Firmino to narzędzie do szeroko pojętej księgowości.

Czy warto z niego korzystać? Jakie możliwości oferuje? A możesz są lepsze alternatywy?

Na te i inne pytania odpowiem w tej recenzji programu Streamsoft Firmino.

Czym jest Streamsoft Firmino?

Firmino to program do zarządzania sprawami księgowymi stworzony przez firmę Streamsoft, która ma swoją siedzibę w Zielonej Górze i działa na rynku od 1989 roku.

Firmino oferuje do wyboru kilka produktów, takich jak:

1. Program do fakturowania
2. Program do samodzielnego księgowania
3. Program do zarządzania magazynem

4. Moduł windykacji

W porównaniu do konkurencji, Firmino nie może chwalić się bardzo dużą popularnością. Według moich danych, stronę Firmino odwiedza średnio 80 tys. osób miesięcznie, co w porównaniu do liderów na rynku, których odwiedza około 1 milion osób miesięcznie nie jest powalającym wynikiem.

Sprawdźmy czy stosunkowo mała popularność Firmino jest związana z ograniczeniami produktów czy po prostu ze słabą promocją tej marki.

Jak oceniam program do faktur Firmino?

Pierwszym produktem Firmino jest program do wystawiania faktur. Co może zachęcać do skorzystania z niego to fakt, że jest to darmowy program, jeśli wystawiasz mniej niż 3 faktury w miesiącu.

Po przetestowaniu tego programu do faktur stwierdzam, że ma on wszystko, czego można oczekiwać od tego typu programu.

Wystawianie faktur jest proste i intuicyjne. Możemy wystawić każdy rodzaj faktury. Mamy dostępne wszelkie najważniejsze pola, a sumy na fakturze obliczają się automatycznie. Możemy także zmienić walutę. Dodatkowo mamy możliwość dodania załącznika, uwag, czy zaznaczyć czy jest to transakcja specjalna.

firmino wystawianie faktury

Fakturę po wystawieniu możemy wysłać e-mailem od razu do kontrahenta lub pobrać jako PDF. Dodatkowo możemy przetłumaczyć dokument na kilka języków, w tym angielski, niemiecki, hiszpański.

firmino wysyłanie faktury

Wystawiona faktura wygląda następująco.

firmino faktura do druku

Jest to dość podstawowy wygląd, jednak w ustawieniach możemy zmienić szablony i kolory. Możemy także dodać swoje logo do faktur.

firmino szkice faktur

Jeśli mamy powtarzających się klientów, możemy ich zapisać, aby nie musieć wpisywać ich danych. Zazwyczaj i tak dane klientów pobiorą się automatycznie z GUS. Możemy także zapisywać produkty oraz przypisywać do nich ceny.

firmino nowy towar

Ponadto Firmino oferuje analizy ze statystykami przechodów oraz wydatków, jeśli takowe wprowadzamy do programu.

Wszystko opisane powyżej dostajemy za darmo w ramach bezpłatnej wersji do 3 faktur miesięcznie. Wersja płatna, oprócz braku limitu faktur oferuje jeszcze:

 • Możliwość wystawiania faktur cyklicznych
firmino faktura cykliczna
 • Integracje
 • Rozliczenia
 • Wprowadzanie kosztów
firmino koszty
 • Wprowadzanie zamówień

Cena płatnej wersji to 8,80 zł/mies. Jeżeli chcemy utworzyć konto dla dodatkowego użytkownika lub dodatkowej firmy, kosztuje to dodatkowe 4,80 zł/ mies.

Podsumowując, program do faktur Streamsoft Firmino spełnia swoją rolę i powinien sprawdzić się w większości małych firm. Nie testowałem jednak tego programu wystarczająco długo, by z czystym sumieniem go polecić. Osobiście korzystam z innego programu do faktur o nazwie Fakturownia, z którego jestem bardzo zadowolony. Również ma on darmowy plan i właściwie identyczne możliwości. Więcej o Fakturownia możecie przeczytać w tym artykule.

Czy warto korzystać z programu do prowadzenia księgowości?

Streamsoft Firmino oprócz programu do wystawiania faktur oferuje program do samodzielnej księgowości.

W programie tym możesz prowadzić księgowość sam dla swojej firmy bez konieczności płacenia księgowemu.

W ciągu miesiąca twoja rola sprawdza się do wystawiania faktur oraz wprowadzania kosztów. Innymi słowy, w ciągu miesiąca korzystasz z programu do fakturowania. Gdy miesiąc się zakończy, korzystasz z programu do księgowości, czyli wyliczasz składki ZUS, podatek dochodowy i podatek VAT.

firmino rozliczenie miesiaca

To, że wyliczasz składki to trochę nadużycie, ponieważ program Firmino jest tak skonstruowany, że większość wyliczeń odbywa się automatycznie a twoją jedyną rolą jest weryfikowanie poprawności danych i wpisywanie podstawowych informacji.

Program zasugeruje także wysyłkę deklaracji, automatycznie naliczy amortyzacje i i wyliczy ci wszystkie koszty.

Program do księgowości można wypróbować za darmo aż przez 3 miesiące. Potem jego cena to 29,60 zł/mies.

Czy warto? Uważam, że program ten powinien spełnić swoje zadanie, lecz dla osób, które mają pewną wiedzę w zakresie księgowości. Firmino nie oferuje bowiem pomocy kwalifikowanych księgowych, co oznacza, że ryzyko popełnienia błędów w księgowości jest istotne. Jeśli program do samodzielnej księgowości to tylko z dostępną pomocą. Jeśli szukasz właśnie takiego, zapoznaj się z tym rankingiem programów do samodzielnej księgowości.

Jak wygląda funkcja magazynu?

Program magazynowy Firmino umożliwia pełną kontrolę nad stanami magazynowymi, zapewniając optymalizację i aktualizację na bieżąco. Dokumenty sprzedażowe bezpośrednio wpływają na stan magazynowy, a zamówienia są monitorowane w czasie rzeczywistym.

Ważnym atutem Streamsoft Firmino jest możliwość wystawiania różnorodnych dokumentów magazynowych, takich jak wydania zewnętrzne, przyjęcia zewnętrzne, przychód wewnętrzny czy rozchód wewnętrzny. To narzędzie daje pełną kontrolę nad obiegiem dokumentów, przyczyniając się do sprawnego funkcjonowania magazynu.

Cenniki produktów są elastyczne i pozwalają na tworzenie różnych grup cenowych dla produktów. Możliwość dostosowania cen do konkretnych partnerów handlowych sprawia, że możesz skutecznie zarządzać polityką cenową.

Dodatkowo, funkcja inwentaryzacji w Streamsoft Firmino automatycznie oblicza stan księgowy kartotek towarowych, ułatwiając proces spisu z natury. Generowane dokumenty księgowe podsumowują inwentaryzację, co przyspiesza i ułatwia rozliczenia.

Podsumowując, Streamsoft Firmino to kompleksowe narzędzie, które skutecznie usprawnia zarządzanie magazynem, oferując pełną kontrolę nad stanami, dokumentacją i inwentaryzacją. Dzięki temu programowi, procesy związane z magazynem stają się bardziej efektywne i przejrzyste. Cena magazynu to 21,60 zł/mies. Którą pozycję magazyn Firmino zajął w rankingu najlepszych programów magazynowych? Sprawdź tutaj.

Co oferuje aplikacja mobilna?

Firmino oferuje również aplikację mobilną. To na pewno duży plus, ponieważ nie każdy program do księgowości jest dostępny na telefony. Aplikację pobierzemy zarówno na iOS, jak i Androida.

Aplikacja co prawda nie jest tak rozbudowana jak wersja w przeglądarce, jednak możemy w niej zrobić najważniejsze rzeczy, czyli wystawiać faktury, dodawać koszty, kontrahentów, oraz produkty. Dodatkowo mamy dostępne kilka ustawień.

firmino aplikacja

A jeśli chcesz wystawiać wiele faktur przez telefon, również stworzyłem ranking najlepszych programów do faktur na telefon.

Czy warto płacić za moduł windykacyjny?

Niewątpliwie wyróżniającą się funkcją programu Streamsoft Firmino jest moduł windykacyjny. Moduł ten możemy aktywować zarówno w programie do faktur, księgowości, oraz w magazynie.

Polega on po prostu na tym, że wysyła on automatycznie przypomnienia o płatnościach za faktury do twoich kontrahentów.

Wystarczy tylko ustawić na ile dni przed upłynięciem terminu płatności ma zostać wysłany e-mail, o jakiej treści, minimalną kwotę zadłużenia, itp.

Moduł ten działa bardzo sprawnie i będzie użyteczny, kiedy masz wielu klientów, którzy potencjalnie mogą zalegać z płatnościami. Koszt takiego modułu to dodatkowe 5,60 zł/mies. Czy warto? O tym musisz zadecydować sam.

Streamsoft Firmino- plusy i minusy

Plusy:

 • Stosunkowo niskie ceny
 • Darmowe fakturowanie do 3 faktur miesięcznie
 • Dostępność aplikacji mobilnej
 • Moduł windykacji

Minusy:

 • Brak pomocy księgowych w programie do samodzielnej księgowości
 • Ograniczone funkcje aplikacji mobilnej

Czy warto korzystać ze Streamsoft Firmino?

Pomimo tego, że Firmino to mało popularny program do księgowości, to większość firm powinna być z niego zadowolona. Na pewno nie jest to idealny program i ma swoje braki, jednak niska cena i możliwość darmowego okresu testowego mogą być dobrą okazją do zapoznania się z jego możliwościami.