Jeżeli szukasz dobrego programu do faktur, to na pewno jednym z kandydatów jest FakturaXL.

W tym artykule przeczytasz moją recenzję tego programu, abyś mógł podjąć decyzję czy warto się w nim zarejestrować.

Czym jest FakturaXL?

FakturaXL to popularny na polskim rynku program do wystawiania faktur.

Według moich informacji program istnieje od sierpnia 2016 roku. Prezesem firmy, która ma swoją siedzibę w Bielsku-Białej jest Radosław Ciepielowski.

FakturaXL jest odwiedzana miesięcznie przez około 600 tys. użytkowników, co może przekładać się na kilka tysięcy nowych klientów miesięcznie.

Do czego służy FakturaXL?

FakturaXL to nic innego jak prosty program do wystawiania faktur dla małych i średnich firm.

Dzięki FakturaXL wystawimy każdy rodzaj faktury. W sumie możemy wystawić aż 35 rodzajów faktur, w tym te popularne, taki jak:

 • Faktura VAT
 • Proforma
 • Faktura korygująca
 • Paragon

Oraz te mniej popularne, takie jak:

 • Przyjęcia zewnętrzne
 • Faktura WDT
 • Nota obciążeniowa

Ogólnie rzecz biorąc, 99,99% małych przedsiębiorców znajdzie tu wszystko to, czego szuka w programie do fakturowania.

Oprócz wystawiania faktur możemy tu również wgrywać koszty i generować wszelkie deklaracje, co umożliwi nam samodzielną księgowość.

Jak wystawić fakturę?

Wystawienie faktury w FakturaXL to nic skomplikowanego.

W panelu głównym wystarczy tylko wybrać zakładkę Przychody–>Wystaw, a następnie wybrać rodzaj faktury. Te najpopularniejsze będą dostępne też w szybkim dostępie w centrum panelu, a reszta znajduje się w folderze “+Więcej”.

fakturaxl wystawianie faktury

Następnie wystarczy tylko uzupełnić dane faktury, takie jak dane sprzedawcy i nabywcy, towar/usługę, który sprzedajemy, oraz ustawić opcje dodatkowe, jeśli nas dotyczą.

Oprogramowanie automatycznie wykonuje obliczenia, netto, brutto, VAT oraz rabaty i sumy. 

fakturaxl intefejs
faktura xl interfejs 2

Gdy już wystawimy fakturę, możemy przejść dalej. Faktura wizualnie wygląda mniej więcej tak:

faktura xl druk

Fakturę możemy zapisać, wydrukować, pobrać PDF, czy nawet wysłać do klienta SMSem. Są też inne opcje, które są mniej przydatne, ale również dostępne, jak np. e-faktura.

faktura xl operacje

Po wystawieniu faktury będzie ona widniała na naszym koncie w zakładce Przychody–>Pokaż wszystkie przychody.

Jakie inne funkcje posiada FakturaXL?

FakturaXL pomimo swojej prostoty jest dość zaawansowana w funkcjach. Oto najważniejsze z nich:

Wiele walut do wyboru: Naliczyłem grubo ponad 100 walut, w których możemy wystawiać faktury. Konkurencja nie może się z tym wynikiem równać.

Faktury w wielu językach: Większość programów do faktur oferuje tłumaczenie faktury na język angielski, podczas gdy FakturaXL umożliwia tłumaczenie na 9 innych języków.

Tutaj przykładowo faktura przetłumaczona na język włoski wraz z dodanym logo firmy:

faktura xl przetlumaczony dokument

Baza klientów i produktów: Nie musisz za każdym razem wpisywać danych klientów i produktów. Możesz zapisać je w bazie i szybko dodać do każdej faktury.

Możliwość dodania załączników do faktur: Do faktur możemy dołączyć nasze logo, pliki, tworzyć szablony i dopisywać do nich treści, co daje bardzo dużo swobody.

Możliwość prowadzenia księgowości: Oprócz wystawiania faktur, możesz również dodawać faktury i generować deklaracje niezbędne dla urzędów. Jeśli znasz się na księgowości, nie musisz nawet posiadać księgowego.

panel raportów faktura xl

Dostęp dla współpracowników: Jeśli dasz dostęp do programu swojemu księgowemu, będzie on mógł się tylko zalogować i pobrać twoje faktury przychodowe i kosztowe bez konieczności dojeżdżania i drukowania dokumentów.

Aplikacja mobilna: Możliwość wystawiania faktur i wgrywania kosztów z poziomu aplikacji mobilnej na iOS i Androida.

Ile kosztuje program FakturaXL?

Program FakturaXL jest bezpłatny, jeśli wystawiasz do 10 faktura w miesiącu.

Jeśli nie chcesz mieć limitu faktur, to musisz zapłacić 9,90 miesięcznie, jednak musisz zapłacić z góry za cały rok. Ewentualnie możesz zapłacić za pół roku z góry, ale będzie to wtedy kosztować średnio 12 zł miesięcznie.

Jest też plan pełny+magazyn, który jest nieco bardziej rozbudowany i kosztuje 19,99 zł/mies. przy zakupie za rok z góry lub 22 zł miesięcznie przy zakupie za 6 miesięcy z góry. Plan ten uwzględnia zarządzanie magazynem, indywidualne szablony faktur, i inne funkcje. Jeśli jesteś zainteresowany magazynem Faktura XL, przeczytaj więcej na ten temat w tym artykule.

FakturaXL: plusy i minusy

Plusy:

 • Darmowe 10 faktur w miesiącu
 • Możliwość tworzenia praktycznie każdego rodzaju faktury
 • Przystępne ceny
 • Dużo możliwości i funkcji

Minusy:

 • Płatność z góry za rok lub 6 miesięcy, by uzyskać rabat

Czy warto korzystać z FakturaXL?

FakturaXL to jeden z najlepszych programów na rynku do fakturowania. Wystawiania faktur jest kompleksowe, proste i niezwykle tanie lub nawet darmowe, jeśli masz ich mniej niż 10.

Jeśli szukasz programu do faktur, z którym praca będzie przyjemnością, to nie popełnisz błędu wybierając FakturaXL. Jeśli chcesz przejść do oficjalnej strony FakturaXL i zacząć fakturować za darmo, kliknij ten link.