Mówi się, że im szybciej rozpocznie się biznes, tym lepiej, ponieważ ma się więcej czasu na popełnianie błędów, wyciąganie wniosków i zbudowanie stabilnej firmy.

Jeśli jesteś młody i nie masz pomysłu jaki biznes rozpocząć, to w tym artykule przedstawię ci 28 najpewniejszych sposobów na biznes, które będą zarówno przyszłościowe, jak i dochodowe.

Czym powinien charakteryzować się biznes dla młodych?

  • Niskie koszty początkowe. Młodzi ludzie często nie dysponują dużymi środkami finansowymi, przez co idealny biznes dla nich powinien charakteryzować się tym, że można go zacząć mając na koncie jedynie kilkaset złotych lub maksymalnie kilka tysięcy.
  • Możliwość prowadzenia biznesu po godzinach. Często młodzi ludzie mogą mieć na głowie studia, pracę na etacie, czy życie prywatne. W związku z tym, biznesy z tej listy pozwalają na wykonywanie ich po godzinach.
  • Możliwość nauczenia się nowych rzeczy. Każde doświadczenie czegoś uczy. Jeżeli jesteśmy na początku naszej kariery, poniższe pomysły biznesowy dadzą nam bezcenne doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości.
  • Przyszłościowość. W tym poradniku nie znajdziesz pomysłów na założenie wypożyczalni kaset, czy sklepu sprzedającego faksy. Dobry biznes dla młodych musi być przyszłościowy, dzięki czemu będziesz mieć możliwość zbudowania firmy, która z roku na rok zyskuje na swojej pozycji.

Przejdźmy teraz do listy 28 pomysłów na biznes dla młodych.

1. Kanał na YouTube

Wiele osób nadal podchodzi sceptycznie do YouTube jako sposobu na biznes. Platforma ta jednak na tyle się rozwinęła, że spokojnie można stworzyć na niej biznes.

Obecnie nie musisz zostawać influencerem, czy nagrywać gier, aby móc dobrze zarabiać na YouTube. Nie musisz nawet pokazywać swojej twarzy. Jeśli potraktujesz YouTube jako biznes, możesz na nim dobrze zarobić.

Zasady działania na YouTube są bowiem bardzo podobne jak w biznesie. Wybierz nisko konkurencyjną niszę, zacznij tworzyć wysokiej jakości treści, zmonetyzuj kanał i buduj społeczność. Aby traktować to jako biznes, z czasem możesz zacząć tworzyć kolejne kanały i zatrudniać osoby do pomocy.

W dobie sztucznej inteligencji możliwe jest tworzenie filmów praktycznie od A do Z z pomocą AI. Oczywiście na początku może być ciężko, ponieważ należy nauczyć się montażu, tworzenia miniaturek, tytułów, skryptów, itd, jednak ta bariera jest dobra, ponieważ sprawia, że nie każdy może po prostu wejść na tę platformę i zostać milionerem.

2. Sprzedaż kursów online

Zarabianiem online interesuję się wiele lat. Przez ten czas śledziłem bardzo wielu doskonałych przedsiębiorców online i wyciągnąłem jeden wniosek- jednym z najlepszych sposobów zarabiania online jest zarabianie na wiedzy.

Najlepiej sprzedawać kursy internetowe, ponieważ w przeciwieństwie do innych materiałów edukacyjnych, takich jak e-booki, można sprzedawać je za kilkaset złotych, a nawet kilka tysięcy złotych.

To, za ile sprzedamy nasz kurs nie koniecznie zależy od jego wartości, ale od naszych umiejętności sprzedaży, perswazji i marketingu. W przykładzie poniżej mamy cenę kursu nt. zarabiania na sklepie internetowym. Jest to stosunkowo jeden z tańszych kursów.

Kluczem do sprzedawania kursów po takich cenach jest marketing. Nie będę się w niego zgłębiał w tym poradniku, jednak chcę, by wybrzmiało jeszcze raz to, że produkty edukacyjne są jednym z najlepszych sposobów na biznes online.

3. Projektowanie stron internetowych

Projektowanie stron może się wydawać bardzo konkurencyjnym zajęciem. Jest to prawda, ponieważ osobiście jestem bombardowany e-mailami, reklamami, czy wpisami znajomych na Facebooku oferujących usługę stworzenia strony internetowej.

Fakt, że tak dużo osób się tym zajmuje, oznacza, że jest na to popyt. Każdego dnia bowiem w Polsce otwiera się około 1000 nowych firm! Większość z nich potrzebuje strony internetowej, więc zapotrzebowanie jest duże.

W dzisiejszych czasach projektowanie stron www nie jest zarezerwowane tylko do programistów. Może zrobić to każdy, ponieważ postęp technologiczny umożliwił budowanie stron internetowych bez umiejętności kodowania. Za pomocą gotowych kreatorów stron można zbudować stronę szybko, profesjonalnie i bez doświadczenia.

Po raz kolejny, prawdopodobnie najważniejszą rzeczą jest marketing. Z pewnością znajdziesz klientów na twoje usługi, jednak musisz zastanowić się jak dotrzeć do klientów i zacząć z nimi współpracę.

4. Zarządzanie profilami firm w mediach społecznościowych

Podobnie jak w przypadku stron internetowych, nowe firmy często zakładają profile na Facebooku, Instagramie, czy TikToku. Problem w tym, że często ich właściciele nie mają czasu na regularne publikacje, a dodatkowo treści publikowane przez nich mogą być amatorskie.

Możesz więc otworzyć działalność polegającą na zarządzaniu profilami w mediach społecznościowych. Osobiście zwróciłbym się nie do nowych firm, lecz do przedsiębiorstw o bardziej ustabilizowanej pozycji ze względu na to, że takie firmy mogą dysponować budżetem na zarządzanie social mediami.

Konkurencja również nie jest mała, dlatego kluczem mogą okazać się umiejętności sprzedaży swoich usług oraz wyczucie w działaniu w mediach społecznościowych.

5. Sklep internetowy

Sklep e-commerce wydaje się pewnym pomysłem na biznes. Na pewno nie jest to łatwy kawałek chleba, ponieważ w tego typu działalności istnieje wiele problemów, takich jak konkurencja ze strony dużych graczy, obsługa klienta, wysyłka towaru, reklamy, itd.

Jeśli jednak zrobisz wszystko tak, jak należy, z pewnością ten biznes da ci zarobić. Ważne decyzje, jaki musisz podjąć zanim zaczniesz to model logistyczny. Możesz wysyłać paczki zarówno ze swojego magazynu, jak i w modelu dropshipping. Ważniejsze jest jednak to, jak dotrzesz do swoich klientów. Z pewnością musisz być w tym polu kreatywny i odróżnić się od konkurencji.

6. Tworzenie marki osobistej

Jeżeli nie przeszkadza ci występowaniem przed kamerą, to powinieneś rozważyć stworzenie marki osobistej. Polega to na tym, aby dać się poznać, zarówno na YouTube, jak i innych mediach społecznościowych.

Gdy stworzysz markę osobistą i posiadasz grono osób, które regularnie cię oglądają, to jest to jedne z najlepszych narzędzi marketingowych, jakie możesz mieć. Od teraz w bardzo łatwy sposób możesz sprzedać swojej publiczności to, co oferujesz.

Dam ci przykład. Gdy remontujesz dom, zatrudnisz nieznaną ci osobę, czy twojego znajomego, który posiada firmę remontową? Z pewnością większość osób wybierze drugą opcję.

Najlepszym narzędziem marketingowym jest to, aby ktoś cię poznał, dzięki czemu łatwiej przyjdzie ci coś sprzedać danej osobie.

Przykładem osoby, która znakomicie buduje markę osobistą i czepie z niej profity jest YouTuber Maciej Wieczorek. Nagrywa on filmy o biznesie, przez co daje się poznać, a także sprzedaje wiele swoich produktów związanych z tematyką kanału, czyli książki biznesowe, kursy z optymalizacji podatkowej, czy kursy językowe.

Dzięki marce osobistej możemy promować praktycznie wszystko, nie tylko kursy, ale i nasz sklep internetowy, nasze usługi budowania stron internetowych, czy nawet naszą firmę sprzątającą.

7. Zarządzanie nieruchomościami

Wygląda na to, że coraz mniej osób będzie stać na zakup własnego mieszkania. Możliwe jest, że wynajem nieruchomości stanie się bardziej popularny. Możesz podążyć za tym trendem i założyć firmę, która zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami.

Twoim zadaniem będzie znaleźć właścicieli mieszkań, którzy szukają najemców, oraz kompleksowa obsługa osób wynajmujących mieszkanie, czyli komunikacja, rozwiązywanie problemów, pobieranie opłat, czy utrzymanie nieruchomości.

Oczywiście wszystko w zamian za umówioną stawkę miesięczną. Dobrze jest działać w dużym mieście w celu pozyskania większej liczby klientów. Warto również pomyśleć o rozszerzeniu wachlarzu swoich usług o zarządzanie nieruchomościami na wynajem krótkoterminowy.

8. Sprzedaż e-booków

Swój biznes możesz również oprzeć o sprzedaż e-booków. W przeciwieństwie do tradycyjnych książek, e-booków nie trzeba drukować, ani wysyłać, a każdą kopię możemy sprzedać nieskończenie wiele razy.

Napisanie e-booka również może być szybkie, ponieważ w dużej części procesu pomoże ci sztuczna inteligencja. Aby sprzedawać regularnie e-booki, najlepiej posiadać własną widownię, która będzie nimi zainteresowana.

Jeden e-book możesz sprzedać za około 50 zł, w zależności od wartości, jaką wnosisz do życia swoich klientów. Aby skutecznie sprzedać e-booka, dobrymi kanałami marketingowymi będą kanał na YouTube lub blog tematyczny.

Możesz robić to jak właściciel kanału na YouTube STALOWY SZOK, który nagrywa materiały o kulturystyce oraz sprzedaje związane z tym e-booki.

9. Zarządzanie reklamami w mediach społecznościowych

Media społecznościowe zarabiają głównie na pieniądzach, które użytkownicy biznesowi wydają na reklamę. Dopóki firmy będą wydawały pieniądze na reklamę, media społecznościowe będą miały się dobrze.

Problemem wielu firm jest jednak to, że tworzenie i optymalizacja kampanii reklamowych nie jest prosta i trzeba od tego specjalisty. Możesz wykorzystać tę szansę i zostać ekspertem od płatnych reklam w social mediach.

Najlepiej będzie, jeśli na początku zainwestujesz w płatny kurs jak to robić, ponieważ uwierz mi, że nie wiedząc, co robisz, stracisz sporo pieniędzy. Gdy już opanujesz reklamy na Facebooku, Instagramie, TikToku, czy Google, możesz oferować swoje usługi firmom.

Za zarządzanie reklamami dla jednej firmy możesz zarobić nawet kilka tysięcy złotych plus procent od przychodu. Jeśli wszystko odpowiednio ustawisz, na obsłudze jednego klienta nie spędzisz nie więcej niż 2 godziny dziennie.

Zarządzanie reklamami to niezwykle poszukiwana i dobrze płatna umiejętność, której warto się nauczyć.

10. Nauka języków

Wiedza z zakresu języków obcych w Polsce nadal nie jest duża w porównaniu z zachodem. Jednak moda na naukę angielskiego lub innych języków obcych cały czas rośnie. Z tego powodu warto zająć się właśnie nauczaniem języków.

Jeżeli znasz jakiś język obcy, możesz oferować korepetycje, kurs, lekcje grupowe, czy stworzyć platformę do nauki. Możliwości jest wiele, a patrząc na popularność treści związanych z językami obcymi, jest to bardzo dobra branża do zagospodarowania. Owszem, konkurencja również jest duża, ale każdy zdobędzie swój mały kawałek tortu, ponieważ trend na języki nie powinien słabnąć, a wręcz przeciwnie.

Dla przykładu, YouTuber o nazwie Rock Your English uzbierał na swoim kanale ponad pół miliona subskrybentów i oferuje kursy grupowe na żywo.

Z kolei Instytut Lingwistyki promowany na wspomnianym wcześniej kanale YouTube Macieja Wieczorka to rozbudowana platforma z kursem, ćwiczeniami, mapami myśli, podcastami i innymi materiałami edukacyjnymi. Skorzystało z niej ponad 30.000 osób!

11. Firma sprzątająca

Firma sprzątająca to bardzo prosty, ale jednocześnie pożądany na rynku biznes. Chyba nie trzeba tłumaczyć na czym polega praca firmy sprzątającej. Pewne jest to, że jest to przyszłościowy i pewny biznes, również dla osób młodych.

Aby zająć się danym segmentem rynku możesz skupić się na przykład na sprzątaniu firm, hal, domów prywatnych, czy tylko na myciu okien. Możliwości jest wiele, choć należy pamiętać, by działać na terenie miasta o populacji przynajmniej 200.000 osób, aby zdobywać nowe zlecenia i obsługiwać stałych klientów.

Firmę sprzątającą można rozpocząć niewielkim kosztem i na początku można rozważyć pracę samodzielną. To, ile można zarobić pisałem w tym artykule.

12. Doradztwo podatkowe

Doradztwo podatkowe może być bardzo lukratywnym interesem w czasach ciągle zmieniającego się prawa podatkowego. Wiele firm w Polsce aktywnie poszukuje dobrego doradcy podatkowego, ponieważ odpowiednia optymalizacja pozwala zaoszczędzić tysiące złotych miesięcznie lub więcej, w zależności od rozmiaru przedsiębiorstwa.

Co prawda aby zostać doradcą podatkowym pierwszym wymogiem jest posiadanie wykształcenia wyższego oraz zdobycie odpowiedniej licencji, dlatego jeżeli jesteś jeszcze przed studiami, koniecznie rozważ kierunek związany z finansami i rachunkowością w biznesie.

Oczywiście dobrze byłoby, gdybyś dobrze się czuł w tym zawodzie. Podatki mają to do siebie, że jednych fascynują, a innych nudzą. Zachętą są z pewnością dobre zarobki, ponieważ za godzinę konsultacji podatkowej można zgarnąć nawet 500 zł.

13. Sklep z akcesoriami do samochodów elektrycznych

Nie trzeba być ekspertem, żeby zauważyć, że samochodów elektrycznych jest na naszych ulicach coraz więcej. Zresztą wystarczy spojrzeć na trend popularności hasła “samochód elektryczny” w wyszukiwarce Google, aby dowiedzieć się, że tendencja jest wzrostowa.

Aby zarobić na rewolucji samochodów elektrycznych nie musisz być ich producentem. Możesz na przykład otworzyć sklep internetowy, bądź stacjonarny z akcesoriami do elektryków, takimi jak ładowarki, kable, części, czy inne akcesoria. Nadal jest stosunkowo wcześnie, aby wejść w ten rynek i zbudować sobie ugruntowaną pozycję.

14. Opieka nad psami

Większość Polaków posiada w domu zwierzę, głównie psa. W miarę bogacenia się naszego społeczeństwa, oraz zmiany stylu życia, pojawia się często problem, który polega na tym, że często nie ma nas w domu czy to wyjeżdżając na wakacje, w delegacje, czy z innego powodu. Bywa tak, że nasz pies nie ma z kim zostać przez ten czas.

Tutaj do akcji wkraczają firmy prowadzące hotele dla psów. Firmy takie zajmują się kompleksowo pobytem psa, wliczając to spacery, karmienie, i ogólną opiekę. Stawki za dobę za jedno zwierzę wynoszą zwykle 50-70 zł, więc w okresie wakacyjnym można naprawdę sporo zarobić.

Jeżeli mieszkamy w dużym mieście, może być to naprawdę dobry interes. W wielu miastach konkurencja naprawdę nie jest duża, więc możliwości są spore.

15. Catering dietetyczny

Tak jak wspomniałem wcześniej, nasz styl życia zmienia się. Często pracujemy więcej, przez co nie mamy czasu na przygotowywanie posiłków. Pracując więcej, mamy też siłą rzeczy więcej pieniędzy, przez co wielu z nas przekonało się do cateringów dietetycznych.

Jeżeli lubisz spędzać czas w kuchni, możesz pomyśleć o stworzeniu firmy cateringowej. Jest to przyszłościowy biznes, choć cateringów ostatnio pojawiło się całkiem sporo, dlatego warto pomyśleć w jaki sposób odróżnić się od konkurencji.

16. Sprzedaż i montaż systemów monitoringu

Jeżeli interesuje cię biznes usługowo-handlowy, to warto pomyśleć o sprzedaży i montażu systemów do monitoringu. To kolejny biznes, który może powstać z tego powodu, że jako społeczeństwo bogacimy się, posiadamy więcej, i chcemy to chronić.

W Polsce jest wiele firm zajmujących się systemami bezpieczeństwa, jednak główny obszar naszych działań będzie lokalny, przez co dużo łatwiej będzie konkurować na terenie naszego miasta i okolic.

17. Profesjonalna firma remontowa

Nie trzeba nikomu mówić, że firm remontowych jest wiele. Problem jest jednak taki, że tylko niewielka część z nich może pochwalić się profesjonalnym podejściem do pracy. Częstym problemem obecnych firm jest niedotrzymywanie terminów, brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, czy nieodpowiednie sprzęty.

Jako profesjonalna firma remontowa możesz rozwiązać te problemy oferując zawsze terminowe rozpoczęcie i zakończenie projektu, nowoczesne narzędzia, odpowiedzialnych i wykwalifikowanych pracowników, doradztwo, uczciwość, gwarancję, itp.

Oczywiście nie każdy może otworzyć taką firmę remontową, ponieważ warto mieć odrobinę wiedzy w tym temacie, jednak nie musisz ograniczać się tu tylko do firmy remontowej. Fachowcy z profesjonalnym podejściem są poszukiwani w każdej dziedzinie.

18. Ekologiczna marka odzieżowa

Założenie ekologicznej marki odzieżowej może być doskonałym sposobem na biznes dla młodych, szczególnie w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej i zapotrzebowania na zrównoważoną modę.

Na pewno nie jest to łatwy biznes biorąc pod uwagę materiały i produkcję, certyfikaty, projektowanie, marketing, czy rozwój. Dla osób, które są zagorzałymi fanami ekologii może być to jednak fajna praca oraz poczucie wykonywania misji i przyczyniania się do ulepszania świata.

Patrząc na popularność sklepów sprzedających typowo ekologiczną odzież, to na pewno nie są one jeszcze zbyt popularne. Przykładem takiej marki jest Osnova. Sądzę jednak, że w przyszłości coraz więcej osób zainteresuje się tym tematem.

19. Sprzedaż lub wypożyczalnia kamperów

Przebywając na terenie państw Europy zachodniej, można zauważyć, że bardzo popularne są tam kampery i przyczepy kempingowe do podróżowania. W Polsce trend ten jeszcze nie jest tak zauważalny, jednak z pewnością przywędruje do nas tak jak każdy inny.

Aby na tym zarobić, mamy kilka opcji. Możemy handlować kamperami, co prawdopodobnie będzie najłatwiejszą opcją. Możemy również założyć wypożyczalnię kamperów, co będzie niezłym pomysłem, choć wymaga dużych nakładów finansowych. W grę wchodzi również budowanie kamperów od podstaw i ich późniejsza sprzedaż, co będzie wymagać najwięcej pracy, ale może być ciekawym zajęciem.

20. Firma przeprowadzkowa

Mając na uwadze to, że coraz więcej osób będzie decydowało się na wynajem mieszkań, a nie ich zakup, to może wzrosnąć zapotrzebowanie na firmy zajmujące się przeprowadzkami.

Firmy przeprowadzkowe zajmują się zarówno pakowaniem, demontażem, przewozem, jak i rozładunkiem i demontażem mebli. To dość ciężka praca fizyczna, choć nie wymaga dużego kapitału na start. Jedynym kosztem może być zakup lub wypożyczenie używanego busa, oraz ewentualnie kartonów, folii, i innych drobnych rzeczy związanych z przeprowadzką.

Przeprowadzki są rozliczane w godzinach. Za godzinę przeprowadzki firma może pobrać 100-200 zł.

21. Sklep z artykułami do inteligentnego domu

Jeżeli interesuje cię e-commerce, to dobrą niszą mogłyby być artykuły smart home. Są to wszelkie produkty związane z usprawnieniem funkcjonowania twojego domu, takie jak inteligentne czujniki, systemy alarmowe, inteligentne gniazdka, oraz masa innych gadżetów.

22. Usługi pogrzebowe

Mówi się, że firma pogrzebowa to najprostszy i najlepszy biznes. Dlaczego? Jest na niego stałe zapotrzebowanie, nie ma sezonowości, a także nie ma wymogu intensywnej reklamy,

Minusy są jednak takie, że stosunkowo trudno jest zacząć, ponieważ firmy zajmujące się pochówkiem często polegają na rekomendacjach, których jako nowa firma nie mamy. Dodatkowo musimy zainwestować trochę na początku, ponieważ musimy zakupić pojazdy, trumny, i inne niezbędne przedmioty do działalności.

23. Hodowla zwierząt rasowych

Jeżeli lubisz zwierzęta i niekoniecznie interesuje cię pomysł psiego hotelu, to co powiesz na otwarcie hodowli zwierząt rasowych? Psy, koty, a może inne zwierzęta? Wybierz jakie zwierzę i rasa cię interesuje i otwórz własną hodowlę.

Oczywiście musimy również wypełnić niezbędne formalności przed rozpoczęciem działalności. Wiele osób traktuje hodowlę zwierząt jako pasję, niekoniecznie biznes, ponieważ koszty operacyjne mogą często być podobne do koszty sprzedaży psów. Jeśli jednak zrobisz wszystko tak, jak należy, możesz traktować to jako dodatkowe źródło przychodu.

24. Wypożyczalnia sprzętu

Często zamiast kupować jakiś sprzęt, lepiej go wypożyczyć, ponieważ możemy potrzebować go tylko raz i nie opłaca się go kupować. W tym celu powstają wypożyczalnie. Nie podam ci tutaj konkretnego pomysłu na wypożyczalnie, bo może być ich wiele. Znajdziesz je w tym artykule.

Wypożyczalnia to pomysł na biznes, który może potrzebować pewnej sumy pieniędzy na zakup sprzętu, jednak wymaga minimalnego nakładu pracy. Może być więc to dobry biznes dla młodych, którzy są zajęci pracą na etacie lub studiami.

25. Handel samochodami

Tego biznesu nie trzeba zbytnio objaśniać. Kupujesz samochód taniej, sprzedajesz drożej. Na początku możesz zacząć od jednego pojazdu, by później przekształcić ten biznes w komis samochodowy.

26. Podnajem mieszkań

Podnajem mieszkania polega na tym, że wynajmujesz dane mieszkanie od najemcy, a następnie wynajmujesz je innej osobie z zyskiem.

Przykładowo, jeśli wynajmujesz mieszkanie i płacisz za wynajem miesięcznie 2000 zł, możesz podnająć je innej osobie za na przykład 2300 zł, przez co pasywnie zarabiasz na nieswoim mieszkaniu 300 zł miesięcznie.

Aby wyskalować ten biznes, możesz powtórzyć ten manewr z większą liczbą mieszkań. Jest to dość popularna praktyka, która jest zupełnie legalna, choć warto poinformować o niej właściciela mieszkania.

Podnajem mieszkania to sposób na biznes, ale i na dochód pasywny. Jeżeli szukasz więcej pomysłów na dochód pasywny, przejdź do tego artykułu.

27. Szkółka roślin

Dużo pomysłów na biznes dla młodych z tego artykułu obejmuje działalność w miastach. Szkółka roślin może być dobrym pomysłem jako działalność poza miastem.

Aby zacząć, wystarczy dysponować własną działką. To jedynie wstęp, ponieważ należy posiąść jeszcze wiedzę z zakresu uprawiania roślin, która w zależności od asortymentu, który oferujesz może być dość trudna do przyswojenia.

Bez wątpienia praca z roślinami może być ciekawa i odprężająca. Musisz zająć się również dobrą reklamą twojej szkółki, aby zyskać rozpoznawalność w okolicy.

A jeśli szukasz innych pomysłów na biznes na wsi, sprawdź ten artykuł.

28. Odnawianie i sprzedaż przedmiotów

Świadomość ekologiczna rośnie, toteż może przełożyć się to na większy popyt na kupowanie używanych rzeczy, które są odnowione. Może być to dobre zajęcie dla młodych, które można wykonywać po godzinach.

Najpopularniejsze przedmioty, które można kupować, odnawiać i sprzedawać z zyskiem to meble, akcesoria do wnętrz, sprzęty AGD, ubrania, zabawki, sprzęty sportowe, czy narzędzia.