Comarch EPR XT to bardzo często polecany program jeśli chodzi o fakturowanie.

Jednak czy aplikacja ta ma wszystko, czego potrzeba?

Postanowiłem przetestować Comarch EPR XT i przyjrzeć się funkcjonalnościom aplikacji oraz jej zaletom, ale i też wadom.

Zapraszam do recenzji.

Czym jest Comarch ERP XT?

Comarch ERP XT to program do fakturowania polskiej firmy programistycznej Comarch, która cieszy się sławą nie tylko w Polsce. Firma ta jest obecna na 32 rynkach na świecie i dostarcza rozwiązania, które optymalizują procesy biznesowe.

Firma powstała w 1993 roku i zatrudnia ponad 7000 osób. W swoim portfolio ma wiele produktów, ale jednym z popularniejszych jest omawiany dziś ERP XT, który umożliwia nie tylko wystawianie faktur, ale i zarządzanie magazynem oraz samodzielną księgowość dla jednoosobowych działalności gospodarczych.

Jakie funkcje posiada Comarch ERP XT?

Podstawowym modułem programu Comarch ERP XT jest program do faktur. W programie do faktur możemy wystawić najpopularniejsze dokumenty sprzedażowe takie jak między innymi faktura VAT, bez VAT, marża czy paragon.

Jeżeli chodzi o sam proces wystawiania faktury to jest on dość prosty. Na początku musimy wprowadzić dane kontrahenta i go zapisać. Wystarczy do tego tylko znajomość NIP-u, ponieważ po jego wpisaniu reszta danych uzupełni się automatycznie bazując na informacjach z GUS. Dzięki zapisaniu kontrahenta będzie on widniał w systemie i nie będziemy musieli dodawać go po raz kolejny w przyszłych fakturach.

Oczywiście faktury są zgodne z obowiązującymi standardami. Możemy na nich zmieniać datę sprzedaży, formę płatności, terminy zapłaty, czy zaznaczyć ewentualny mechanizm podzielonej płatności.

Pozycje sprzedażowe na fakturze możemy również zapisać w systemie wraz z cenami i stawką VAT do ponownego użycia. System automatycznie wylicza ceny na podstawie ilości sztuk i stawki VAT.

Podczas testowania Comarch ERP XT, spędziłem nieco więcej czasu niż zwykle na znalezieniu opcji zmiany waluty, ale ostatecznie wypatrzyłem ją po prawej stronie faktury w sekcji podsumowującej (PLN podświetlone na niebiesko). Można również ustawić walutę w sekcji wprowadzania do systemu nowego produktu. W sumie naliczyłem 36 walut, w tym zarówno te popularne jak euro i dolar, jak i te, których większość z nas nigdy nie użyje jak południowoafrykański rand.

Jeśli chodzi o opcję wydruku faktury w języku obcym, to proces ustawiania języka jest nieco bardziej zawiły niż w innych programach, ale również możliwy. Należy w ustawieniach stworzyć szablon wydruku, co sprawi, że fakturę wydrukujemy po angielsku, niemiecku, czy francusku.

Jeżeli chodzi o sam wygląd faktury do wydruku to prezentuje się ona dość podstawowo.

W ustawieniach istnieje jednak możliwość konfiguracji wyglądu dokumentu i możemy wgrać plik z logo naszej firmy oraz ustawiać pozycje pól a także dodać zdjęcie w tle. Moim skromnym zdaniem trochę tutaj przekombinowano, ponieważ raczej nie powinno ingerować się w strukturę faktury i powinna być dodana opcja zmieniania kolorów na fakturze oraz kilka szablonów.

Gotową fakturę możemy wydrukować lub wysłać e-mailem do kontrahenta bezpośrednio z systemu. Następnie wystawiona faktura jest zapisywana w systemie. Na podstawie wystawionych faktur mamy dostęp do statystyk finansowych naszej firmy.

Panel główny jest dostosowany do obecnych trendów. Po lewej stronie mamy menu, w środku analitykę a po prawej stronie najważniejsze skróty, które możemy dostosować do własnych potrzeb. Jak już wspomniałem, jednym kliknięciem możemy zmienić też język programu na angielski, francuski lub niemiecki.

Możliwości programu możemy rozszerzyć o wiele dodatkowych funkcji. Przykładowo z programu Comarch ERP XT możemy bezpośrednio wystawiać swoje produkty w serwisie wszystko.pl, czyli mniejszym konkurencie dla Allegro.

Oprócz możliwości wystawiania faktur, w ERP XT mamy także dostęp do magazynu, co może być przydatne jeśli działasz e-commerce. Dzięki funkcjom modułu można automatycznie przeprowadzić inwentaryzację oraz spis z natury, a także włączyć kontrolę stanów magazynowych dla produktów. Program sam zablokuje sprzedaż towarów, których nie ma w magazynie.

Ponadto możliwa jest też opcja prowadzenia księgowości, choć na pewno jest to rozwiązanie dla osób o choćby podstawowej znajomości procesów księgowych.

Warto również wspomnieć, że Comarch ERP współpracuje z firmą faktoringową, która przyśle ci pieniądze zanim otrzymasz je od kontrahenta oraz z firmą windykacyjną, która pozwoli ci odzyskać pieniądze z zaległych faktur.

Ile kosztuje Comarch ERP XT?

Comarch ERP XT możemy testować za darmo przez 30 dni. Dostajemy wówczas dostęp do drugiego najdroższego pakietu Faktury, Magazyn, Księga Podatkowa i Ryczałt. Po tym czasie mamy opcję wyboru jednego z czterech planów płatnych.

Pakiet Faktury: Jak sama nazwa wskazuje, dostajemy tylko program do wystawiania faktur w cenie 17 zł/mies lub w cenie 187 zł, jeśli zdecydujemy się zapłacić z góry za cały rok.

Pakiet Faktury, Księga Podatkowa i Ryczałt: Oprócz fakturowania pakiet pozwala nam na generowanie deklaracji, zaliczek PIT, oraz prowadzenie KPiR. Cena to 616 zł rocznie lub 56 zł gdy płacimy co miesiąc.

Pakiet Faktury, Magazyn, Księga Podatkowa i Ryczałt: Jest to plan taki jak poprzedni, lecz wzbogacony o funkcje magazynowe. Kosztuje on 1166 zł rocznie lub w rozliczeniu miesięcznym 106 zł.

Pakiet Faktury, Magazyn, Księga Handlowa: Najbogatszy pakiet, który jest wyposażony w możliwość prowadzenia pełnej księgowości w cenie 2002 zł rocznie lub 182 zł miesięcznie.

Istnieje również opcja wykupu planu dla zespołu a jego cena będzie zależna od opcji, jakie sobie wykupisz.

Cenowo Comarch ERP XT wypada trochę drożej niż konkurencja, ale nie jest to duża różnica.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Darmowy okres testowy
  • Mnogość funkcji i dodatków
  • Możliwość rozliczania miesięcznego i rocznego
  • Wiele opcji ustawień i modyfikacji

Minusy:

  • Mało intuicyjny dostęp do niektórych rzeczy

Czy warto korzystać z Comarch ERP XT?

Program Comarch ERP XT to dość rozbudowany program z dużymi możliwościami. Dla większości przedsiębiorców powinien on być wystarczający a funkcje księgowania i magazynu tylko dodają mu atrakcyjności.

Nie jest to na pewno program idealny i moim zdaniem wymaga dopracowania jeśli chodzi o obsługę, choć myślę, że mógłbym go ostatecznie polecić. Jeżeli szukasz czegoś jeszcze lepszego, zajrzyj do mojego stale aktualizowanego rankingu najlepszych programów do fakturowania.