Jeżeli poszukujesz programu do zarządzania magazynem, możesz skorzystać z rozwiązania wFirma.

Dla kogo jest ten magazyn? Jakie oferuje funkcje? Jakie są jego wady i zalety?

Zapraszam do recenzji magazynu wFirma.

Czym jest wFirma?

wFrima to program księgowy, który powstał w 2006 roku. Założycielem i prezesem spółki jest Andrzej Lazarowicz.

Strona wFirma jest odwiedzana przez około 1,2 mln osób miesięcznie i według oficjalnych danych firmy, tygodniowo ponad 700 nowych firm wybiera wFirmę.

wFirma oferuje kilka modułów, takich jak między innymi program do fakturowania i samodzielnej księgowości, program do zarządzania kadrami, oraz program do zarządzania magazynem, o którym dzisiaj sobie powiemy.

Jakie funkcje posiada magazyn wFirma?

Testując różne programy magazynowe, można dojść do wniosku, że wFirma oferuje bardzo podobne do konkurencji funkcje, jednak aby się wyróżnić, idzie również o krok dalej i niektóre z funkcji nie są dostępne nigdzie indziej.

Program magazynowy jest dostępny w przeglądarce, co jest zarówno plusem, jak i minusem, bo do jego obsługi z jednej strony nie musimy pobierać żadnego oprogramowania na komputer, ale z drugiej strony dostęp do magazynu mamy tak długo, jak długo mamy łącze internetowe.

Podstawową funkcją magazynu wFirma jest wystawianie dokumentów magazynowych. Możemy tutaj wystawić kilka typów dokumentów, takich jak WZ, PZ, PW, RW, MM.

Wystawianie tych dokumentów jest proste. Musimy jedynie wybrać typ dokumentu, po czym wybrać dostawcę/odbiorcę. Dane kontrahentów możemy pobierać z GUS przy użyciu ich numeru NIP. Przy okazji kontrahentów możemy zapisywać w systemie do ponownego użycia.

Należy jeszcze dodać produkt, którego dotyczy dokument, ilość, oraz ceny. Dokumenty magazynowe możemy też tworzyć automatycznie na podstawie wystawianych faktur VAT. Przykładowo, jeśli wystawimy klientowi fakturę na 20 róż, możemy automatycznie utworzyć dokument RZ, co również sprawi, że w magazynie automatycznie odejmie się 20 sztuk róż.

Dokumenty magazynowe możemy zapisywać oraz drukować. Tak wygląda dokument PZ gotowy do druku:

Stany magazynowe możemy kontrolować na bieżąco w zakładce “produkty”. Mamy tu podane ilości towarów, potencjalne rezerwacje, oraz ceny.

W tej zakładce możemy również edytować produkty, oraz dodawać nowe artykuły. Nowe produkty możemy dodawać właśnie w zakładce “produkty”, ale mogą one być również dodawane na magazyn poprzez jakiś dokument magazynowy, np. przyjęcie zewnętrzne.

Przydatną funkcją, która często nie występuje w programach magazynowych w przeglądarce jest możliwość tworzenia rezerwacji oraz zamówień. Dzięki rezerwacji, będziemy mogli “zamrozić” daną liczbę sztuk produktu w magazynie, by przypadkowo nie sprzedać go innemu klientowi. Z kolei zamówienia możemy wysyłać do naszych dostawców, jeśli dany produkt jest na wyczerpaniu.

Co jeszcze wyróżnia wFirma to opcja zlecania produkcji. Jest to przydatna funkcja dla firm produkcyjnych. Przykładowo, dodałem zlecenie wyprodukowania 10 śrubek. Mogę je przekazać na przykład do działu produkcji.

Warto wspomnieć również o możliwości tworzenia innych magazynów. W programie możemy wygenerować wiele magazynów, co może przełożyć się na lepszą organizację pracy.

Jeśli chodzi o konta dla współpracowników, to możemy ich stworzyć również nieskończenie wiele, co również jest bardzo hojne, ponieważ zazwyczaj programy magazynowe mają w tej kwestii limity.

Dostępna jest również zakładka z analizami, gdzie możemy rzucić okiem na analizy stanu towarów, raport o produktach, czy sprzedaż asortymentu. Dane są zaprezentowane na ładnych wykresach i możemy generować raporty za dowolne okresy.

Jak przystało na program magazynowy, nie mogło tu również zabraknąć możliwości generowania remanentów oraz pliku JPK_MAG.

Z innych ważnych wspomnienia funkcji możemy wyróżnić integracje z drukarkami fiskalnymi, czy integracje ze sklepami internetowymi, w tym z Allegro.

Ile kosztuje magazyn wFirma?

Magazyn wFirma możemy testować za darmo przez 30 dni. To, ile zapłacimy po tym okresie zależy od pakietu cenowego.

Sam magazyn to cena 30 zł netto/mies. Nie ma jednak możliwości wykupu samego modułu magazynowego i musimy połączyć go z innym modułem.

Przykładowo, moduł “Fakturowanie i CRM+ “Magazyn” to cena 49 zł netto/mies. Da nam to możliwości wystawiania faktur handlowych, podstawowy CRM i oczywiście magazyn.

Możemy również dodać inne moduły, np. samodzielna księgowość, czy kadry, jednak cena za te rozwiązania będzie również wyższa.

Magazyn wFirma w najtańszym wydaniu będzie nas kosztował więc 49 zł netto/mies. Czy to dużo? Szczerze mówiąc to dość sporo. Owszem, wFirma ma kilka funkcji, których nie ma konkurencja, jednak mimo to, jest to dość wysoka cena.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Zamówienia i rezerwacje
  • Zlecenia produkcji
  • Obszerne analizy

Minusy:

  • Dość wysoka cena

Czy warto korzystać z magazynu wFirma?

Magazyn wFirma to z pewnością jeden z lepszych programów magazynowych dostępnych na rynku. Oferuje właściwie wszystkie potrzebne funkcje i podczas testowania tego programu nie znalazłem niczego, czego mogłoby mi brakować.

Wraz z dużymi możliwościami przychodzi również cena. Koszt takiego rozwiązania jest wyższy niż u konkurencji, dlatego warto mieć to na uwadze.

Magazyn wFirma umieściłem w moim rankingu najlepszych programów magazynowych. Na której pozycji? Sprawdź tutaj.