Data Faktury to jeden z wielu programów do fakturowania, które są dostępne na rynku.

Czy warto dać mu szanse? Jakie ma funkcje oraz jakie są jego wady i zalety?

Zapraszam do recenzji programu Data Faktury.

Czym jest Data Faktury?

Data Faktury to program do fakturowania produkcji firmy Poldata. Firma ta zajmuje się programowaniem i tworzeniem aplikacji oraz oprogramowania od 2001 roku.

Co ciekawe, firma Poldata stoi również za stworzeniem innego programu do faktur o nazwie Mega Fakturka.

Data Faktury to program stale rozwijany oraz zyskujący coraz większą popularność.

Jakie funkcje posiada Data Faktury?

Data Faktury to dość rozbudowany jeśli chodzi o funkcje program do fakturowania.

Można w nim wystawiać wiele rodzajów dokumentów, w tym między innymi faktury VAT, pro formy, paragony, rachunki, czy faktury walutowe. Dokumentu, którego mi zabrakło to faktura cykliczna.

Wystawianie dowolnego dokumentu przebiega standardowo. Na początku, jeszcze zanim przejdziemy do okienka wystawiania faktury, musimy wpisać dane kontrahenta. Możemy znać tylko NIP, ponieważ resztę pobierzemy jednym kliknięciem z bazy GUS. Klient automatycznie doda się do faktury oraz do bazy kontrahentów w programie.

Następnie wypełniamy pozycje faktury. Również przebiega to podobnie co w innych programach. Towary od razu zapisujemy również w bazie do ponownego użycia.

Większość pól na fakturze uzupełnia się automatycznie, np. daty, terminy, czy sumy. Możemy również dopisywać uwagi, zaznaczać podzieloną płatność, czy wybierać sposób płatności.

Od razu po wypełnieniu faktury, jeszcze zanim ją wydrukujemy, wyświetli nam się okno zapisywania zapłaty. Dzięki temu w zakładce “finanse” będziemy mieć wgląd na to który kontrahent jest z nami kwita, a który zalega z płatnościami.

Faktura gotowa do druku prezentuje się tak jak poniżej. Niestety nie znalazłem w programie opcji dostosowywania wyglądu, takich jak możliwość dodania logo, czy zmianę kolorystyki. Możemy zmienić jedynie szablon, ale będą to kosmetyczne zmiany.

Fakturę możemy wydrukować w kilku językach obcych. Jeśli chodzi o wybór walut obcych, to nie jest on duży i ogranicza się do euro, dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego.

Jak przystało na program do fakturowania, Data Faktury posiada oczywiście opcję dodawania faktur kosztowych. Proces ich dodawania jest bardzo prosty i tworzymy je na takiej samej zasadzie co każdy inny dokument w tym programie.

Warto zaznaczyć, że program jest zgodny z KSeF i umożliwia wystawianie i odbieranie faktur elektronicznych zgodnie z najnowszymi wymogami Ministerstwa Finansów.

W zakładce “towary” mamy na bieżąco wgląd do artykułów, które sprzedajemy. Możemy też monitorować ceny oraz stany ilościowe. Nie jest to jednak typowy moduł magazynowy, ponieważ nie możemy tu wystawiać dokumentów magazynowych i kontrolować przepływu towarów.

Mamy za to historię sprzedaży danego towaru oraz historię zakupów, które znajdują się odpowiednio w zakładkach “zestawienie” i “zestawienie zakupów”.

Analogicznie sytuacja wygląda z kontrahentami. Mamy listę naszych klientów i odbiorców, którą również możemy monitorować i mieć wgląd do tego, ile dali nam zarobić.

Jak już wspomniałem, w zakładce “finanse” znajdziemy historię płatności zarówno za faktury sprzedażowe, jak i zakupowe. Warto uzupełniać na bieżąco wszystkie wpłaty i wypłaty, aby nie pogubić się w płatnościach, zwłaszcza, jeśli mamy ich dużo.

Ponadto w Data Faktury możemy tworzyć noty korygujące, oraz mamy zakładkę “kilometrówka”, w której wygenerujemy dokumenty związane z eksploatowaniem pojazdu firmowego, takie jak na przykład ewidencja przebiegu.

Dodatkowo Data Faktury posiada integracje z wieloma typami drukarek fiskalnych, m.in. Elzab i Novitus.

Z innych funkcjonalności, które również warto wyróżnić to:

  • Generowanie plików xml JPK-FA  i JPK-V7M i JPK-V7K
  • Możliwość tworzenia ofert i zamówień
  • Lista handlowców i możliwość przydzielania prowizji
  • Dodawanie przelewów

Funkcji, której zabrakło mi w tym programie to na pewno zestawienia finansowe i statystyki. Przydałoby się dodać statystyki sprzedaży i zakupów w postaci ładnych graficznie wykresów, ponieważ zdecydowana większość programów do fakturowania jest w nie wyposażona.

Jeżeli chodzi o możliwość pracy wielostanowiskowej, to można to zrobić dopiero w wersji Pro+LAN. Od wersji Pro dostępna jest również praca w chmurze.

Ile kosztuje Data Faktury?

Data Faktury posiada kilka wariantów cenowych.

Na początku możemy testować program w wersji Pro+ aż przez 45 dni bezpłatnie. Po tym czasie musimy wybrać jedną z 4 wersji:

Lite: W pełni darmowa wersja, głównie przeznaczona do wystawiania faktur VAT, ponieważ zdecydowana większość funkcji jest zablokowana.

Pro: Za 199 zł netto dostajemy program do fakturowania ograniczony o niektóre faktury oraz funkcje księgowe.

Pro+: Cena takiego rozwiązania to 259 zł netto. Dostępne są tu wszystkie funkcje oprócz pracy wielostanowiskowej.

Pro+LAN: Pełna wersja z możliwością pracy wielostanowiskowej za 599 zł.

Warto wspomnieć, że wszystkie pakiety są bezterminowe a aktualizacje są darmowe. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ zazwyczaj tego typu programy posiadają płatne aktualizacje, które kosztują rocznie tyle samo co jedna licencja.

Dodatkowo dokupić możemy usługi dodatkowe. Warto pomyśleć o bazie danych w chmurze za 159 zł netto/rok, co pozwoli mieć dostęp do danych w programie z dowolnego urządzenia.

Ogólnie program Data Faktury nie należy do drogich. Na pewno dobrą informacją jest to, że zakup programu nie wiąże się z kosztami odnowienia licencji i aktualizacji. Z drugiej jednak strony istnieją usługi dodatkowe z których lepiej skorzystać, np. chmura, co już wiąże się z corocznym kosztem.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Możliwość tworzenia ofert i zamówień
  • Moduł finansowy
  • Kilometrówka
  • Intuicyjna obsługa

Minusy:

  • Brak wykresów i statystyk finansowych
  • Małe pole do dostosowywania wyglądu faktur

Czy warto korzystać z Data Faktury?

Nie jestem fanem programów do fakturowania pobieranych na komputer, jednak Data Faktury to jeden z moich ulubionych programów tego typu. Jest bardzo intuicyjny i posiada szereg funkcji, takich jak zamówienia, oferty, płatności, kilometrówki, prowizje dla handlowców i wiele innych.

Moim zdaniem w przyszłości powinien zostać dodany moduł magazynowy, darmowa praca w chmurze, szersze statystyki, oraz więcej możliwości konfiguracji, co mogłoby sprawić, że będzie to jeden z najlepszych programów desktopowych do fakturowania na rynku.

Wówczas umieszczę Data Faktury w moim rankingu najlepszych programów do fakturowania. Jeśli chcesz poznać obecne najlepsze programy do faktur, przejdź do tego rankingu.