Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024

Jeżeli masz wolne środki w postaci około 20 tys. zł, to często zamiast trzymania ich w popularnej skarpecie, bądź wpłacenia na lokatę, lepszym sposobem może być zainwestowanie we własny biznes.

Co możesz otworzyć za 20 tys. zł? Zapraszam cię do poradnika, w którym znajdziesz listę 15 najlepszych pomysłów na biznes, który możesz rozpocząć ze stosunkowo niewielkim kapitałem.

Zanim jednak zaczniemy, musisz wiedzieć, że wszystko, co przeczytasz w tym poradniku nie jest poradą inwestycyjną.

1. Pranie dywanów

Usługa prania dywanów nie wymaga od ciebie dużego doświadczenia i może to zrobić właściwie każdy. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w niezbędne sprzęty oraz środki czystości.

Na start 20 tys. zł to wystarczająca suma, która pozwoli ci również zainwestować w reklamę, np. w lokalnej gazecie.

Możesz oferować swoje usługi klientom indywidualnym, ale warto również zwrócić się do hoteli czy przedsiębiorstw, co da ci szanse na dużo więcej pracy.

2. Import produktów

imprt produktow jako pomysl na biznes

Import produktów, zwłaszcza z Chin to biznes, na który zawsze jest popyt. Z pewnością na początku nie jest to prosty biznes, ponieważ musisz nauczyć się jak importować, co importować, oraz jak robić to zgodnie z prawem.

Dodatkowo musisz wydać znaczną sumę, ponieważ zwykle import jest bardziej opłacalny, gdy zamówisz większą ilość towaru. Do tego aby zminimalizować ryzyko, musisz mieć pewność, że stosunkowo łatwo znajdziesz kupca w kraju.

3. Sklep internetowy

Sklep internetowy jest dobrym biznesem, ale tylko jeśli zrobisz to w odpowiedni sposób.

Przede wszystkim musisz sprzedawać produkty na które jest zapotrzebowanie, ale jednocześnie konkurencja nie jest duża. Musisz również pomyśleć o dobrym marketingu.

E-commerce to bardzo konkurencyjna branża i aby odnieść w niej sukces należy się mocno wyróżnić.

4. Wynajem zagęszczarki

Zagęszczarka to sprzęt budowlany, który kosztuje kilka lub kilkanaście tysięcy złotych i nie opłaca się go kupować, ponieważ korzysta się z niego 1-2 dni.

Sporo osób wynajmuje więc zagęszczarki. Za jeden dzień wypożyczenia takiego sprzętu można zarobić nawet kilkaset złotych. Aby zapewnić jak najlepszą obsługę, warto również pomyśleć o transporcie sprzętu do klienta.

Jeśli interesuje cię zarabianie na wynajmie przedmiotów, przejdź do tej listy, gdzie znajdziesz 20 pomysłów na wynajem.

5. Firma przeprowadzkowa

Usługi przeprowadzkowe zyskują na popularności. Aby otworzyć tego typu biznes, nie musisz posiadać żadnych specjalnych umiejętności oprócz prawa jazdy oraz chęci do pracy fizycznej.

Koszty początkowe to na pewno zakup busa, jednak nie warto tutaj kupować drogiego samochodu, ponieważ przy załadunku i przewożeniu mebli, paka będzie skłonna do uszkodzeń.

Jeżeli chcesz otworzyć biznes usługowy i firma przeprowadzkowa cię nie interesuje, w tym artykule znajdziesz dużo więcej pomysłów.

6. Automaty vendingowe

automaty vendingowe jako pomysl na biznes

Automaty z przekąskami to biznes pasywny, który nie wymaga dużo pracy, oprócz poszukania odpowiedniej lokalizacji, postawienia sprzętu i regularnego uzupełniania asortymentu.

Używany automat vendingowy możemy kupić już nawet za 3 tys. zł. Zakup automatu na pewno nie będzie największym problemem. Najtrudniejsze będzie znaleźć odpowiednią lokalizację na postawienie automatu.

Wiele dobrych miejsc będzie zajętych, dlatego warto celować w nowo otwarte miejsca, gdzie przebywa wielu ludzi.

7. Drukowanie 3D

Popyt na produkty z drukarki 3d będzie coraz większy. Obecnie jest więc dobry moment, by wejść w tę branżę, ponieważ staje się ona dodatkowo bardziej przystępna cenowo.

Owszem, inwestycja w samą drukarkę to koszt rzędu minimum kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Do tego dochodzi proces nauki oraz marketingu twoich usług, jednak zapotrzebowanie stale rośnie, dlatego jest to stosunkowo pewny biznes.

Na drukarce 3d produkować możemy niemal wszystko- od biżuterii, przez zabawki, aż do narzędzi.

8. Auto detailing

W twoim mieście z pewnością istnieją dziesiątki salonów z auto detailingiem. Nic dziwnego, bo aby wejść w ten biznes możesz to zrobić za sporo mniej niż 20 tys. zł.

Jednak na takie usługi jest zapotrzebowanie. Wystarczy tylko spojrzeć na wykres popularności terminu “auto detailing” w wyszukiwarce Google.

auto detailing google trends

Dobra reklama, wysokiej jakości sprzęt oraz dobra lokalizacja to czynniki, które mogą sprawić, że ten biznes wypali.

9. Wycinka drzew

Drzewa rosną cały czas i od czasu do czasu trzeba je podciąć. Niektóre drzewa mogą urosnąć na tyle duże, że bez firmy z odpowiednimi narzędziami się nie obędzie.

Właśnie dlatego warto założyć firmę, która zajmuje się wycinką drzew metodą alpinistyczną, korektą koron, czy cięć technicznych.

A jeśli mieszkasz na wsi, stworzyłem też listę najlepszych biznesów, które możesz otworzyć, jeśli nie mieszkasz w mieście.

10. Mała produkcja

Za 20 tys. zł z pewnością nie otworzysz dużej firmy produkcyjnej. Jednak możesz zacząć od małej produkcji.

Pomysłów na dochodową małą produkcję jest wiele- produkcja świeczek, mebli ogrodowych, czy worków jutowych. Więcej, bo aż 40 pomysłów na małą produkcję znajdziesz w tym wpisie.

11. Wynajem ekspresów do kawy

Wynajem ekspresów do kawy może być jednym z najprostszych biznesów i jednocześnie najmniej ryzykownych.

Wystarczy tylko zakupić ekspres do kawy i zamieścić ofertę, np. na portalu OLX. Aby zmniejszyć ryzyko, możesz kupić używany sprzęt. Jeśli ci się nie powiedzie, zawsze możesz sprzedać ekspres lub zachować go dla siebie.

Jeżeli chcesz wyłożyć na swój biznes nieco mniej niż 20 tys. zł, przeczytaj też artykuł o 15 najlepszych sposobach na biznes do 10 tys. zł.

12. Odnawianie i sprzedaż przedmiotów

Przywracanie życia starym meblom, dekoracjom czy innym przedmiotom to nie tylko kreatywne hobby, ale także pomysł na biznes.

Możesz szukać niedrogich lub nawet darmowych przedmiotów do renowacji na rynkach lub w second handach, a następnie odnawiać je i sprzedawać z zyskiem.

Dodatkowo jest to biznes, który możesz wykonywać w domu. Jeśli poszukujesz więcej biznesów, które możesz prowadzić z domu, zainspiruj się pomysłami z tego artykułu.

13. Kanał YouTube

Aby wybić się w serwisie YouTube, potrzeba sporo czasu, wiedzy i wytrwałości. Z pewnością biznes ten nie należy do najłatwiejszych, ponieważ musisz umieć montować i wiedzieć jakie filmy tworzyć, by ludzie rzeczywiście je oglądali.

Nawet jeśli nie posiadasz wielu umiejętności, w dzisiejszych czasach kanał na YouTube możesz stworzyć po prostu płacą montażystom, grafikom i innym ludziom za to, by tworzyli dla ciebie filmiki.

Potencjał zarobkowy jest ogromny, ale ryzyko niepowodzenia również nie jest małe. Jeśli chcesz poznać wszystkie sposoby jak możesz zarabiać na YouTube, przejdź do tego artykułu.

14. Katering

katering jako pomysł na biznes

Jeżeli potrafisz gotować lub chcesz się tego nauczyć, fajnym biznesem, który możesz rozpocząć z kapitałem dużo mniejszym niż 20 tys. zł jest katering. Polega on na przygotowywaniu posiłków na różne imprezy czy inne okoliczności.

Prawdopodobnie nie jest to zajęcie, które uczyni z ciebie milionera, ale warto spróbować i się sprawdzić, zwłaszcza, że koszty ponosisz właściwie tylko wtedy, gdy otrzymasz zamówienie, więc ryzyko finansowe jest małe.

15. Oklejanie samochodów

Oklejanie samochodów może być intratnym zajęciem. Taka usługa potrafi kosztować kilka tysięcy złotych, choć oczywiście na początku należy nauczyć się jak to robić, co jest najtrudniejszą częścią.

Jeżeli biznes ten ci się rozkręci, można zarobić na nim naprawdę sporo.