Każda działająca firmy musi wystawiać dowody sprzedaży. Najczęściej są to faktury.

W związku z tym warto wyposażyć się w dobry program do ich wystawiania.

Zakładam, że możesz być na początku swojej działalności, dlatego dziś przedstawię Ci tylko darmowe programy do fakturowania, które funkcjonalnością nie odbiegają od płatnych programów i właściciele niewielkich biznesów używają ich z powodzeniem.

Zaczynajmy!

8 najlepszych darmowych programów do wystawiania faktur

1. InFakt
2. Fakturownia
3. Faktura.pl
4. FakturaXL
5. Firmino
6. Chmura Faktur
7. Poldata

8. FitFAKTURA

1. InFakt

InFakt to według mnie najlepszy program do wystawiania faktur. Osobiście korzystam z płatnej wersji programu, jednak istnieje również darmowa.

Wersja darmowa jest w sam raz dla osób rozpoczynających dopiero biznes. Można bowiem wystawić do 3 faktur kosztowych w miesiącu. To zazwyczaj wystarcza na start. Jeżeli przekroczysz ten limit możesz pomyśleć o przejściu na płatną wersję za 12 zł/mies.

InFakt to w mojej opinii jeden z najbardziej intuicyjnych programów do faktur i nawet bez większej znajomości interfejsu możemy wygenerować fakturę w przeciągu minuty.

Wystawiając fakturę w tym programie nie musimy wpisywać pełnych danych kontrahenta– wystarczy, że znamy NIP. Jednym kliknięciem możemy udostępnić fakturę, wysłać ją klientowi, wydrukować lub przetłumaczyć ją na język angielski.

InFakt oferuje możliwość utworzenia 10 najważniejszych rodzajów dokumentów, w tym naturalnie faktur VAT.

Myślę, że to doskonały program dla początkujący przedsiębiorców jak i tych bardziej zaawansowanych.

A jeżeli nie masz jeszcze firmy i chcesz ją założyć bez wychodzenia z domu, to możesz to zrobić poprzez Infakt. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Kliknij, by przejść do InFakt.pl
2. Fakturownia

Fakturownia to bardzo znany program do faktur, którego używają duzi jak i mali przedsiębiorcy, ponieważ liczba pakietów jak i ich możliwości są bardzo zróżnicowane.

Nas z pewnością najbardziej interesuje pakiet Micro, czyli bezpłatny pakiet do wystawiania faktur. Podobnie jak w przypadku InFaktu pozwala on na wystawienie maksymalnie 3 faktur w miesiącu za darmo.

Wersja Micro choć powinna sprostać potrzebom działalności jednoosobowej jest nieco okrojona w porównaniu z innymi wersjami. Na przykład nie możemy generować Jednolitego Pliku Kontrolnego V7, nie jest obsługiwany magazyn oraz nie możemy tworzyć działów firmy. Na szczęście są to bardziej zaawansowane opcje, więc ich brak nie powinien być dla nas dużą przeszkodą.

Fakturownia pozwala na wystawianie faktur również w innych językach– nie tylko w angielskim, ale i w niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim i kilkunastu innych. Do tego mamy do wyboru wystawianie dokumentów we wszystkich walutach świata.

W Fakturowni możemy także zapisywać produkty tak, aby nie wpisywać ich za każdym razem, tylko wybrać wygodnie z listy.

Zdecydowana czołówka w Polsce. W tym programie nie powinno nam niczego zabraknąć.

Kliknij, by przejść do Fakturowni


3. Faktura.pl

Faktura.pl to niezwykle prosty i minimalistyczny program do fakturowania, który nie powinien sprawić problemów żadnemu użytkownikowi.

Przydatną opcją tego programu jest możliwość dodawania przycisku szybkich płatności na fakturze, dzięki czemu zwiększamy nasze szanse, że pieniądze za produkt lub usługę otrzymamy natychmiastowo. Wystarczy, że Twój kontrahent otworzy fakturę na komputerze, a gdy kliknie w przycisk zostanie przeniesiony na stronę płatności.

Czym Faktura.pl odróżnia się na tle konkurencji jest możliwość wysyłania automatycznych powiadomień SMS-owych do Twoich klientów, które informują o wystawionej fakturze. Aby jeszcze bardziej zwiększyć szansę na zapłatę, możesz umieścić na fakturze pieczęć prewencyjną, informując klientów o możliwej windykacji w przypadku nieuregulowania należności.

Bardzo ciekawa pozycja dla osób ceniących sobie prostotę i funkcjonalność programu.

Kliknij, by przejść do Faktura.pl

4. FakturaXL

Jeżeli szukasz dobrego programu do faktur, to obok FakuraXL nie można przejść obojętnie. To niezwykle zaawansowany program oferujący sporo nawet w wersji bezpłatnej.

Z FakturaXL mamy nieco większą swobodę niż w przypadku pozostałych programów i możemy wystawić aż 10 faktur na miesiąc. Do tego mamy 32 rodzaje dokumentów, m.in. faktura VAT, proforma, korekta i paragon. Wszystko to bez limitu klientów i produktów.

Program posiada funkcję automatycznego pobierania danych Twoich kontrahentów z GUS po podaniu numeru NIP, KRS lub REGON. Możesz również współpracować z zagranicznymi partnerami i wystawiać faktury w 7 językach.

W FakturaXL w darmowej wersji nie są dostępne niektóre funkcje jak na przykład integracja z drukarkami fiskalnymi, faktury cykliczne czy pomoc techniczna.

Warto jednak wziąć pod uwagę ten program i wypróbować jego możliwości.

Kliknij, by przejść do FakturaXL


5. Firmino

Firmino oferuje szereg usług związanych z księgowością. Jedną z nich jest darmowy program do faktur.

Najważniejszą funkcją Firmino jest prawdopodobnie możliwość wystawiania każdego dokumentu sprzedażowego poczynając od faktury VAT, a kończąc na paragonie. Możemy budować listę swoich klientów i wygodnie dodawać ich do kolejnych faktur. Ich dane zostaną pobrane z GUSu.

Wygląd faktur jest schludny i nowoczesny i jest na nich wszystko, co powinno się ustawowo znajdować. Faktury sprzedażowe możesz wystawić w dowolnej walucie obcej oraz drukować je w języku angielskim, niemieckim i francuskim.

W Firmino masz też możliwość comiesięcznego generowania i wysyłania plików kontrolnych JPK_VAT, JPK_FA, JPK_KPIR, JPK_EWP, JPK_MAG.

Co najlepsze, w Firmino nie ma limitu dokumentów, więc możesz tworzyć tyle faktur, ile chcesz.

Interfejs programu według mnie jest nieco przytłaczający, choć oczywiście można się go w miarę szybko nauczyć. Niedostępny jest natomiast magazyn, niektóre dokumenty, np. zamówienie czy zaliczka.

Kliknij, by przejść do Firmino


6. Chmura Faktur

Chmura Faktur to w pełni darmowe narzędzie do wystawiania faktur od IdeaBanku.

W programie możemy wystawiać dokumenty bez limitu. Wszelkie faktury są przechowywane w bezpiecznej chmurze, a gdy chcesz zweryfikować płatnika VAT, możesz to zrobić bezpośrednio na stronie.

Dostępna jest także aplikacja mobilna, która pozwala wystawiać faktury z dowolnego miejsca na świecie za pomocą telefonu.

Ogólnie rzecz ujmując program ma wszystko, czego potrzeba. Podchodziłbym do niego jednak z dystansem, ponieważ jeżeli coś jest za darmo, to ktoś stojący za tym musi na tym zarabiać. W tym przypadku możemy nieświadomie rozpowszechniać nasze dane osobiste.

Kliknij, by przejść do Chmury Faktur


7. Poldata

Poldata to kolejna interesująca pozycja. Program w wersji Lite udostępnia program do faktur za 0 zł.

Poldata to jeden z niewielu programów w tym rankingu, które pobieramy na komputer. Osobiście wolę programy w przeglądarce, które mają tę samą funkcjonalność i nie zabierają miejsca na dysku.

W darmowej wersji Poldaty niestety nie mamy dużego pola manewru. Fakt, wystawiamy faktury VAT, wyślemy je do klienta, wydrukujemy je i zrobimy podstawowe czynności, jednak ejsteśmy bardzo mocno ograniczeni.

Przykładowo, nie zastosujemy mechanizmu podzielnej płatności, nie sprawdzimy czy podatnik jest na białej liście, nie zrobimy korekty faktury czy choćby proformy. Wszystkie te funkcjonalności są zawarte w płatnych wersjach od 149 zł.

Myślę, że to program dla mało wymagających, choć niektórym na pewno przypadnie do gustu prostotą i niezawodnością.

Kliknij, by przejść do Poldata


8. FitFAKTURA

FitFAKTURA to darmowy program do faktur, który możecie pobrać na komputery z systemem Windows.

Aplikacja umożliwia tworzenie dokumentów takich jak faktura VAT, faktura korygująca, proforma, etykiety oraz formularze przelewów. Można ją również zintegrować z drukarką fiskalną.

Istnieje możliwość między innymi zapisów towarów, przypisywania odbiorcom rabatów oraz numeracji dokumentów.

Mimo tego, że program jest darmowy, to można z jego pomocą zrobić bardzo dużo.

Kliknij, by pobrać FirFAKTURA

Czy prowadząc działalność musisz mieć konto firmowe?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą konto firmowe nie jest wymagane, jednak zdecydowana większość przedsiębiorców je posiada, aby oddzielić finanse osobiste od firmowych.

Konto firmowe, które możemy polecić, to Konto Przekorzystne Biznes w Banku Pekao. Prowadzenie konta, karta i przelewy są za bezwarunkowe 0 zł przez rok! Dodatkowo w bonusach możecie zgarnąć do 2000 zł.

Więcej informacji o tym koncie możecie przeczytać, klikając w ten link.