Faktura.pl to program do księgowości online oraz fakturowania.

Czy warto korzystać z usług tej firmy?

W tym artykule zrecenzuję Faktura.pl i podpowiem czy warto korzystać z tego programu.

Czym jest Faktura.pl?

Faktura.pl to program do prowadzenia księgowości, który powstał już w 1999 roku.

Początkowo program oferował jedynie wystawianie faktur, jednak od jakiegoś czasu w Faktura.pl można także prowadzić samodzielną księgowość, oraz księgowość z dedykowana księgową.

Faktura.pl to firma, która cieszy się dużą bazą klientów, ponieważ na ten moment konto założyło tutaj ponad 500.000 firm. Według moich danych stronę Faktura.pl odwiedza około 100.000 użytkowników miesięcznie, co nie czyni tego programu jednym z najpopularniejszych tego typu rozwiązań w Polsce.

Celem Faktura.pl jest zapewnienie szybkiego i wygodnego oprogramowania, by oszczędzić czas przedsiębiorców.

Czy warto korzystać z programu do faktur Faktura.pl?

Program do faktur Faktura.pl jest moim zdaniem bardzo dobry. Dostępne są w nim oczywiście wszystkie niezbędne pola, które powinny być na fakturze. Większość z nich uzupełnia się automatycznie, np. numer faktury, sprzedawca, miejsce wystawienia dokumentu.

Aby wprowadzić dane nabywcy, musimy tylko znać jego NIP, a reszta danych firmy pobierze się automatycznie z GUS.

faktura.pl interfejs

Możemy zapisywać produkty w bazie, by później użyć ich na fakturze. Ceny brutto, netto i podatek VAT wyliczają się automatycznie.

Na fakturę możemy też nanieść własne logo oraz indywidualną stopkę. Fakturę możemy wystawić w 24 najpopularniejszych walutach. Podczas testowania programu nie znalazłem opcji tłumaczenia faktury na inne języki, ale po aktualizacji już jest taka możliwość i faktury możemy tłumaczyć na wiele języków, w tym między innymi na angielski, niemiecki, czy francuski.

Fakturę możemy wysłać e-mailem do kontrahenta lub wydrukować. Możemy również automatycznie wysłać SMSa o wystawieniu dokumentu do klienta.

Ciekawą funkcją jest możliwość finansowania faktury do 100.000 zł. Faktura.pl współpracuje z firmą faktoringową Finea, która finansuje wystawione faktury, by pomóc nam zachować płynność finansową.

W Faktura.pl możemy wystawić najpopularniejsze typy faktur, czyli faktura VAT, faktura bez VAT, marża, czy proforma.

Wygląd faktury prezentuje się następująco:

faktura.pl faktura do druku

Ceny programu do faktur to kolejno 13,99 zł, 18,99 zł, 28,99 zł na miesiąc i różnią się one nieco funkcjonalnością. Biorąc pod uwagę możliwości, to ceny są dość przystępne. Najtańszy pakiet powinien być jednak dobrym wyborem dla większości użytkowników. Na szczęście program można testować 30 dni bez opłat.

Czy warto korzystać z tego programu do faktur? Z pewnością jest on szybki i prosty w obsłudze. Zabrakło mi możliwości zmiany wyglądu wizualnego faktury, ale ta zmiana według moich informacji ma być wkrótce wprowadzona.

Czy księgowość online Faktura.pl jest opłacalna?

Jak wspomniałem na początku, Faktura.pl oferuje też możliwość samodzielnego księgowania online.

Funkcja ta polega na tym, że dzięki schematom i automatyzmom Faktura.pl robisz to samo, co twoja księgowa, z tą różnicą, że wyniesie cię to dużo taniej. Twoje obowiązki będą więc obejmowały wystawianie, księgowanie, dodawanie faktur kosztowych i wyliczanie podatków.

Księgowanie faktur jest bardzo proste. Musisz jedynie wystawić fakturę i zaznaczyć czego dotyczy sprzedaż. Na tej podstawie system sam zaksięguje fakturę.

faktura.pl ksiegowosc

Aby dodać wydatki, możesz po prostu wrzucić plik z fakturą kosztową do systemu, a system sam odczyta dane i odpowiednio je zaksięguje. Możesz też sam edytować te dane, jeśli system zrobi błąd w odczycie.

Aby wyliczyć podatki, takie jak VAT, dochodowy i ZUS, wystarczy tylko nacisnąć przycisk “rozlicz” w podsumowaniu. Wówczas wysokość podatków i odpowiednie deklaracje wygenerują się automatycznie.

faktura.pl ksiegowosc 2

Ceny księgowości samodzielnej rozpoczynają się od 39,99 zł miesięcznie. Dodatkowo możemy testować system aż 90 dni bez opłat.

Czy warto? Na pewno zaoszczędzimy sporo na księgowym a mechanizmy sztucznej inteligencji ograniczają ryzyko błędów. Aby korzystać z samodzielnej księgowości na pewno warto znać choćby podstawy księgowości, ale jeśli jesteś zielony w temacie, to Faktura.pl oferuje pomoc kwalifikowanych księgowych.

Czy warto otworzyć firmę z Faktura.pl?

Faktura.pl oferuje również możliwość otwierania firmy z pomocą ekspertów.

Wszystko działa w taki sposób, że w Faktura.pl na początku zostawiasz numer na stronie, czym zamawiasz darmową rozmowę z ekspertem od księgowości. Podczas rozmowy ekspert wytłumaczy ci cały proces, podpowie jaką formę opodatkowania wybrać, oraz wyśle ci e-mailem odpowiednie dokumenty do wypełnienia.

Po podpisaniu i wysyłce dokumentów, otrzymasz od Faktura.pl ofertę prowadzenia samodzielnej księgowości w ich systemie.

Na pewno jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w pakiecie mamy zarówno program do wystawiania faktur, jak i profesjonalną pomoc asystenta księgowego, który pomoże w ewentualnych problemach.

Najważniejsza informacja? Otwarcie firmy z Faktura.pl jest zupełnie bezpłatne.

Faktura.pl: plusy i minusy

Plusy:

  • Stosunkowo korzystne ceny
  • Prosty i intuicyjny program
  • Automatyczne księgowanie

Minusy:

  • Brak niektórych funkcji

Czy warto korzystać z Faktura.pl?

Uważam, że Faktura.pl jest dobrym programem. Jeśli szukasz dobrego programu do faktur, Faktura.pl powinna spełnić twoje potrzeby.

Program do samodzielnej księgowości na pewno jest prosty w obsłudze, jednak należy pamiętać, aby cały czas czuwać i sprawdzać wszystko, by nie popełniać błędów. Na szczęście jeśli to cię przerasta, zawsze możesz liczyć na pomoc kwalifikowanych księgowych dostępnych w Faktura.pl.

Jeśli chcesz skorzystać z darmowej wersji Faktura.pl, przejdź do oficjalnej strony programu.