W Polsce funkcjonuje ponad 3.000.000 firm.

Każda z nich aby się utrzymać potrzebuje klientów, którym może wystawiać faktury.

Aby ten proces przebiegał jak najłatwiej powstały programy, które umożliwiają szybkie fakturowanie.

Jedną z nich jest Fakturownia.

Jeżeli również szukasz program do wystawiania faktur, to przeczytaj tę recenzję. Poznasz w niej plusy i minusy programu Fakturownia i zdecydujesz czy warto go kupić.

Dwa słowa o programie Fakturownia

Fakturownia to program do wystawiania faktur, który cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Jak możemy dowiedzieć się na stronie programu, już ponad 500.000 firm założyło tam konto.

Program skupia się na tym, by zapewniać swoim klientom jak najszybsze i jak najłatwiejsze fakturowanie.

Dostępny jest w aż pięciu pakietach. Im droższy, tym więcej mamy możliwości. Nic nie ryzykujemy zakładając tam konto, ponieważ wybierając dowolny plan mamy 30-dniowy darmowy okres próbny.

fakturownia cennik

Przekonajmy się teraz czy warto opłacać Fakturownię.

Fakturownia umożliwia bardzo sprawne fakturowanie

W Fakturowni wiedzą, że aby zdobyć i utrzymać klienta należy rozwiązać jego problem lub ułatwić mu życie. Dlatego ich interfejs programu jest zaprojektowany w ten sposób, aby spędzić w nim jak najmniej czasu i zrobić w nim to, co sobie zamierzyliśmy.

fakturownia panel główny

W panelu głównym mamy wygodny wgląd do finansów naszej firmy. Poniżej umieszczone są najważniejsze przyciski takie jak tworzenie nowej faktury czy dodanie wydatków.

W Fakturowni możemy stworzyć grubo ponad 20 rodzajów dokumentów, między innymi:

 • Faktura VAT
 • Proforma
 • Faktura zaliczkowa i końcowa
 • Faktura walutowa
 • Faktura marża
 • Faktura korygująca
 • Rachunek
 • Paragon

Samo wystawienie faktury jest dziecinne proste i szybkie.

fakturownia wystawianie faktury

Numer faktury, data wystawienia, data sprzedaży, miejsce wystawienia i sprzedawca generują się automatycznie. Twoim zadaniem jest wprowadzenie danych klienta. Jeżeli jest to klient, którego już wcześniej obsługiwałeś, to jego dane uzupełnią się automatycznie, gdy wybierzesz danego klienta z listy.

Musisz również wpisać nazwę towaru lub usługi, jego cenę, jednostkę oraz ilość. Suma VAT i wartość brutto obliczą się automatycznie. Towary, na które już w przeszłości wystawiałeś faktury również zostaną zasugerowane Ci na liście wraz z ceną.

Pozostało Ci jeszcze wybrać z listy status, termin oraz metodę płatności i gotowe.

Aby jeszcze bardziej ułatwić zadanie, Fakturownia stworzyła opcję wystawiania podobnych faktur. Działa to tak, że jeżeli sprzedajesz ciągle te same towary, to możesz wystawić fakturę na podstawie poprzedniej, gdzie jedyne co będziesz musiał zmienić to dane klienta. Jest to niejaka kopia poprzedniej faktury, gdzie zmieniasz tylko te pola, które chcesz.

Przy odrobinie wprawy wystawienie faktury w tym programie to kwestia dosłownie minuty.

Szybka wysyłka faktur prosto do klienta

Po stworzeniu faktury nadchodzi czas, aby dostarczyć ją Twojemu kontrahentowi. Ten proces również chcemy rozwiązać jak najszybciej, więc Fakturownia wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom.

Najlepszym sposobem, by przekazać dokument klientowi jest wysyłka poprzez e-mail. Jest to dobry pomysł, gdyż klient, który mieszka z dala od Ciebie może od razu dostać fakturę, a Ty oszczędzasz toner drukarki oraz ewentualnie pieniądze za wysłanie faktury pocztą.

Aby to zrobić, nie musisz nawet wchodzić na skrzynkę pocztową, gdyż można ją wysłać bezpośrednio za pomocą formularza w Fakturownia. Niektórzy przedsiębiorcy myślą, że aby faktura była ważna należy złożyć na niej podpis i pieczątkę, lecz od pewnego czasu nie jest to wymagane, dlatego wysyłka faktury w formie elektronicznej to dobre rozwiązanie. Klient może otworzyć dokument w PDF u siebie na komputerze i wydrukować go.

Oczywiście jeżeli kontrahent życzy sobie faktury papierowej, to naturalnie możesz wydrukować ją bezpośrednio z aplikacji w jednym lub dwóch egzemplarzach. Najpierw faktura zamieni się na PDF, a potem możesz ją wydrukować i przekazać klientowi.

fakturownia faktura do druku

Wysyłając fakturę do klienta możemy w prosty sposób zwiększyć szanse, że zapłaci nam on natychmiastowo. Wystarczy, że na fakturze jednym kliknięciem dodamy przycisk do płatności online. Dzięki temu gdy kontrahent otrzyma fakturę w PDF może kliknąć przycisk i od razu zapłacić za produkty bądź usługi.

Finanse Twojej firmy w jednym miejscu

Fakturownia to nie tylko aplikacja do wystawiania faktur. Może też posłużyć nam jako bardzo intuicyjne źródło statystyk finansowych naszego przedsiębiorstwa. Jeśli wystawiasz faktury a w dodatku dodajesz każdy koszt, to możesz łatwo kontrolować finanse firmy.

statystyki fakturownia

Wystarczy tylko wejść w zakładkę “Raporty”, by wyświetlić statystyki. Można je grupować dziennie, tygodniowo, miesięcznie, kwartalnie i rocznie. Jest możliwość wydrukowania tych wykresów oraz eksportu je do pliku XML.

To bardzo obrazowy sposób na pokazanie jak szybko rośnie Twoja firma i jej przychody.

Faktury w wielu językach i walutach

Coraz więcej polskich firm otwiera się na rynki zagraniczne. Taka współpraca może być czasem dużo bardziej opłacalna niż działanie na polskim rynku. O takich przedsiębiorstwach również pomyślano w Fakturowni i umożliwiono wystawianie faktur w obcych językach.

Wystarczy, że po stworzeniu faktury w języku polskim klikniemy “Drukuj w innym języku”. Wyskoczy nam lista dostępnych tłumaczeń. Nie ma tutaj jedynie języka angielskiego, ale prawie 40 innych! Istnieje możliwość drukowania ich w różnych konfiguracjach, np. polska i angielska, hiszpańska i polska.

fakturownia drukowanie w języku obcym

Dodatkowo mamy możliwość wystawienia faktur w obcych walutach. Do wyboru mamy każdą walutę świata.

fakturownia waluty

Proste zarządzanie stanami magazynowymi

W wersjach Standard, Pro i Plus mamy możliwość zarządzania stanami magazynowymi. W związku z tym możemy wystawiać wiele dokumentów, między innymi:

 • PZ – Przyjęcie zewnętrzne 
 • WZ – Wydanie zewnętrzne 
 • PZk – Przyjęcie zewnętrzne korekta
 • PW – Przyjęcie wewnętrzne
 • ZT – Zamówienie towaru
 • Rez – Rezerwacja
 • Inwentaryzacja

Kilka użytkowników i kilka firm na jednym koncie

Ciekawą opcją w Fakturownia jest funkcja dodawania wielu użytkowników.

Jeżeli zatrudniasz współpracowników, to możesz dać im dostęp do konta Fakturownia, aby i oni mogli wystawiać faktury, dodawać koszty lub zarządzać magazynem. Sam ustalasz zakres ich możliwości.

Równie dobrze możesz dodać do swojego konta swojego księgowego. Dzięki temu będzie mógł on mieć wgląd do Twoich wszystkich faktur i na bieżąco je księgować. Tym sposobem oszczędzasz na dojazdach i po raz kolejny nie będziesz musiał drukować dokumentów.

Dla osób, które prowadzą kilka firm jest także opcja dodawania kilku firm na jednym koncie. Co prawda można to zrobić tylko w pakietach Standard, Pro i Plus, ale jest to niezwykle wygodne rozwiązanie i nie trzeba wykupować dwóch osobnych pakietów. Możesz wygodnie przełączać pomiędzy firmami.

Integracja z drukarką fiskalną

Jeżeli wystawiasz w większości paragony, to Fakturownia będzie dla Ciebie dobrym wyborem, ponieważ można ją zintegrować z drukarką fiskalną (nie mylić z kasą fiskalną).

Drukarka fiskalna nie może działać bez podłączenia do komputera. Zintegrowanie Fakturowni z drukarką umożliwia wydruk rachunku wprost z systemu. Pamiętaj, by Twoja drukarka obsługiwała protokół THERMAL.

Gdy tylko zintegrujesz drukarkę możesz od razu po wygenerowaniu paragonu przejść do jego druku.

fakturownia drukowanie

Aplikacja mobilna Fakturowni

Aby fakturowanie było jeszcze łatwiejsze, Fakturownia udostępnia dla swoich klientów aplikację mobilną na Android i iOS.

fakturownia aplikacja
fakturownia aplikacja 2

Jak na Fakturownię przystało aplikacja cechuje się prostotą, intuicyjnością i minimalizmem.

Co prawda nie możemy wykonać w niej wszystkich czynności, które możemy wykonać w przeglądarce, jednak możemy zrobić to, co najważniejsze, czyli:

 • Wystawianie faktur (również wielojęzycznych) i wysyłka ich bezpośrednio do klientów
 • Dodawanie wydatków robiąc zdjęcie dokumentów
 • Wgląd do statystyk finansowych firmy
 • Dostęp do archiwalnych dokumentów

To bardzo dogodne rozwiązanie. Minusem aplikacji jest to, że szczególnie na starszych urządzeniach może mieć ona problemy z płynnym działaniem.

Jaki pakiet Fakturownia wybrać?

Fakturownia oferuje 5 pakietów. Każdy z nich nieco różni się możliwościami. Na szczęście każdy z nich możemy przetestować przez 30 dni za darmo. Który pakiet będzie najlepszy dla Twojej firmy?

Micro Jeżeli masz bardzo małą firmę i dopiero startujesz, to dobrym wyborem może być pakiet Micro. Pozwala on na wystawienie zaledwie 3 faktur miesięcznie, więc jeżeli nie masz wielu klientów, to może być to wystarczający pakiet. Warto dodać, że to pakiet całkowicie darmowy.

Start- Ten pakiet również przeznaczony jest dla mniejszych firm. Mamy tutaj dużą swobodę, np. nielimitowaną ilość faktur i klientów, lecz jesteśmy pozbawieniu automatycznych płatności oraz magazynu. Cena pakietu Start to 8,99 zł miesięcznie.

Standard- Popularny i najbardziej rekomendowany pakiet, który spełni oczekiwania 90% firm. Od tańszych pakietów różni się tym, że nie ma limitu na faktury, można dodać 3 użytkowników i 3 firmy do jednego konta, ustawiać faktury cykliczne i automatyczne płatności, dodać magazyn.
Pakiet z najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Kosztuje 20,99 zł/mies i najbardziej go polecam.

Pro- Pakiet Pro to rozszerzona wersja pakietu Standard. Jest to dobry wybór dla nieco większych firm zatrudniających pracowników. Różni się od Standardu właściwie tylko tym, że możemy dodać 5 użytkowników zamiast 3, generować Jednolity Plik Kontrolny PKPiR, mieć dodatkowy zbiór raportów oraz POS. Cena to 34,99 zł miesięcznie.

Pro Plus- Ten pakiet przeznaczony jest dla dużych firm. W odróżnieniu od reszty pakietów możemy dodać do konta aż 10 użytkowników oraz dla lepszego bezpieczeństwa dodać wybrane numery IP, które mogą logować się na konto. Możemy wykupić ten pakiet za 59,99 zł miesięcznie.

Czy warto korzystać z programu do faktur Fakturownia?

Fakturownia to jeden z najbardziej popularnych programów do fakturowania w Polsce. Łączy ze sobą wysoką funkcjonalność, intuicyjność oraz przestępną cenę.

W Fakturowni możemy szybko wystawić fakturę i wysłać ją od razu do klienta. Możemy również dodawać koszty, co w rezultacie skutkuje tym, że mamy bardzo wygodny wgląd w finanse naszej firmy.

Fakturownia to program o dużych możliwościach. Możemy bowiem wystawiać faktury w wielu językach i walutach, zarządzać magazynem, czy dodawać do konta użytkowników. W dodatku możemy pobrać aplikację na telefon, która pozwala fakturować gdziekolwiek jesteśmy.

Osobiście polecam Fakturownię, gdyż jest to kompletny program do faktur i spełnia moje oczekiwania w stu procentach. Nie ważne czy jesteś małą, czy dużą firmą. Jeżeli wahasz się jaki pakiet wybrać, to polecam pakiet Standard, który daje dużą swobodę.

Plusy i minusy programu do faktur Fakturownia.

Bardzo szybkie wystawianie faktur
Wiele rodzajów dokumentów
Faktury w wielu językach i walutach
Szybka wysyłka dokumentów do klientów
Statystyki przychodów
Zarządzanie stanami magazynowymi
Aplikacja mobilna
Za darmo przez 30 dni

Aplikacja rzadko jest aktualizowana