100, 150, a może nawet 200 zł miesięcznie.

Tyle można zaoszczędzić na samodzielnym księgowaniu w swojej jednoosobowej firmie.

Ta perspektywa składnia wielu przedsiębiorców, aby zdecydować się wykupić program do samodzielnej księgowości i rozliczać się na własną rękę.

Ale który program wybrać tak, aby księgowanie było nie tylko łatwe, ale żebyś jednocześnie mógł liczyć na pomoc księgowych.

W tym wpisie rozwieję Wasze wszelkie wątpliwości!

Jaki program do samodzielnej księgowości wybrać?

1. wFirma
2. inFakt
3. iFirma
4. FakturaXL

5. Firmino

Czy opłaca się księgować samodzielnie?

Jak już wspomniałem na początku, samodzielne księgowanie w porównaniu do korzystania z usług księgowej może być dużo tańsze. Musisz jednak wiedzieć, że ta oszczędność wiąże się z pewnym ryzykiem.

Oczywiście na myśli mam ryzyko popełnienia błędów w księgowaniu. Jak wiadomo, mogą być one dla nas dość kosztowne, jeżeli Urząd Skarbowy dopatrzy się nieprawidłowości w naszych księgach. Osoby, które nie znają się na księgowości, powinny mieć to na uwadze. Pozorna oszczędność może okazać się zgubna.

Oczywiście dochodzi też kwestia straconego czasu. Jeżeli dopiero zaczynasz biznes, to jest duże prawdopodobieństwo, że masz sporo rzeczy na głowie. Do tego dojdzie księgowość, która na początku może zająć trochę czasu, by ją sobie przyswoić.

Ale w wielu przypadkach samodzielne księgowanie po prostu ma sens. Przyjmijmy, że Twój biznes opiera się na kilku bardzo podobnych fakturach w miesiącu bądź jesteś taksówkarzem lub uprawiasz inny zawód, który wiąże się z powtarzalnością w księgowaniu.

Wówczas samodzielne księgowanie jak najbardziej może być dla nas korzystne i jeżeli będziesz chciał rozliczać swoje dokumenty, to jeżeli zrobisz to raz, potem przyjdzie Ci to dużo szybciej i nie zniwelujesz ryzyko błędów. Albo chcesz samodzielnie księgować, bo po prostu masz jakąkolwiek, choćby podstawową wiedzę w tej dziedzinie?

Jest to tym bardziej uzasadnione, że programy do samodzielnego księgowania robią dużo rzeczy za nas, a w dodatku w wielu przypadkach możemy skorzystać z dostępnej pomocy profesjonalnych księgowych. Oznacza to, że w praktyce możemy księgować samodzielnie nawet nie znając się na księgowości i po drodze uczyć się całego procesu wraz z dostępną pomocą, dzięki czemu w niedalekiej przyszłości będziemy mogli księgować samodzielnie i bez ryzyka.

Który program najlepiej więc wybrać do samodzielnego księgowania? Oto najlepsze propozycje na rynku.

1. wFirma

wfirma logo

Najlepszy moim zdaniem program do samodzielnej księgowość to program wFirma, która jest jedną z trzech największych firm oferujących usługi księgowe dla JDG w Polsce.

Program do samodzielnego księgowania jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które nie mają dużej wiedzy księgowej i jest zoptymalizowany tak, żeby większość procesów dokonała się bezbłędnie i automatycznie.

Twoje faktury przychodowe zaraz po wystawieniu są automatycznie ujmowane w elektronicznej księdze przychodów i rozchodów oraz rejestrach VAT. OCR z elektronicznym archiwum kosztów i CRM pozwala wprowadzić do płatności bankowych wydatek, tworząc elektroniczne archiwum obrotów w CRM i zapisując koszt w KPiR online.

Program jest przeznaczony dla firm rozliczających się na ryczałcie, skali podatkowej i podatku liniowym. Inne narzędzia dostępne w wFirma do samodzielnej księgowości to:

  • oprogramowanie do wystawiania faktur i CRM,
  • system przetwarzania danych OCR i automaty księgowe,
  • moduł do prowadzenia ewidencji środków trwałych,
  • moduł rozliczania podatków i składek ZUS,
  • moduł kasa/bank zintegrowany z e-bankowością,
  • moduł finansowania zintegrowany z faktoringiem online,
  • moduł windykacja

Z systemu łatwo stworzysz deklaracje elektroniczne i raporty JPK_V7, a następnie wyślesz je bezpośrednio do Ministerstwa Finansów i ZUS. Ponadto, nasza platforma księgowa online automatycznie oblicza i księguje różnice kursowe przy transakcjach w obcych walutach. Dodatkowo umożliwia rozliczanie pojazdów oraz prowadzenie dokumentacji związanej z poniesionymi na nie wydatkami.

Ogólnie rzecz biorąc, wFirma to kompleksowy program do samodzielnej księgowości. Możesz go przetestować za darmo przez pierwsze 30 dni. Dużym atutem jest też cena, która wynosi 49 zł miesięcznie i stawka jest taka sama niezależnie od liczby faktur. Na stronie głównej mamy podaną informację, że samodzielne księgowanie jest objęte pomocą księgowych w razie potrzeby, jednak za te opcję musimy dopłacić dodatkowe 10 zł na miesiąc. Dodatek ten możemy opłacić w jednym miesiącu, a w innym nie- wszystko zależy od potrzeb. Nawet mimo dopłaty, wFirma dalej wygląda bardzo atrakcyjnie cenowo.

2. inFakt

inFakt to zdaniem wielu niekwestionowany lider w branży księgowości w naszym kraju. inFakt oferuje nie tylko program do samodzielnego księgowania na JDG, ale i między innymi biuro rachunkowe online, oraz usługę, w której księgowi tej firmy mogą założyć Ci działalność gospodarczą zupełnie za darmo. Jak założyłem moją firmę z inFaktem, możesz dowiedzieć się w tym wpisie.

Według mnie program do księgowości inFakt jest jednym z najłatwiejszych i najbardziej intuicyjnych, z którego mogą korzystać nawet osoby, którzy na temat księgowości nie wiedzą zbyt wiele.

Nasze faktury kosztowe możemy wprowadzać nawet za pomocą zdjęcia, a co więcej system sam rozpozna dane, które się na nich znajdują i uzupełni je dla Ciebie. Z początku byłem nieco sceptyczny jeżeli chodzi o tę technologię, jednak ona naprawdę działa i niesamowicie ułatwia życie. Oczywiście są też inne sposoby dodawania dokumentów, które także bazują na automatyzacjach.

Swoje koszty takie jak ZUS, podatek dochodowy i VAT możesz opłacić bezpośrednio z aplikacji, bez konieczności logowania się do bankowości internetowej. Wystarczy, że przy zakładaniu konta wprowadzisz numery kont bankowych odpowiednich instytucji np. ZUS, a przelewy tam będziesz mógł robić dosłownie w 20 sekund.

infkat składki panel

Jako że prowadzisz księgowość samodzielnie, jesteś zobowiązany do wysyłki deklaracji oraz JPK_VAT. Może nie brzmi to zachęcająco, ale uwierz mi, że inFakt bardzo ułatwia sprawę. Większość danych uzupełni się automatycznie, a deklaracje wyślesz online. Jeżeli będziesz miał jakieś wątpliwości i pytania (dużo osób na tym etapie je ma), to możesz skorzystać z darmowej pomocy księgowych inFaktu, którzy będą czekać na infolinii lub odpiszą Ci na e-maila i zminimalizują popełnienie błędu. Niestety, pomoc księgowych jest dostępna tylko przy wyborze pakietu Premium.

Oczywiście w programie do samodzielnej księgowości nie mogło zabraknąć programu do faktur, który wiele danych takich jak dane kontrahenta pobiera automatycznie i pozwala wystawiać dokumenty w kilkadziesiąt sekund. Ich księgowanie również nie jest specjalnie skomplikowane, a sam system i dostępna pomoc bardzo to ułatwiają.

Nasze przychody oraz koszty są zaprezentowane w przejrzysty sposób na wykresach, co bardzo ułatwia kontrolowanie finansów firmy.

Myślę więc, że warto samodzielnie księgować z inFakt. Miesięczna cena programu jest uzależniona od liczby faktur, które wystawiasz oraz od funkcji, które posiada twój plan. Jeśli masz mniej niż 3 faktury w miesiącu, to plan podstawowy wyniesie cię nawet 5 zł. Więcej faktur wiąże się oczywiście z wyższym kosztem, co może oznaczać, że inFakt wyjdzie nas dużo drożej niż inne rozwiązania. Co ważne, samodzielne księgowanie z inFakt możesz wypróbować przez 30 dni za darmo.

Uważam, że inFakt to bardzo dobry program, który spełni oczekiwania większości przedsiębiorców.

3. iFirma

logo ifirma

iFirma udostępnia kolejny świetny program do samodzielnej księgowości dla jednoosobowych działalności, który jest zoptymalizowany tak, aby zaoszczędzić użytkownikowi jak najwięcej czasu i zapewnić poprawne księgowanie za każdym razem.

Z iFirma możesz wprowadzać faktury oraz je wystawiać, a następnie będą one automatycznie zaksięgowane przez system. Oczywiście, nie należy ufać w stu procentach sztucznej inteligencji, ponieważ jest ona omylna i warto upewnić się, że dokumenty są poprawnie zaksięgowane. Jednak nie zmienia to faktu, że iFirma pozwala zaoszczędzić dużo czasu.

Jest spora szansa na to, że w pewnym momencie ugrzęźniesz i nie będziesz wiedział jak coś wykonać. Od czego są eksperci? Są oni dostępni przez telefon, czat lub e-mail. Poza tym dostępne jest forum wiedzy, na którym możesz znaleźć odpowiedzi na wiele popularnych pytań. Eksperci mogą sprawdzić Twój KPiR, jednak tylko 2 razy w roku podatkowym.

iFirma jest zintegrowana z platformami e-commerce, między innymi Allegro i PrestShop, co pozwoli na wysyłanie faktur Twoim klientom w szybki i bardzo zautomatyzowany sposób.

Kalendarz przedsiębiorcy pozwoli Ci się pilnować, więc nie zapomnisz o terminach płatności. Dodatkowo wszystkie Twoje dane są szyfrowane, więc masz pewność, że nie dostaną się w niepowołane ręce.

iFirma może być tańsza od inFaktu, jeśli masz dużo faktur w miesiącu i kosztuje 49 zł/mies. Jest to bardzo dobra propozycja dla właścicieli niedużych firm.

4. FakturaXL

Faktura XL to z pewnością najbardziej atrakcyjna cenowo opcja z tej listy. Samodzielną księgowość możemy prowadzić tu już za…9,99 zł/mies.

Program zawiera raporty podstawowe, skrócone i pełne. Można prowadzić ewidencję VAT dla sprzedaży i zakupów, oraz ewidencję ryczałtu i Raport Kasowy (RK).

Faktura XL umożliwia proste generowanie i wysyłanie Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK_V7M, JPK_V7K, JPK_VAT, JPK_FA, JPK_EWP, JPK_PKPIR, JPK_MAG)KPiR Książkę Przychodów i Rozchodów oraz deklaracje VAT-7VAT-UE z wysyłką bezpośrednio z programu. Wygenerujemy i wyślemy również rozliczenia ZUS-DRA.

faktura xl interfejs

Jeżeli chodzi o program do faktur, również jest on dość rozbudowany. Dokumenty wystawimy w 9 językach obcych i w wielu walutach. Możliwa jest wysyłka do klienta z poziomu programu na adres e-mail.

Niska cena programu sprawia, że nie jest tu dostępna pomoc kwalifikowanych księgowych, a tylko pomoc techniczna. Oznacza to, że program jest przeznaczony dla osób, które dość dobrze czują się w świecie księgowości.

5. Firmino

Firmino to firma, która oferuje kilka produktów, wśród nich jeden z najlepszych programów do prowadzenia samodzielnej księgowości przez internet.

Wprowadzanie kosztów jest dosyć proste. Określamy jedynie kontrahenta i za co mamy fakturę, a resztę roboty wykona za nas program.

Bardzo proste jest także rozliczanie ZUS, VAT i podatku dochodowego. Ogranicza się do kilku kliknięć i w bardzo niedługim czasie będziemy mogli wysłać do urzędu deklaracje, choć musimy naturalnie mieć trochę wiedzy, tym bardziej że nie możemy liczyć na pomoc księgowych.

W Firmino możemy wystawić każdy rodzaj faktury oraz dokumenty cykliczne. Na bieżąco możemy również zarządzać stanami magazynowymi. W programie mamy możliwość windykacji, czyli przypomnienia kontrahentom o nieuregulowanych opłatach.

Program kosztuje 36,80 zł miesięcznie, choć ta niska cena to wynik kompromisu, dlatego musimy wziąć pod uwagę, że funkcjonalność programu nie będzie tak wysoka jak w przypadku pierwszych dwóch programów w tym rankingu.

Jaki program do samodzielnego księgowania najlepszy?

Programy do samodzielnego księgowania mają bardzo podobną funkcjonalność i wykonamy z nimi to, co chcemy, czyli zaksięgujemy naszą firmę. Różnią się one kilkoma rzeczami, które mają duży wpływ na to, czy księgowanie będzie łatwe i bezbłędne. W związku z tym najbardziej polecam jeden program.

Najlepszy program do samodzielnego księgowania to wFirma. Pozwala on na szybkie i bezbłędne księgowanie, które w połączeniu z automatyzacjami i pomocą księgowych jest najpopularniejszą opcją pośród firm jednoosobowych.

Kliknij tutaj, by przejść do wFirma!