Tidio to kolejna propozycja czatu live na strony internetowe.

Czy warto korzystać z tej platformy? Jakie ma funkcje i jakie są jej plusy i minusy?

Zapraszam do recenzji Tidio.

Czym jest Tidio?

Tidio to platforma, która oferuje czat na żywo oraz chatboty oparte na sztucznej inteligencji, aby pomóc biznesom generować więcej sprzedaży i zapewnić lepszą obsługę klienta.

Co ciekawe, Tidio to polska platforma powstała w 2013 roku w Szczecinie, choć działa międzynarodowo i należy do 5 najpopularniejszych aplikacji do live chatów na świecie.

Jakie funkcje oferuje Tidio?

Tidio posiada bardzo analogiczny interfejs do większości platform z live chatem na rynku.

Na początku warto ustawić wygląd naszego czatu. Mamy możliwość między innymi zmiany kolorów widżetu, ustawienia jego pozycji na stronie, wgrania logo firmy, zmiany języka, czy edycji tekstów.

Właściwie możemy skonfigurować praktycznie każdy element czatu, wliczając w to wersję językową. Po prawej stronie na bieżąco mamy podgląd live tego, jak będzie wyglądać okno konwersacji.

Ciekawą funkcją jest możliwość zaznaczenia tego, czy przed rozpoczęciem konwersacji, rozmówca ma zostawić swoje dane, jak np. e-mail czy numer telefonu. Dzięki temu każda nasza rozmowa na czacie może dostarczyć nam dane kontaktowe do potencjalnego klienta.

Aby zainstalować widżet czatu na naszej stronie, możemy zrobić to na kilka sposobów, między innymi wklejając kod HTML ręcznie, lub integrując Tidio z WordPressem, Shopify, Woocommerce, PrestaShop, czy inną platformą.

Jeżeli mowa o integracjach, to Tidio możemy zintegrować jeszcze z e-mailem, Messengerem, Instagramem oraz WhatsAppem. Wszystko po to, aby z jednego miejsca odczytywać i odpowiadać na wszystkie konwersacje z tych platform.

Za każdym razem, gdy otrzymujesz wiadomość, usłyszysz powiadomienie dźwiękowe a stosowna informacja pojawi się również na pulpicie. Dzięki temu nie przegapisz żadnej rozmowy. Aby odpowiadać na wiadomości nie musisz mieć otwartej przeglądarki. Możesz pobrać aplikację Tidio na komputer lub telefon.

Co ciekawe, Tidio posiada funkcję, która pozwala podejrzeć poszczególnych użytkowników na twojej stronie. Dzięki niej możemy sami rozpocząć konwersację z wybraną osobą.

W zakładce “Operating hours” masz możliwość ustawienia godzin pracy w zależności od dnia. Dzięki temu status czatu będzie automatycznie ustawiał się na “online” lub “offline”.

Kiedy akurat jesteś offline i nie można się z tobą skontaktować, użytkownicy mają nadal możliwość wysłania do ciebie wiadomości, a Ty dostaniesz ją na adres e-mail, który wpiszesz w ustawieniach Tidio.

W zakładce “Canned responses” znajdziemy i dodamy gotowe odpowiedzi na najpopularniejsze pytania. Funkcja ta działa tak, że wprowadzamy gotową zawartość wiadomości i oznaczamy ją tagiem, np. “hi”. Za każdym razem, gdy chcemy użyć danej wiadomości, wystarczy, że wprowadzimy na czacie dany tag, a wiadomość napisze się za nas.

Funkcja ta z pewnością zaoszczędzi czasu zarówno nam, jak i osobom po drugiej stronie ekranu.

W zależności od pakietu cenowego, możemy dodać do Tidio do 10 współpracowników i każdemu możemy przypisywać role. Każdego współpracownika możemy dodać do ustalonego przez nas departamentu. Dzięki temu wiadomości będą przypisywały się do wybranego pracownika na podstawie jego umiejętności czy wiedzy.

Dodatkowo po każdej zakończonej rozmowie użytkownik może ocenić jej jakość i dodać komentarz. Opinia może być pomocna w kontekście wprowadzania poprawek do kolejnych rozmów.

Ponadto w Tidio dostępne są również statystyki. Dzięki nim możemy dowiedzieć się wielu interesujących danych, między innymi jak długo pracował poszczególny pracownik, ile adresów e-mail udało się zebrać, ile konwersacji przeprowadzono, jak długo trwały, itd.

Z pewnością nie warto ominąć funkcjonalności Tidio jaką jest moduł e-mail. Innymi słowy, jest to funkcja wysyłki podstawowych e-maili do klientów w Twojej bazie.

Moduł ten z pewnością nie jest tak rozbudowany jak w specjalnej platformie dedykowanej do mailingu, jednak możemy w nim zaimportować kontakty e-mail, które mamy, a następnie wysłać im wiadomości e-mail z gotowych szablonów, bądź zbudować je od podstaw.

Szablony dzielą się na kilka grup, np. z kuponami, zwiększające sprzedaż, czy okolicznościowe. W sumie jest ich bardzo dużo, bo ponad 600.

Poza tym, Tidio umożliwia wysyłanie automatycznych sekwencji wiadomości e-mail, jednak funkcja ta nie jest zbytnio rozbudowana.

Co wyróżnia Tidio na tle innych konkurencyjnych platform to zakładka Flow. Czym ona jest? Zakładka Flow zawiera widżety inne niż widżety czatu, które możesz zamieścić na swojej stronie w jakimś celu.

Istnieje wiele gotowych widżetów. Wśród nich są na przykład:

  • Widżet kręcenia wirtualnym kołem
  • Widżet przyznający kod rabatowy na kolejne zakupy
  • Widżet witający nowych odwiedzających

Widżety te możesz dowolnie konfigurować, dodawać do nich kolejne wiadomości, wyzwalacze, czy warunki. Na przykład możesz ustawić, by widżet wyświetlał się tylko wtedy, gdy użytkownik odwiedza daną podstronę na danym systemie operacyjnym w danym dniu.

Jest to tylko przykład i możesz w dowolny sposób ustawiać swoje widżety tak, by były jak najbardziej efektywne.

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o jednej z najważniejszych funkcji Tidio, czyli chatbocie Lyro.

W przeciwieństwie do innych chatbotów, które opierają się na predefiniowanych regułach i skryptach, Lyro AI wykorzystuje zaawansowane przetwarzanie języka naturalnego i głębokie uczenie się, aby zrozumieć kontekst i intencje wiadomości użytkownika oraz generować odpowiednie i spersonalizowane odpowiedzi.

Lyro AI może również obsługiwać złożone zadania, takie jak jednoznaczne odpowiadanie na często zadawane pytania lub dostarczanie rekomendacji produktów bez konieczności kodowania lub integracji. Lyro AI został zaprojektowany tak, aby był łatwy w użyciu, elastyczny i skalowalny oraz pomagał firmom zwiększać satysfakcję i retencję klientów.

Często zadawane pytania można łatwo zaimportować przy użyciu wielu formatów, takich jak bezpośrednio napisane FAQ, informacje z Twojej strony internetowej lub użyć Lyro AI do generowania nowych FAQ za pomocą sztucznej inteligencji.

Lyro AI przed zastosowaniem można przetestować. Warto zadać mu jak najwięcej pytań na tak wiele różnych sposobów, jak to możliwe, aby zobaczyć, jak odpowie. Jest to doskonały sposób na określenie, czy potrzebuje więcej danych.

Cennik

Tidio posiada 4 kategorie planów cenowych, a każda kategoria zawiera kilka pakietów do wyboru.

Pierwsza kategoria to Customer Service i jest ona przeznaczona dla firm, które potrzebują tylko narzędzia do czatu z klientami.

Istnieje darmowy plan do 50 konwersacji. Plany Starter i Growth różnią się głównie liczbą konwersacji. W darmowym planie nie ma analityki, oraz obsługi wielu języków. Plan Tidio+ posiada pełną funkcjonalność aplikacji.

Jeżeli chodzi o chatbota AI, również możemy korzystać z niego za darmo do 50 konwersacji. Aby zwiększyć ten limit i skorzystać z dodatkowych funkcji, np. usunięcia brandingu Tidio, musimy przejść na plan Lyro AI od 39 EUR/mies.

Z Flows, czyli widżetów niestandardowych również możemy korzystać do pewnego momentu bezpłatnie. Aby dotrzeć do większej liczby użytkowników niż 100, musimy skorzystać z planu płatnego, który kosztuje minimum 29 EUR na miesiąc.

Dochodzimy wreszcie do kategorii Campagins, która pozwala nam korzystać z kampanii marketingowych i wysyłać e-maile. Oto jej ceny:

Cennik Tidio jest moim zdaniem dość skomplikowany i można się w nim pogubić. Z drugiej jednak strony pozwala nam dobrać tylko te usługi, których potrzebujemy. Jeśli chodzi o wysokość cen, to z pewnością są one wysokie, lecz adekwatne do wartości, jaką Tidio może wnieść do twojego biznesu. Cieszy plan darmowy, który możemy rozszerzyć w dowolnym momencie.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Bezpłatny plan
  • Flows i chatboty
  • Integracje

Minusy:

  • Kampanie e-mail są bardzo podstawowe

Czy warto korzystać z Tidio?

Tidio to moim zdaniem jedna z najlepszych platform do obsługi klienta, oferująca chat live, chatboty AI oraz wiele innych funkcji.

Pozwala na wzorową obsługę klienta, a zaawansowane chatboty AI są niezwykle pomocne i oferują bardzo wiele możliwości. Szczególnie do gustu przypadły mi Flows, które odpowiednio zastosowane mogą przełożyć się na większe zyski naszej firmy.

Warto też zaznaczyć, że Tidio to polska aplikacja. Może jej cennik nie należy do najprostszych, ale pozwala na dobranie usług do własnych potrzeb.