Jeżeli mieszkasz na wsi, oznacza to, że masz bardzo duże pole do popisu jeśli chodzi o założenie biznesu.
Umówmy się, że robienie biznesu na wsi a w mieście do dwie różne rzeczy, ale nikt nie powiedział, że biznes na wsi musi być skazany na niepowodzenie.
W tym artykule przedstawię 31 pomysłów na dochodowe biznesy na wsi. Aby sporządzić tę listę, zrobiłem sobie wirtualny spacer po moich okolicach, by wybrać biznesy wiejskie, które świetnie sobie radzą.
Dodatkowo wziąłem pod uwagę to, na co obecnie mamy zapotrzebowanie, dzięki czemu poniższe przykłady będą dobrymi biznesami, które mają duże szanse na powodzenie.
1. Tworzenie produktów z drewna
Na produkty z drewna popyt jest przez cały czas. Wszystko czego potrzebujesz, to nieco przestrzeni na podwórku lub w garażu oraz drewniane części, które możesz zamówić na tartaku lub stworzyć własnoręcznie.
Jeżeli nie masz pojęcia co możesz produkować, to rozważ:
- Altany
- Huśtawki
- Kurniki
- Ule dla pszczół
- Budy dla psów
- Ławki
Pomysłów jest o wiele więcej. Kolejne 27 znajdziesz w tym artykule. Swoje produkty możesz następnie wystawiać na platformach sprzedażowych typu OLX lub Allegro Lokalnie.
Mój znajomy niedawno otworzył produkcję altan i powoli zdobywa pierwszych klientów. Jego przewagą jest doświadczenie, ponieważ pracował przy produkcji altan. Nawet jeśli nie masz doświadczenia, to w internecie znajdziesz wiele poradników i projektów.
2. Szkółka roślin
Prowadzenie szkółki roślin to działalność związana z hodowlą i sprzedażą roślin, które mogą być wykorzystywane w ogrodach, krajobrazie, rolnictwie lub w innych zastosowaniach.
Wszystko, czego potrzebujesz to odpowiednio dużo miejsca do hodowli roślin oraz wiedzę, w jaki sposób je hodować.
3. Sklep wielobranżowy
Myśląc o dochodowych biznesach w mojej okolicy, jeden z pierwszych, który przychodzi mi na myśl, który może być niezwykle dochodowy to sklep wielobranżowy.
Jest to niezwykle prosty biznes, który spełnia potrzeby ludzi mieszkających na wsi, ponieważ może sprzedawać niemal wszystko od narzędzi, po materiały budowlane do rowerów.
Jeśli w twojej okolicy nie ma takiego sklepu, warto pomyśleć o jego otworzeniu, ponieważ może stać się popularny w bardzo krótkim czasie. W mojej okolicy są 4 sklepy wielobranżowe, jednak jeden z nich odnosi największe sukcesy a sekretem jest duże zaopatrzenie.
Przeczytaj również: Co Otworzyć za 20 tys. zł? (15 Świetnych Pomysłów)
4. Pole kempingowe
Przechodząc ostatnio przez nieco cichszą część mojej miejscowości, przez myśl przeszło mi otwarcie tam pola kempingowego.
Polegałoby to na zakupie kilku przyczep kempingowych i przyjmowaniu gości, którzy chcieliby odpocząć na łonie natury.
Jeśli mieszkasz gdzieś, gdzie jest cicho, a dodatkowo masz tyle szczęścia, że w okolicy są atrakcje takie jak las, rzeka, czy jezioro, to możesz rozważyć stworzenie pola kempingowego.
5. Hodowla kwiatów
Dobrym biznesem na wsi może być również hodowla kwiatów ciętych w szklarniach bądź foliówkach. Wszystko sprowadza się do postawienia foliówki, zasadzeniu kwiatów, pielęgnacji oraz późniejszej sprzedaży.
Kwiaty możesz sprzedawać na giełdach kwiatowych lub bezpośrednio do hurtowników albo kwiaciarni. W internecie można znaleźć wiele informacji na temat tego, jak dbać o kwiaty w szklarni.
6. Sprzedaż nagrobków
Sprzedaż nagrobków to biznes, który przyszedł mi do głowy ostatnio, gdy jechałem samochodem i zobaczyłem nowo postawiony szyld oraz wystawione nagrobki.
Może być to potencjalnie dobry biznes, ponieważ zazwyczaj na wsiach ciężko kupić taki produkt. Upewnij się, że w twojej okolicy nie ma zakładu kamieniarskiego, ponieważ twój model biznesowy będzie opierał się na zbieraniu zamówień na nagrobki oraz kupowaniu ich w zakładzie kamieniarskim.
7. Usługi minikoparką
Biznes związany z usługami minikoparką na wsi może być atrakcyjnym przedsięwzięciem, szczególnie jeśli w okolicy istnieje zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi.
Oczywiście na start musisz zainwestować w minikoparkę i to niemałe pieniądze, jednak może być to opłacalne, ponieważ godzina pracy minikoparki kosztuje nawet 150 zł.
Możesz wykonywać takie usługi jak:
- Wykopy fundamentów
- Wykopy pod oczka wodne
- Wyrównywanie terenu
- Wykopy pod rury i przewody
- Wyburzenia
- Prace przy budowie basenów
- Wykopy pod przydomowe studnie
- i wiele więcej
8. Produkcja hal przemysłowych
W mojej okolicy są dwie firmy, które zajmują się stawianiem hal przemysłowych. Według moich obserwacji obie mają pełne ręce roboty.
Nie jest to łatwy biznes, ponieważ przed jego startem przydałoby się trochę doświadczenia w tym fachu, jednak na hale przemysłowe jest duży popyt.
9. Sady
Sad to na pewno nienajgorszy biznes na wsi, który prowadzi chociażby Mariusz Pudzianowski. Na pewno wymaga on dużo powierzchni oraz pracy, jednak może być dobrym sposobem na utrzymanie.
Możesz produkować w swoim sadzie gruszki, jabłka, wiśnie, czereśnie, oraz inne drzewa owocowe. Pamiętaj, że zanim zbierzesz pierwsze owoce, musi minąć kilka sezonów.
10. Produkcja borówek
Alternatywą dla stworzenia sadu może być produkcja borówek amerykańskich. Jeżeli znajdziesz stałych dostawców, możesz zarobić naprawdę dużo pieniędzy.
Oczywiście jest to biznes sezonowy, który będzie wymagał również zatrudnienia pracowników, jednak w krótkim sezonie można zarobić na nim tyle, aby starczyło na życie na cały rok.
11. Smażalnia ryb
Za każdym razem, gdy jestem w lokalnych smażalniach, jestem pod wrażeniem jak wielkie obłożenie mają one podczas sezonu, zwłaszcza w weekend.
Otwarcie smażalni ryb może być nie lada biznesem, zwłaszcza jeśli w okolicy nie ma konkurencji. Nawet jeśli jest, to dobrze, ponieważ oznacza to, że na takie usługi jest popyt, a z konkurencją można walczyć podnosząc jakość produktów czy szybkość obsługi.
Smażalnia ryb to biznes sezonowy, jednak nawet w ciągu 5-6 miesięcy funkcjonowania w roku biznes ten może przynieść pokaźne zyski.
12. Skup złomu
Skupy złomu to interes, który będzie opłacalny praktycznie zawsze. Cały czas będą osoby, które będą się czegoś pozbywać i cały czas ktoś będzie chciał zarobić dodatkowe pieniądze.
Jest to bardzo dobry biznes na wieś, ponieważ na wsi mamy zazwyczaj dużo miejsca na plac pod złomowisko. Patrząc na to, jakimi samochodami jeździ wielu właścicieli złomowisk, można dojść do wniosku, że profity w tej profesji nie są złe.
Dodatkowo biznes ten nie jest aż tak skomplikowany i nie wymaga wielu umiejętności, a jedynie nieco kapitału na start.
13. Wycinka drzew
Drzewa rosną cały czas i od czasu do czasu trzeba je podciąć. Niektóre drzewa mogą urosnąć na tyle duże, że bez firmy z odpowiednimi narzędziami się nie obędzie.
Właśnie dlatego warto założyć firmę, która zajmuje się wycinką drzew metodą alpinistyczną, korektą koron, czy cięć technicznych.
14. Pszczelarstwo
Hodowla pszczół co prawda powinna być traktowana bardziej hobbystycznie, niż jako sposób na życie, jednak również można na niej dorobić dodatkowe pieniądze.
Oczywiście zajęcie to wymaga odpowiedniej wiedzy, zaangażowania i opieki nad ulami, jednak może być to ciekawe zajęcie, które przyniesie ci pieniądze dzięki sprzedaży miodu, wosku, czy pyłku kwiatowego.
15. Pizzeria
Warto pomyśleć również nad otwarciem pizzerii. Może być to potencjalnie dobry biznes, jednak upewnij się, że w twojej okolicy kręci się wystarczająco dużo ludzi.
Największe szanse na powodzenie masz wtedy, gdy otworzysz restaurację w pobliżu ruchliwej drogi, czy atrakcji turystycznej typu spływ kajakowy czy zalew.
16. Szkolenie psów
Szkolenie psów to dla wielu idealny biznes. W mieście może być ciężko prowadzić taki biznes, jednak na wsi, gdzie mamy dużo przestrzeni do tresury będzie to łatwiejsze.
W ramach biznesu szkolenia psów można specjalizować się w różnych obszarach, takich jak posłuszeństwo podstawowe, tresura, terapia, szkolenie psów do pracy w służbach, tresura psów obronnych, szkolenie psów do wystaw i wiele innych.
Warto również zdobyć odpowiednie certyfikaty, które mogą być wymagane do rozpoczęcia pracy.
17. Szkoła językowa
Niedaleko mojej miejscowości powstała szkoła języka angielskiego. Początkowo byłem pewien, że nie jest to dobry pomysł, ponieważ taki biznes nie może udać się na wsi. Po kilku latach szkoła ma się świetnie i za każdym razem gdy przejeżdżam obok, widzę wiele zaparkowanych samochodów.
Gdyby nad tym pomyśleć, to ten biznes ma sens. Na wsiach mieszka wiele dzieci, których dowożenie na zajęcia do miasta może być nieopłacalne. Dodatkowo coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest nauka języków.
18. Wulkanizacja
Wulkanizacja to kolejny biznes, na który popyt wydaje się nie kończyć. Właściciele samochodów cały czas będą potrzebować wymiany opon z letnich na zimowe, wymiany zużytych opon, czy napraw.
Wulkanizacja na wsi może być dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli zaoferujesz niższe ceny i lepszą obsługę niż pobliskie zakłady wulkanizacyjne.
Do tego nie musisz posiadać zaawansowanej wiedzy. Wystarczy tylko inwestycja w podstawowy sprzęt.
19. Lakiernia
Z moich obserwacji wynika, że większość lakierni, które powstaje bardzo szybko zdobywa klientów i można na tym biznesie dużo zarobić.
Prowadzenie lakierni to nic innego jak malowanie samochodów, motocykli, mebli, sprzętu AGD, elementów metalowych, konstrukcji stalowych i wiele innych.
Jeżeli dobrze poprowadzisz ten biznes, również mając lakiernię na wsi możesz sporo zarobić.
20. Gospodarstwo agroturystyczne
Gospodarstwo agroturystyczne to rodzaj przedsięwzięcia, które łączy w sobie działalność rolniczą z turystyką. Jest to miejsce, gdzie turyści mogą przebywać na wsi, uczestniczyć w życiu gospodarstwa rolnego, korzystać z uroków przyrody i relaksować się w wiejskim otoczeniu.
Zarabiać na gospodarstwie agroturystycznym można poprzez oferowanie zakwaterowania, organizację wycieczek, czy sprzedaż produktów rolnych, takich jak jaka, czy mleko.
21. Odnawianie i sprzedaż przedmiotów
Jeżeli nie masz żadnych specjalnych umiejętności ani dużo kapitału, to pomyśl o biznesie polegającym na odnowie/naprawie rzeczy oraz sprzedaży ich.
Polega on na tym, że wyszukujesz w internecie uszkodzone lub stare sprzęty, np. meble. Zwykle są one do wzięcia za darmo lub za niewielkie pieniądze. Następnie odnawiasz lub naprawiasz te przedmioty, by podbić ich cenę i sprzedajesz z dużym zyskiem.
Jest to bardzo przyjemna praca i jeśli pozyskasz przedmioty za darmo, to jedynym kosztem będzie koszt przywiezienia rzeczy do domu, więc nie ryzykujesz dużo, a jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz klienta.
22. Produkcja mebli ogrodowych
Znajomy, który mieszka na wsi, postanowił rozpocząć produkcję mebli ogrodowych, a ściślej mówiąc leżaków w garażu. Po kilku latach firma się tak rozrosła, że zatrudnia kilkanaście osób i ma wielu stałych klientów.
Jeżeli będziesz w stanie zrobić dobry produkt i znaleźć na to stałych odbiorców, może być producentem mebli ogrodowych i zbijać na tym duże pieniądze.
23. Prywatny przewoźnik
Jeżeli w twojej okolicy mieszkańcy skarżą się na trudny dojazd do najbliższego miasta, możesz założyć firmę zajmującą się przewozem osób.
W dobie popularyzacji samochodów, nadal może być to rentowny biznes, ponieważ jest wiele osób, które będą chętne na takie usługi, np. uczniowie, osoby bez prawa jazdy, czy osoby, którym nie opłaca się jazda samochodem.
Musisz tylko dowiedzieć się, czy w okolicy już nie ma prywatnego lub państwowego przewoźnika, ponieważ trudno może być pobić już istniejącą konkurencję.
24. Wynajem magazynów
Jeżeli masz odpowiednio dużo miejsca, możesz rozważyć postawienie magazynów oraz wynajmowanie ich zainteresowanych firmom.
Koszt budowy jednego magazynu może oscylować nawet w okolicach 100.000 zł, jednak zaoszczędzisz nawet połowę, gdy budową zajmiesz się sam. Wówczas ryzyko potencjalnej starty dużych pieniędzy maleje.
Zanim wynajmiesz magazyny, upewnij się, że jest na nie w twojej okolicy popyt. Jeżeli mieszkasz niedaleko dużego miasta, to jest duże prawdopodobieństwo, że biznes ten może się udać.
Chcesz poznać więcej pomysłów na nietypowy wynajem? Przejdź do tego artykułu.
25. Produkcja rękodzieła
A co powiesz na produkcję rękodzieła? W większości przypadków nie musisz nawet posiadać garażów, tylko możesz biznes ten rozpocząć z domu i sprzedawać rękodzieło online.
Jest bardzo wiele rękodzieł, które możesz produkować, na przykład biżuterię, dekoracje, czy nawet zabawki. Jeżeli szukasz pomysłu na rękodzieła, które się sprzedadzą, oto lista 40 inspiracji.
26. Hodowla kur
Przydomowa hodowla kur sama w sobie nie jest biznesem, jednak sprzedaż ekologicznych jajek wiejskich już tak. Co prawda nie można zarobić na tym milionów, jednak takie ekologiczne jajko możemy sprzedać nawet 2 razy drożej niż jajko w sklepie.
Tutaj również nie musimy posiadać dużej wiedzy a sama hodowla kur to przyjemność. Możesz również pomyśleć o hodowli i rozmnażaniu rzadkich ras kur.
27. Produkcja mebli
Jeżeli lubisz prace manualne, jesteś precyzyjny i dokładny, to możesz rozważyć produkcję mebli. Oczywiście wymaga to trochę umiejętności, jednak na meble cały czas jest duże zapotrzebowanie.
Produkcję możesz prowadzić w niewielkim przydomowym garażu. Znam osobę, która zajmuje się produkcją mebli wraz ze wspólnikiem i ma tak dużo zamówień, że nie wie, czym jest weekend. Może nie jest to dobre, ale przynajmniej na brak pieniędzy nie można narzekać.
28. Stacja kontroli pojazdów
Możesz też pomyśleć o stacji kontroli pojazdów, która wydaje się stosunkowo pewnym biznesem, choć moim zdaniem trudno wypromować taki biznes, ponieważ mamy dość mocno ograniczone pole manewru.
29. Produkcja serów
Wieś to dobre środowisko do wyrobu różnego rodzaju serów. Oczywiście musisz zdobyć wiedzę i doświadczenie jak je produkować, ale nie jest to takie trudne.
Dodatkowo nie musisz nawet hodować własnych krów, czy kóz i mleko możesz kupować od lokalnych hodowców zwierząt.
30. Produkcja worków jutowych
Juta jest biodegradowalnym produktem przyjaznym dla środowiska. Worki z juty mogą mieć wysoki popyt rynkowy a dodatkowo mogą być atrakcyjne pod względem eksportowym.
Posiadając proste maszyny, możesz zainicjować produkcję worków jutowych również w domu. Ze względu na ekologiczny charakter, popyt na przędzę jutową, tkaniny jutowe i inne przedmioty jutowe rośnie bardzo szybko.
Jeżeli chcesz poznać więcej pomysłów na małą produkcję, oto 40 dochodowych inspiracji.
31. Skup zboża
Pewnym biznesem na wsi wydaje się skup zboża, które jest produkowane na każdej polskiej wsi. Rolnicy bardzo chętnie sprzedają zboże w skupie, dlatego jeśli nie ma lokalnej konkurencji, ten biznes może się powieść.