, a pani księgowa zaproponowała mi najlepszą formę opodatkowania oraz zebrała informacje na temat mojej firmy, by wypełnić niezbędne dokumenty. Ta sama księgowa prowadzi moją księgowość do teraz.

Dokumenty, które wypełniła, m.in. wniosek o wpis do CEIDG wysłała mi e-mailem, a ja musiałem tylko podpisać go podpisem elektronicznym (jeżeli go nie masz, możesz założyć go online). Księgowa przesłała mi też pełnomocnictwo inFakt do wydrukowania i podpisania, a kolejnego dnia odebrał je kurier. Cały proces zakładania firmy zajął 5 dni i nie musiałem załatwiać właściwie żadnych formalności.

Po tym czasie dostałem dostęp do panelu inFakt, dzięki któremu mam dostęp do całej księgowości mojej firmy. Mogę z niego wystawiać faktury i dodawać wygodnie faktury kosztowe. Gdy tylko księgowa zaksięguje i zweryfikuje dokumenty, dostaję o tym powiadomienie. Wysyła ona również deklaracje do urzędów. Wiem również ile podatków i składek muszę zapłacić danego miesiąca. Jeżeli nie zapłacę, to z odpowiednim wyprzedzeniem dostaję przypomnienie.

Jeżeli mam jakieś pytanie, to kontaktuję się z moją księgową za pomocą e-maila lub telefonu.

Moje zadania sprowadzają się zasadniczo jedynie do:

  • wystawiania faktur
  • dodawania faktur kosztowych
  • opłacania podatku dochodowego VAT i ZUS

Jeżeli chcę opłacić na przykład ZUS, to nie muszę nawet logować się na konto bankowe i robić przelewu, gdyż mogę zapłacić bezpośrednio ze strony inFakt.

Udogodnieniem jest wspomniana wcześniej aplikacja na telefony, z której mogę robić zdjęcia faktur, wystawiać faktury i mieć pełny dostęp do księgowości gdziekolwiek jestem.

Zakładanie firmy jest darmowe. W kolejnych miesiącach należy jednak płacić za prowadzenie księgowości. Ceny zaczynają się od 99 zł netto dla ryczałtowców i od 150 zł netto dla osób rozliczających się na podstawie księgi przychodów i rozchodów.

Myślę, że zakładanie firmy przez inFakt to znakomita rzecz. Można to zrobić właściwie bez wychodzenia z domu, a wygoda i łatwość prowadzenia księgowości jest warta swojej ceny. Jeżeli ktoś waha się czy warto zlecić księgowość firmie inFakt, to nie powinien. Jest to uznana marka, która założyła już dziesiątki tysięcy firm. Bez dwóch zdań polecam.

Plusy:

Szybkie i bezpłatne założenie działalności
Dostęp do księgowości na stronie i w aplikacji
Pełny wgląd do finansów
Proste wystawianie i wgrywanie faktur

Minusy:

W aplikacji brak niektórych funkcji

Czy warto korzystać z inFakt?

inFakt to firma o dużej renomie na rynku. Jest to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy nie chcą tracić dużo czasu na księgowości i skupiają się na rzeczach, które rozwijają ich firmy.

Program do wystawiania faktur inFakt na pewno mogę polecić, gdyż jest to kompletne narzędzie, które szybko i wygodnie pozwala na generowanie faktur dla Twoich klientów.

Na pewno trzeba dłużej zastanowić się nad usługą samodzielnego księgowania w inFakt. To prawda, że jest to oszczędność pieniędzy, ale czy gra jest warta świeczki? Jeżeli popełnisz błąd w księgowaniu, to ta pozorna oszczędność może okazać się zgubna i w ostateczności możesz na tym dużo stracić. Z drugiej strony jeżeli wystawiasz 1 fakturę w miesiącu, to może przy pomocy darmowego księgowego inFakt, samodzielne księgowanie może być dobrym wyborem.

Nie mam wątpliwości, że dobrym wyborem jest zlecenie księgowości w inFakt. Nie wiąże się to z żadnym ryzykiem, a wręcz pociąga za sobą same plusy. Nie musisz dowozić dokumentów do księgowego, drukować ich i tracić czasu. Masz pełną klarowność jeżeli chodzi o finanse Twojego przedsiębiorstwa i kontakt z księgowym przez cały czas.

Uważam, również że warto założyć firmę z inFaktem. Jest to dużo prostsze niż może się wydawać. Bez wizyty w urzędach, bez załatwiania formalności, szybko i bez żadnych opłat. Jeżeli zastanawiacie się czy założyć firmę, to zaufajcie inFakt- prościej się nie da.

Czy prowadząc działalność musisz mieć konto firmowe?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą konto firmowe nie jest wymagane, jednak zdecydowana większość przedsiębiorców je posiada, aby oddzielić finanse osobiste od firmowych.

Konto firmowe, które możemy polecić, to Konto Przekorzystne Biznes w Banku Pekao. Prowadzenie konta, karta i przelewy są za bezwarunkowe 0 zł przez rok! Dodatkowo w bonusach możecie zgarnąć do 2000 zł.

Więcej informacji o tym koncie możecie przeczytać, klikając w ten link.