Jednoosobowa firma sprzątająca to dość popularny rodzaj działalności w Polsce.

Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem takiej firmy, to na pewno zastanawiasz się na jakie zarobki można liczyć i czy będzie to dla ciebie opłacalne.

W tym artykule przyjrzymy się ile możesz zarobić prowadząc jednoosobową firmę sprzątającą.

Dlaczego jednoosobowa firma sprzątająca może być dobrym biznesem?

Jak już wspomniałem, biznes sprzątający cieszy się dość dużą popularnością a powodów tego jest kilka.

1. Koszty wejścia są niskie: Wejście w biznes sprzątający jest proste i niedrogie. Wystarczy tylko wyposażyć się w środki czystości i mieć odrobinę pojęcia, jeśli chodzi o samo sprzątanie. Dodatkowo nie potrzebujesz żadnych specjalnych kursów ani certyfikatów.

2. Jesteś swoim własnym szefem: Jako jednoosobowa firma sam ustalasz swój grafik pracy (o ile klienci na to pozwalają), do tego masz dowolność co do zakresu usług, klientów, czy liczby godzin, które poświęcasz na usługę.

3. Coraz większy popyt na usługi sprzątania: Polacy bogacą się z roku na rok oraz zmienia się ich podejście do sprzątania. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że sprzątanie jest zajęciem, które powinni oddelegować, aby mieć czas na rozwój, zarabianie pieniędzy, czy rozrywkę.

Wystarczy tylko spojrzeć na trend wyszukiwań słowa “sprzątanie” w wyszukiwarce Google. Jest on ciągły oraz stale rośnie.

jednoosobowa firma sprzątająca popularność

4: Praca, która wnosi realną wartość: Sprzątanie to usługa potrzebna, która przynosi korzyść dla klientów, ułatwia im życie, oraz uwalnia ich cenny czas.

Jakie są stawki za godzinę pracy za sprzątanie?

Stawki za godzinę pracy sprzątania są różne i zależą od czynników, taki jak między innymi:

Lokalizacja: W Warszawie stawki są oczywiście najwyższe, podczas gdy w mniejszych miastach będą one około 10-20% niższe.

Doświadczenie: Jeśli dopiero zaczynasz z pewnością nie zarobisz tak dużo jak bardziej doświadczone firmy.

Posiadanie własnych środków czystości: Zazwyczaj klienci nie dysponują własnymi środkami czystości, przez co możesz policzyć za usługę więcej, niż gdybyś korzystał z ich produktów.

W celu zorientowania się ile dokładnie kosztuje godzina sprzątania udałem się na stronę OLX i poszukałem usług sprzątania.

Po przejrzeniu cen kilkuset ogłoszeń, mogę stwierdzić, że za godzinę pracy możesz zażądać 25-45 zł brutto.

Cena zależy w większości od lokalizacji. Dolna granica dotyczy miast mniejszych (zwykle do 200.000 mieszkańców), w nieco większych miastach zarobisz 30-35 zł, a w tych największych o populacji ponad 500.000 mieszkańców, możesz zarobić 35-45 zł brutto.

Jakie koszty ponosi jednoosobowa firma sprzątająca?

Można śmiało stwierdzić, że zdecydowana większość tego, co zarobisz za godzinę pracy zostanie w twojej kieszeni. Jednoosobowa firma sprzątająca nie ponosi dużych kosztów i zazwyczaj są to:

1. Środki czystości: Podstawowe środki czystości, takie jak detergenty, środki do dezynfekcji, worki na śmieci, ręczniki papierowe itp. nie są dużym kosztem. Większym kosztem mogą być bardziej profesjonalne sprzęty, np. odkurzacze przemysłowe, maszyny do mycia podłóg czy myjki ciśnieniowe. Wówczas jednak za usługę zarobisz dużo więcej.

2. Koszty logistyczne: Dojazd do klienta również wiąże się z kosztami za paliwo i eksploatację samochodu, lecz jeśli działasz w jednym mieście, takie koszty są znikome.

3. Koszty marketingowe (opcjonalnie): Zwłaszcza na początku możesz chcieć zainwestować w płatną reklamę. Niekoniecznie musisz to robić, bo możesz umieszczać swoje ogłoszenia na bezpłatnych stronach typu OLX a w miarę zwiększania bazy stałych klientów reklama nie będzie ci potrzebna.

4. Podatki, ubezpieczenie i koszty księgowości: Jeśli twoja firma ma działać legalnie, musisz otworzyć działalność gospodarczą. Dzięki temu możesz odliczać koszty, oraz być ubezpieczonym. Dodatkowo możesz wystawiać faktury klientom, przez co mogą być oni bardziej chętni do współpracy z tobą. Przez pierwsze 2 lata koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce są bardzo niskie. Jeśli chcesz założyć działalność gospodarczą, możesz zrobić to bezpłatnie z pomocą księgowego w firmie inFakt, tak jak zrobiłem to ja. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Sprzątanie u osób indywidualnych czy firm? Co bardziej się opłaca?

Z reguły sprzątanie w firmach jest bardziej opłacalne. Powierzchnie takie jak biura czy magazyny są większe a stopień skomplikowania sprzątania może również być dużo większy. Możesz też potrzebować bardziej profesjonalnego sprzętu. Z tego powodu na sprzątaniu w firmach zarobisz 10-30% więcej niż na sprzątaniu domów.

Ile miesięcznie może zarobić jednoosobowa firma sprzątająca?

Teraz wykonajmy kalkulację ile możemy miesięcznie zarobić jako jednoosobowa firma sprzątająca. Załóżmy scenariusz, który nie jest ani optymistyczny, ani pesymistyczny.

Mamy 12 stałych klientów u których sprzątamy raz w tygodniu przez 3 godziny. Oznacza to, że pracujemy 36 godzin tygodniowo, co daje w przybliżeniu 144 godziny pracy miesięcznie.

Nasi klienci to zarówno firmy, jak i osoby prywatne (6 firm, 6 osób prywatnych) i działamy na terenie miasta o populacji 350.000. Dzięki temu za godzinę pracy pobieramy średnio 35 zł brutto. 35 zł x 144 h= 5040 zł brutto miesięcznie- tyle zarobimy przed odjęciem kosztów.

Do tego dochodzą jeszcze koszty środków czystości, które wyniosą nas 300 zł/mies. Doliczmy jeszcze 200 zł za paliwo, co daje 500 zł. Jeśli dopiero zaczynamy, koszty ZUSu to około 350 zł, a po 3 miesiącach od rozpoczęcia działalności około 650 zł. Do tego doliczmy cenę za księgową, która wyniesie 200 zł. Jeśli nie osiągniemy 30.000 zł, cały czas nie musimy płacić podatku dochodowego. Uśredniając, nasze miesięczne koszty to około 1200 zł.

Sumując to wszystko, 5040 zł-1200 zł= 3840 zł.

Podsumowując, pracując jako jednoosobowa firma sprzątająca zarobisz miesięcznie w okolicach 4000 zł na czysto. Oczywiście jest to przykładowa kalkulacja i na pewno konkretna kwota będzie się różnić w zależności od osoby.

Czy to się opłaca? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Z pewnością kwota ta nie porywa i nie zrobi z nas milionerów, jednak w miarę rozwoju firmy i ograniczeń czasowych można pomyśleć o zatrudnieniu pracownika do pomocy, co pozwoli nam na obsłużenie większej liczby klientów i zwiększenie zysków.

Jak zarobić więcej jako jednoosobowa firma sprzątająca?

Aby zarabiać więcej niż na powyższej kalkulacji i nie posiadać 12, ale 20, czy nawet 30 klientów, rozważ poniższe wskazówki:

  • Reklama: Kładź duży nacisk na reklamę. Reklamuj się w serwisach ogłoszeniowych typu OLX, Fixly, czy Facebook. Są to bezpłatne portale, choć możesz również zamieścić ogłoszenie w lokalnej gazecie czy zainwestować w płatną reklamę na Facebooku. Ulotki również mogą być dobrym pomysłem.
  • Utrzymuj dobrą reputację: Poczta pantoflowa działa dobrze, zwłaszcza jeśli chodzi o usługę sprzątania. Większość potencjalnych klientów będzie opierać swoje decyzje na opiniach innych, więc utrzymanie doskonałej reputacji poprzez wykonywanie wzorowej usługi dla stałych klientów może ci zapewnić wiele nowych poleceń.
  • Zatrudnij pomocnika w miarę rozwoju firmy: Jeżeli brakuje ci czasu, musisz rozważyć zatrudnienie pomocnika. Dzięki temu przyjmiesz więcej zamówień i zarobisz więcej na różnicy cen, którym oferujesz klientom, a stawką godzinową dla pracownika.
  • Kładź szczególny nacisk na sprzątanie w firmach: Jak już wiesz, na sprzątaniu obszarów przemysłowych czy biur zarobisz więcej, dlatego postaraj się zdobyć jak najwięcej tego typu klientów.

Czy jednoosobowa firma sprzątająca się opłaca?

Nie dowiesz się tego, dopóki nie spróbujesz. Jednoosobowa firma sprzątająca nie wymaga od ciebie dużej inwestycji i specjalnych umiejętności, dlatego warto spróbować.

Jeśli pracujesz na etacie, warto robić to na początku po godzinach, by później przejść na swoje a po czasie zatrudnić pracowników, by zarabiać jeszcze więcej. Oczywiście nie jest to takie łatwe jak na papierze, bo zajmie to trochę czasu i straconych nerwów, jednak warto rozpocząć od małych kroków, by później robić większe.

Nawet jeśli ci się nie powiedzie, będzie to doświadczenie, które na pewno zaprocentuje. Nie ma pewnego pomysłu na biznes, dlatego jedyną odpowiedzią na pytanie czy sprzątanie się opłaca jest “spróbuj”.