Majsterkowanie z drewnem to dla wielu osób przyjemność oraz hobby. To hobby możemy zmienić w sposób na zarobek, ponieważ wiele produktów z drewna jest mocno poszukiwanych przez konsumentów.

W tym artykule przedstawię ci 27 pomysłów na produkty z drewna, na które rzeczywiście jest popyt. Przy tworzeniu tej listy odrzuciłem oczywiste pomysły, takie jak altany ogrodowe, stoły, czy meble ogrodowe, ponieważ konkurencja na tych produktach jest duża i są to bardzo popularne rzeczy do sprzedaży.

Wybrałem zarówno małe, jak i duże produkty z drewna, które możemy sprzedać zarówno za kilkadziesiąt złotych, jak i za kilka tysięcy złotych. Jestem pewien, że po zapoznaniu się z tą listą wybierzesz dla siebie jeden lub więcej pomysłów.

1. Domek dla lalek

Drewniany domek dla lalek to jedna z najpopularniejszych drewnianych zabawek dla dzieci. Oczywiście tworzenie takiego domku wymaga nieco czasu, bo taki przedmiot zawiera wiele elementów, a do tego musimy go pomalować na przyciągające wzrok kolory.

Drewniane domki dla lalek różnią się ceną w zależności od wielkości i atrakcyjności. Za bardzo podstawowe domki możesz zarobić około 200 zł, a te bardziej zaawansowane kosztują nawet 800 zł.

2. Figurka bociana

Bocian z drewna może być bardzo ciekawą i oryginalną ozdobą do wnętrza, jak i ogrodu. Dodatkowo projekt nie należy do skomplikowanych i można go wykonać w ciągu kilku godzin.

Małe bociany sprzedają się za około 50 zł, a większe w okolicach 150 zł.

3. Warsztat dla dzieci

Podczas tworzenia tej listy, okazało się, że dużą popularnością cieszy się drewniany warsztat dla dzieci. Minusem jest to, że tworzenie z drewna elementów warsztatu, takich jak śrubki, piły, miarki, czy młotki może być czasochłonne.

Z drugiej jednak strony ceny warsztatów z drewna są atrakcyjne, bo w przedziale 200-700 zł.

4. Wózek dla lalek

Pozostając w temacie zabawek dla dzieci, z pewnością powinieneś rozważyć tworzenie drewnianych wózków dla lalek. Dziewczynki uwielbiają tę atrakcję, a z moich danych wynika, że rodzicie równie często szukają w internecie wózków z drewna.

Większość typowych wózków dla lalek kosztuje około 300 zł.

5. Talerze

Jeśli poszukujesz czegoś prostszego w wykonaniu, rozważ drewniane talerze, które są obecnie w modzie. Możesz eksperymentować z kształtami, wielkościami, czy kolorami. Najchętniej kupowane talerze to talerze obrotowe, ozdobne, i na przekąski.

Za jeden talerz dostaniesz kilkadziesiąt złotych, ale jego produkcja nie powinna zająć dużo czasu.

6. Organizer na biurko

Tworzenie drewnianych organizerów na biurko może być ciekawym zajęciem, ponieważ możesz uruchomić wodzę fantazji. Jest bardzo wiele koncepcji na wygląd organizera i ogranicza cię jedynie własna wyobraźnia.

Sporo organizerów sprzedaje się za około 100-150 zł.

7. Kosz na śmieci

Kosz na śmieci to produkt, który nigdy nie wyjdzie z mody. Z pokrywą czy bez? Biurowy czy uliczny? Jasny czy ciemny? Z metalowymi elementami czy bez? To wszystko zależy od ciebie i twojego pomysłu, choć oczywiście warto kierować się trendami i tym, co aktualnie się sprzedaje.

Kosz na śmieci z drewna to z pewnością nie tania rzecz. Domowe kosze są dużo tańsze, jednak uliczne potrafią kosztować nawet w okolicach 1000 zł.

8. Kurnik

Jeżeli myślisz o produkcji z drewna na większą skalę i w przyszłości chciałbyś oprzeć na tym swój biznes, moim zdaniem jednym z najlepszych pomysłów może być produkcja kurników. Popyt na to jest duży i możesz tworzyć różne rodzaje kurników-na 50, 30, 20, i 10 kur. Z ociepleniem lub bez, a nawet możesz wzbogacić swój produkt o automatyczne zamykanie w zależności od jasności.

Na kurnikach możesz liczyć na duże marże. Za sprzedaż kurnika na 30 kur możesz liczyć na około 5000 zł.

9. Kwietnik

Całkiem przyjemnym zajęciem może być też budowanie kwietników z drewna. Warto zainspirować się kwietnikami w internecie i samemu stworzyć własny, idealnie oferując coś od siebie.

Fani kwiatów za kwietniki wydają zwykle około 200-300 zł lub więcej.

10. Grzybki

Drewniane grzybki do ogrodu to oryginalna osoba, a jeśli jak najwierniej odwzorowujesz wygląd grzyba, konsumenci będą chcieli kupić twój produkt ze względu na to, by pokazać ozdobę swoim znajomym i rodzinie.

Jeden grzybek możesz sprzedać za 10-15 zł, jednak zwykle kupuje się całą rodzinkę, która liczy kilka sztuk.

11. Alfabet

Jeśli chodzi o drewniany alfabet, to masz dowolność wyboru, ponieważ bardzo dobrze sprzedają się zarówno drewniane litery, drewniana tabliczka z literami, czy też puzzle z literkami. Warto nadać kolor literom, aby zabawa była jeszcze ciekawsza.

100-200 zł to najbardziej prawdopodobny przedział cenowy za który możesz wycenić swój drewniany alfabet.

12. Anioł

Drewniany anioł jest często wybierany jako symbol religijny osób chrześcijańskich. Oprócz umiejętności robienia w drewnie, przydadzą ci się też umiejętności malowania. W swoim asortymencie zadbaj o to, by mieć zarówno anioły na ścianę, stojące, jak i wiszące.

Jeśli stworzysz wysokiej jakości anioła, możesz wycenić go na około 250 zł.

13. Ramka na zdjęcia

Zastanawiałem się, czy ramka na zdjęcia nie jest zbyt trudnym do sprzedaży produktem, jednak ostatecznie umieściłem ją na tej liście, ponieważ możesz stworzyć spersonalizowaną ramkę, która będzie zupełnie inna, niż te w sklepach. Przykładowo, możesz stworzyć spersonalizowaną ramkę z napisem “Rodzina Kowalskich”, co odróżni cię na tle konkurencji.

Ceny ramek oczywiście zależą od rozmiaru, choć za personalizowane możesz inkasować znacznie więcej niż za sklepowe.

14. Zegarek

Istnieje spora rzesza osób, które są fanami drewnianych zegarków czy to na ścianę, czy to na rękę. Jeśli chcesz się odróżnić, możesz wzbogacić swój produkt o światełka LED, czy grawer.

Niektóre drewniane zegarki kosztują nawet 500 zł, jednak średnio zarobimy na nich 100-300 zł.

15. Napisy na ścianę

Choć osobiście nie jestem fanem ozdabiania ściany drewnianymi napisami, to taka ozdoba cieszy się popularnością. Napisy na ścianę mogą być w postaci jednego elementu lub osobnych literek. Możesz bawić się czcionkami, kolorami, czy stylami.

Napisy na ścianę raczej nie dadzą dużo zarobić, bo zazwyczaj kupimy je za około 50 zł.

16. Naszyjnik

Drewniana biżuteria, zwłaszcza naszyjniki również może być interesującym pomysłem. Na rynku nie ma zbyt wielu sklepów sprzedających typowo drewnianą biżuterię, dlatego może warto zagospodarować tę niszę.

Na jednym naszyjniku możemy zarobić nieco mniej niż 100 zł.

17. Mapa świata

Swojego czasu drewniane mapy świata były niezwykle modne. Ten trend jest obecnie trochę słabszy, ale nadal dużo ludzi kupuje drewniane mapy świata na ścianę. Warto trochę podrasować swój produkt i dodać podświetlenie lub możliwość przypięcia pinezek.

Warto zainteresować się tym pomysłem, bo duża część map w internecie kosztuje około 500 zł.

18. Wędzarnia

Dla fanów własnych wyrobów możesz tworzyć drewniane wędzarnie. Gdy będziesz mieć dobry projekt, stworzenie jednej wędzarni to kwestia 5-7 godzin. Popyt na wędzarnie drewniane jest zaskakująco duży, więc z pewnością warto spróbować.

Małe wędzarnie możemy wycenić na około 500 zł, a większe są dwukrotnie droższe. Im bardziej zaawansowany produkt, tym więcej na nim zarobimy.

19. Wiata na samochód

Wiaty drewniane na samochód są często wybierane zamiast garażów ze względu na swoje liczne zalety, jak np. lepszą cenę czy bardziej optymalne warunki dla karoserii. Tak czy siak, drewniana wiata to ciekawy pomysł, ponieważ możesz wysyłać ją do klientów w częściach lub oferować montaż.

Warto również wspomnieć o cenach takiego rozwiązania. Większość wiat znajdziemy za kilka tysięcy złotych. Potrzebny nam tylko dobry projekt.

20. Ramy łóżka

Ramy łóżka to popularny produkt z drewna. Klienci z pewnością docenią indywidualne podejście i wysoką jakość w porównaniu z ramami z popularnych sklepów meblarskich. W swoim asortymencie warto, abyś miał wszystkie popularne rozmiary ram, np. 160×200, czy 140×200.

Ramy łóżek kosztują rożnie, ale zwykle znajdziemy je w okolicach 300-500 zł.

21. Tace

Drewniane tace to kolejny poszukiwany produkt z drewna. Warto tworzyć kilka rodzajów tac, takich jak tace obrotowe, łazienkowe, czy dekoracyjne.

Na tacach nie ma zbyt wysokich marż. Większość znalezionych przeze mnie drewnianych tac kosztuje poniżej 100 zł.

22. Osłona na balkon

Zaskakująco mało osób sprzedaje osłony balkonowe dobrej jakości. Możesz więc wejść w jeszcze mało konkurencyjny rynek i oferować tego typu produkt.

Jego cena zależy od wielkości. Zwykle za metr kwadratowy osłony możemy dostać około 200 zł.

23. Pergola

Pergole ogrodowe są obecnie niezwykle modne i stanowią dobrą alternatywę dla altanek. Są wybierane ze względu na lepszą estetykę i bardziej nowoczesny design. Aby zdobyć klientów, warto się przyłożyć do zrobienia pergoli.

Pergole mają bardzo dobre marże. W zależności od wielkości, możemy zainkasować za nie nawet 10.000 zł.

24. Kuchnia dla dzieci

Drewniana kuchnia to kolejna propozycja produktu z drewna dla dzieci. W porównaniu do plastikowej cechuje się dużo większą wytrzymałością. Możesz mieć dowolność, jeśli chodzi o to, jakie elementy umieścisz w takiej kuchni.

Drewniana kuchnia nie jest tanim produktem i sporo sprzedawców sprzedaje taki produkt za ponad 1000 zł.

25. Nakładka na parapet wewnętrzny

Obecnie na rynku większość nakładek na stare parapety wewnętrzne jest robiona z tworzyw sztucznych. Drewniane nakładki są również mocno poszukiwane, lecz nie oferuje ich zbyt wiele stolarni lub sklepów.

Warto dysponować drewnianym nakładkami, za które zarobimy w przybliżeniu 200 zł.

26. Żaluzje

Drewniane żaluzje również są teraz w modzie. Oprócz robienia w drewnie, należy umieć nieco podstaw fizyki, by zbudować mechanizm składania ich.

Dobrej jakości żaluzje drewniane potrafią kosztować nawet około 300 zł.

27. Personalizowane tabliczki

Drewniane tabliczki występują we wielu kształtach i rozmiarach, a ludzie używają ich zarówno w domu, jak i poza nim. Możesz tworzyć drewniane tabliczki jako dekorację do domu, z nazwiskiem rodziny, jako dekoracje na powitanie na imprezach, czy tabliczki kierunkowe.

Jedna tabliczka może dać ci zarobić około 100-200 zł.

Jak sprzedawać produkty z drewna?

Jeżeli wybrałeś jakie produkty chcesz tworzyć, oto kroki, które musisz wykonać aby zacząć je sprzedawać.

  1. Wybierz, gdzie chcesz sprzedawać: Produkty z drewna możesz sprzedawać wszędzie, jednak najlepiej robić to online. Mogą być to media społecznościowe, jak np. Facebook Marketplace, czy Instagram. Dobrym pomysłem są również portale aukcyjne, takie jak Allegro i OLX. Bardziej profesjonalnym podejściem jest założenie sklepu online.
  2. Wystaw aukcje: Następnie zadbaj o wysokiej jakości zdjęcia oraz szczegółowe opisy swoich produktów, niezależnie gdzie je wystawiasz.
  3. Wyceń swoje produkty: Ustal ceny, które odzwierciedlają wysiłek i energię, które wkładasz w realizację projektów. Oczywiście kieruj się także innymi czynnikami, takimi jak ceny konkurencji, czy zakup materiałów.
  4. Wybierz metodę wysyłki: Niektóre mniejsze rzeczy z drewna możesz wysyłać kurierem, jednak inne będą wymagały specjalnej dostawy lub montażu, dlatego pomyśl o tym, zanim zaczniesz sprzedawać.