Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2024

Testując programy magazynowe w końcu przyszedł czas na magazyn na stronie Fakturownia.

Jakie ma funkcje, jak działa, jakie są jego wady i zalety, oraz czy w ogóle warto z niego korzystać?

Zapraszam do testu magazynu Fakturownia.

Czym jest magazyn Fakturownia?

Fakturownia to polska firma, której głównym produktem jest program do fakturowania, jednak oferuje również moduł magazynowy.

Moduł magazynowy pozwala na podstawowe zarządzanie stanami magazynowymi, tworzenie dokumentów magazynowych, oraz monitorowanie stanów.

Obecnie z magazynu Fakturownia korzysta aż ponad 20.000 firm, co jest naprawdę dobrym wynikiem.

Jakie funkcje oferuje magazyn Fakturownia?

Na początku warto zaznaczyć, że magazyn Fakturownia w przeciwieństwie do wielu magazynów, które testowałem jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze nawet dla początkujących użytkowników.

Pierwszą funkcją jest monitorowanie produktów oraz ich stanów ilościowych. W zakładce „produkty” mamy listę naszych produktów, bądź usług, które oferujemy. Są podane ich ceny oraz dostępne ilości, dzięki czemu na bieżąco wiemy czego mamy dużo, a jakiego towaru musimy dokupić lub dorobić.

Towary możemy też wyszukiwać słownie lub dowolnie sortować. Możemy nawet załączyć zdjęcia towarów.

W tej samej zakładce, po kliknięciu w przycisk „nowy produkt”, możemy wprowadzać nowe produkty na magazyn. Wpisujemy nazwę, ustalamy kod produktu, ceny, VAT, oraz inne parametry.

Kluczową funkcją każdego programu do zarządzania magazynem są dokumenty magazynowe. W magazynie Fakturownia mamy 10 najważniejszych dokumentów magazynowych, które możemy wystawić.

Są one ważne, ponieważ to na ich podstawie zmieniają się stany magazynowe. Przykładowo, jeśli wystawimy dokument „przyjęcie wewnętrzne (PW)” na 50 róż, oznacza to, że do naszego magazynu przybyło 50 sztuk róż i ich stan zwiększy się w zakładce „produkty”.

Jeśli z kolei wystawimy „wydanie zewnętrzne (WZ)” na 20 bratków, w magazynie automatycznie odejmie się 20 sztuk tych kwiatów.

Wystawienie dokumentu magazynowego jest niezwykle proste. Musimy tylko dodać produkt, którego dotyczy dokument, ilość, oraz wpisać ewentualnie dane kontrahenta w zależności od dokumentu.

Jeżeli chodzi o dokumenty magazynowe to w programie brakuje mi możliwości sporządzania remanentów. Myślałem również, że nie ma opcji tworzenia zamówień i ofert, jednak są one dostępne i należy je aktywować w ustawieniach konta.

Wszystkie wystawione dokumenty zapisują się w systemie, ale możemy je również wydrukować. Przykładowe „przyjęcie zewnętrzne (PZ)”, czyli dokument potwierdzający to, że jakiś kontrahent dostarczył nam towar prezentuję się jak poniżej.

Świetną opcją jest również automatyczne tworzenie dokumentów magazynowych. Na czym to polega? Jeśli przykładowo sprzedajesz towar klientowi, wystawiasz mu fakturę VAT w Fakturownia. Po jej wystawieniu zaznaczasz „dodaj dokument magazynowy”, co sprawi, że na podstawie danych na fakturze wystawisz przykładowo wydanie zewnętrzne.

Oprócz wystawiania dokumentów magazynowych możesz również wystawiać dokumenty handlowe, takie jak faktura VAT, proforma, paragony i inne. Jeżeli chodzi o właśnie dokumenty handlowe moim zdaniem Fakturownia to jeden z najlepszych programów do tego przeznaczonych.

Wracając do samego magazynu, na bieżąco masz również dostęp do historii przepływu wszystkich dokumentów magazynowych. Możesz monitorować datę ich wystawienia, rodzaj oraz wiele innych parametrów.

Oprócz tego masz możliwość prowadzenia nie tylko jednego magazynu. W zależności od wersji pakietu, możesz prowadzić, do 3 lub nieskończenie wiele magazynów. Możesz również dodawać do programu swoich pracowników, również w liczbie 3, lub 5 w zależności od pakietu. Możesz zarządzać ich uprawnieniami i przykładowo uniemożliwiać im widoczność cen czy nakładać ograniczenia na dokumenty.

Z ważniejszych funkcji, magazyn Fakturownia możesz zintegrować z platformami e-commerce, takimi jak Allegro lub z własnych sklepem internetowym, co również na bieżąco będzie dostosowywać stany magazynowe. Dodatkowo możesz skonfigurować z programem drukarki fiskalne.

Ponadto magazyn Fakturownia daje możliwość podglądania raportów, dzięki czemu możemy przejrzeć nasze przychody i koszty w dowolnie wybranym okresie.

W zakładce „klienci” znajdziemy wszystkich naszych klientów, którzy automatycznie zapisują się w systemie na podstawie wystawianych faktur i dokumentów magazynowych.

Jeszcze jedna rzecz, o której myślę, że warto wspomnieć to wskazówki dostępne w programie w postaci znaku zapytania obok odpowiedniej rubryki. Są one bardzo pomocne i przykładowo dowiedziałem się, że aby dodać nowy produkt na magazyn, wygodne będzie po prostu stworzenie dokumentu magazynowego zamiast dodanie go tradycyjny sposobem przy użyciu przycisku „nowy produkt”.

Ostatnią rzeczą, która jeszcze przyszła mi na myśl jest aplikacja mobilna Fakturownia. Można w niej wystawiać dokumenty handlowe, lecz nie ma możliwości „zajrzenia” w niej do magazynu. Jeśli chcesz kontrolować magazyn z poziomu telefonu, musisz zrobić to w przeglądarce. Pozwoli to nie tylko kontrolować magazyn, ale i obsługiwać go tak jak z poziomu komputera.

Pamiętajcie jeszcze, aby na początku korzystania z programu w ustawieniach konta uruchomić moduł magazynowy, gdyż z jakiegoś powodu jest on domyślnie wyłączony.

Ile kosztuje magazyn Fakturownia?

Magazyn Fakturownia możemy testować 30 dni bezpłatnie. Po tym czasie musimy przesiąść się na płatną wersje. Wyróżniamy 3 płatne wersje. Mają one takie same możliwości magazynowe i różnią się głównie liczbą dostępnych magazynów oraz liczbą użytkowników możliwą do dodania.

Standard: Do 3 magazynów i 3 użytkowników. Cena: 20,99 zł/mies.

Pro: Nieskończenie wiele magazynów, do 5 użytkowników. Cena: 34,99 zł/mies.

Pro Plus: Nieskończenie wiele magazynów, do 5 użytkowników, dostęp z określonych adresów IP. Cena: 59,99 zł/mies.

Jeśli chcesz dodać do programu więcej użytkowników, możesz skontaktować się z Fakturownia w sprawie indywidualnej wyceny.

Czy program jest drogi? Moim zdaniem zdecydowanie nie. Przede wszystkim magazyn Fakturownia oferuje bardzo przejrzyste ceny i nie musimy dokupować dodatkowych funkcji, co zdarza się bardzo często w przypadku innych programów. Dodatkowo oprócz magazynu oferuje również wystawianie dokumentów handlowych, co często nie jest dostępne w innych programach, dlatego cennik magazynu jest bardzo atrakcyjny.

Plusy i minusy

  • Wystawianie dokumentów handlowych i magazynowych
  • Prosty w obsłudze dla każdego
  • Szybki w działaniu
  • Niskie ceny i darmowy okres testowy

Minusy:

  • Nie jest przeznaczony dla dużych firm i korporacji
  • Aby monitorować magazyn w telefonie, najlepiej użyć przeglądarki, ponieważ nie ma takiej możliwości w aplikacji mobilnej

Czy warto korzystać z magazynu Fakturownia?

Magazyn Fakturownia jest moim zdaniem skrojony pod małe i średnie firmy handlowe, usługowe, produkcyjne, gastronomiczne, hotele, restauracje, oraz wiele innych.

Wystawimy w nim wszystkie najważniejsze dokumenty magazynowe, handlowe, mamy wygodny dostęp do stanów magazynowych, klientów, a obsługa jest bardzo prosta.

Uważam, że jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które w ciągu dnia wykonują kilka, kilkanaście, bądź kilkadziesiąt operacji magazynowych czy handlowych.

Raczej nie poleciłbym tego programu dużym firmom zatrudniającym setki osób, w których magazynach cały czas się coś dzieje, ponieważ Fakturownia to magazyn w przeglądarce, który może nie być w stanie pracować na tak szybkich obrotach jak programy do pobrania na komputer, które dużo lepiej sprawdzą sobie z dużymi ilościami danych.

Jeśli chcesz skorzystać z darmowego okresu próbnego przez 30 dni, kliknij tutaj, by testować magazyn Fakturownia.