Wiele biznesów można rozpocząć z niewielkim kapitałem, który wynosi nawet kilkaset złotych.

Jeśli posiadasz 10 tys. zł, to już jest to suma, która pozwala wystartować z naprawdę wieloma biznesami.

Przeczytaj ten artykuł, w którym wybrałem 15 najlepszych pomysłów na biznes z niskim rykiem niepowodzenia, które możesz rozpocząć, gdy masz mniej niż 10 tys. zł.

Przed przystąpieniem do artykułu gwoli ścisłości wspomnę jeszcze, że pozycje w rankingu są losowe i pierwszy biznes nie oznacza, że jest najlepszy.

1. Wynajem dekoracji weselnych

Bądźmy szczerzy. Dane wskazują jasno, że wesel jest coraz mniej. Na dodatek jest to biznes mocno sezonowy. Jednak potencjał do zarobku w tej branży jest nadal duży, dlatego umieściłem ten biznes w tym rankingu.

Za 10 tys. zł możemy kupić wystarczająco dekoracji, aby zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze przedmioty. Warto mieć szeroki asortyment, więc z pewnością zarobione pieniądze musimy na bieżąco reinwestować.

Aby zapewnić sobie dobry start, na początku kup to, co ma dużą szansę na wynajem. Są to między innymi ścianka cekinowa, strusie pióra, girlandy, czy podtalerze.

2. Wypożyczalnia sprzętu turystycznego

Pozostając przy temacie wypożyczania przedmiotów, z pewnością warto pomyśleć o założeniu wypożyczalni sprzętu turystycznego. Będzie to dobry pomysł na biznes dla osób, które mieszkają w pobliżu atrakcji turystycznych, takich jak góry, lasy, czy rzeki.

Wypożyczać możemy takie sprzęty jak namioty, rowery, kajaki, narty, itp. Co prawda za 10 tys. zł nie poszalejemy i nie wyposażymy wypożyczalni po zęby, ale jest to kwota, z którą z pewnością można zacząć.

Dla przykładu, rower o wartości 3000 zł możemy wypożyczyć za około 70 zł za dobę. Z kolei za kajak o podobnej wartości zainkasujemy około 100 zł za dzień.

Jeżeli przemawia do ciebie pomysł na wypożyczalnię, ale nie koniecznie sprzętu turystycznego, to zapoznaj się z listą 20 najlepszych pomysłów na wypożyczalnię.

3. Sklep internetowy

Sklep internetowy będzie dobrym pomysłem niezależnie od tego, czy twój kapitał na start wynosi 1000, 10000, czy 50000 zł.

Gdy masz dużo gotówki, możesz zakupić własny towar. Gdy nie masz kapitału na start, możesz zdecydować się na dropshipping, czyli wysyłanie produktu do klienta z magazynu innej firmy.

Z pewnością nie jest to łatwy biznes, ponieważ konkurencja jest duża. Dlatego warto spędzić nieco czasu nad wyborem niszy, by sprzedawać produkty, na które jest popyt i jednocześnie niska konkurencja.

Jeśli chcesz szybko wystartować, nie musisz zakładać własnego sklepu internetowego i możesz zdecydować się sprzedawać na portalach aukcyjnych typu Allegro, OLX, czy Erli.

4. Automaty z przekąskami

10 tys. zł to wystarczający budżet, by rozpocząć biznes vendingowy. W tej cenie kupisz używany automat, zaopatrzysz go, oraz zapłacisz za wynajem miejsca.

Kluczem jest znalezienie odpowiedniego miejsca na taki automat. Musi być ono odwiedzane przez wielu ludzi, dlatego znalezienie odpowiedniej lokalizacji do postawienia automatu będzie najtrudniejsze.

Sam biznes nie wymaga od ciebie zbyt dużo czasu. Wystarczy raz w tygodniu uzupełnić produkty, dlatego może być to dobry sposób na dodatkowy zarobek.

5. Handel samochodami

Biznes ten z pewnością nie jest dla każdego. Aby handlować samochodami, należy mieć nieco wiedzy w zakresie konkretnych modeli, napraw, oraz cen rynkowych.

Za 10 tys. zł jesteśmy w stanie spokojnie kupić pierwszy samochód, by sprzedać go z zyskiem. Z czasem możemy kupować coraz droższe samochody lub w coraz większych ilościach, aby skalować ten biznes.

Z pewnością zajęcie to wymaga nieco czasu i nerwów, bo musimy wyszukiwać okazje, podróżować, negocjować, naprawiać i sprzedawać. Jeśli jednak lubisz motoryzację, z pewnością odnajdziesz się w tym świecie.

6. Serwis naprawy rowerów

Aby otworzyć serwis naprawy rowerów potrzebujemy niewiele, bo odrobinę wiedzy, kilka sprzętów, oraz chęci do pracy.

Z pewnością to zajęcie nie uczyni z nas milionerów, bo jest to zajęcie sezonowe i musisz mieszkać w przynajmniej średniej wielkości mieście, by liczyć na odpowiednie zarobki.

Same naprawy nie są zbytnio skomplikowane a kapitał na start w wysokości 10 tys. zł będzie bardziej niż wystarczający, dlatego warto rozważyć ten pomysł.

Przykładowe ceny popularnych napraw to:

  • Wymiana oświetlenia- 100 zł
  • Wymiana łańcucha- 40 zł
  • Wymiana suportu- 80 zł
  • Centrowanie koła- 70 zł

7. Wynajem kostiumów

Kostiumy charakteryzują się tym, że nie opłaca się ich kupować, bo zazwyczaj zakładamy je tylko raz. W związku z tym popularne są wypożyczalnie kostiumów.

Dobrą wiadomością jest to, że większość kostiumów zakupimy w cenie 100-200 zł, więc 10 tys. zł na start to dobry kapitał, by zaopatrzyć się w kilkadziesiąt kostiumów. Oczywiście należy też pomyśleć czy będziemy wypożyczać nasze kostiumy offline czy online.

Ile można na tym zarobić? To zależy od wielu czynników, jednak w większości przypadków za jeden dzień wypożyczenia otrzymamy 30-50 zł. Oznacza to, że już kilka wypożyczeń stroju może nam zwrócić cenę jego zakupu.

Przeczytaj również mój artykuł na temat najlepszych biznesów, które możesz zacząć, mając 20 tys. zł.

8. Tworzenie filmów krótkiego formatu

Moim zdaniem jednym z najlepszych obecnie biznesów, jakie można rozpocząć jest agencja marketingowa specjalizująca się w tworzeniu filmów krótkiego formatu na TikToka czy Instagrama.

Oczywiście musisz spędzić trochę czasu, by nauczyć się jak montować takie filmy, by były jak najbardziej angażujące, jednak każdy klient może zapłacić ci za robienie takich filmików kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie, w zależności jak dobry jesteś i jaką wartość wniesiesz do biznesu klienta.

Jeżeli chcesz zacząć ten biznes, warto wykupić dobry kurs, który nauczy cię fachu. Z czasem możesz delegować tworzenie filmów utalentowanym freelancerom, by skupiać się na pozyskiwaniu nowych klientów.

Na tego typu usługi popyt jest bardzo wysoki i będzie stale rósł, więc warto zainteresować się tym tematem, zwłaszcza jeśli rozumiesz świat mediów społecznościowych.

9. Tworzenie produktów z drewna

Na produkty z drewna popyt jest przez cały czas. Wszystko czego potrzebujesz, to nieco przestrzeni na podwórku lub w garażu oraz drewniane części, które możesz zamówić na tartaku lub stworzyć własnoręcznie.

Jeżeli nie masz pojęcia co możesz produkować, to rozważ:

  • Altany
  • Huśtawki
  • Kurniki
  • Ule dla pszczół
  • Budy dla psów
  • Ławki

Pomysłów jest o wiele więcej. Swoje produkty możesz następnie wystawiać na platformach sprzedażowych typu OLX lub Allegro Lokalnie.

Z pewnością tworzenie produktów z drewna to dobry biznes, gdy mieszkasz na wsi i masz sporo przestrzeni do pracy. Jeśli chcesz poznać więcej biznesów dla osób mieszkających na wsi, zapoznaj się z tymi pomysłami.

10. Produkcja blaszanych garaży

Jeżeli lubisz majsterkowanie, pomyśl o produkcji blaszanych garaży. 10 tys. zł powinno wystarczyć do zakupu materiałów i narzędzi, które posłużą do zbudowania pierwszego garażu.

Zakładając, że jeden garaż możesz sprzedać za 2 tys. zł, to na czysto zostanie ci około 1 tys.

11. Handel używanymi przedmiotami

Handel zawsze jest dobrym pomysłem na biznes. Z pewnością warto handlować używanymi rzeczami, ponieważ zwykle jest na nich lepsza marża.

Czasem ktoś sprzedaje przedmiot i nie ma pojęcia jaka jest jego wartość, czasem ktoś chce się czegoś pilnie pozbyć, a czasem rzecz wymaga drobnej naprawy.

Warto więc obserwować rynek, wybrać sobie konkretną grupę produktów, na której się znamy i handlować przedmiotami, by osiągać odpowiednie zyski.

12. Mycie okien

Mycie okien w firmach, jak i domach prywatnych to bardzo popularny sposób na biznes w Ameryce. Trend ten rozkręca się już w większych polskich miastach, dlatego jeżeli mieszkasz w mieście nawet powyżej 200.000 mieszkańców, zainteresuj się tym biznesem.

Już nawet za 1000 zł kupimy wszelkie środki czystości, które posłużą nam do pracy. Warto również rozważyć budżet na reklamę, by pokonać konkurencję, która jest obecna, ponieważ próg wejścia do tego biznesu jest niewielki.

13. Podnajem mieszkania

Podnajem polega na tym, że wynajmujesz dane mieszkanie od najemcy, a następnie wynajmujesz je innej osobie z zyskiem.

Przykładowo, jeśli wynajmujesz mieszkanie i płacisz za wynajem miesięcznie 2000 zł, możesz podnająć je innej osobie za na przykład 2300 zł, przez co pasywnie zarabiasz na nieswoim mieszkaniu 300 zł miesięcznie.

Oczywiście podnajem wymaga zgody od właściciela mieszkania, jednak jest to w pełni legalny i całkiem popularny sposób na zarobek.

14. Sprzedaż kursu online

Jeżeli posiadasz jakąś umiejętność, możesz zrobić kurs jak się jej nauczyć. Zarabianie na edukacji to obecnie bardzo zyskowny biznes. Nieważne czy jesteś dobrym budowlańcem, umiesz robić na drutach, czy jesteś dobry w grafice komputerowej.

Tworząc kurs i dodając do tego odpowiedni marketing możesz zarabiać nawet dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie.

15. Zakładanie bram automatycznych

Na taką wygodę decyduje się coraz więcej osób. Marże na takiej usłudze są wysokie, dlatego warto ją rozważyć, zwłaszcza jeśli konkurencja na twoim obszarze nie jest duża.

Jeśli poszukujesz więcej pomysłów na biznes usługowy, to w tym artykule znajdziesz aż 33 inspiracje.