Chciałbyś rozpocząć biznes, który już sprawdził się za granicą, a na który polski rynek wciąż czeka?
W tym artykule pokażę ci 10 rzeczy, które robią furorę w USA, Niemczech, czy Wielkiej Brytanii, ale nie dotarły jeszcze do Polski lub konkurencja u nas w kraju jest bardzo niewielka.
1. Doradztwo online w sprawie fryzury
W Stanach Zjednoczonych zdefiniowano taki problem, że ludzie notorycznie mają dobraną nieodpowiednią fryzurę, niezależnie czy jest to mężczyzna, czy kobieta.
Wymyślono więc konsultacje online, które opierają się na udzielaniu klientom porad i wskazówek dotyczących idealnego wyboru fryzury, bazując na ich indywidualnych preferencjach, stylu życia, kształcie twarzy i innych czynnikach.
W salonie fryzjerskim często nie ma wystarczająco dużo czasu na konsultację, dlatego spokojne omówienie sugestii dotyczących projektowania fryzury z wyprzedzeniem za pośrednictwem wideokonferencji może okazać się dobrym pomysłem.
Aby robić konsultacje, nie musisz być fryzjerem. Wystarczy tylko, że śledzisz trendy i potrafisz łączyć fryzury z cechami fizycznymi, stylem życia klientów i innymi cechami.
Konsultacje mogą być dobrym sposobem na biznes nie tylko jeśli chodzi o fryzjerstwo. Możesz oferować swoje usługi praktycznie w każdej branży, w której jesteś dobry i masz wiedzę.
2. Lokalizator dla psów
Prognozuje się, że popularność zwierząt domowych będzie rosła. Pewnie każdy z nas zna taką osobę, która swojego psa traktuje lepiej niż niejednego członka rodziny.
Dla tego typu osób możesz wprowadzić do Polski i wypromować lokalizatory GPS dla psów.
Działają one w ten sposób, że lokalizator jest instalowany do obroży pupila. Gdy tylko pies odejdzie za daleko, jego właściciel otrzymuje alert w aplikacji z lokalizacją czworonoga.
Strach sprzedaje się znakomicie, a biorąc pod uwagę, że tego typu produkt u nas w kraju jeszcze nie jest tak bardzo rozpowszechniony, to warto zainteresować się tym pomysłem.
3. Wypożyczalnia zabawek dziecięcych
Wynajem staje się coraz bardziej popularny, dlatego warto podłączyć się pod ten trend. Jednak aby nie tworzyć kolejnej firmy, która wynajmuje samochody, czy rowery, proponuję wypożyczalnię zabawek dla dzieci.
Na pewnych etapach życia zainteresowania i potrzeby maluchów rozwijają się tak szybko, że zawsze potrzebne są nowe zabawki. Jednocześnie stare zabawki nie są już potrzebne, chociaż często są nadal w dobrym stanie.
Ponadto nieużywane zabawki zajmują dużo miejsca w pokoju dziecięcym, które można by wykorzystać znacznie lepiej. Pomysł wypożyczania używanych zabawek jest więc idealnym rozwiązaniem, aby zaoszczędzić pieniądze, miejsce i umożliwić dzieciom korzystanie z wielu różnych zabawek.
Pomysł ten rozwiązuje konkretny problem, dlatego ma duże szanse na powodzenie.
4. Sklep online w modelu subskrypcyjnym
Sklepy online istnieją od powstania internetu i właściwie każdy z nas robił zakupy w takich sklepach. W USA rozwija się nowy trend, który zakłada założenie sklepu w modelu subskrypcyjnym.
Polega to na tym, że klient podpina swoją kartę płatniczą w sklepie i w określonych odstępach czasowych, np. co miesiąc, wysyła mu się dany produkt.
Dzięki temu klienci nie muszą pamiętać o zakupach produktów, które kupują regularnie, a my, jako właściciele takich sklepów mamy przewidywalny i pewny zysk.
Jakie produkty sprzedają się za granicą w modelu subskrypcyjnym?
- Maszynki do golenia
- Białko
- Kreatyna
- Kawa
- Herbata
- Karma dla psa
Przykładów może być dużo, dużo więcej. Ważne, by wybrać produkty, które są kupowane regularnie.
5. Popcorn o wielu smakach
W Ameryce istnieje sklep internetowy z popcornem w szerokiej gamie smaków, które wykraczają daleko poza słodkie i słone.
Gdyby pomyśleć, to na polskim rynku wybór jest bardzo okrojony. Chyba jeszcze nikt nie wymyślił popcornu o smaku papryczki chili czy śmietanowego.
Oczywiście nie wiadomo jakie smaki dobrze przyjęłyby się na rodzimym rynku, dlatego warto śledzić trendy za granicą.
6. Anulowanie subskrypcji jednym przyciskiem
Jednym z problemów dzisiejszego cyfrowego świata jest to, że często mamy wykupione wiele subskrypcji typu Netflix, HBO GO, czy na inne oprogramowanie i w pewnym momencie gubimy się w tym wszystkim.
W USA powstała usługa internetowa, która przeszukuje twoje konto bankowe w poszukiwaniu miesięcznych płatności cyklicznych. Są one następnie analizowane ile już zapłaciłeś za daną subskrypcję i oferowany jest przycisk, za pomocą którego możesz anulować subskrypcję.
Usługa ta jest bezpłatna, lecz firma zarabia, prowadząc statystyki dotyczące wskaźnika rezygnacji różnych usług i oceniając informacje od wszystkich użytkowników. Jeśli ktoś anuluje subskrypcję, usługa sugeruje bardziej popularne alternatywy i firma otrzymuje następnie prowizję za tę rekomendację.
7. Zdrowe mrożonki dla dzieci
Każdy, kto ma dzieci, wie, że nie zawsze łatwo jest przygotować dla nich zdrowe i smaczne posiłki. W dzisiejszym szybkim świecie nie mamy wystarczająco dużo czasu, aby na co dzień samodzielnie przygotowywać dla nich potrawy.
Gotowe posiłki mogą być opcją, jednak są często bardzo niezdrowe i zawierają niewiele witamin i minerałów, których dzieci potrzebują do wzrostu.
Matt Cohen też o tym wie i dlatego założył firmę Kidfresh. Dzięki swojemu pomysłowi na biznes oferuje zdrowe alternatywy dla żywności dla dzieci. Są to głównie mrożone dania gotowe, ale zawierają cenne witaminy, pierwiastki i minerały.
Na stronie amerykańskiego start-upu można dowiedzieć się wiele o poszczególnych produktach, takich jak składniki i produkcja.
8. Siłownia dla często podróżujących
Jeśli dużo podróżujesz samolotem, to na pewno wiesz, że na samolot trzeba czasem dość długo czekać, a czasem są też opóźnienia lub odwołania lotów.
W takim przypadku często masz dużo czasu na lotnisku, który warto byłoby produktywnie wykorzystać. Startup ROAM proponuje tutaj rozwiązanie. ROAM to siłownia, która otworzyła swoją pierwszą lokalizację na lotnisku w Baltimore. Możesz tu spontanicznie zdecydować się na wizytę na siłowni, jeśli lot zostanie opóźniony.
Jeśli nie masz żadnego sprzętu, możesz go wypożyczyć na siłowni. Na ten moment istnieje tylko jedna siłownia, ale w przyszłości wiele innych zostanie dodanych na różnych międzynarodowych lotniskach.
9. Drony sadzące drzewa
Ponieważ coraz więcej lasów znika z powierzchni ziemi, Startup DroneSeed wpadł na pomysł wykorzystania dronów do sadzenia drzew. Według startupu w ciągu roku można posadzić miliard nowych drzew. W tym celu startup tworzy lub modyfikuje zwykłe drony.
Drony mają tę zaletę, że mogą bez większych problemów dotrzeć nawet do odległych obszarów leśnych. Drony albo rozpraszają nasiona roślin w strąkach nasiennych, albo zrzucają małe sadzonki z powietrza.
Ponadto drony od DroneSeed mogą również nawozić i podlewać.
10. Napoje relaksacyjne
Wielu z nas w obecnych czasach żyje życiem, które jest przepełnione stresem. W USA znaleziono już sposób, w jaki sposób ukoić stres. Dzięki napojowi relaksacyjnemu.
Napój ten zawiera składniki, które po wypiciu pozwalają się odprężyć i uspokoić. Jest to przeciwieństwo napojów energetycznych.
Biorąc pod uwagę styl życia Polaków, taki produkt mógłby okazać się hitem sprzedażowym.
Dlaczego pomysły biznesowe tworzą głównie Amerykanie?
Amerykanie mają bardzo przyjazną eksperymentom mentalność. Zwykle są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka niż nie tylko Polacy, ale ogólnie Europejczycy.
Konsekwencją tego jest to, że nowe pomysły biznesowe z USA są stale kopiowane na innych rynkach. W końcu wiele amerykańskich pomysłów biznesowych typu Facebook, czy Uber sprawdziło się już na rynku międzynarodowym.
W związku z tym warto obserwować amerykański rynek i zawczasu inspirować się nimi, by wprowadzić do Polski produkt lub usługę odpowiednio szybko i zarobić duże pieniądze.
Oczywiście pamiętajmy, że nie wszystkie pomysły zrealizujemy 1:1, ponieważ polski i amerykański rynek jest różny.
Zalety i wady pomysłów biznesowych z USA
Rzuć okiem na zalety i wady pomysłów z zachodu, o których warto wiedzieć.
Zalety
- Pomysł na biznes z USA sprawdził się już na rynku.
- Oszczędzasz koszty i czas, ponieważ nie musisz opracowywać nowego pomysłu.
- Ocena ryzyka może być bardziej pozytywna.
- Możesz zainspirować się także pomysłem na marketing.
Wady
- Pomysły biznesowe z USA nie pochodzą od Ciebie, więc klienci mogą preferować oryginał.
- Nie każdy amerykański pomysł może zostać wdrożony na rynku polskim.
- Musisz uważać, aby nie naruszyć żadnych praw patentowych i znaków towarowych.
- Stoisz w obliczu dużej konkurencji ze strony amerykańskich startupów, które mogą sami wprowadzić ich pomysł do Polski.