Zastanawiasz się nad wyborem wFirma jako programu do spraw księgowych?

Postanowiłem prześwietlić każdy aspekt programu wFirma i opisać go, dzięki czemu będziesz mógł podjąć właściwą dla siebie decyzję.

Czym jest wFirma?

wFrima to kompleksowy program księgowy, który powstał w 2006 roku. Założycielem i prezesem spółki jest Andrzej Lazarowicz.

Strona wFirma jest odwiedzana przez około 1,2 mln osób miesięcznie i według oficjalnych danych firmy, tygodniowo ponad 700 nowych firm wybiera wFirmę.

wFirma oferuje program do fakturowania i samodzielnej księgowości, program do zarządzania kadrami, program do zarządzania magazynem oraz pełną księgowość.

Opowiedzmy sobie więcej o każdym z nich.

1. Fakturowanie i CRM

Najpopularniejszym produktem firmy wFirma, który zakładam, że najbardziej cię interesuje jest “Fakturowanie i CRM”.

Sam program do wystawiania faktur wFirmy oceniam bardzo pozytywnie. Ma on wszystko, czego potrzeba, czyli między innymi:

 • Możliwość wystawiania wszystkich rodzajów faktur
 • Możliwość tłumaczenia faktur na 9 języków i wybór ponad 30 walut
 • Wiele szablonów faktur i możliwość dodawania logo
 • CRM, czyli integracje z GUS, czy możliwość zapisywania klientów
 • Brak ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę faktur

Tak wygląda panel wystawiania faktur.

Ogólnie rzecz biorąc podczas testowania tego programu do fakturowania nie znalazłem właściwie żadnych wad. Koszt programu do fakturowania to 19 zł/mies.

Jeśli szukasz tańszego rozwiązania, poczytaj o Fakturowni, którą opisywałem w tym artykule.

2. Samodzielna księgowość

Jeżeli chodzi o opcję samodzielnego księgowania, to jest ona stale ulepszana, jednak obecnie jest na takim poziomie, że wiedzę księgową możemy mieć na podstawowym poziomie, by móc księgować samemu.

Samodzielna księgowość w wFirma jest zautomatyzowana tak, aby zminimalizować ryzyko błędów i aby cały proces księgowania zajął ci jak najmniej czasu.

Księgowość wFirma pozwala ci na księgowanie wszystkich rodzajów działalności gospodarczej, tworzyć deklaracje, fakturować, obsługiwać JPK i CRM.

Oprogramowanie księguje właściwie samo. Po wystawieniu faktury przychodowej lub kosztowej, są one automatycznie ujmowane w ewidencjach. W systemie są instrukcje, a jeśli potrzebujesz pomocy, możesz zwrócić się na infolinię wFirmy.

Osobiście uważam, że samodzielna księgowość przeznaczona jest dla osób wykonujących bardzo przewidywalną i prostą działalność gospodarczą oraz dla osób, które mają jakąś wiedzę w księgowości.

Ryzyko błędu jest tu na pewno większe, niż w przypadku gdyby księgowością zajmował się profesjonalny księgowy.

Jeżeli potrzebujesz księgowości online z dedykowanym księgowym, zobacz moją recenzję programu inFakt, z którego sam korzystam.

3. Kadry, płace i ubezpieczenia

wFirma oferuje też zintegrowany system do prowadzenia kadr, wyliczania płac i rozliczania składek ZUS. Jest to oferta dla nieco większych firm, zatrudniających przynajmniej kilku pracowników.

System ten pozwala na czynności, takie jak między innymi:

Generowanie umów: W systemie sporządzisz umowy o pracę, zlecenie oraz o dzieło.

Prowadzenie ewidencji czasu pracy online: Pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji nawet w przypadku zatrudniania tylko jednego pracownika z umową o pracę.

Integracja z ZUS: Wygenerujesz i wyślesz bezpośrednio deklaracje zgłoszeniowe i rozliczeniowe za siebie i pracowników.

Ułatwienia rekrutacji: Bezpośrednio z systemu możesz dodać ogłoszenia o pracę, czy zarządzać CV.

Uważam, że wFirma to jeden z najlepszych programów, jeśli chodzi o zarządzanie kadrami w Polsce. Jest to kompleksowy program, który co prawda nie jest przeznaczony do korporacji, ale firmy zatrudniające nawet kilkadziesiąt osób powinny być z niego zadowolone.

Dodatkowym atutem jest koszt tej usługi. Wynosi on 49 zł miesięcznie, ale możemy przetestować ją bezpłatnie przez pierwsze 30 dni.

4. Magazyn

Dla osób działających w e-commerce, wFirma stworzyła rozbudowany program do zarządzania magazynem.

Program magazynowy jest powiązany z platformami sprzedażowymi Idosell, Ebay, Amazon, Allegro, czy Empik.

Główne funkcje magazynu to:

 • Generowanie faktur
 • Integracja z drukarkami
 • CRM
 • Zautomatyzowana sprzedaż
 • Obsługa wielu magazynów
 • Dokumenty magazynowe
 • i wiele innych

Na rynku istnieje wiele lepszych i bardziej rozwiniętych programów magazynowych. Warto jednak przetestować program wFirma, choćby dlatego, że jest darmowy przez pierwsze 30 dni. Później koszt takiego programu to 30 zł miesięcznie, ale w obowiązkowym połączniu z innym modułem zapłacimy więcej. Jeśli chcesz poczytać więcej o magazynie wFirma, przejdź do tego wpisu.

5. Pełna księgowość

Istnieje także możliwość korzystania z pełnej księgowości w wFirma. W przeciwieństwie do korzystania ze zwykłej księgowości, jest to pakiet, który pozwala na więcej możliwości.

Oprócz podstawowych możliwości księgowych, mamy tutaj nieco więcej opcji, na przykład CIT estoński, księgę handlową z OCR, e-sprawozdania, różnice kursowe, i inne.

Może okazać się, że wybierzesz zwykłą księgowość i zabraknie ci w niej niektórych opcji. Wówczas w takim wypadku zawsze możesz ulepszyć swój plan do pełnej księgowości.

Kosztuje on 99 zł netto miesięcznie i jest darmowy przez pierwszy miesiąc.

wFirma: plusy i minusy

Plusy:

 • Darmowe 30 dni na każdy pakiet
 • Programy kadrowe i magazynowe dla niewielkich firm
 • Wsparcie techniczne ekspertów
 • Uznana firma
 • Zautomatyzowane samodzielne księgowanie

Minusy:

 • Brak opcji prowadzenia księgowości z dedykowanym księgowym online

Czy warto korzystać z wFirma?

Uważam, że w większości przypadków warto skorzystać z programu wFirma. Jeśli szukasz programu do faktur i samodzielnej księgowości, to wybierz wFirma, ponieważ oferują świetną jakość w stosunku do ceny. Jeśli będziesz potrzebować bardziej zaawansowanej księgowości, to możesz rozszerzyć swój plan.

Jeśli szukasz tylko programu do fakturowania, rozważ inny, tańszy, taki jak np. Fakturownia, o której możesz przeczytać tutaj.

Jeśli zależy ci na programie do kadr lub magazynów i twoja firma dopiero zaczyna, wFirma może być wystarczająca.

Jeśli chcesz skorzystać z usług wFirma, możesz przejść do ich strony internetowej, klikając w ten link.