W dzisiejszych czasach aby wystawić fakturę wcale nie musimy robić to przy pomocy komputera.

Istnieje wiele aplikacji do faktur na telefon, ale która z nich jest najlepsza?

Postanowiłem przyjrzeć się aplikacjom do wystawiania faktur, przetestować je i wybrać te najlepsze, dzięki którym wystawianie faktur z poziomu telefonu będzie szybkie, łatwe i wygodne.

Co powinna mieć aplikacja do faktur na telefon?

Aby wybrać odpowiednią aplikację do faktur, powinna ona charakteryzować się następującymi cechami:

Częste aktualizacje: Regularnie aktualizowane aplikacje spełniają standardy bezpieczeństwa oraz eliminują błędy w działaniu.

Darmowy abonament: Aplikacje powinny oferować darmowy abonament lub darmowy okres testowy, by można było zapoznać się z ich działaniem i możliwościami.

Szybkość działania: Aby komfortowo korzystać z aplikacji, musi działać ona szybko i być zoptymalizowana nawet pod starsze telefony.

Intuicyjność: Jeśli aplikacja jest zaprojektowana intuicyjnie, dużo szybciej i sprawniej zrobimy w niej to, co do nas należy.

Możliwość wystawiania wielu rodzajów dokumentów: Faktura VAT jest najpopularniejszym dokumentem, jednak jeśli wystawiamy też inne dokumenty, warto zwrócić uwagę na to, czy możemy je wystawiać w danej aplikacji.

Statystyki: Nie jest to oczywiście obowiązkowe, jednak dużym plusem jest to, gdy aplikacja jest wyposażona w statystyki dotyczące wystawianych faktur.

Możliwość dodawania kosztów: Niektórzy z nas mogą chcieć możliwości dodawania faktur kosztowych, by mieć lepszy wgląd w finanse.

Szeroki zakres ustawień: Wartością dodaną jest na pewno to, że w aplikacji możemy np. zmienić język, waluty, czy szablony faktur.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz inne czynniki, stworzyłem ranking top 5 programów do fakturowania na telefonie.

1. Fakturownia

Według mnie najlepszą aplikację do faktur na telefon posiada Fakturownia. Jest to program do fakturowania głównie w przeglądarce, jednak udostępnia również dopracowaną aplikację na Androida oraz iOS.

W aplikacji możemy wystawiać faktury VAT, proformy, oraz rachunki. Możemy również wprowadzać wydatki ręcznie lub robiąc zdjęcie faktury kosztowej.

fakturownia aplikacja

Wystawione faktury możemy za pomocą jednego kliknięcia wysłać do kontrahenta e-mailem, pobrać jako PDF na telefon, czy wydrukować.

Wszystkie wystawione faktury znajdziemy w zakładce “Przychody”. Jeśli wprowadzamy wydatki, również są one ujęte.

fakturownia aplikacja 2

W aplikacji możemy zapisywać nasze produkty, które później wystawiając fakturę wybieramy tylko z listy. Możemy też zapisywać klientów, aby nie wpisywać ich danych za każdym razem.

Istnieje również opcja zmiany trybu kolorów z ciemnego na jasny lub odwrotnie. Aplikacja działa bardzo sprawnie i jest na bieżąco aktualizowana.

Co najlepsze, aplikacja jest darmowa do 3 faktur miesięcznie, a na dodatek możemy testować ją 30 dni bezpłatnie z nielimitowaną liczbą faktur. Najtańszy pakiet z nielimitowaną liczbą faktur, który spełni oczekiwania większości firm kosztuje 8,99 zł, więc jest to bardzo tani program.

2. inFakt

Popularna firma księgowa inFakt również udostępnia swoją aplikację mobilną, w której można wystawiać faktury.

Aplikacja jest dobrze zoptymalizowana a wystawianie faktur jest bardzo intuicyjne. W aplikacji możemy wystawić fakturę VAT oraz proforma. Mamy możliwość zapisywania produktów i klientów, by podczas wystawiania dokumentu wygodnie wybrać ich z listy.

infakt aplikacja

Możemy również dodawać zdjęcia faktur kosztowych, dzięki czemu posłużą one nam później do wglądu oraz statystyk.

Aplikacja inFakt posiada bogaty panel ze statystykami, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć czy finanse naszej firmy zmierzają w dobrym kierunku. Fajną opcją są powiadomienia o terminach płatności. Przykładowo, jeśli wystawiłeś fakturę z terminem płatności do 20 listopada, to w tym dniu otrzymasz powiadomienie, by upewnić się, że otrzymałeś pieniądze.

infakt aplikacja 2

Aplikacja do faktur inFakt sama w sobie jest bardzo dobra, jednak umieściłem ją na drugiej pozycji, ponieważ co prawda oferuje darmowe 30 dni testów, jednak nie ma darmowej wersji i jej cena zależy od liczby faktur. Przykładowo abonament do 10 faktur na miesiąc to koszt 15 zł/mies, płatne z góry za cały rok. Przy małej liczbie faktur aplikacja wychodzi moim zdaniem drogo.

3. FakturaLight

Kolejna niezła aplikacja do wystawiania faktur w telefonie to FakturaLight. Do niedawna była dostępna tylko na Androida, jednak obecnie jest także dostępna na iOS.

Jest to pełnoprawna aplikacja, w której możemy zrobić dużo, bo między innymi wystawić faktury, takie jak faktura VAT, proforma, paragon, korekty, marża, MK, zaliczki.

FakturaLight aplikacja

Nie zauważyłem w niej funkcji dodawania kosztów, jednak przegląd ze statystykami przychodów jest bardzo ciekawy i wygodny.

Możemy standardowo zapisywać produkty i klientów. Mamy też dostęp do wielu ustawień. W aplikacji nie ma dostępu do obsługi magazynu.

Cena aplikacji to 14,99 zł miesięcznie przy opłacie co miesiąc i 129,99, gdy zapłacimy za rok z góry.

4. Streamsoft Firmino

Firmino także udostępnia swoją aplikację na Androidy i iPhony.

Aplikacja raczej nie posiada żadnych wyróżniających funkcji i oferuje podstawowe rzeczy, takie jak wystawianie faktur, paragonów i innych dokumentów.

firmino aplikacja

Istnieje też możliwość dodania kosztów, kontrahentów, oraz produktów.

Podczas używania aplikacji zauważyłem, że wystawianie faktur jest dużo mniej intuicyjne i wolniejsze niż u konkurencji.

Aplikacja jest darmowa do 3 faktur miesięcznie, później jest płatna 8,80 zł miesięcznie.

5. Faktury.co

Faktury.co to mało popularna, ale zaawansowana aplikacja do wystawiania faktur.

Oprócz wystawiania faktur i wrzucania kosztów ma również funkcję magazynu. Wygląd jest schludny a korzystanie intuicyjne.

Faktury.co aplikacja

W aplikacji Faktury.co mamy dostęp do statystyk finansowych naszego przedsiębiorstwa oraz szeregu ustawień i modyfikacji.

Oferuje darmowy plan na 14 dni, a następnie należy opłacić aplikację. Jej ceny rozpoczynają się od 6 zł miesięcznie.