Jeżeli poszukujesz czatu na żywo dla swojej strony internetowej lub sklepu e-commerce, to z pewnością musisz wziąć pod uwagę LiveChat.
Jakie funkcje ma to narzędzie? Ile kosztuje, oraz jakie są jego plusy i minusy?
Zapraszam do recenzji LiveChat.
Czym jest LiveChat?
LiveChat to czat na żywo, którego można używać jako widżet na stronie internetowej, oraz zintegrować z innymi aplikacjami takimi jak Messenger lub WhatsApp.
Platforma znajduje się w gronie 5 najpopularniejszych czatów na żywo i obsługuje prawie 40.000 klientów na całym świecie.
Nie dziwi ta popularność, ponieważ jest to bardzo dobry czat, który jest w pełni konfigurowalny, z możliwością oceniania jakości rozmów i uzyskiwania feedbacku od klientów.
Jakie funkcje posiada LiveChat?
Zacznijmy od możliwości konfiguracji widżetów. Możemy je ustawiać tak jak chcemy i zmieniać nie tylko kolory, ale i kształty, motywy, pozycję na stronie, wgrać logo, czy ustawić zdjęcie profilowe dla osoby obsługującej czat.
Oprócz tego, aby widżet czatu był bardziej widoczny, możesz ustawić specjalną ikonę, która rzuca się w oczy. LiveChat dysponuje ponad 100 takimi ikonami.
Aby widżet LiveChat pojawił się na naszej stronie internetowej, możemy wgrać go na kilka sposobów. Możemy między innymi zainstalować wtyczkę LiveChat w WordPressie, czy po prostu wkleić kod HTML na naszą stronę.
W ustawieniach w zakładce “Pre-chat form” znajdziemy wszelkie konfiguracje dotyczące tego, co dzieje się zanim użytkownik skontaktuje się z nami.
Możemy na przykład zaznaczyć opcję czy chcemy by przed rozpoczęciem czatu użytkownicy musieli podać imię oraz adres e-mail.
Oczywiście istnieje też opcja ustawiania automatycznych wiadomości. Przykładowo możemy ustawić wiadomość na powitanie, czy gdy druga strona jest nieaktywna przez jakiś czas.
Fajną opcją jest to, że wiadomości możemy personalizować i na przykład automatycznie zwracać się do użytkownika po imieniu.
Jeśli chodzi o to, co dzieje się po zakończeniu rozmowy, możesz ustawiać specjalne pytania i oceny. Dzięki temu będziesz mógł zrobić niezbędne poprawki, których chcieliby użytkownicy.
LiveChat nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę pracowników. Możesz więc zakładać subkonta dla osób, które będą odpisywały klientom i przypisywać im role.
Istnieje również możliwość dodania zdjęcia każdego pracownika, by klient wiedział jak wygląda osoba, z którą koresponduje.
Jeśli chodzi o przypisywanie czatu, możesz zrobić to automatycznie lub ręcznie. Możesz ustawiać czy chcesz, by twoi pracownicy otrzymywali wiadomości losowo, ale możesz również dawać im czaty rozpoczęte tylko na konkretnej stronie, np. na stronie płatności, czy w koszyku.
Twoja firma może być w kilku miejscach w internecie. Aby usprawnić tę komunikację i sprawić, by wszystkie wiadomości znajdowały się w jednym miejscu, LiveChat oferuje integrację z innymi aplikacjami.
Jeśli więc otrzymasz wiadomość na przykład na Messengerze, możesz odpisać na nią z poziomu LiveChat.
Gdy otrzymasz wiadomość, LiveChat poinformuje cię o tym za pomocą powiadomień push zarówno na komputerze, jak i na telefonie.
Jeżeli pracownicy czatu są niedostępni, LiveChat może poprosić o podanie jego danych kontaktowych w celu późniejszego skontaktowania się.
LiveChat umożliwia również zamieszczanie na czacie plików multimedialnych oraz przycisków.
Co istotne, LiveChat pozwala na przeprowadzenie nie tylko czatu, ale i rozmowy głosowej lub wideo bez konieczności pobierania dodatkowego oprogramowania. Jeśli u ciebie w firmie będzie to pomocne, możesz też aktywować funkcję udostępniania swojego ekranu.
Historia czatów jest zapisywana do wglądu na bieżąco. Dostępne są również statystyki, które mogą być pomocne w obserwacji który pracownik najlepiej wywiązuje się ze swoich obowiązków, czy też oceniania poziomu zadowolenia klientów.
Jedną z najważniejszych funkcji LiveChat jest chatbot AI. To bardzo rozbudowane narzędzie, które pozwala obsługiwać klientów bez pomocy pracowników, a jedynie robotów.
Interakcja użytkowników z robotami AI przypomina interakcję z człowiekiem a boty odpowiadają na podstawie wiedzy znalezionej w sieci oraz informacji, które zawrzesz w swoim FAQ.
Dzięki robotom AI oszczędzasz pieniądze na pracowników pomocy, jednak doświadczenie użytkownika z pewnością nie będzie tak dobre jak w przypadku konwersacji z prawdziwą osobą.
Warto zaznaczyć fakt, że boty AI nie tylko odpowiadają na pytania. Można je skonfigurować również tak, aby na przykład zbierały adresy e-mail.
Cennik
LiveChat posiada darmowy 14-dniowy okres próbny. Możemy przez ten czas przetestować działanie programu bez podawania danych do karty. Po tym czasie musimy zdecydować się na jeden z pakietów płatnych.
Starter ($20/mies): Pozwala na śledzenie do 100 użytkowników w tym samym czasie, możemy dodać tylko 1 użytkownika, a historia czatów usuwana jest po 60 dniach.
Team ($41/mies): Śledzenie do 400 osób na raz, pełna konfiguracja widżetów, nielimitowane zapisy archiwalnych czatów, podstawowe statystyki.
Business ($59/mies): Wszystkie funkcje AI, śledzenie do 1000 osób na raz, możliwość wymiany plików na czacie, zaawanasowane statystyki.
Dla większych firm istnieje również specjalny plan do uzgodnienia telefonicznie.
Z pewnością nie można powiedzieć tego, że LiveChat to tanie narzędzie, jednak biorąc pod uwagę to, że ceny konkurencyjnych narzędzie są podobne oraz to, że widżet LiveChat potencjalnie może dać ci zarobić dodatkowe pieniądze, to na pewno warto rozważyć korzystanie z LiveChat.
Plusy i minusy
Plusy:
- Chatbot AI
- Możliwość zbierania adresów e-mail
- Zbieranie opinii po zakończonych czatach
Minusy:
- Dość wysokie ceny
Czy warto korzystać z LiveChat?
To, czy warto korzystać z LiveChat czy nie, na pewno jest sprawą indywidualną. Jeżeli okaże się, że rzeczywiście dużo osób chce się kontaktować z twoją firmą live, to wręcz wskazane jest używanie platformy typu LiveChat, aby nie zostawiać pieniędzy na stole.
Jeśli jednak nie masz zbyt dużo ruchu na stronie czy na sklepie online i po przetestowaniu LiveChat okaże się, że praktycznie nikt nie kontaktuje się z tobą, z pewnością warto rozważyć czy płacenie za to narzędzie ma sens.