100, 150, a może nawet 200 zł miesięcznie.

Tyle można zaoszczędzić na samodzielnym księgowaniu w swojej jednoosobowej firmie.

Ta perspektywa składnia wielu przedsiębiorców, aby zdecydować się wykupić program do samodzielnej księgowości i rozliczać się na własną rękę.

Ale który program wybrać tak, aby księgowanie było nie tylko łatwe, ale żebyś jednocześnie mógł liczyć na pomoc księgowych.

W tym wpisie rozwieję Wasze wszelkie wątpliwości!

Jaki program do samodzielnej księgowości wybrać?

1. inFakt
2. iFirma
3. Firmino

Czy na pewno opłaca się księgować samodzielnie?

Jak już wspomniałem na początku, samodzielne księgowanie w porównaniu do korzystania z usług księgowej może być dużo tańsze. Musisz jednak wiedzieć, że ta oszczędność wiąże się z pewnym ryzykiem.

Oczywiście na myśli mam ryzyko popełnienia błędów w księgowaniu. Jak wiadomo, mogą być one dla nas dość kosztowne, jeżeli Urząd Skarbowy dopatrzy się nieprawidłowości w naszych księgach. Osoby, które nie znają się na księgowości, powinny mieć to na uwadze. Pozorna oszczędność może okazać się zgubna.

Oczywiście dochodzi też kwestia straconego czasu. Jeżeli dopiero zaczynasz biznes, to jest duże prawdopodobieństwo, że masz sporo rzeczy na głowie. Do tego dojdzie księgowość, która na początku może zająć trochę czasu, by ją sobie przyswoić.

Ale w wielu przypadkach samodzielne księgowanie po prostu ma sens. Przyjmijmy, że Twój biznes opiera się na kilku bardzo podobnych fakturach w miesiącu bądź jesteś taksówkarzem lub uprawiasz inny zawód, który wiąże się z powtarzalnością w księgowaniu. Wówczas samodzielne księgowanie jak najbardziej może być dla nas korzystne i jeżeli będziesz chciał rozliczać swoje dokumenty, to jeżeli zrobisz to raz, potem przyjdzie Ci to dużo szybciej i nie zniwelujesz ryzyko błędów.

Jest to tym bardziej uzasadnione, że programy do samodzielnego księgowania robią dużo rzeczy za nas, a w dodatku w wielu przypadkach możemy skorzystać z dostępnej pomocy profesjonalnych księgowych.

Który program najlepiej więc wybrać?

1. inFakt

inFakt to zdaniem wielu niekwestionowany lider w branży księgowości w naszym kraju. Firma, z których usług księgowych korzystam na co dzień. inFakt oferuje nie tylko program do samodzielnego księgowania, ale i między innymi biuro rachunkowe online, oraz usługę, w której księgowi tej firmy mogą założyć Ci działalność gospodarczą zupełnie za darmo. Jak założyłem moją firmę z inFaktem, możesz dowiedzieć się w tym wpisie.

Według mnie program do księgowości inFakt to najłatwiejszy i najbardziej intuicyjny program, z którego mogą korzystać nawet osoby, którzy na temat księgowości nie wiedzą zbyt wiele.

Nasze faktury kosztowe możemy wprowadzać nawet za pomocą zdjęcia, a co więcej system sam rozpozna dane, które się na nich znajdują i uzupełni je dla Ciebie. Z początku byłem nieco sceptyczny jeżeli chodzi o tę technologię, jednak ona naprawdę działa i niesamowicie ułatwia życie. Oczywiście są też inne sposoby dodawania dokumentów, które także bazują na automatyzacjach.

Swoje koszty takie jak ZUS, podatek dochodowy i VAT możesz opłacić bezpośrednio z aplikacji, bez konieczności logowania się do bankowości internetowej. Wystarczy, że przy zakładaniu konta wprowadzisz numery kont bankowych odpowiednich instytucji np. ZUS, a przelewy tam będziesz mógł robić dosłownie w 20 sekund.

Jako że prowadzisz księgowość samodzielnie, jesteś zobowiązany do wysyłki deklaracji oraz JPK_VAT. Może nie brzmi to zachęcająco, ale uwierz mi, że inFakt bardzo ułatwia sprawę. Większość danych uzupełni się automatycznie, a deklaracje wyślesz online. Jeżeli będziesz miał jakieś wątpliwości i pytania (dużo osób na tym etapie je ma), to możesz skorzystać z darmowej pomocy księgowych inFaktu, którzy będą czekać na infolinii lub odpiszą Ci na e-maila i zminimalizują popełnienie błędu.

Oczywiście w programie do samodzielnej księgowości nie mogło zabraknąć programu do faktur, który wiele danych takich jak dane kontrahenta pobiera automatycznie i pozwala wystawiać dokumenty w kilkadziesiąt sekund. Ich księgowanie również nie jest specjalnie skomplikowane, a sam system i dostępna pomoc bardzo to ułatwiają.

Nasze przychody oraz koszty są zaprezentowane w przejrzysty sposób na wykresach, co bardzo ułatwia kontrolowanie finansów firmy.

Myślę więc, że warto samodzielnie księgować z inFakt. Miesięczna cena programu to 19,50 zł, więc w porównaniu do kosztów profesjonalnego biura księgowego to nawet 10 razy mniej. Program kompletny, który spełni oczekiwania większości przedsiębiorców.

2. iFirma

iFirma udostępnia kolejny świetny program do samodzielnej księgowości, który jest zoptymalizowany tak, aby zaoszczędzić użytkownikowi jak najwięcej czasu i zapewnić poprawne księgowanie za każdym razem.

Z iFirma możesz wprowadzać faktury oraz je wystawiać, a następnie będą one automatycznie zaksięgowane przez system. Oczywiście, nie należy ufać w stu procentach sztucznej inteligencji, ponieważ jest ona omylna i warto upewnić się, że dokumenty są poprawnie zaksięgowane. Jednak nie zmienia to faktu, że iFirma pozwala zaoszczędzić dużo czasu.

Jest spora szansa na to, że w pewnym momencie ugrzęźniesz i nie będziesz wiedział jak coś wykonać. Od czego są eksperci? Są oni dostępni przez telefon, czat lub e-mail. Poza tym dostępne jest forum wiedzy, na którym możesz znaleźć odpowiedzi na wiele popularnych pytań. Eksperci mogą sprawdzić Twój KPiR, jednak tylko 2 razy w roku podatkowym.

iFirma jest zintegrowana z platformami e-commerce, między innymi Allegro i PrestShop, co pozwoli na wysyłanie faktur Twoim klientom w szybki i bardzo zautomatyzowany sposób.

Kalendarz przedsiębiorcy pozwoli Ci się pilnować, więc nie zapomnisz o terminach płatności. Dodatkowo wszystkie Twoje dane są szyfrowane, więc masz pewność, że nie dostaną się w niepowołane ręce.

iFirma jest droższa od programu inFakt, ponieważ kosztuje 37,50 zł. Nie mniej jednak jest to bardzo dobra propozycja dla właścicieli niedużych firm.

3. Firmino

Firmino to firma, która oferuje kilka produktów, wśród nich jeden z najlepszych programów do prowadzenia samodzielnej księgowości przez internet.

Wprowadzanie kosztów jest dosyć proste. Określamy jedynie kontrahenta i za co mamy fakturę, a resztę roboty wykona za nas program.

Bardzo proste jest także rozliczanie ZUS, VAT i podatku dochodowego. Ogranicza się do kilku kliknięć i w bardzo niedługim czasie będziemy mogli wysłać do urzędu deklaracje, choć musimy naturalnie mieć trochę wiedzy, tym bardziej że nie możemy liczyć na pomoc księgowych.

W Firmino możemy wystawić każdy rodzaj faktury oraz dokumenty cykliczne. Na bieżąco możemy również zarządzać stanami magazynowymi. W programie mamy możliwość windykacji, czyli przypomnienia kontrahentom o nieuregulowanych opłatach.

Program kosztuje 18 zł miesięcznie, choć ta niska cena to wynik kompromisu, dlatego musimy wziąć pod uwagę, że funkcjonalność programu nie będzie tak wysoka jak w przypadku pierwszych dwóch programów w tym rankingu.

Jaki program do samodzielnego księgowania najlepszy?

Programy do samodzielnego księgowania mają bardzo podobną funkcjonalność i wykonamy z nimi to, co chcemy, czyli zaksięgujemy naszą firmę. Różnią się one kilkoma rzeczami, które mają duży wpływ na to, czy księgowanie będzie łatwe i bezbłędne. W związku z tym najbardziej polecam jeden program.

Najlepszy program do samodzielnego księgowania to inFakt. Pozwala on na szybkie i bezbłędne księgowanie, które w połączeniu z automatyzacjami i pomocą księgowych jest najpopularniejszą opcją pośród firm jednoosobowych.

Kliknij tutaj, by przejść do inFakt!

Czy prowadząc działalność musisz mieć konto firmowe?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą konto firmowe nie jest wymagane, jednak zdecydowana większość przedsiębiorców je posiada, aby oddzielić finanse osobiste od firmowych.

Konto firmowe, które możemy polecić, to Konto Przekorzystne Biznes w Banku Pekao. Prowadzenie konta, karta i przelewy są za bezwarunkowe 0 zł przez rok! Dodatkowo w bonusach możecie zgarnąć do 2000 zł.

Więcej informacji o tym koncie możecie przeczytać, klikając w ten link.