aFaktury.pl to kolejna pozycja, jeśli szukasz programu do wystawiania faktur.

Aby ułatwić ci zadanie, postanowiłem przetestować ten program i napisać recenzję.

W tym artykule przyjrzymy się afaktury.pl, opowiemy sobie o jego możliwościach, wadach, zaletach, oraz zdecydujemy czy warto z niego korzystać.

Czym są aFaktury.pl?

aFaktury.pl to zaawansowany program do wystawiania faktur online należący do brytyjskiej firmy MEKROS Ltd. z siedzibą w Londynie.

Firma ta zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla biznesu i zarządza również angielską wersją strony ainvoices.com oraz niemiecką arechnung.de. Z moich informacji wynika, że to jednak ich produkt na rynek polski cieszy się największą popularnością.

afaktury.pl działa już blisko 10 lat. Nie jest to czołówka polskich serwisów do fakturowania jeśli chodzi o popularność, jednak z pewnością zajmuje miejsce pod koniec pierwszej dziesiątki.

Jakie funkcje są dostępne w aFaktury.pl?

Główna funkcja afaktury.pl to oczywiście możliwość wystawiania faktur. Do wyboru mamy tu aż 27 rodzajów dokumentów sprzedażowych, w tym oczywiście najpopularniejsze faktury VAT, bez VAT, czy paragony.

afaktury rodzaje dokumentów

Wystawianie faktury odbywa się dość standardowo i jej wzór oraz pola są na bieżąco aktualizowane pod obowiązujące przepisy. Sam program jest też zgodny z KSeF. Na dokumencie znajdziemy między innymi numer faktury, datę wystawienia i sprzedaży, dane sprzedającego i kontrahenta, czy nazwę usługi/produktu.

afaktury wystawianie dokumentów

Nasze dane wystawiającego uzupełnią się automatycznie na podstawie danych firmy wprowadzonych do programu. Dane kontrahenta również wprowadzą się same, ponieważ wystarczy tylko jego NIP, by resztę danych pobrać z bazy GUS.

Naszych klientów możemy również zapisywać w systemie i jeśli będziemy wystawiać im fakturę ponownie, wybierzemy ich jednym kliknięciem.

Wystawiając fakturę, nasze produkty lub usługi możemy wpisywać ręcznie, bądź wybrać z listy, ponieważ produkty wraz z cenami i stawkami VAT możemy również zapisać do przyszłego użycia.

afaktury dodawanie produktów

Wystawiając samą fakturę stawki brutto, netto i suma całkowita liczą się automatycznie.

Warto wspomnieć, że nasze produkty lub usługi możemy sprzedawać w wielu walutach obcych. Ich wybór jest naprawdę spory. Ogółem jest ich około 100, więc można zaryzykować stwierdzenie, że dokument wystawimy w niemal każdej walucie obcej. Warto zaznaczyć, że waluty nie wybieramy podczas wystawiania faktury a podczas zapisywania towaru w systemie. Aby więc wystawić fakturę w walucie innej niż PLN, najpierw wprowadzamy towar do systemu z odpowiednią walutą a dopiero później tworzymy fakturę.

afaktury waluty

Co ciekawe fakturę możemy również wydrukować w wielu językach. Domyślnie mamy do wyboru aż 15 wariantów, w tym oczywiście po angielsku, niemiecku, czy francusku. Jest też opcja wyszukiwania mniej popularnych języków, co w sumie daje 31 wariantów językowych. Jeśli działasz międzynarodowo, to jest to naprawdę dobra oferta.

Po wystawieniu faktury możemy ją wysłać klientowi na pocztę e-mail bezpośrednio z afaktury.pl. Musimy oczywiście znać jego adres do wysyłki. Możemy utworzyć własne szablony wiadomości lub skorzystać z istniejącego. Można również wysłać SMS do klienta nt. faktury, choć jest to opcja dodatkowo płatna.

afaktury wysyłka faktury

Oczywiście oprócz tego fakturę możemy zapisać w systemie afaktury.pl, na dysku naszego komputera lub wydrukować. Graficznie faktura prezentuje się dość prosto.

afaktury faktura do druku

Jeśli nie podoba nam się taki styl, możemy zmienić szablon faktury na 1 z 13 dostępnych w systemie. Istnieje też opcja wgrania pliku z logo naszej firmy, by pojawiało się ono na dokumentach.

afaktury szkice faktur

Na podstawie wystawionych faktur mamy wgląd do statystyk firmy i możemy obserwować w wygodny sposób jak mają się finanse naszej firmy. Statystki możemy filtrować według waluty, daty, czy nawet sposobu płatności.

afaktury statystyki

Jest to na pewno przydatna opcja. W statystykach ujmą się również koszty naszej firmy, ponieważ istnieje możliwość dodawania faktur zakupowych. Koszty musimy dodawać manualnie i nie ma możliwości dodania pliku z fakturą i odczytania danych przez program afaktury.pl. Szkoda, bo w tym wypadku jest to dość czasochłonne zadanie.

Panel główny z pewnością nie jest minimalistyczny i jest tu bardzo dużo elementów, jednak w miarę korzystania z niego można się go nauczyć. Mamy tu między innymi przydatny terminarz, który informuje nas o zbliżających się płatnościach za faktury, skróty, oraz ostatnie przychody czy wydatki.

afaktury panel główny

Ile kosztują aFaktury.pl?

eFakutury.pl są dostępne w darmowej wersji na 30 dni. Po tym czasie musimy wykupić płatną wersję.

Pakiet Standard jest dostępny w 3 konfiguracjach i różnią się one jedynie długością rozliczenia. Możesz zapłacić za niego z góry za 3 miesiące (78 zł), za 6 miesięcy (129 zł), oraz za rok (198 zł).

Dodatkowo możesz dokupić dodatkowe funkcje, tzw. Prestige. Są to funkcje wysyłki SMS do kontrahentów, dodawania kolejnych użytkowników oraz paragonów. Ich ceny nie są miesięczne a jednorazowe i kształtują się następująco:

afaktury ceny

Wiele z omawianych funkcji afaktury.pl dostępne są właśnie po wykupieniu pakietu Prestige, między innymi dostęp do szablonów faktur, możliwość dodawania kosztów, dodawanie dokumentów cyklicznych, czy paragony.

Reasumując, cena samego pakietu Standard jest wyższa niż u konkurencji, a dodatkowo jest on bardzo okrojony i dużo funkcji odblokujemy dopiero po wykupieniu pakietu Prestige, co czyni afaktury.pl sporo droższym programem niż programy konkurencyjne.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Obsługa wielu walut i języków
  • Dostęp do statystyk
  • Wiele szablonów i możliwość dodania własnego logo
  • Przydatny terminarz

Minusy:

  • Mało intuicyjny wygląd
  • Wysoka cena
  • Wiele funkcji jest dostępne za dodatkową opłatą

Czy warto korzystać z aFaktury.pl?

aFaktury.pl to bardzo zaawansowany program do faktur, który oferuje naprawdę wiele i podczas testowania go właściwie nie znalazłem wad może poza interfejsem, którego moim zdaniem powinno się uprościć.

Moim zdaniem ceny programu aFaktury.pl są wysokie. Za sam program do wystawiania faktur okrojony o różne ważne funkcje zapłacimy 10-15% więcej niż u konkurencji, a jeśli chcemy odblokować np. paragony musimy jeszcze dodatkowo dopłacić. Jeśli szukasz czegoś tańszego, ale równie dobrego, zajrzyj do mojego na bieżąco aktualizowanego rankingu najlepszych programów do faktur.