Jeżeli szukasz pomysłów na małą produkcję, którą możesz wykonywać w domu lub w garażu, to dobrze trafiłeś.

W tym artykule pokażę ci 40 inspiracji na dochodową małą produkcję. Pod uwagę wziąłem takie produkcje, które nie wymagają żadnych zezwoleń, nie wymagają dużej inwestycji, a produkty możesz stosunkowo łatwo sprzedać.

Odrzuciłem więc produkcję leków czy piwa, ponieważ tego typu mogą być zbyt skomplikowane i skupiłem się na zajęciach, które łatwo możesz wykonywać samemu.

1. Produkcja na drukarce 3d

Popyt na produkty z drukarki 3d będzie coraz większy. Obecnie jest więc dobry moment, by wejść w tę branżę, ponieważ staje się ona dodatkowo bardziej przystępna cenowo.

Owszem, inwestycja w samą drukarkę to koszt rzędu minimum kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Do tego dochodzi proces nauki oraz marketingu twoich usług, jednak zapotrzebowanie stale rośnie, dlatego jest to stosunkowo pewny biznes.

Na drukarce 3d produkować możemy niemal wszystko- od biżuterii, przez zabawki, aż do narzędzi.

2. Produkcja mydła

Mydła robione komercyjnie bardzo często zawierają wiele składników, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Aby to wykorzystać, możemy produkować mydła z naturalnych składników.

Oczywiście trudno byłoby tutaj rywalizować z popularnymi producentami mydeł, dlatego nasz produkt warto skierować do konsumentów o dużej świadomości zdrowotnej.

3. Produkcja personalizowanych prezentów

Personalizowane prezenty są niezwykle popularne. Możesz więc produkować koszulki ze specjalnym nadrukiem, biżuterię z grawerem, czy czapki z haftem.

Oczywiście w pierwszej kolejności musisz wyposażyć się w niezbędne narzędzia typu hafciarka, maszyna do grawerowania, czy specjalne drukarki.

4. Produkcja świeczek

Produkcja świeczek to proces niezwykle prosty. Potrzebujesz jedynie wosku i olejków zapachowych, oraz kilku niedrogich narzędzi, które mogą podnieść jakość końcowego produktu.

Świece możesz sprzedawać za pośrednictwem różnych kanałów, takich jak platformy sprzedażowe, media społecznościowe, czy lokalne sklepy.

Świeczki to produkt, który jest kupowany rutynowo przez wielu klientów, dlatego jeśli twój produkt jest dobry, możesz liczyć na dobry zysk.

Świece można zaliczyć do rękodzieła. Jeśli interesuje cię tworzenie rękodzieła, tutaj znajdziesz rzeczy, które sprzedają się najlepiej.

5. Produkcja odzieży

Produkcja odzieży to bardzo stabilny biznes, na który popyt będzie cały czas. Możesz produkować odzież, obuwie, czy dodatki.

Dużą zaletą będzie to, że twój produkt będzie polski. Dodatkowo jeśli dobrze potrafisz wyszukiwać trendy, to twoje ubrania będą szły jak świeże bułeczki.

6. Produkcja lotek do badmintona

Lotka jest niezbędnym elementem wyposażenia do badmintona. Wysokiej jakości lotka zawiera korek z twardego drewna i 16 wysokiej jakości kawałków piór. Metoda produkcji jest dość prosta.

Produkt generuje duże zyski dla producentów, ponieważ pióra szybko się zużywają i trzeba kupować kolejne lotki.

Produkcja lotek z piórami jest prosta do uruchomienia i można robić ten biznes nawet z domu.

Przeczytaj również artykuł na temat 15 biznesów, które możesz otworzyć do 20 tys. zł.

7. Produkcja mebli

Polska to jeden z największych producentów mebli na świecie. Jest na nie z pewnością duży popyt, który będzie się utrzymywał, ponieważ ludzie stale potrzebują mebli.

Mój znajomy wraz ze wspólnikiem produkują meble w zaciszu swojego garażu i mają tyle zamówień, że zatrudniają pierwszego pracownika.

Oczywiście produkcja mebli wymaga wiele pracy, cierpliwości i zdolności manualnych, jednak warto spróbować.

8. Produkcja zabawek

Zabawki będą się sprzedawać tak długo, jak będą się rodzić dzieci. Jeśli jesteś kreatywny i lubisz wymyślać nowe projekty, to może to być dobry biznes dla ciebie.

Inwestycja w ten biznes również nie jest wysoka i właściwie można zacząć nawet bez maszyn. Przed wejściem do tego biznesu przeprowadź odpowiednie badania, jakie zabawki są poszukiwane.

9. Produkcja tworzyw sztucznych

Kolejnym pomysłem małej produkcji może być produkcja przedmiotów z tworzyw sztucznych. Mam na myśli rzeczy typu butelki, kubki jednorazowe, strzykawki, długopisy, itp.

Produkcja takich tworzyw jest dość prosta. Wszystko polega na stopieniu plastiku, po czym wypełnieniu nim formy o dowolnym kształcie.

Po ochłodzeniu i zestaleniu proces produkcyjny jest zakończony.

A jeżeli chcesz otworzyć biznes za mniej niż 10 tys. zł, zainspiruj się tymi pomysłami na firmę.

10. Palenie kawy

Firma, która zajmuje się paleniem kawy, po prostu kupuje surowe ziarna kawy i pali je w celu wytworzenia różnych produktów kawowych.  

Następnie firma może sprzedawać swoje produkty kawowe hurtowo lub detalicznie lub świadczyć usługi palenia kawy innym firmom.  

11. Produkcja suszonych owoców

Produkcja suszonych owoców to nic innego jak kupowanie świeżych owoców, a następnie umieszczanie ich w suszarkach, by pozbyć się wody.

Tym prostym sposobem możemy stworzyć suszone truskawki, śliwki, czy banany.

12. Produkcja mebli ogrodowych

Produkcja mebli ogrodowych to kolejny biznes, który może wydawać się nudny, lecz na którym można zarobić dużo pieniędzy.

Jeden z mieszkańców mojej okolicy zaczynał od składania leżaków ogrodowych w swoim garażu, by kilka lat później rozwinąć swój asortyment, pozyskać stałych klientów i zatrudniać kilkunastu pracowników.

13. Produkcja kwiatów

Mała produkcja może polegać również na sadzeniu kwiatów ciętych w foliówce lub szklarni i sprzedaży ich, gdy urosną.

Jest to sposób na życie wielu osób. Oczywiście nie jest to łatwy kawałek chleba, ponieważ zaraza może zniszczyć nasze uprawy, możemy nieodpowiednio się zajmować kwiatami, lub po prostu może nie być na nie popytu.

Jest wiele rzeczy, które trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem takiego biznesu, jednak warto spróbować, ponieważ marże, na których operujemy mogą być zachęcające.

14. Produkcja patyczków higienicznych

Dość nietuzinkowym pomysłem na małą produkcję jest wytwarzanie patyczków higienicznych. Jest to kolejny produkt, na którego popyt może być przez cały czas.

Produkcja tego typu produktu nie jest skomplikowana, choć potrzebna będzie specjalna maszyna, która może być sporym wydatkiem na początek.

15. Produkcja kopert

Mała produkcja powinna skupiać się na prostym produkcie. Takim niewątpliwie jest koperta. Bardzo prosty biznes polegający na tworzeniu kopert może być niezwykle ciekawym pomysłem na zarobek.

16. Produkcja opasek do włosów

Jednym z bardziej dochodowych pomysłów na małą produkcję jest produkcja opasek do włosów. Dla młodych dziewcząt opaska do włosów jest modnym dodatkiem, a faceci również je noszą.

Dodatkowym plusem tego biznesu jest to, że konkurencja jest niewielka.

17. Produkcja worków jutowych

Juta jest biodegradowalnym produktem przyjaznym dla środowiska. Worki z juty mogą mieć wysoki popyt rynkowy a dodatkowo mogą być atrakcyjne pod względem eksportowym.

Posiadając proste maszyny, możesz zainicjować produkcję worków jutowych również w domu. Ze względu na ekologiczny charakter, popyt na przędzę jutową, tkaniny jutowe i inne przedmioty jutowe rośnie bardzo szybko.

Produkcja to z pewnością ciekawe zajęcie, ale czy myślałeś o założeniu wypożyczalni? W tym artykule zobaczysz 20 pomysłów na wynajmowanie przedmiotów.

18. Produkcja krawatów

Możesz także obrać specjalizację i produkować odzież, lecz tylko z uwzględnieniem krawatów. To dość prosty biznes, który nie wymaga dużo pieniędzy na start.

Przy dobrym wyczuciu trendów i stawianiu na wysoką jakość, może być to bardzo dochodowy biznes.

19. Produkcja pluszaków

Kolejnym prostym biznesem jest produkcja pluszaków. Można go zacząć z niewielkim kapitałem i szyć pluszaki ręcznie, choć jeśli chcesz przyspieszyć produkcję, powinieneś zaopatrzyć się w maszyny.

20. Produkcja pasków skórzanych

Skórzane paski są noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Popyt na wysokiej jakości skórzane paski szybko rośnie.

Możesz spokojnie rozpocząć tę działalność z domu, jeśli masz podstawowe narzędzia ręczne i sprzęt. Aby zrobić dobrej jakości paski, musisz najpierw uzyskać dobrej jakości skórę.

21. Produkcja choinek sztucznych

Produkcja choinek sztucznych nie jest najłatwiejsza, ponieważ trzeba zainwestować nieco pieniędzy w sprzęt. Jednak oznacza to, że bariera wejścia jest dość wysoka i konkurencja nie jest duża.

Z doświadczenia wiem, że większość produktów firm produkujących choinki w Polsce idzie na eksport, dlatego dobre zorientowanie na rynki zagraniczne powinno przynieść nam tu duże dochody.

Jeśli mówimy o małej produkcji, to jest to biznes raczej mocno sezonowy.

22. Produkcja mrożonych warzyw i owoców

Mrożonki to kolejny doskonały sposób na biznes. Cały proces produkcji jest prosty, ponieważ polega na zakupie warzyw i owoców, zamrożeniu ich i trzymaniu w specjalnej zamrażarce.

Możesz też pomyśleć o innym asortymencie, na przykład mrożonych daniach gotowych.

23. Produkcja naczyń jednorazowych

Produkcja naczyń, na przykład kubków i talerzy papierowych to dobry pomysł na małą produkcję o niskiej inwestycji. Papierowe kubki i talerze są używane w różnych miejscach, takich jak imprezy, pikniki, czy wydarzenia sportowe. Na dodatek są wykonane z ekologicznych materiałów i można je łatwo poddać recyklingowi.

Aby rozpocząć działalność w zakresie produkcji naczyń jednorazowych, należy zainwestować w podstawowy sprzęt, taki jak maszyny do formowania, maszyny do cięcia i maszyny drukarskie.

Produkty można sprzedawać różnym klientom, takim jak firmy cateringowe, food trucki, czy kawiarnie.

24. Produkcja środków do dezynfekcji

Co prawda największy popyt na produkcję środków do dezynfekcji mieliśmy podczas pandemii, to nadal tego typu produkty są kupowane.

Podczas właśnie czasu pandemicznego, sporo firm, które docelowo nie zajmowało się środkami do dezynkfekcji, zaczęło je produkować. Jest to więc znak, że wcale nie trudno założyć jest małą produkcję środków bakteriobójczych.

25. Produkcja szkła hartowanego

Produkcja szkła hartowanego to proces, który ma na celu zwiększenie wytrzymałości i bezpieczeństwa szkła poprzez specjalne obróbki termiczne.

Szkło jest podgrzewane do wysokiej temperatury, a następnie nagłym ochłodzeniem za pomocą strumieni powietrza. To proces termiczny nadaje szkłu wyjątkową wytrzymałość i odporność na uderzenia oraz zmiany temperatur.

W Polsce mało firm się tym zajmuje, dlatego jest to dobry biznes, który możemy dość łatwo wypromować.

26. Produkcja opakowań kartonowych

Pudełka kartonowe będą tylko zyskiwały na popularności. Wszystko to związane jest z rosnącym trendem sprzedaży wysyłkowych.

Pozyskując kilku stałych klientów na opakowania kartonowe, możesz zarobić niezłe pieniądze.

27. Produkcja uli drewnianych

Jeżeli lubisz prace manualne, to dlaczego nie zająć się produkcją uli drewnianych. Może to być nie tylko dochodowe, ale i odprężające dla wielu osób zajęcie.

Warto więc zacząć. Wystarczy pobrać projekty, kupić materiały, stworzyć ule, oraz spróbować sprzedać nasze produkty.

Dla osób, które lubią zabawę z drewnem, stworzyłem również listę najlepszych rzeczy z drewna, które możesz sprzedawać.

28. Produkcja huśtawek ogrodowych

Robiąc research do tego artykułu, odkryłem, że zapotrzebowanie na huśtawki ogrodowe robione własnoręcznie jest dosyć duże.

Jeśli lubisz tworzyć i majsterkować, możesz zacząć robić huśtawki, na które popyt jest duży, zwłaszcza wiosną i wczesnym latem.

29. Produkcja garaży blaszanych

Jeżeli nadal nie masz pomysłu na małą produkcję, to możesz rozważyć tworzenie blaszanych garaży.

Wystarczy pobrać projekty, zakupić materiały i zabrać się do pracy. Na początku może być to zajecie dodatkowe, jednak wkrótce może zamienić się w biznes na pełen etat.

30. Produkcja flag

Produkcja flag może być ciekawym biznesem. Wszystko, czego potrzebujesz to materiały w wielu kolorach, które należy zszyć ze sobą, by utworzyć flagę.

Inne przykłady małej produkcji

  • Produkcja palet
  • Produkcja altan ogrodowych
  • Produkcja materacy
  • Produkcja wytłaczanek na jajka
  • Produkcja pieluch dla dzieci
  • Produkcja lakierów do paznokci
  • Produkcja obrazów
  • Produkcja legowisk dla zwierząt
  • Produkcja trumien
  • Produkcja kurników