Comarch EPR XT to bardzo często polecany program jeśli chodzi o fakturowanie.

Jednak czy aplikacja ta ma wszystko, czego potrzeba?

Postanowiłem przetestować Comarch EPR XT i przyjrzeć się funkcjonalnościom aplikacji oraz jej zaletom, ale i też wadom.

Zapraszam do recenzji.

Czym jest Comarch ERP XT?

Comarch ERP XT to program do fakturowania polskiej firmy programistycznej Comarch, która cieszy się sławą nie tylko w Polsce. Firma ta jest obecna na 32 rynkach na świecie i dostarcza rozwiązania, które optymalizują procesy biznesowe.

Firma powstała w 1993 roku i zatrudnia ponad 7000 osób. W swoim portfolio ma wiele produktów, ale jednym z popularniejszych jest omawiany dziś ERP XT, który umożliwia nie tylko wystawianie faktur, ale i zarządzanie magazynem oraz samodzielną księgowość dla jednoosobowych działalności gospodarczych.

Jakie funkcje posiada Comarch ERP XT?

Podstawowym modułem programu Comarch ERP XT jest program do faktur. W programie do faktur możemy wystawić najpopularniejsze dokumenty sprzedażowe takie jak między innymi faktura VAT, bez VAT, marża czy paragon.

comarch erp xt rodzaje dokumentow przychodowych

Jeżeli chodzi o sam proces wystawiania faktury to jest on dość prosty. Na początku musimy wprowadzić dane kontrahenta i go zapisać. Wystarczy do tego tylko znajomość NIP-u, ponieważ po jego wpisaniu reszta danych uzupełni się automatycznie bazując na informacjach z GUS. Dzięki zapisaniu kontrahenta będzie on widniał w systemie i nie będziemy musieli dodawać go po raz kolejny w przyszłych fakturach.

comarch erp xt dodawanie kontrahenta

Oczywiście faktury są zgodne z obowiązującymi standardami. Możemy na nich zmieniać datę sprzedaży, formę płatności, terminy zapłaty, czy zaznaczyć ewentualny mechanizm podzielonej płatności.

Pozycje sprzedażowe na fakturze możemy również zapisać w systemie wraz z cenami i stawką VAT do ponownego użycia. System automatycznie wylicza ceny na podstawie ilości sztuk i stawki VAT.

comarch erp xt tworzenie faktury

Podczas testowania Comarch ERP XT, spędziłem nieco więcej czasu niż zwykle na znalezieniu opcji zmiany waluty, ale ostatecznie wypatrzyłem ją po prawej stronie faktury w sekcji podsumowującej (PLN podświetlone na niebiesko). Można również ustawić walutę w sekcji wprowadzania do systemu nowego produktu. W sumie naliczyłem 36 walut, w tym zarówno te popularne jak euro i dolar, jak i te, których większość z nas nigdy nie użyje jak południowoafrykański rand.

comarch erp xt waluty

Jeśli chodzi o opcję wydruku faktury w języku obcym, to proces ustawiania języka jest nieco bardziej zawiły niż w innych programach, ale również możliwy. Należy w ustawieniach stworzyć szablon wydruku, co sprawi, że fakturę wydrukujemy po angielsku, niemiecku, czy francusku.

Jeżeli chodzi o sam wygląd faktury do wydruku to prezentuje się ona dość podstawowo.

comarch erp xt faktura do druku

W ustawieniach istnieje jednak możliwość konfiguracji wyglądu dokumentu i możemy wgrać plik z logo naszej firmy oraz ustawiać pozycje pól a także dodać zdjęcie w tle. Moim skromnym zdaniem trochę tutaj przekombinowano, ponieważ raczej nie powinno ingerować się w strukturę faktury i powinna być dodana opcja zmieniania kolorów na fakturze oraz kilka szablonów.

comarch erp xt zmiana szablonu faktury

Gotową fakturę możemy wydrukować lub wysłać e-mailem do kontrahenta bezpośrednio z systemu. Następnie wystawiona faktura jest zapisywana w systemie. Na podstawie wystawionych faktur mamy dostęp do statystyk finansowych naszej firmy.

comarch erp xt statystyki

Panel główny jest dostosowany do obecnych trendów. Po lewej stronie mamy menu, w środku analitykę a po prawej stronie najważniejsze skróty, które możemy dostosować do własnych potrzeb. Jak już wspomniałem, jednym kliknięciem możemy zmienić też język programu na angielski, francuski lub niemiecki.

Możliwości programu możemy rozszerzyć o wiele dodatkowych funkcji. Przykładowo z programu Comarch ERP XT możemy bezpośrednio wystawiać swoje produkty w serwisie wszystko.pl, czyli mniejszym konkurencie dla Allegro.

comarch erp xt wiecej funkcji

Oprócz możliwości wystawiania faktur, w ERP XT mamy także dostęp do magazynu, co może być przydatne jeśli działasz e-commerce. Dzięki funkcjom modułu można automatycznie przeprowadzić inwentaryzację oraz spis z natury, a także włączyć kontrolę stanów magazynowych dla produktów. Program sam zablokuje sprzedaż towarów, których nie ma w magazynie.

Ponadto możliwa jest też opcja prowadzenia księgowości, choć na pewno jest to rozwiązanie dla osób o choćby podstawowej znajomości procesów księgowych.

Warto również wspomnieć, że Comarch ERP współpracuje z firmą faktoringową, która przyśle ci pieniądze zanim otrzymasz je od kontrahenta oraz z firmą windykacyjną, która pozwoli ci odzyskać pieniądze z zaległych faktur.

Ile kosztuje Comarch ERP XT?

Comarch ERP XT możemy testować za darmo przez 30 dni. Dostajemy wówczas dostęp do drugiego najdroższego pakietu Faktury, Magazyn, Księga Podatkowa i Ryczałt. Po tym czasie mamy opcję wyboru jednego z czterech planów płatnych.

Pakiet Faktury: Jak sama nazwa wskazuje, dostajemy tylko program do wystawiania faktur w cenie 17 zł/mies lub w cenie 187 zł, jeśli zdecydujemy się zapłacić z góry za cały rok.

Pakiet Faktury, Księga Podatkowa i Ryczałt: Oprócz fakturowania pakiet pozwala nam na generowanie deklaracji, zaliczek PIT, oraz prowadzenie KPiR. Cena to 616 zł rocznie lub 56 zł gdy płacimy co miesiąc.

Pakiet Faktury, Magazyn, Księga Podatkowa i Ryczałt: Jest to plan taki jak poprzedni, lecz wzbogacony o funkcje magazynowe. Kosztuje on 1166 zł rocznie lub w rozliczeniu miesięcznym 106 zł.

Pakiet Faktury, Magazyn, Księga Handlowa: Najbogatszy pakiet, który jest wyposażony w możliwość prowadzenia pełnej księgowości w cenie 2002 zł rocznie lub 182 zł miesięcznie.

Istnieje również opcja wykupu planu dla zespołu a jego cena będzie zależna od opcji, jakie sobie wykupisz.

Cenowo Comarch ERP XT wypada trochę drożej niż konkurencja, ale nie jest to duża różnica.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Darmowy okres testowy
  • Mnogość funkcji i dodatków
  • Możliwość rozliczania miesięcznego i rocznego
  • Wiele opcji ustawień i modyfikacji

Minusy:

  • Mało intuicyjny dostęp do niektórych rzeczy

Czy warto korzystać z Comarch ERP XT?

Program Comarch ERP XT to dość rozbudowany program z dużymi możliwościami. Dla większości przedsiębiorców powinien on być wystarczający a funkcje księgowania i magazynu tylko dodają mu atrakcyjności.

Nie jest to na pewno program idealny i moim zdaniem wymaga dopracowania jeśli chodzi o obsługę, choć myślę, że mógłbym go ostatecznie polecić. Jeżeli szukasz czegoś jeszcze lepszego, zajrzyj do mojego stale aktualizowanego rankingu najlepszych programów do fakturowania.