Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem iFirma do księgowości w twojej firmie, to dobrze trafiłeś.

W tym artykule zrecenzuję iFirmę i podpowiem ci czy warto korzystać z ich usług czy może lepiej przejść do konkurencji.

Czym jest iFirma?

iFirma to jedna z trzech największych oferująca usługi księgowe w Polsce. Swoje początki ma już w 1997 roku. Do tej pory firma ta zgromadziła 360 tys. klientów a ich strona internetowa jest odwiedzana przez około 1,1 mln osób miesięcznie.

iFirma oferuje program do wystawiania faktur, program do samodzielnego księgowania, biuro rachunkowe online, oraz pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej.

Czy warto korzystać z samodzielnego księgowania w iFirma?

Jedną z usług iFirma jest program do samodzielnej księgowości. Jak można się domyślić, korzystając z programu nie musisz mieć księgowej i zamiast tego księgujesz wszystko samemu.

Oczywiście jest do dość ryzykowna opcja, zwłaszcza jeśli prowadzisz trudną rachunkowo działalność gospodarczą, jednak iFirma stara się robić wszystko tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów w księgowości.

W dobie sztucznej inteligencji i zaawansowanej technologii, iFirma automatyzuje za ciebie większość procesów oraz polega na schematach, dzięki czemu oszczędza twój czas, ale przede wszystkim znacznie minimalizuje ryzyko błędów.

W programie do samodzielnego księgowania twoja rola opiera się w 80% na wystawianiu faktur i dodawaniu faktur kosztowych. 20% to inne czynności, które w znacznym stopniu robione są automatycznie. Są to między innymi:

 • automatyczne księgowanie dokumentów
 • wyliczanie zobowiązań podatkowych
 • CRM (np. prognozy i raporty o firmie)
 • wysyłka e-deklaracji do ZUS i US
 • ewidencje pojazdów, środków trwałych i pracowników

Osobiście uważam, że aby korzystać z programu do samodzielnej księgowości należy znać choćby podstawy księgowości, ponieważ automatyzacje automatyzacjami, lecz nie gwarantują one 100% skuteczności w wykrywaniu nieprawidłowości.

Na szczęście w razie wątpliwości (księgowych lub technicznych), można zawsze skorzystać z darmowej pomocy biura obsługi klienta.

Pewne jest to, że korzystając z samodzielnej księgowości w iFirma sporo zaoszczędzimy na księgowym, ponieważ koszt takiej usługi to zaledwie 49 zł miesięcznie. Dodatkowo pierwszy miesiąc dostajemy w gratisie. Możesz skorzystać z iFirma, klikając w ten link.

Czy warto korzystać z biura rachunkowego iFirma?

Dla osób, które wolą mieć pewność co do tego, że ich finansami firmowymi zajmie się prawdziwy księgowy powstało również biuro rachunkowe online.

Jest to nic innego jak tradycyjne biuro rachunkowo, tylko że przez internet.

Z biura rachunkowego możesz skorzystać niezależnie czy dopiero zaczynasz działalność czy zmieniasz księgowego.

Wszystko działa na takiej zasadzie, że iFirma przydziela ci księgowego. Gdy już masz dedykowanego księgowego, twoja rola ogranicza się właściwie do wystawiania faktur i dodawania faktur kosztowych.

Po rozliczeniu całego miesiąca przez księgowego, na twoim koncie iFirma pojawi się kwota do opłacenia podatków. Opłaty te możesz zrobić nawet poprzez aplikację iFirma.

W razie pytań lub wątpliwości masz podany kontakt do twojego księgowego, który doradzi ci w większości spraw, w których ma wiedzę.

Ceny biura rachunkowego online zaczynają się od 149 zł netto miesięcznie, jednak należy spodziewać się wyższej kwoty. Ceny zależą od typu opodatkowania, liczby miesięcznych dokumentów, oraz od księgowego.

Jeśli chcesz skorzystać z biura rachunkowego iFirma, przejdź pod ten adres.

Jak oceniam program do fakturowania?

Jeśli szukasz jedynie programu do fakturowania, to na pewno program iFirma jest jedną z lepszych dostępnych opcji.

Możemy w nim wystawić wiele dokumentów, między innymi:

 • Faktura VAT
 • Marża
 • Proforma
 • Raport fiskalny
 • Paragon
 • Faktura zaliczkowa
 • Faktura korygująca
 • Faktura OSS

Mamy również możliwość zapisywania produktów, by później wygodnie ich używać. Możemy dodać do faktury również nasze logo.

Interfejs wystawiania faktury w iFirma wygląda następująco:

ifirma wystawianie faktury

W iFirma możemy wystawić fakturę w 39 walutach i przetłumaczyć na język angielski.

Wystawione faktury możemy na przykład wysłać e-mailem, czy wydrukować.

Program do faktur iFirma jest darmowy, jeśli masz mniej niż 3 faktury miesięcznie. Aby znieść ten limit, musisz zapłacić 12,50 zł na miesiąc.

Moim zdaniem program do faktur iFirma powinien być jeszcze nieco bardziej zoptymalizowany, ponieważ aby ustawić niektóre elementy, musimy bardzo dużo klikać i przechodzić do innych stron. Osobiście uważam, że ze względu na wygodę i cenę lepszym programem jest Fakturownia, o której więcej przeczytasz w tym artykule.

Czy z iFirma rzeczywiście można założyć działalność gospodarczą?

Usługą, którą na pewno wyróżnia iFirmę jest pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej.

Usługa ta jest darmowa i polega na tym, że rezerwujesz rozmowę wideo z konsultantem i przy jego pomocy zakładasz firmę oraz wypełniasz wszelkie dokumenty.

Po rozmowie twoja firma jest gotowa do działania. Konsultant zaoferuje ci również możliwość skorzystania z biura księgowego online iFirma. Zdecydowana większość osób wybiera takie biuro, co tłumaczy dlaczego usługa zakładania firmy jest bezpłatna.

Uważam, że pomoc w zakładaniu firmy to bardzo przydatna rzecz, ponieważ z doświadczenia wiem, że przy tym procesie jest bardzo wiele pytań, na które odpowiedź dostaniemy od razu podczas rozmowy.

Według mnie jeśli chcesz założyć firmę przez internet, lepiej zrobić to z pomocą inFakt, z którego sam korzystałem, gdy zakładałem swoją firmę. inFakt załatwi za ciebie dużo więcej formalności. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wyglądał u mnie cały proces, przejdź do tego artykułu.

iFirma: plusy i minusy

Plusy:

 • Tania aplikacja do faktur (darmowa do 3 faktur miesięcznie)
 • Pomoc w zakładaniu firmy
 • Możliwość prowadzenia księgowości przez dedykowanego księgowego
 • Aplikacja mobilna
 • Stała pomoc ekspertów od księgowości

Minusy:

 • Mało intuicyjny program do wystawiania faktur

Czy warto korzystać z iFirma?

Uważam, że iFirma to firma godna polecenia. Według mnie ich najlepszym produktem jest biuro księgowe, które zapewnia dedykowanego księgowego i sprawia, że księgowość jest banalnie prosta. Możesz skorzystać z niego tutaj. Warto również skorzystać z ich programu do samodzielnego księgowania.

Jeżeli chodzi o program do fakturowania, dostrzegam w nim drobne niedogodności, dlatego sam korzystam z Fakturownia.

Jeśli z kolei chcesz założyć firmę, moim zdaniem lepszym wyborem będzie inFakt.