Faktura XL obok możliwości fakturowania udostępnia również moduł magazynowy.

Jakie funkcje ma ten magazyn, dla kogo jest przeznaczony i czy warto z niego korzystać?

Zapraszam do przeglądu możliwości magazynu Faktura XL.

Jakie funkcje oferuje magazyn Faktura XL?

Jeżeli wybrałeś pakiet Faktura XL z magazynem, ale nie widzisz opcji magazynu, na początek musisz go uruchomić wchodząc w ustawienia, a następnie w sekcję “magazyn”.

Jeśli już widzisz zakładkę “magazyn”, oznacza to, że masz dostęp do wszystkich jego funkcji.

Pierwszą funkcją jest możliwość tworzenia dokumentów magazynowych. Możemy wystawiać tu najważniejsze dokumenty magazynowe, między innymi PZ, WZ, PW, RW, czy MM.

Wystawianie tych dokumentów jest bardzo proste. Wystarczy tylko podać dane, takie jak nazwa kontrahenta, oraz czego dotyczy produkt. Dane kontrahenta możemy pobrać z bazy GUS i wystarczy tylko znać NIP. Dokument magazynowy możemy następnie zapisać i wydrukować.

Szczerze mówiąc liczba typów dokumentów magazynowych nie powala i są to podstawowe dokumenty. Zapomniano przykładowo o ZT – Zamówienie towaru czy Rez – Rezerwacja.

W zakładce “raporty” możemy również wygenerować dokument dot. stanów ilościowych naszych magazynów, czyli inwentaryzację.

W ustawieniach możemy zaznaczyć automatyczne wystawianie wydań lub przyjęć. Oznacza to, że wystawiając fakturę VAT za sprzedaż towaru, na jej podstawie automatycznie wygeneruje się również wydanie zewnętrzne.

Możemy ustawić też kilka innych rzeczy, jak np. brak możliwości wystawienia faktury na towary, których nie ma w magazynie, czy alarmy stanów magazynowych.

Co ciekawe, mamy możliwość utworzenia nie tylko jednego magazynu, ale możemy ich stworzyć nieskończenie wiele. Często programy magazynowe ograniczają liczbę magazynów, jednak Faktura XL jest w tej kwestii bardzo hojna.

Oczywiście nasze stany magazynowe możemy na bieżąco podglądać w zakładce “produkty”. Dodawanie nowych produktów na magazyn również jest bardzo proste i intuicyjne. Mamy możliwość wielu konfiguracji i ustawień, jak np. ustawienie kodu produktu, marży, opisu, oraz nawet zdjęcia produktu.

W bazie Faktura XL możemy oczywiście również zapisywać klientów, dzięki czemu wystawianie dla nich przyszłych dokumentów będzie dużo szybsze.

Ponadto dostępne są różne raporty magazynowe, takie jak ilość i wartość produktów, raport alarmowych stanów, oraz kilka innych.

Dla osób, które nie są zorientowane w temacie, to magazyn Faktura XL zawiera wszystkie funkcjonalności tańszej wersji PEŁNEJ, czyli możliwość fakturowania oraz księgowania.

Warto wspomnieć jeszcze, że do programu magazynowego możemy podpiąć 3 subkonta dla naszych pracowników, by mogli również zarządzać magazynem.

Jeśli chodzi o aplikację mobilną, to Faktura XL jej nie posiada, choć magazyn można obsługiwać z poziomu telefonu za pomocą aplikacji mobilnej.

Ile kosztuje magazyn Faktura XL?

Magazyn Faktura XL możemy testować za darmo przez 30 dni. Po tym czasie przechodzimy na plan płatny.

Jeśli zapłacimy z góry za 12 miesięcy, to cena wyniesie nas średnio 19,99 zł netto/mies., czyli 239,99 zł netto.

Możemy też zapłacić za każdy miesiąc lub na 6 miesięcy do przodu, co jest droższym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie, ale nie musimy wydawać dużej ilości gotówki. Cena to w obu przypadkach 22 zł netto/mies.

Czy magazyn Faktura XL należy zaliczyć do drogich? Zdecydowanie nie. Cenowo Faktura XL to jedna z najtańszych firm na rynku. Wersja z magazynem również znajduje się w czołówce w Polsce, jeśli chodzi o opłacalność.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Korzystne ceny
  • Podstawowe monitorowanie i zarządzanie magazynem
  • Inwentaryzacje, raporty, przydatne ustawienia

Minusy:

  • Brak możliwości tworzenia niektórych dokumentów
  • Brak aplikacji mobilnej

Czy warto korzystać z magazynu Faktura XL?

Faktura XL oferuje bardzo solidny program magazynowy, który przeznaczony jest raczej dla małych firm, w których dokonuje się kilka, a nie kilkaset operacji magazynowych dziennie.

Raczej nie powinno nam w nim nic zabraknąć, o ile godzimy się na to, że nie wystawimy np. rezerwacji towaru czy nie stworzymy zamówienia.

Na pewno możliwości programu są adekwatne do jego ceny. Warto przetestować Faktura XL, zwłaszcza, że możemy to zrobić za darmo przez miesiąc. Kliknij tutaj, by testować magazyn Faktura XL.