Jeżeli szukasz programu magazynowego, to masz wiele opcji. W tym artykule przyjrzymy się magazynowi iFirma.

Poznasz jego funkcje, wady, zalety, oraz zdecydujesz, czy warto z niego korzystać.

Zapraszam do recenzji magazynu iFirma.

Czym jest iFirma?

iFirma to firma, która od 2001 roku udostępnia stronę do księgowości online. Przedsiębiorstwo to jest notowane na GPW.

W skład usług tej firmy wchodzą między innymi biuro rachunkowe online, program do samodzielnego księgowania, oraz program do fakturowania.

W każdym z trzech modułów, iFirma udostępnia również moduł do zarządzania magazynem, którym dzisiaj się zajmiemy.

Jakie funkcje oferuje magazyn iFirma?

Aby uruchomić magazyn iFirma, musimy najpierw go aktywować w ustawieniach. Po aktywacji, w programie iFirma pojawi się zakładka “Magazyn”.

Zazwyczaj w programach księgowych z magazynem, magazyn jest wkomponowany w program, lecz w tym przypadku jest dla niego przeznaczona specjalna strona. Myślę, że to dobre rozwiązanie, ponieważ wygodniej można nim zarządzać.

Pierwszą funkcją każdego programu magazynowego jest opcja wystawiania dokumentów magazynowych. W iFirma możemy wystawiać następujące dokumenty magazynowe:

  • PZ
  • WZ
  • PW
  • RW
  • PM

Wystawianie tych dokumentów jest proste. Wystarczy tylko wybrać dokument, wpisać dane kontrahenta, oraz nanieść towar i wpisać ceny. Wygodną opcją jest pobranie cen, których użyliśmy na poprzednich dokumentach.

Przykładowy dokument przyjęcia zewnętrznego do druku prezentuje się następująco:

Warto zaznaczyć również, że na podstawie wystawianych faktur VAT w programie iFirma, możemy automatycznie wystawiać również dokumenty magazynowe za pomocą jednego kliknięcia.

Cała historia wszystkich dokumentów magazynowych jest na bieżąco zapisywana.

Oczywiście mamy stały podgląd do towarów i usług, które znajdują się na stanach magazynu. Możemy je dowolnie sortować i wyszukiwać, np. po kategorii. Fajną opcją są filtry, w których możemy zaznaczyć, aby program wyszukał towary, które są na wyczerpaniu, lub których już nie ma.

Aby dodać nowy towar, wystarczy wpisać jego nazwę, oraz wybrać identyfikator. Możemy przy okazji ustawić przy jakiej liczbie towaru chcemy, by program ostrzegał nas o tym. Na koniec oczywiście wprowadzamy też ceny zakupu i przyszłej sprzedaży.

Każdy kontrahent, który kupuje lub sprzedaje od nas towar, jest zapisywany w bazie kontrahentów.

Fajną opcją są też raporty. w których możemy sprawdzać wartości dowolnych operacji magazynowych z podziałem na magazyny czy towary. Strona z raportami nie jest jakoś specjalnie rozbudowana i brakuje kilku funkcji, np. raportów wg. kontrahenta, czy podziału na ranking dostawców i odbiorców.

Warto również wspomnieć o tym, że w iFirma możemy stworzyć dowolną liczbę magazynów, co w wielu tego typu programach nie jest możliwe.

iFirma posiada również aplikację mobilną, jednak sprawdzałem czy można z jej poziomu zarządzać magazynem, jednak niestety nie jest to możliwe. Można natomiast skorzystać z przeglądarki i tam obsługiwać magazyn tak jak z poziomu komputera.

Funkcje, o których warto jeszcze wspomnieć to sporządzanie cenników, inwentaryzacje, integracje z drukarkami fiskalnymi oraz e-commerce.

Czy magazyn iFirma rzeczywiście jest darmowy?

Magazyn iFirma to jeden z niewielu magazynów, o ile nie jedyny na rynku, który wyróżnia tak wiele funkcji i można z niego korzystać praktycznie za darmo.

Możne być on darmowy, jeśli skorzystacie z programu do fakturowania iFirma. Z tego programu do fakturowania możecie korzystać za darmo, jeśli wystawiacie do 3 faktur miesięcznie.

Oznacza to, że jeśli korzystacie z innego programu, gdzie wystawiacie faktury, to wasz magazyn w iFirma będzie za darmo, ponieważ nie przekroczycie limitu 3 faktur.

Jeśli przekroczycie 3 faktury w miesiącu, magazyn iFirma wraz z programem do fakturowania będzie kosztował nas 150 zł/rok, co również nie jest wygórowaną ceną. Magazyn jest też dostępny w cenie biura rachunkowego i programu do samodzielnej księgowości.

Warto dodać, że 3 faktury nie dotyczą dokumentów magazynowych, których możecie generować dowolną ilość.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Darmowy, jeśli nie przekroczycie 3 dokumentów handlowych miesięcznie
  • Zintegrowany z programami do faktur i księgowości
  • Dane są bezpieczne i przechowywane w e-archiwum

Minusy:

  • Magazyn niedostępny w aplikacji mobilnej

Czy warto korzystać z magazynu iFirma?

Magazyn iFirma to dobra propozycja dla małych firm, które chcą monitorować stany magazynowe. Ma typowe funkcje dla przeglądarkowego magazynu, a jego ogromną przewagą jest to, że można z niego korzystać za darmo.

iFirma to z pewnością jeden z lepszych magazynów, dlatego umieściłem go w rankingu 7 najlepszych programów magazynowych. Na której pozycji? Sprawdź w tym artykule.

A jeśli już teraz chcesz zacząć korzystać z tego magazynu, przejdź na stronę iFirma.