Ostatnia aktualizacja: 24 lipca 2024
Bizin to jedna z wielu propozycji programów do fakturowania.
Czy ta aplikacja ma wszystko, czego potrzeba? Jakie ma funkcje, jakie są jej zalety, ale i wady?
Zapraszam do przeczytania recenzji Bizin.
Czym jest Bizin?
Bizin to firma, która zarządza oprogramowaniem o tej samej nazwie. Program powstał w 2009 roku a firma ma siedzibę w Kielcach.
Bizin to program do zarządzania firmą, którego główną funkcją jest możliwość wystawiania faktur, ale nie tylko.
W Bizin znajdziemy również moduł magazynu, rejestry środków trwałych, oraz statystki finansowe naszej firmy.
Przedsiębiorstwo Bizin stale się rozwija i w swojej bazie posiada około 50.000 klientów.
Jakie funkcje posiada Bizin?
Główną funkcją Bizin dla której większość przedsiębiorców korzysta z tego oprogramowania jest fakturowanie.
W Bizin możemy wystawić większość najpopularniejszych dokumentów sprzedażowych, takich jak faktura VAT, rachunek, paragon, czy pro forma.
Wystawianie samej faktury odbywa się nieco inaczej niż w przypadku konkurencyjnych na rynku programów, które do tej pory testowałem.
Zanim wystawimy dokument, musimy wpisać NIP naszego kontrahenta. Następnie resztę danych teleadresowych możemy jednym kliknięciem pobrać z oficjalnej bazy GUS, co znacznie przyspiesza pracę, ponieważ nie musimy wypełniać zbyt wielu rubryk. Bizin sprawdza również inne bazy i przykładowo podpowiada czy klient jest płatnikiem VATu.
Zanim przejdziemy do dodawania pozycji na fakturze, wcześniej ustawiamy inne opcje, takie jak walutę, formę płatności, czy datę sprzedaży.
W kolejnym kroku możemy wpisać jakiego produktu lub usługi dotyczy faktura. Ceny netto i brutto liczą się automatycznie, więc nie musimy wykonywać żadnych obliczeń. Do faktury możemy także między innymi dodać dodatkowe informacje, czy zastosować rabat.
Gdy faktura jest gotowa, możemy ją wydrukować lub nawet wysłać e-mailem do klienta bezpośrednio z systemu. Na podstawie wystawionych faktur możemy też tworzyć faktury cykliczne.
Jeśli chodzi o wystawianie faktur w walutach obcych, to w systemie możemy wybrać wszystkie popularne, jak i mniej popularne waluty. Faktury również możemy drukować w językach obcych, między innymi po angielsku, niemiecku, czy hiszpańsku.
Graficznie faktura gotowa do druku prezentuje się dość prosto.
Na szczęście istnieje możliwość zmiany wyglądu, pozycji oraz kolorystki dokumentu. W ustawieniach możemy też wgrać logo naszej firmy tak, by pojawiało się na fakturach.
Co rzuciło mi się w oczy to brak opcji standardowego zapisywania naszych produktów lub usług w systemie. Jeśli chcemy to zrobić, musimy najpierw zapisać produkt w magazynie, dopiero później pobrać go na fakturę.
W Bizin istnieje również opcja tworzenia zamówień i ofert. Możemy też dodawać faktury kosztowe. Możemy to zrobić metodą tradycyjną, czyli wypełniając pola, ale również dodawać do systemu faktury metodą OCR, która polega na wgraniu pliku z fakturą kosztową, którą system sam zeskanuje i automatycznie wypełni pola za nas. System podczas mojego testowania działał bezbłędnie i dobrze odczytywał dane.
Możliwość odczytywania faktur kosztowych z pliku jest bardzo wygodna i nie każdy program do faktur jest w nią wyposażony, więc należy postawić tu duży plus. Pamiętajmy tylko o tym, że miesięczny limit skanów to 20 dokumentów.
Jak już wspomniałem, Bizin wyposażony jest też w moduł magazynu, który pozwala kontrolować stany magazynowe oraz tworzyć typowe dla magazynu dokumenty, takie jak między innymi WZ, PZ, czy OT.
Magazyn jest też wyposażony w obsługę kodów kreskowych, remanenty, czy ewidencjonowanie towaru po numerach seryjnych.
Co często nie jest oczywistością to dostęp do statystyk naszej firmy. Na ich podstawie możemy kontrolować nasze przychody i koszty, porównywać okresy i sprawdzać w jakim kierunku idzie nasz biznes.
Panel główny programu jest dość prosty. Możemy znaleźć w nim terminarz przypominający o zapłacie podatków oraz zaległe zobowiązania.
Ile kosztuje Bizin?
Bizin możemy testować za darmo przez 30 dni. Będzie to najbogatsza wersja Premium z wszystkimi możliwymi funkcjonalnościami. Po tym czasie musimy wybrać jeden z trzech pakietów.
Basic: Jest to w pełni darmowy pakiet pozwalający na podstawowe wystawianie faktur i jest on pozbawiony wielu funkcji, takich jak statystyki, magazyn, czy faktury w obcej walucie i języku.
Standard: Koszt tego pakietu to 132 zł netto/rok, choć możemy rozbić go też na płatności co 3 lub 6 miesięcy. Można zrobić w nim więcej niż w darmowym pakiecie, choć nie ma w nim opcji raportów, niektórych funkcji magazynu oraz możliwości współpracy z drukarkami fiskalnymi.
Premium: Kosztuje on 192 zł netto rocznie i możemy zapłacić z góry za rok lub 6 miesięcy. Możemy też dokupić 100 dokumentów OCR miesięcznie, choć wówczas koszt to 252 zł/rok. Pakiet Premium wyposażony jest we wszystkie funkcje programu.
Biorąc pod uwagę możliwości Bizin i jego funkcje, to na pewno nie można powiedzieć, że program uchodzi za drogi, zwłaszcza w pakiecie Premium. Jego ceny są na standardowym w branży poziomie. Pakiet Basic i Standard oferują moim zdaniem za mało możliwości.
Plusy i minusy
Plusy:
- Moduł do faktur wyposażony we wszystkie niezbędne opcje
- Możliwość odczytywania dokumentów kosztowych z pliku
- Dostęp do magazynu i statystyk
Minusy:
- Pakiet Basic i Standard są zbyt okrojone
- Brak możliwości zapisywania produktów bez korzystania z magazynu
Czy warto korzystać z Bizin?
Bizin to na pewno ciekawy program do faktur i zarządzania firmą, ponieważ ma on właściwie wszystko, czego można by oczekiwać od tego typu oprogramowania. Przejdziesz do niego tutaj.
Mogę go polecić, choć brakuje mi możliwości zapisywania produktów w systemie a sam sposób wystawiania faktur moim zdaniem powinien być nieco uproszczony. Jeśli chcesz poznać inne programy do fakturowania, zapraszam cię do mojego na bieżąco aktualizowanego rankingu najlepszych programów do faktur.