Istnieje wiele platform do prowadzenia czatu na żywo na stronach internetowych lub sklepach e-commerce.

Jednak który warto wybrać? Jedną z propozycji jest Smartsupp.

Jeśli jesteś ciekaw jakie funkcje oferuje ta aplikacja, jakie ma wady, zalety, i czy warto z niej korzystać, zapraszam cię do recenzji.

Czym jest Smartsupp?

Smartsupp to czeska aplikacja powstała w 2013 roku. Jej celem jest usprawnienie komunikacji oraz zwiększanie zarobków swoich klientów poprzez oferowanie platformy do live chatu online.

Smartsupp to jeden z popularniejszych czatów ze względu na mnogość funkcji. Oprócz podstawowych narzędzi do konwersacji internetowych oferuje także między innymi dodatki sztucznej inteligencji oraz narzędzia do pozyskiwania leadów.

Ponadto Smartsupp umożliwia szereg integracji, oraz możliwość obsługi czatu z innych aplikacji, np. Messenger z poziomu panelu Smartsupp.

Jakie funkcje posiada Smartsupp?

Najważniejszą funkcją Smartsupp jest prawdopodobnie widżet czatu, który umieścimy na naszej stronie internetowej.

Jest on wysoce konfigurowalny i możemy ustawiać wiele rzeczy. Możemy między innymi ustawić kolor, by pasował do naszej marki, pozycję okna czatu, tytuł, wygląd ikony, czy język.

Fajną opcją jest to, że masz stały podgląd na żywo do tego, jak czat będzie wyglądał na stronie.

Możesz także ustawić formularz kontaktowy, gdy jesteś offline, w którym użytkownicy zostawią swój e-mail, abyś mógł odpisać im, gdy będziesz miał taką możliwość.

Po zakończeniu czatu opcjonalnie możesz ustawić możliwość oceny rozmowy. Dzięki temu możesz uzyskać informacje co powinieneś poprawić w kolejnych konwersacjach, by doświadczenie użytkownika było lepsze.

Aby umieścić widżet czatu na stronie, można to zrobić na kilka sposobów, między innymi wkleić kod HTML, pobrać wtyczkę WordPress, czy zintegrować aplikację z Shoper lub PrestaShop.

W zależności od wybranego pakietu, możesz dodać nawet do 10 współpracowników, którzy mogą obsługiwać czat. Każdemu z nich możesz ustawić zdjęcie oraz krótki opis. Współpracownicy mogą również opcjonalnie ustawiać godziny pracy. Gdy są poza pracą, status czatu będzie automatycznie ustawiony na offline.

Jeśli masz kilku współpracowników, możesz dzielić ich na grupy w oparciu o ich umiejętności. Możesz utworzyć osobny dział dla osób ze sprzedaży, czy wsparcia technicznego.

Czaty Smartsupp mogą być wyświetlane przez twoich potencjalnych klientów również na telefonach i z poziomu aplikacji Smartsupp można również odpowiadać na wiadomości.

Kolejną ważną funkcją Smartsupp są czatboty. To nic innego jak automatyczne konwersacje z użytkownikami, gdy żaden z twoich pracowników nie jest dostępny.

Jak to działa? W bardzo prosty sposób. Na początku tworzysz automatyzację. Może być to automatyzacja z gotowych szablonów (jest ich 18) lub automatyzacja od podstaw.

Najlepiej korzystać z gotowych szablonów, ponieważ jest z nimi mniej pracy i są one dostosowane do najpopularniejszych przypadków. Mogą być to np. automatyczne rozmowy związane z często zadawanymi pytaniami, zbieranie e-maili, czy oferowanie zniżek.

Innymi słowy, w Smartsupp możesz zbudować automatycznego bota, który poprowadzi całą konwersację z klientem według twoich wskazówek. Dodatkowo możesz wybrać na których stronach ma być dostępny, kiedy ma być aktywowany, komu ma być oferowany, itd.

Ich działanie jest bardzo sprawne i dzięki funkcjom sztucznej inteligencji rozmowa z botami przypomina rozmowę z prawdziwą osobą.

Z kolei w zakładce “Odwiedzający” znajdziemy to, co aktualnie dzieje się na naszej stronie. Sprawdzimy na jakich stronach są odwiedzający, z jakiego źródła pochodzą, oraz dowiemy się innych rzeczy, które dzieją się w czasie rzeczywistym.

A w zakładce ze statystykami znajdują się wszelkie dane analityczne dotyczące odbytych rozmów. Znajdziemy więc informacje na temat wszystkich rozmów, oceny, czasy odpowiedzi, itd.

Wykresy na pewno będą pomocne w monitorowaniu trendów oraz sprawdzaniu czy zastosowane poprawki i ulepszenia przynoszą realne korzyści.

Na koniec warto wspomnieć o integracjach. Smartsupp możemy zintegrować z innymi platformami, takimi jak np. Messenger, Instagram, czy WhatsApp. Dzięki temu odpowiemy na wiadomości przesłanych do nas na tych komunikatorach z poziomu Smartsupp.

Cennik

Smartsupp można testować za darmo przez 14 dni. Wówczas mamy dostępne wszystkie funkcje. Po tym czasie możemy wybrać jeden z czterech planów.

Free: Darmowy plan z pewnymi ograniczeniami, np. do 100 konwersacji w miesiącu, brak możliwości dodania współpracowników, 14-dniowa historia wiadomości, brak chatbota.

Standard (90 zł/mies): Do 3 współpracowników, roczna historia konwersacji, 50 rozmów z chatbotem miesięcznie, podstawowe statystyki.

Pro (240 zł/mies): Nielimitowane konwersacje, do 3 lat historii rozmów, zaawansowane statystyki, integracje z komunikatorami.

Ultimate: Cena do ustalenia na podstawie indywidualnych potrzeb.

Narzędzia do live chatu cechują się tym, że ich koszt miesięczny nie jest niski. Nie inaczej jest w przypadku Smartsupp, jednak jeśli to narzędzie ma pomóc nam zwiększyć zyski, wiele firm jest w stanie tyle za nie zapłacić.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Bardzo łatwy w obsłudze
  • Gotowe szablony chatbotów
  • Integracje z Messengerem, WhatsAppem, Instagramem

Minusy:

  • Mocno ograniczony plan bezpłatny

Czy warto korzystać z Smartsupp?

Smartsupp to z pewnością jeden z lepszych dostępnych czatów live. Podczas testowania go dużą zaletą była łatwość obsługi całego panelu i intuicyjność. Liczba funkcji Smartsupp jest wyższa, niż mogłoby się wydawać a dużym plusem są chatboty, które można dowolnie konfigurować.

Plan bezpłatny, jak i plan płatny za 90 zł/mies. mogą nie być wystarczające dla większości użytkowników i aby komfortowo korzystać ze Smartsupp należy rozważyć plan Pro.

Cena może wydawać się wysoka, jednak jest to dość standardowa stawka w branży i jeśli korzystanie ze Smartsupp przyniesie ci dodatkowe korzyści pieniężne, z pewnością warto rozważyć korzystanie z tego narzędzia.

A jeżeli chcesz poznać ranking najlepszych czatów live, przejdź to tego rankingu.