Każda działająca firmy musi wystawiać dowody sprzedaży. Najczęściej są to faktury.

W związku z tym warto wyposażyć się w dobry program do ich wystawiania.

Zakładam, że możesz być na początku swojej działalności, dlatego dziś przedstawię Ci tylko darmowe programy do fakturowania, które funkcjonalnością nie odbiegają od płatnych programów i właściciele niewielkich biznesów używają ich z powodzeniem.

Zaczynajmy!

W SKRÓCIE: 3 NAJLEPSZE DARMOWE PROGRAMY DO FAKTUR


faktura.pl

1. Faktura.pl- najlepszy darmowy program do faktur
Faktura.pl jest jednym z najstarszych programów do faktur w Polsce. Interfejs jest bardzo prosty w obsłudze, a fakturowanie szybkie. Dzięki współpracy z firmą Finea, z poziomu Faktura.pl mamy możliwość finansowania faktur do kwoty 100.000 zł. Warto przetestować program przez pierwsze 30 dni za darmo.

fakturownia-logo magazyn

2. Fakturownia- darmowy pakiet do 3 faktur miesięcznie
Fakturownia jest w czołówce, jeśli chodzi o popularność programów do faktur. Przyczyną tego jest z pewnością pakiet Micro, który jest darmowy, jeśli wystawiasz do 3 faktur w miesiącu. Nasze dokumenty wystawimy we wszystkich walutach świata i przetłumaczymy na wiele języków- również z aplikacji mobilnej.

fakturaxl logo

3. FakturaXL- darmowy pakiet do 10 faktur w miesiącu
Program ten z pewnością jest niezwykle kuszący za sprawą tego, że możesz z niego korzystać bezpłatnie, jeśli nie przekroczysz 10 faktur miesięcznie. FakturaXL jest również wyposażona w opcję pobierania danych klientów z GUS, oraz zapisu produktów i klientów.

Czy istnieją w pełni darmowe programy do wystawiania faktur?

Poszukując darmowych programów do fakturowania musimy liczyć się z tym, że znajdziemy bezpłatne programy, jednak musimy pamiętać o kilku rzeczach.

Twórcy programów do faktur nie tworzą swojego produktu charytatywnie. Dlatego udostępniają darmowe wersje swoich programów, a jeśli darmowe wersje będą niewystarczające, wówczas można przesiąść się na płatny pakiet.

Zwykle darmowe pakiety programów do faktur są ograniczone o liczbę wystawianych faktur w miesiącu. Najpopularniejsza strategia to oferowanie darmowych 3 faktur w miesiącu. Dla wielu firm może być to wystarczająca liczba. Istnieją również programy do faktur, które umożliwiają wystawienie aż 10 faktur miesięcznie kompletnie za darmo, co będzie wystarczające dla większości małych firm.

W innych przypadkach może być tak, że darmowy pakiet nie oferuje wystawiania danego rodzaju faktury, np. faktury cyklicznej. Może zdarzyć się też takie ograniczenie, że darmowa wersja programu do fakturowania nie posiada magazynu lub nie można w niej prowadzić księgowości.

Wybierając pozycje do tego rankingu kierowałem się głównie jakością, wygodą użytkowania, oraz liczbą darmowych faktur w miesiącu. Dzięki temu zdecydowana większość osób, która wybierze jakąś pozycję z tego rankingu będzie mogła korzystać z programu do fakturowania za darmo, bez konieczności przesiadania się na pakiet płatny.

Porównanie najlepszych darmowych programów do faktur

Nazwa Darmowa liczba faktur/mies. Cena płatnego pakietu Szybkość fakturowania i funkcjonalność Aplikacja mobilna Magazyn Ocena
Faktura.pl Bez limitu przez pierwsze 30 dni od 13,99 zł/mies 9/10 Brak Tak 9.6/10
Fakturownia 3 od 8,99 zł/mies 9/10 Tak Tak 9.5/10
Faktura XL 10 od 9,99 zł/mies 8.5/10 Brak Tak 9.2/10
iFirma 3 od 12,50 zł/mies 8.7/10 Tak Tak 9/10
Bizin Brak limitu od 16 zł/mies 9/10 Brak Tak 8.9/10
Firmino 3 od 8,80 zł/mies 8.8/10 Brak Tak 8.7/10
Poldata Brak limitu od 16,50 zł/mies 8.4/10 Brak Brak 8.7/10

1. Faktura.pl

faktura.pl

Faktura.pl to jeden z najstarszych graczy na rynku, jeśli chodzi o programy do fakturowania, ponieważ istnieje od 1999 roku. Przez ten czas program był cały czas udoskonalany pod potrzeby małych firm, dzięki czemu jest bardzo prosty w obsłudze a wystawianie faktur odbywa się szybko i wygodnie.

Fakturę możemy wystawić w 24 najpopularniejszych walutach, jest opcja dodania na dokumenty logo oraz indywidualny tekst w stopce. Faktury możemy wysyłać do klientów e-mailem bezpośrednio z systemu a nawet wysyłać im powiadomienia SMS.

Ciekawą funkcją jest możliwość finansowania faktury do 100.000 zł. Faktura.pl współpracuje z firmą faktoringową Finea, która finansuje wystawione faktury, by pomóc nam zachować płynność finansową.

faktura.pl interfejs

Ponadto, w Faktura.pl istnieje opcja księgowości, która dzięki automatyzmom sztucznej inteligencji pozwala nam samodzielnie księgować, ograniczając ryzyko błędów.

Warto przetestować program i zapoznać się z jego funkcjami, ponieważ mamy bezpłatny okres próbny na 30 dni i nie musimy podawać danych do karty płatniczej. Na plus można zaliczyć to, że za plany płatne, płatności możemy dokonywać co miesiąc, bez konieczności zapłaty większej sumy, np. za rok z góry.

lub przeczytaj więcej o tym programie

2. Fakturownia

fakturownia logo

Fakturownia to bardzo znany program do faktur online, którego używają duzi jak i mali przedsiębiorcy, ponieważ liczba pakietów jak i ich możliwości są bardzo zróżnicowane.

Nas z pewnością najbardziej interesuje pakiet Micro, czyli bezpłatny pakiet do wystawiania faktur. Pozwala on na wystawienie maksymalnie 3 faktur w miesiącu za darmo. Co więcej, program możemy testować za darmo przez 30 dni.

Wersja Micro choć powinna sprostać potrzebom działalności jednoosobowej jest nieco okrojona w porównaniu z innymi wersjami. Na przykład nie możemy generować Jednolitego Pliku Kontrolnego V7, nie jest obsługiwany magazyn oraz nie możemy tworzyć działów firmy. Na szczęście są to bardziej zaawansowane opcje, więc ich brak nie powinien być dla nas dużą przeszkodą.

fakturownia faktura do druku

Fakturownia pozwala na pisanie faktur również w innych językach– nie tylko w angielskim, ale i w niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim i kilkunastu innych. Do tego mamy do wyboru wystawianie dokumentów we wszystkich walutach świata.

W Fakturowni możemy także zapisywać produkty i klientów tak, aby nie wpisywać ich za każdym razem, tylko wybrać wygodnie z listy. Możemy też prowadzić ewidencję faktur zakupowych. Co więcej, Fakturownia udostępnia również darmową aplikację do wystawiania faktur.

Zdecydowana czołówka w Polsce. W tym programie nie powinno nam niczego zabraknąć.

lub przeczytaj więcej o tym programie

3. FakturaXL

fakturaxl logo

Jeżeli szukasz dobrego i prostego programu do faktur, to obok FakuraXL nie można przejść obojętnie. To niezwykle zaawansowany program oferujący sporo nawet w wersji bezpłatnej.

Z FakturaXL mamy nieco większą swobodę niż w przypadku pozostałych programów i możemy wystawić aż 10 faktur na miesiąc. Do tego mamy 32 rodzaje dokumentów, m.in. faktura VAT, bez VAT, proforma, korekta i paragon. Wszystko to bez limitu klientów i produktów.

Program posiada funkcję automatycznego pobierania danych Twoich kontrahentów z GUS po podaniu numeru NIP, KRS lub REGON. Możesz również współpracować z zagranicznymi partnerami i wystawiać faktury w 7 językach.

faktura xl interfejs 2

W FakturaXL w darmowej wersji nie są dostępne niektóre funkcje jak na przykład integracja z drukarkami fiskalnymi, faktury cykliczne czy pomoc techniczna.

Warto jednak wziąć pod uwagę ten program i wypróbować jego możliwości.

lub przeczytaj więcej o tym programie

4. iFirma

ifirma logo

Jeśli szukasz dobrego darmowego programu do fakturowania, to na pewno program iFirma jest jedną z lepszych dostępnych opcji.

Możemy w nim wystawić wiele dokumentów, między innymi faktura VAT, marża, proforma, raport fiskalny, paragon, faktura OSS, itd.

Mamy również możliwość zapisywania produktów, by później wygodnie ich używać. Możemy dodać do faktury również nasze logo.

ifirma wystawianie faktury

W iFirma możemy wystawić fakturę w 39 walutach i przetłumaczyć na język angielski. Wystawione faktury możemy na przykład wysłać e-mailem, czy wydrukować.

Program do faktur iFirma jest darmowy, jeśli masz mniej niż 3 faktury miesięcznie. Aby znieść ten limit, musisz zapłacić 12,50 zł na miesiąc.

lub przeczytaj więcej o tym programie

5. Bizin

bizin logo

Bizin nieco różni się od pozostałych programów. Przykładowo, proces wystawiania faktury jest nieco inny jak u większości, ale równie skuteczny.

W tym programie wystawimy większość niezbędnych faktur. Dokumenty możemy drukować lub wysłać e-mailem do klienta bezpośrednio z systemu. Możemy tworzyć faktury w kilku różnych językach oraz zmieniać ich kolorystykę.

bizin wystawianie faktury 2

Dwie funkcje, które wyróżniają Bizin to możliwość tworzenia ofert i zamówień, a także wgrywanie dokumentów kosztowych metodą OCR, gdzie system sam sczyta dane z pliku.

Bizin to nie tylko program do fakturowania, ponieważ ma wiele opcji, które czynią go dobrym programem do zarządzania firmą.

Bizin udostępnia darmową wersję programu, w którym możemy wystawiać faktury bez miesięcznego limitu, choć niektóre funkcje, takie jak wystawianie faktur w walucie obcej, czy pobieranie danych z GUS są wyłączone.

lub przeczytaj więcej o tym programie

6. Firmino

firmino logo

Firmino oferuje szereg usług związanych z księgowością. Jedną z nich jest darmowy program do faktur online.

Najważniejszą funkcją Firmino jest prawdopodobnie możliwość wystawiania każdego dokumentu sprzedażowego poczynając od faktury VAT, a kończąc na paragonie. Możemy budować listę swoich klientów i wygodnie dodawać ich do kolejnych faktur. Ich dane zostaną pobrane z GUSu.

Wygląd faktur jest schludny i nowoczesny i jest na nich wszystko, co powinno się ustawowo znajdować. Faktury sprzedażowe możesz wystawić w dowolnej walucie obcej oraz drukować je w języku angielskim, niemieckim i francuskim.

firmino szkice faktur

W Firmino masz też możliwość comiesięcznego generowania i wysyłania plików kontrolnych JPK_VAT, JPK_FA, JPK_KPIR, JPK_EWP, JPK_MAG.

W Firmino nie ma limitu dokumentów, więc możesz tworzyć tyle faktur, ile chcesz, ale tylko w wersji płatnej. Darmowa pozwala na utworzenie 3 dokumentów w miesiącu.

Interfejs programu według mnie jest nieco przytłaczający, choć oczywiście można się go w miarę szybko nauczyć. Niedostępny jest natomiast magazyn, niektóre dokumenty, np. zamówienie czy zaliczka.

W tym artykule napisałem więcej o Firmino.

7. Poldata- Data Faktury

logo data faktury poldata

Poldata to kolejna interesująca pozycja. Program w wersji Lite udostępnia program do faktur za 0 zł.

Poldata to jeden z niewielu programów w tym rankingu, które pobieramy na komputer. Osobiście wolę programy w przeglądarce, które mają tę samą funkcjonalność i nie zabierają miejsca na dysku.

W darmowej wersji Poldaty niestety nie mamy dużego pola manewru. Fakt, wystawiamy faktury VAT, wyślemy je do klienta, wydrukujemy je i zrobimy podstawowe czynności, jednak jesteśmy bardzo mocno ograniczeni.

Przykładowo, nie zastosujemy mechanizmu podzielnej płatności, nie sprawdzimy czy podatnik jest na białej liście, nie zrobimy korekty faktury czy choćby proformy. Wszystkie te funkcjonalności są zawarte w płatnych wersjach od 159 zł.

Myślę, że to program dla mało wymagających, choć niektórym na pewno przypadnie do gustu prostotą i niezawodnością.

Pełna recenzja tego programu do faktur znajduje się w tym wpisie.