Dochód pasywny to coś, o czym marzy wiele osób.

Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby go uzyskać. W tym artykule przedstawię ci 17 oczywistych i tych mniej oczywistych sposobów na osiągnięcie dochodu pasywnego.

Większość z tych sposobów może przynieść ci ponad kilka tysięcy złotych miesięcznie, a niektóre z nich wymagają minimalnego wkładu finansowego.

1. Afiliacja

Afiliacja to nic innego jak polecanie produktów innym osobom w zamian za prowizje, gdy dokonają zakupu.

Moim zdaniem, aby zarabiać pasywnie na afiliacji, można ją robić na 2 sposoby.

Pierwszym sposobem jest założenie strony internetowej, na którą ruch będziemy pozyskiwać z wyszukiwarki Google. Dzięki temu po napisaniu artykułów, nie musimy nic robić, aby nasza strona została odwiedzana. Dzięki temu za każdym razem, gdy ktoś dokona zakupu poprzez nasze linki partnerskie, otrzymamy prowizję.

Drugim, jeszcze lepszym sposobem jest założenie strony internetowej, na którą ruch będziemy również pozyskiwać z wyszukiwarki Google, jednak będziemy promować produkty z konkretnej grupy. Mianowicie chodzi o produkty w modelu abonamentowym, gdzie klienci płacą za produkt lub usługę w konkretnych przedziałach czasowych, np. co miesiąc lub co kwartał. Dzięki temu polecając produkt raz, otrzymujemy prowizje za każdym razem, gdy klient dokona zakupu. Nie tylko pierwszego, ale i każdego następnego.

Najlepiej więc promować produkty, za które użytkownik płaci miesięcznie. Będą więc to głównie narzędzia i oprogramowanie online, takie jak antywirusy, hostingi, VPNy, narzędzia AI, telefonie komórkowe, programy do obróbki wideo, itp.

Marketing afiliacyjny możemy zacząć małym kosztem, bo potrzebujemy jedynie 100-200 zł na zakup domeny i hostingu. Najbardziej czasochłonna będzie praca. Aby zbudować z tego stabilny dochód pasywny na lata, potrzebujemy kilku miesięcy regularnej pracy.

2. Strona internetowa

Samo zbudowanie strony internetowej z pewnością nie da nam przychodu pasywnego, jednak odpowiedni sposób pozyskiwania odwiedzających oraz odpowiednia monetyzacja mogą przynieść pasywne przychody.

Tak jak w pierwszym przypadku, tutaj również musimy skupić się na pozyskiwaniu ruchu z wyszukiwarek internetowych, ponieważ jest to jeden z najlepszych sposobów na odwiedziny strony bez wykonywania żadnej pracy.

Następnie musimy pomyśleć o monetyzacji treści. O afiliacji już wspomniałem, jednak możesz dodać również reklamy, za które dostajesz kilkanaście groszy, gdy ktoś w nie kliknie. Oprócz tego, na stronie internetowej możesz sprzedawać też swój kurs, czy przyjmować współprace, takie jak artykuły sponsorowane czy banery reklamowe.

Aby zbudować dochód pasywny, najlepiej poświęcić 2-3 miesiące na napisanie kilkudziesięciu artykułów, a następnie publikować 3-4 wpisy miesięcznie, aby strona rosła.

3. Nieruchomość

Nieruchomość to bardzo oczywisty sposób na dochód pasywny. Wszyscy wiemy, jak to działa- posiadasz własne mieszkanie, które wynajmujesz w zamian za miesięczną opłatę.

Z pewnością nie będzie to dobry sposób na dochód pasywny dla każdego, ponieważ większość z nas nie posiada gotówki na zakup mieszkania. Niektórzy posiłkują się kredytem hipotecznym, ale może to być dość ryzykowna i obciążająca psychicznie opcja.

Fakty jednak są takie, że jedna nieruchomość może przynieść nam około 2-3 tys. zł pasywnego dochodu miesięcznie a nasza rola będzie sprowadzała się głównie do przyjmowania nowych lokatorów, niewielkich napraw, czy remontów raz na kilka lub kilkanaście lat.

4. Kanał na YouTube

Platforma YouTube także może być świetnym sposobem na zarobek pasywny, w którym zarabiamy na reklamach pojawiających się podczas odtwarzania naszych filmów.

Z pewnością aby zarabiać pasywnie na YouTube, potrzeba trochę czasu. Jest to stosunkowo trudny sposób na dochód pasywny, ponieważ musimy nauczyć się jak montować angażujące filmy, stworzyć ich odpowiednią ilość, a ostatecznie wcale nie mamy gwarancji, że osiągniemy nasz cel.

Aby zmaksymalizować szanse na sukces, warto tworzyć filmy, które będą oglądały się regularnie. Filmy stworzone przez ciebie w przeszłości są sposobem na dochód pasywny, jednak aby go utrzymać, warto tworzyć regularnie. To pozwoli ci również zarabiać na współpracach reklamowych.

5. Spółki dywidendowe

Zysk pasywny mogą również przynieść ci akcje dywidendowe. W odróżnieniu od tradycyjnych akcji, spółki dywidendowe wypłacają regularnie część zysków ze spółki, zazwyczaj pod koniec roku.

Może być to lepsza opcja od inwestowania w nieruchomości, ponieważ nie musisz od razu kupować akcji za kilkaset tysięcy złotych, aby zarabiać. W rzeczywistości możesz kupić akcje za dowolną w sumę. Może być to kilkaset złotych, czy kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

To, ile zarobisz w skali roku zależy od wielu czynników, jednak możesz spodziewać się pomiędzy 4-8% wartości twojego wkładu. Inwestowanie w spółki dywidendowe na pewno ma wiele plusów, ale wiąże się z ryzykiem, dlatego przed zainwestowaniem pieniędzy należy spędzić trochę czasu na analizie firmy, której chcemy powierzyć pieniądze.

6. Podnajem nieruchomości

Podnajem nieruchomości różni się od wynajmu. Polega on bowiem na tym, że wynajmujesz od kogoś mieszkanie, a dodatkowo szukasz osoby, która wynajmie je od ciebie. Aby ci to zobrazować, podam ci przykład.

Wynajmujesz mieszkanie, za które płacisz 2000 zł/mies. Następnie szukasz osoby lub kilku osób, którym podnajmiesz to mieszkanie przykładowo za 2400 zł. Dzięki temu zarabiasz pasywnie 400 zł.

Jest to dość popularna praktyka, która jest zupełnie legalna, choć warto poinformować o niej właściciela mieszkania.

Na tym sposobie zarabiamy dużo mniej, niż na wynajmie własnej nieruchomości, ale z drugiej strony nasze jedyne koszty początkowe to opłaty za wynajem mieszkania.

7. Newsletter

Z pewnością spotkałeś się już z pojęciem newslettera. Newsletter to nic innego jak posiadanie adresów e-mail, do których możesz wysyłać regularne wiadomości.

Aby stworzyć swój newsletter, musisz wybrać niszę, w której chcesz działać. Następnie budujesz medium, w którym będziesz promował swój newsletter. Może być to YouTube, Instagram, TikTok, czy własna strona internetowa.

Osobom, które zapiszą się na twój newsletter, możesz regularnie wysyłać zautomatyzowane wiadomości, a także reklamować w nim produkty, np. twój kurs online. Przykładowo, jeśli działasz w niszy wędkarskiej, możesz wysyłać w swoim newsletterze porady wędkarskie, czy anegdoty ze swojego życia, oraz proponować zakup kursu na temat nowoczesnych technik wędkowania.

Na pewno newsletter nie jest w stu procentach pasywnym sposobem na zarabianie, jednak jeden e-mail rozesłany do twoich odbiorców może dać ci zarobić bardzo dużo pieniędzy, ponieważ wysyłasz go do osób, które są zainteresowane danym tematem.

8. Kurs online

Jeżeli posiadasz jakąś umiejętność, której nie posiada większość osób na świecie, możesz zrobić na ten temat kurs i zarabiać na nim pasywnie.

Niezależnie czy umiesz w budowlankę, jesteś dobrym hydraulikiem, czy ogrodnikiem. Pomyśl o tym, w czym jesteś dobry, a następnie nagraj kurs w formie wideo.

Kurs możesz opublikować na platformie Udemy, czy Strefa Kursów, które są marketplace’ami dla kursów, dzięki czemu nie musisz nawet promować swoich materiałów, by znaleźć klientów. Możesz również samemu promować kurs na swojej stronie internetowej, newsletterze, czy kanale YouTube.

Oczywiście nagranie i zmontowanie kursu może zająć trochę pracy, jednak jeśli wszystko uda ci się wykonać odpowiednio, możesz czerpać z tego dobre zyski, w większości w sposób wymagający niewiele pracy.

9. Wypożyczalnia

Założenie własnej wypożyczalni również można zaliczyć do sposobu na dochód pasywny. Na początku musisz zastanowić się, co chcesz wypożyczać. Busy? Agregaty? Sprzęt budowlany? W tym artykule znajdziesz 20 świetnych pomysłów na wypożyczalnię.

Gdy już zakupisz sprzęty, które chcesz wypożyczać, pozostaje ci podjęcie działań marketingowych i oczekiwanie na klientów. W zależności od sprzętu, za jeden dzień wypożyczenia możesz zarobić nawet 500 zł.

Wypożyczalnię można uznać jako dochód pasywny, ponieważ czas na pracę w porównaniu do zysków jest znikomy.

10. Reklama na twoim samochodzie

W Polsce ta forma zarobku nie jest jeszcze zbyt popularna, jednak za granicą korzysta z niej bardzo dużo osób. Wszystko polega na tym, aby na swoim samochodzie nakleić reklamę innej firmy w zamian za pieniądze.

W tym celu warto zwrócić się bezpośrednio do firm lub agencji reklamowych z propozycją oklejenia własnego samochodu. Z pewnością nie zarobimy na tym milionów, bo za jedną reklamę na samochodzie otrzymamy kilkadziesiąt złotych miesięcznie, jednak jeśli mamy kilka samochodów, suma ta może się powiększyć.

Co jest pewne to fakt, że jest to dochód pasywny, który właściwie nie wymaga od nas czasu i środków finansowych.

11. Automaty z przekąskami

Wszyscy dokładnie wiemy, na czym polega praca właściciela automatów vendingowych. Przede wszystkim trzeba zakupić automat, znaleźć dla niego ruchliwe miejsce, oraz regularnie uzupełniać asortyment.

Początkowa inwestycja na używany automat i zapełnienie go to kilka tysięcy złotych. Nasza praca operacyjna to uzupełnianie automatu raz lub dwa razy w tygodniu. To, ile zarobimy z jednego automatu oczywiście zależy od popularności miejsca, jednak bezpiecznie założyć, że będzie to około 1000 zł.

12. Wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe

Prawdopodobnie najprostszym sposobem na dochód pasywny jest założenie konta oszczędnościowego z wysokimi oprocentowaniem. Jest to bardzo bezpieczny sposób na ulokowanie kapitału, który regularnie wypłaca pieniądze, choć oczywiście należy mieć na uwadze to, że nasz zysk nie będzie duży i w dużej mierze jest zależny od wysokości inflacji.

Dodatkowo, aby czerpać zadowalające zyski, musimy ulokować na koncie przynajmniej kilkadziesiąt, a najlepiej kilkaset tysięcy złotych. Otwierając lokatę w dobrym banku, możemy liczyć, że nasze pieniądze urosną około 5% w skali roku.

13. Sklep internetowy z produktami w subskrypcji

Z reguły własny sklep internetowy nie jest sposobem na dochód pasywny, ponieważ wymaga on bardzo dużego nakładu pracy. Pod pewnymi warunkami można go jednak mocno zautomatyzować, dzięki czemu będzie dało się go podciągnąć pod dochód pasywny.

Po pierwsze, należy rozważyć model dropshipping, który polega na tym, że wysyłką towarów zajmuje się zazwyczaj hurtownik i wysyła go do klienta z własnego magazynu. Po drugie, warto wybierać takie towary, które możemy sprzedawać jako towary subskrypcyjne, np. kosmetyki, karma dla psów, książki, suplementy diety, itd.

Dzięki tym działaniom, a także automatyzacjom dostępnym w sklepach internetowych, minimalnym nakładem pracy możemy prowadzić sklep e-commerce, który przynosi nam regularne zyski.

14. E-book

Podobnie jak w przypadku kursu, jeśli wiesz coś na jakiś temat lub po prostu lubisz pisać, możesz pomyśleć o napisaniu e-booka. Może być to zarówno poradnik, opowiadanie, czy poezja. W dzisiejszych czasach napisanie e-booka jest stosunkowo proste, zwłaszcza, że pomaga w tym sztuczna inteligencja.

Twój e-book możesz umieścić np. na Allegro, czy Amazonie, choć możesz również wziąć marketing w swoje ręce i sprzedawać go na Instagramie, Newsletterze, czy na YouTube.

Co cechuje e-booki to fakt, że jedną kopię możemy sprzedać nieskończoną liczbę razy, oraz nie mamy kosztów druku i dystrybucji, dlatego praktycznie cały zysk trafia do ciebie.

15. Flipowanie cyfrowych nieruchomości

Pewnie zastanawiasz się, co kryje się pod pojęciem flipowania cyfrowymi nieruchomościami. Jest to inaczej handel aktywami cyfrowymi, takimi jak domeny, konta na Instagramie, czy strony internetowe.

Szczególnie popularne i dochodowe jest handlowanie domenami. Polega to na tym, że kupujesz tanio daną domenę, a następnie czekasz, aż ktoś zwróci się do ciebie, aby ją odkupić. Zwykle domenę kupuje się za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, a sprzedaje w zależności od skali za kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych. Twoja rola sprowadza się więc jedynie do zakupu i sprzedaży.

Na tej samej zasadzie działa handel innymi wymienionymi cyfrowymi aktywami. Niektóre sposoby wymagają więcej pracy, jak na przykład handel kontami na Instagramie, jednak mimo wszystko poziom pracy w porównaniu do zysku jest niewielki.

16. Sprzedaż arkuszy kalkulacyjnych

Jeżeli lubisz Excela, możesz tworzyć przeróżne arkusze kalkulacyjne. Jakby nie patrzeć, arkusze kalkulacyjne mogą być odpowiednikami aplikacji, które mogą służyć do zarządzania budżetem, raportowania wydatków, czy jako harmonogram zdarzeń. Z pewnością istnieje wiele możliwości.

Arkusze możesz sprzedawać zarówno firmom, jak i osobom prywatnym. Co prawda ich koszt nie powinien być wysoki, bo zwykle kosztują one kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, jednak po raz kolejny możesz sprzedawać nieskończoną liczbę kopii, gdy wykonasz pracę raz.

17. Sprzedaż zdjęć lub muzyki

Możesz również sprzedawać swoje zdjęcia lub muzykę. W tym celu wystarczy dysponować dobrym portfolio, po czym zarejestrować się w serwisach z grafiką stockową, np. Shutterstock i zarabiać na tym, gdy ktoś pobierze twoje dzieło.

Za pojedynczą sprzedaż możesz zarobić kilkadziesiąt groszy lub kilka złotych, jednak dysponując szeroką galerią, możemy zwiększać swoje szanse na zarobki.