Czym jest live czat w sklepie internetowym?

Live czat to małe okienko, które wyświetla się użytkownikom podczas przeglądania oferty twojego sklepu. Umożliwia szybką interakcję potencjalnego klienta z firmą, zwiększając tym samym szanse na sprzedaż.

Dzięki live czatowi klienci mogą dowiedzieć się więcej o danym produkcie, warunkach dostawy, zwrotach, czy rabatach.

Dobry czat ma możliwość wyposażenia go w automatyczne odpowiedzi na najważniejsze pytania oraz połączenia z obsługą klienta, gdy pytania są bardziej niestandardowe.

Dlaczego warto korzystać z live czatu w sklepie internetowym?

W obecnym rozwiniętym świecie e-commerce, czat na żywo stał się standardem. Jest to na pewno duża szansa na wyróżnienie się, choć i tak większość sklepów e-commerce już korzysta z tego rozwiązania.

Czat na żywo jest dobrym rozwiązaniem, by zredukować koszty pracowników oraz ich czas. Wbudowane odpowiedzi sprawiają, że w wielu przypadkach nie musimy angażować obsługi klienta.

Poza tym, czat live po prostu przekłada się na zyski. Widżet ze live czatem potrafi zwiększyć współczynnik konwersji nawet o 20% dzięki spersonalizowanej pomocy i dobrym kontakcie z firmą.

Klienci cenią sobie natychmiastową pomoc, dzięki czemu wzrasta ich satysfakcja z procesu zakupowego. Dodatkowo, czat pozwala zwrócić uwagę na to, o co pytają klienci i jakie mają wątpliwości, co oznacza, że może być dobrym narzędzie do feedbacku i ciągłego ulepszania naszego biznesu.

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego warto korzystać z tego narzędzia, poznaj najlepsze czaty, z jakich możesz korzystać w swoim sklepie e-commerce.

1. LiveChat

LiveChat to prawdopodobnie najpopularniejszy czat na żywo dla sklepów internetowych. Widżet czatu może być zaprojektowany w dowolny sposób tak, aby współgrał kolorystycznie i stylowo z twoją marką.

Aby odciążyć pracowników supportu, LiveChat posiada możliwość automatycznych odpowiedzi na najczęstsze pytania. Zarówno klient na sklepie, jak i osoba z obsługi klienta mają możliwość zamieszczania na czacie plików, np. screenshotów czy PDFów.

Do innych możliwości tego narzędzia należą ocenianie przez klientów doświadczenia związanego z czatem po jego zakończeniu, monitoring czatu live, oraz ponad 200 integracji z najpopularniejszymi aplikacjami do e-commerce.

Aby przetestować działanie aplikacji, możesz skorzystać z 14-dniowego okresu próbnego.

Więcej o LiveChat pisałem w tym artykule.

2. Smartsupp

Smartsupp to kolejne bardzo dobre narzędzie, które oferuje szeroki zakres funkcji, w tym możliwości dostosowania wyglądu czatu do naszego brandingu oraz umieszczenia logo naszej firmy.

Smartsupp posiada także panel ze statystykami, funkcję nagrywania zachowań użytkowników, oraz możliwość blokowania natrętnych użytkowników. Live chat działa bardzo płynnie nawet na mocno obciążonych stronach a co ważne można odpowiadać na pytania potencjalnych klientów z poziomu aplikacji mobilnej.

Aplikacja posiada darmowy plan, który jest nieco okrojony o funkcje, ale nie jest ograniczony czasowo. Pozostałe plany to koszt minimum 90 zł/mies.

Więcej informacji o Smartsupp znajdziesz w mojej recenzji.

3. Tawk.to

Tawk.to to darmowy live chat dla sklepu internetowego i nie tylko. Fakt, że jest to bezpłatne narzędzie oznacza, że musimy iść na pewno kompromisy. Przykładowo, aplikacja nie posiada AI chatbota czy gotowych odpowiedzi.

Co jednak Tawk.to posiada to na przykład monitoring aktywności użytkowników, czy możliwość korzystania z aplikacji na smartfonach.

Tawk.to będzie więc dobrym wyborem, jeśli dopiero startujesz i szukasz sposobów na oszczędność.

Więcej o Tawk.to, między innymi dlaczego jest to darmowe narzędzie, pisałem w tym artykule.

4. Olark

To, co wyróżnia Olark na arenie e-commerce, to bezproblemowa integracja z popularnymi platformami, takimi jak Shopify, czy WooCommerce. Dzięki temu odwiedzający mogą w bardzo łatwy sposób kontaktować się w czasie rzeczywistym, oraz dostawać spersonalizowane rekomendacje.

Olark pozwala też na zapisy czatów, co pozwoli przyjrzeć się rozmowom, przenalizować je i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Trudnością może okazać się opcja dostosowania widżetu, które wymaga pewnej znajomość HTML lub CSS. Olark kosztuje $29 miesięcznie, lecz oferuje darmowy trial.

5. Tidio

Dużą zaletą Tidio jest to, że oferuje w 100% darmowy plan na zawsze. To dobra opcja dla małych firm, które dopiero zaczynają, ale nadal chcą zapewnić wsparcie na czacie na swoich stronach internetowych.

Tidio można łatwo zainstalować na swojej stronie internetowej za pomocą wtyczki lub JavaScript. Nawet jako lekkie narzędzie nadal ma szeroki zakres funkcji, od śledzenia zdarzeń po oceny konwersacji.

Możesz zautomatyzować konwersacje za pomocą wstępnie ustawionych szablonów, czym skrócisz czas odpowiedzi do minimum.

Darmowy plan posiada podstawowe funkcje. Jeśli chcesz go rozszerzyć np. o analitykę czy większą niż 50 liczbę czatów miesięcznie, musisz zapłacić minimum 29 EUR/mies.

Więcej na temat Tidio znajdziesz w tej recenzji.

6. Zendesk Chat

Zendesk to kompleksowe rozwiązanie do obsługi klienta eCommerce. Dzięki Zendesk możesz rozmawiać ze swoimi klientami w czasie rzeczywistym, niezależnie od tego, czy są na Twojej stronie internetowej, korzystają z aplikacji mobilnej, czy piszą do ciebie w mediach społecznościowych.

Zendesk przechowuje wszystkie rozmowy z klientami w jednym obszarze roboczym, dzięki czemu zawsze jesteś na bieżąco. Dzięki chatbotom AI, Zendesk Chat oszczędzi dużo czasu obsłudze klienta.

Rozwiązanie nie należy do tanich, ponieważ jego ceny zaczynają się od 55 EUR miesięcznie.

7. Freshdesk

Freshdesk to rozwiązanie, które oprócz możliwości łączenia klientów z pracownikiem wsparcia na żywo oferuje chatboty.

Jest to proste rozwiązanie, niewymagające znajomości kodowania, które zapewnia prawie wszystko, czego można oczekiwać od aplikacji do czatu na żywo, w tym automatyczne przekierowywanie czatów, transkrypcje czatów, możliwość udostępniania plików, możliwość tworzenia zgłoszeń z czatów i nie tylko.

Freshdesk oferuje plany, których ceny wahają się od 0 do $79 miesięcznie.