Zastanawiasz się nad wyborem wFirma jako programu do spraw księgowych?

Postanowiłem prześwietlić każdy aspekt programu wFirma i opisać go, dzięki czemu będziesz mógł podjąć właściwą dla siebie decyzję.

Czym jest wFirma?

wFrima to kompleksowy program księgowy, który powstał w 2006 roku. Założycielem i prezesem spółki jest Andrzej Lazarowicz.

Strona wFirma jest odwiedzana przez około 1,2 mln osób miesięcznie i według oficjalnych danych firmy, tygodniowo ponad 700 nowych firm wybiera wFirmę.

wFirma oferuje program do fakturowania i samodzielnej księgowości, program do zarządzania kadrami, program do zarządzania magazynem oraz pełną księgowość.

Opowiedzmy sobie więcej o każdym z nich.

1. Fakturowanie i CRM

Najpopularniejszym produktem firmy wFirma, który zakładam, że najbardziej cię interesuje jest “Fakturowanie i CRM”.

Sam program do wystawiania faktur wFirmy oceniam bardzo pozytywnie. Ma on wszystko, czego potrzeba, czyli między innymi:

 • Możliwość wystawiania wszystkich rodzajów faktur
 • Możliwość tłumaczenia faktur na 9 języków i wybór ponad 30 walut
 • Wiele szablonów faktur i możliwość dodawania logo
 • CRM, czyli integracje z GUS, czy możliwość zapisywania klientów
 • Brak ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę faktur

Tak wygląda panel wystawiania faktur.

wfirma wystawianie faktury

Ogólnie rzecz biorąc podczas testowania tego programu do fakturowania nie znalazłem właściwie żadnych wad. Koszt programu do fakturowania to 19 zł/mies.

Jeśli szukasz tańszego rozwiązania, poczytaj o Fakturowni, którą opisywałem w tym artykule.

2. Samodzielna księgowość

Jeżeli chodzi o opcję samodzielnego księgowania, to jest ona stale ulepszana, jednak obecnie jest na takim poziomie, że wiedzę księgową możemy mieć na podstawowym poziomie, by móc księgować samemu.

Samodzielna księgowość w wFirma jest zautomatyzowana tak, aby zminimalizować ryzyko błędów i aby cały proces księgowania zajął ci jak najmniej czasu.

Księgowość wFirma pozwala ci na księgowanie wszystkich rodzajów działalności gospodarczej, tworzyć deklaracje, fakturować, obsługiwać JPK i CRM.

Oprogramowanie księguje właściwie samo. Po wystawieniu faktury przychodowej lub kosztowej, są one automatycznie ujmowane w ewidencjach. W systemie są instrukcje, a jeśli potrzebujesz pomocy, możesz zwrócić się do dedykowanych księgowych wFirmy.

Oznacza to, że nawet nie posiadając wiedzy księgowej, przy pomocy ekspertów wFirma możesz księgować bezbłędnie.

3. Kadry, płace i ubezpieczenia

wFirma oferuje też zintegrowany system do prowadzenia kadr, wyliczania płac i rozliczania składek ZUS. Jest to oferta dla nieco większych firm, zatrudniających przynajmniej kilku pracowników.

System ten pozwala na czynności, takie jak między innymi:

Generowanie umów: W systemie sporządzisz umowy o pracę, zlecenie oraz o dzieło.

Prowadzenie ewidencji czasu pracy online: Pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji nawet w przypadku zatrudniania tylko jednego pracownika z umową o pracę.

Integracja z ZUS: Wygenerujesz i wyślesz bezpośrednio deklaracje zgłoszeniowe i rozliczeniowe za siebie i pracowników.

Ułatwienia rekrutacji: Bezpośrednio z systemu możesz dodać ogłoszenia o pracę, czy zarządzać CV.

Uważam, że wFirma to jeden z najlepszych programów, jeśli chodzi o zarządzanie kadrami w Polsce. Jest to kompleksowy program, który co prawda nie jest przeznaczony do korporacji, ale firmy zatrudniające nawet kilkadziesiąt osób powinny być z niego zadowolone.

Dodatkowym atutem jest koszt tej usługi. Wynosi on 49 zł miesięcznie, ale możemy przetestować ją bezpłatnie przez pierwsze 30 dni.

4. Magazyn

Dla osób działających w e-commerce, wFirma stworzyła rozbudowany program do zarządzania magazynem.

Program magazynowy jest powiązany z platformami sprzedażowymi Idosell, Ebay, Amazon, Allegro, czy Empik.

Główne funkcje magazynu to:

 • Generowanie faktur
 • Integracja z drukarkami
 • CRM
 • Zautomatyzowana sprzedaż
 • Obsługa wielu magazynów
 • Dokumenty magazynowe
 • i wiele innych

Na rynku istnieje wiele lepszych i bardziej rozwiniętych programów magazynowych. Warto jednak przetestować program wFirma, choćby dlatego, że jest darmowy przez pierwsze 30 dni. Później koszt takiego programu to 30 zł miesięcznie, ale w obowiązkowym połączniu z innym modułem zapłacimy więcej. Jeśli chcesz poczytać więcej o magazynie wFirma, przejdź do tego wpisu.

5. Pełna księgowość

Istnieje także możliwość korzystania z pełnej księgowości w wFirma. W przeciwieństwie do korzystania ze zwykłej księgowości, jest to pakiet, który pozwala na więcej możliwości.

Oprócz podstawowych możliwości księgowych, mamy tutaj nieco więcej opcji, na przykład CIT estoński, księgę handlową z OCR, e-sprawozdania, różnice kursowe, i inne.

Może okazać się, że wybierzesz zwykłą księgowość i zabraknie ci w niej niektórych opcji. Wówczas w takim wypadku zawsze możesz ulepszyć swój plan do pełnej księgowości.

Kosztuje on 99 zł netto miesięcznie i jest darmowy przez pierwszy miesiąc.

wFirma: plusy i minusy

Plusy:

 • Darmowe 30 dni na każdy pakiet
 • Programy kadrowe i magazynowe dla niewielkich firm
 • Wsparcie techniczne ekspertów
 • Uznana firma
 • Zautomatyzowane samodzielne księgowanie

Minusy:

 • Brak opcji prowadzenia księgowości z dedykowanym księgowym online

Czy warto korzystać z wFirma?

Uważam, że w większości przypadków warto skorzystać z programu wFirma. Jeśli szukasz programu do faktur i samodzielnej księgowości, to wybierz wFirma, ponieważ oferują świetną jakość w stosunku do ceny. Aby skorzystać z usług wFirma, przejdź na tę stronę.

Jeśli szukasz tylko programu do fakturowania, rozważ inny, tańszy, taki jak np. Fakturownia, o której możesz przeczytać tutaj.

Jeśli zależy ci na programie do kadr lub magazynów, wFirma również powinna być bardziej, niż wystarczająca.