Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem biznesu usługowego, ale nie masz pomysłu, to przeczytaj ten artykuł.

Znajdziesz w nim aż 33 inspiracje na firmę usługową, które nie wymagają dużego doświadczenia, oraz na które jest popyt.

Czym jest firma usługowa i jakie są jej zalety?

Przedsiębiorstwo usługowe jak sama nazwa wskazuje bazuje na wykonywaniu usług, a nie na sprzedaży lub produkcji. Usługi to procedury, działania lub funkcjonalności wykonywane z korzyścią dla klientów. Firmy usługowe oferują usługi mające na celu poprawę życia członków danej społeczności.

Zalety posiadania firmy usługowej to między innymi w miarę elastyczne godziny pracy, oraz możliwość osiągnięcia dodatkowego dochodu, jeśli nadal jesteś na etacie,

Wiele osób decyduje się na usługi ze względu na niskie koszty wejścia. Nie płacisz bowiem za materiały do tworzenia towarów, jak w przypadku firmy opartej na produktach. Dodatkowo, jeśli masz umiejętność, w której się wyróżniasz, ale nie wykorzystujesz jej na obecnym stanowisku, to posiadanie takiej firmy daje Ci okazję na realizacje swoich pasji lub umiejętności.

33 pomysły na firmę usługową

1. Opieka nad zwierzętami: Zdarzają się sytuacje, kiedy właściciel psa czy kota nie ma z kim zostawić go, gdy wyjeżdża na wakacje czy idzie do pracy. Aby rozwiązać ten problem powstały przedszkola dla zwierząt. Możesz również pomyśleć o dodatkowej usłudze pielęgnacji zwierząt.

2. Wirtualny asystent: Usługa ta zyskuje na popularności w dobie rozwoju biznesu online. Praca wirtualnego asystenta polega na pomocy firmom w zadaniach operacyjnych, takich jak odpowiadanie na e-maile, obsługa zamówień i innych drobnych zadaniach.

3. Catering: Jeśli lubisz gotowanie, możesz pomyśleć o usługach cateringowych i przygotowywać posiłki na różne okazje, takie jak wesela, komunie, spotkania firmowe, czy inne okazje. Jeśli dasz z siebie wszystko, szybko zbudujesz stałe grono klientów.

Przeczytaj również: Mała Produkcja: Lista 40 Dochodowych Biznesów Domowych

4. Sprzątanie: Firmę sprzątającą może otworzyć właściwie każdy i to bez dużego doświadczenia. W miarę bogacenia się społeczeństwa popyt na takie usługi będzie coraz większy. Twoimi klientami mogą być również firmy. Jeśli chcesz dowiedzieć się ile możesz zarobić prowadząc jednoosobową firmę sprzątającą, odwiedź ten artykuł.

5. Mycie okien: Mycie okien, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach i na wysokościach będzie zawsze dobrym zajęciem. Wszystko, czego potrzebujesz to sprzęt do mycia i kilka poradników jak robić to właściwie.

6. Mobilny serwis opon: Złapanie gumy jest na porządku dziennym przez kierowców. Możesz zakupić specjalistyczny sprzęt i oferować mobilne usługi naprawy lub wymiany opon dla kierowców samochodów osobowych, ale i również dla tirów.

7. Pranie dywanów: Ta usługa nie należy do skomplikowanych a grono klientów może być spore. Możesz prać dywany dla hoteli, firm, ale również dla osób fizycznych.

firma usługowa pranie dywanów

8. Serwis naprawy szyb samochodowych: Odpryski na przedniej szybie zdarzają się często. Swoich pierwszych klientów możesz szukać na parkingach, przyglądając się szybom i oferując właścicielom samochodów twoją reklamę.

9. Tłumaczenia: Polski rynek jest otwarty na cały świat i coraz więcej firm zagranicznych działa w Polsce. Przez to usługi tłumaczeń są na czasie a z pomocą specjalistycznych narzędzi możesz oferować bezbłędne tłumaczenia nie będąc nawet na zaawansowanym poziomie w danym języku.

10. Usługi dekarskie: Co prawda aby naprawiać i zakładać dachy musisz mieć nieco doświadczenia, jednak możesz też oferować usługi czyszczenia rynien czy oczyszczania dachów z mchu czy innych zabrudzeń.

11. Czyszczenie kostki brukowej: Na czyszczeniu kostki brukowej można zarobić naprawdę sporo. Taka usługa wiąże się co prawda z zakupem sprzętu, jednak jest to ciekawe zajęcie, na które istnieje rosnące zapotrzebowanie.

Przeczytaj również: Gdzie Założyć Firmę? Jak to Zrobić Bez Biegania po Urzędach?

12. Renowacja obuwia: W skład tej usługi wchodzi między innymi czyszczenie, odświeżenie, czy naprawa przetarć obuwia. Należy tylko wyposażyć się w sprzęt i poznać podstawy renowacji butów.

13. Zakładanie bram automatycznych: Na taką wygodę decyduje się coraz więcej osób. Marże na takiej usłudze są wysokie, dlatego warto ją rozważyć, zwłaszcza jeśli konkurencja na twoim obszarze nie jest duża.

14. Naprawa sprzętu AGD: Jeśli masz smykałkę do napraw, rozważ naprawę sprzętu AGD. Możesz pójść w stronę specjalizacji, np. napraw zmywarek.

15. Wycinka drzew: Drzewa odrastają cały czas a firmy oferujące usługę ich wycinania mają się dobrze. Wystarczy tylko podstawowy sprzęt, by zacząć na tym zarabiać.

16. Wypalanie ceramiki: Co prawda do wypalania ceramiki potrzebny jest specjalny piec, jednak konkurencja nie jest tu duża a popyt na te usługi jest nadal dość duży.

17. Firma przeprowadzkowa: Ludzie migrują nieustannie a przeprowadzka to dość wymagające zadanie. Możesz więc oferować kompleksowe usługi przeprowadzkowe poczynając od pakowania rzeczy po transport i rozpakowywanie.

18. Auto detailing: Nie jest to łatwa branża, jeśli jesteś początkującym, ponieważ konkurencja nie śpi. Jest to jednak bardzo przyjemne zajęcie i gdy uzyskasz renomę, możesz liczyć na dużo pracy.

firma usługowa detailing

19. Montaż paneli podłogowych: Warto wyspecjalizować się w montażu paneli podłogowych lub płytek. Jeśli jesteś dobry, za godzinę pracy możesz zarobić przynajmniej kilkadziesiąt złotych.

20. Planowanie ślubu: Para młoda przy planowaniu ma na głowie ogrom rzeczy, takich jak załatwienie sali, oprawy muzycznej, wystroju i wielu innych rzeczy. Możesz odciążyć parę młodą i zająć się zaplanowaniem ich ślubu od podstaw.

21. Naprawa maszyn do szycia: Kolejna specjalizacja to naprawa maszyn do szycia. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, z pewnością nie będziesz narzekać na brak pracy.

22. Usługi szklarskie: Takie usługi obejmują wszystko związane ze szkłem, czyli osadzanie, mocowanie, uszczelnianie i inne. Dobrych fachowców w tej dziedzinie nie jest dużo, więc warto się zainteresować tym pomysłem.

23. Naprawa naczep: Jeśli lubisz prace manualne, możesz zająć się naprawą naczep. Jest to ciekawa nisza, zwłaszcza gdy mieszkasz w regionie gdzie jest wiele firm transportowych.

24. Warsztat rowerowy: Może na warsztacie rowerowym nie zarobimy kokosów, ale próg wejścia jest niski i nie potrzebujemy dużo doświadczenia, żeby zacząć.

25. Instalacja alarmów: Jest to moim zdaniem jedna z ciekawszych usług. Coraz więcej osób chce monitorować swoje posesje, dlatego instalacja systemów alarmowych może być dochodowym biznesem na długie lata.

26. Usługi minikoparką: Tutaj potrzebna jest inwestycja przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, jednak jeśli ci się uda, zwrot może być szybki i za godzinę pracy możesz zarobić nawet 100 zł.

27. Szkolenie psów: Jeśli lubisz zwierzęta, możesz zająć się ich tresurą. Jest to ciekawe zajęcie, choć oczywiście nie dla każdego.

28. Usługi lektorskie: Gdy szukałem usług lektorskich byłem w szoku, kiedy poznałem ich wysokie ceny. Możesz stworzyć własne studio i zarabiać kilkaset złotych za użyczenie swojego głosu i przeczytanie kilkuset słów.

29. Edycja filmów krótkiego formatu: Filmy krótkiego formatu podbijają internet. Naucz się montować i edytować kilkudziesięciosekundowe filmy na TikToka i inne platformy, zdobądź stałych klientów i zarabiaj na tym dobre pieniądze.

30. Usługi pogrzebowe: Nie jest to łatwa branża, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz. Jeśli jednak chcesz zajmować się usługami, w tej branży zawsze znajdzie się miejsce.

31. Usługi asenizacyjne: Są to usługi obejmujące wywóz ścieków komunalnych i przemysłowych pochodzących zarówno ze zbiorników odpływowych, jak również bezodpływowych, zwanych powszechnie szambami. Prawdopodobnie nie będzie to praca na pełen etat, jednak może być to dochodowe zajęcie po pracy na etacie.

32. Cięcie drewna: Ludzie stają się coraz bardziej leniwi lub zapracowani, dlatego niektórzy nie mają czasu na cięcie drewna samemu. Jeśli masz pilarkę, siekierę i kilka innych sprzętów, możesz umieścić ogłoszenie swoich usług w odpowiednich serwisach.

33. Usługi wywrotką: Do tego również będzie potrzebny zakup pojazdu, jednak według moich informacji zapotrzebowanie na tę usługę jest duże.