Jeżeli poszukujesz programu do prowadzenia księgowości w swojej firmie, to jedną z propozycji może być księgowość od banku ING.

Na czym ona polega, ile kosztuje, jakie ma funkcje?

Zapraszam do przeglądu księgowości ING.

Czym jest księgowość ING?

Księgowość ING to produkt stworzony w ramach ING Usługi dla Biznesu.

Z księgowości ING korzystać mogą zarówno firmy, które nie prowadzą konta firmowego w ING, jak i firmy, które taki rachunek już mają, z tym, że dotychczasowi klienci banku ING korzystają z księgowości na preferencyjnych warunkach.

W skład księgowości ING wchodzą następujące moduły:

 • Fakturowanie
 • Magazyn
 • Kadry i płace
 • Księgowość

Możemy z nich korzystać w dowolnych konfiguracjach w zależności od potrzeb, np. możemy korzystać tylko z programu do faktur lub tylko z programu do faktur i magazynu, itp.

Teraz powiedzmy sobie więcej o możliwości każdego z modułów.

Fakturowanie ING

W ramach księgowości ING pierwszym modułem jest fakturowanie. Po przetestowaniu fakturowania i porównaniu go z innymi programami do faktur na rynku, mogę stwierdzić, że fakturowanie ING działa bardzo dobrze.

Przede wszystkim interfejs jest zaprojektowany bardzo przejrzyście i prosto, co często nie jest oczywistością. Dzięki czemu program jest łatwy w obsłudze nawet dla początkujących.

Możemy w nim wystawiać nie tylko faktury VAT, ale i proformy, paragony, rachunki, faktury marża, itp.

Po wybraniu rodzaju dokumentu, musimy wpisać NIP kontrahenta. Istnieje opcja pobrania danych klienta z GUS, dzięki czemu nazwa firmy i dane adresowe uzupełnią się automatycznie. Na koniec możemy zapisać klienta w systemie.

Poniżej standardowo wpisujemy czego dotyczy faktura oraz wpisujemy ilość towaru, cenę i wybieramy stawkę VAT a wartości obliczą się automatycznie. Przy okazji możemy również dodać artykuł lub usługę do listy produktów.

Fakturę wystawimy nie tylko w złotówkach, ale i innych walutach, wliczając w to między innymi dolara, euro, czy funta.

Na koniec ustawiamy jeszcze kilka rzeczy, takich jak sposób płatności, język wydruku, termin płatności, itp.

Po wygenerowaniu faktury zapisuje się ona w systemie. Faktura do druku prezentuje się tak jak poniżej.

Nie mamy opcji zmiany jej wyglądu i możemy jedynie wgrać logo naszej firmy, by pojawiało się na dokumentach sprzedażowych.

Możemy również wysłać ją bezpośrednio z systemu do klienta na adres e-mail. Jeśli korzystamy z modułu księgowości, dokument automatycznie się zaksięguje.

Moduł fakturowania posiada również możliwość dodawania dokumentów kosztowych. Możemy zrobić to na dwa sposoby: albo wprowadzić fakturę kosztową ręcznie, tak jak w przypadku dodawania faktury sprzedażowej, albo wgrania pliku z fakturą.

Wystarczy tylko wgrać z komputera plik i dodać go do programu a dane z faktury zostaną sczytane i automatycznie uzupełnione. Według instrukcji, skanowanie może trwać nawet kilka minut, jednak w moim przypadku za każdym razem byłem w stanie mieć odczytany dokument po kilkunastu sekundach a dodatkowo jakość sczytań zawsze jest poprawna, choć należy kontrolować czy dane się zgadzają.

Co warte zaznaczenia, liczba dokumentów możliwa do zeskanowania jest nielimitowana. To bardzo duża przewaga, ponieważ zwykle programy do fakturowania narzucają limit lub udostępniają taką możliwość za opłatą.

Warto jeszcze wspomnieć o zakładce “finanse firmy”, gdzie możemy sprawdzać przychody i wydatki naszej działalności za dowolny okres.

Inne dostępne funkcje programu księgowego to:

 • Zestawienia (sprzedaży i zakupów VAT, podatkowe VAT, sprzedażowe)
 • Raport o płatnościach za faktury
 • Finansowanie faktur
 • Pobieranie dokumentów dla księgowego

Magazyn i kadry

Moduł magazynowy możemy aktywować w ustawieniach programu. Istnieje 5 rodzajów dokumentów magazynowych, które możemy wystawić, między innymi PZ, WZ, czy PW.

Mamy opcję dodania wielu magazynów. Samo generowanie dowolnego dokumentu magazynowego również nie jest skomplikowane. Wystarczy tylko dodać dane kontrahenta, wpisać czego dotyczy towar i zaznaczyć inne opcje, po czym również możemy taki dokument wydrukować.

W magazynie możemy na bieżąco monitorować stany magazynowe, czy robić inwentaryzacje. Jest również możliwość automatycznego wystawiania dokumentów na podstawie faktur VAT.

Ogólnie rzecz biorąc magazyn ING powinien być wystarczający i moim zdaniem jego możliwości są podobne do możliwości najlepszych magazynów dostępnych w przeglądarce.

Wystarczający powinien się również okazać moduł kadr i płac. Polega on na zarządzaniu pracownikami oraz należnościami.

W systemie możemy:

 • Dodawać pracowników
 • Generować umowy o pracę, dzieło, zlecenie
 • Tworzyć wypłaty
 • Wystawiać delegacje
 • Dodawać pracowników do PPK

Oto przykładowo umowa o pracę wygenerowana w programie:

Z pewnością nie jest to program przeznaczony nawet dla średnich firm, ponieważ możemy zarządzać maksymalnie 20 pracownikami.

Zarządzanie pracownikami w ING kadry i płace jest więc bardzo proste i można w tym module zarządzać wszystkimi sprawami związanymi z tym tematem w podstawowym zakresie.

Samodzielna księgowość ING

Ostatnio na popularności zyskuje również samodzielna księgowość, którą można również prowadzić w ING. Stworzenie programu do samodzielnego księgowego to nie lada wyzwanie, ponieważ należy zrobić to tak, by taki program był jak najbardziej przyjazny dla początkujących.

Moduł księgowości jest zaprojektowany tak, by nikt nie miał problemu z jego obsługą, ponieważ księgowość jest temat dość złożonym. Na szczęście na każdym kroku czeka na nas pomoc, w której wszystko jest opisane prostymi i łatwymi do zrozumienia słowami.

Cała księgowość w ING podzielona jest na 3 podkategorie: księgowość, podatki i ZUS, oraz majątek.

W sekcji “księgowość” możemy księgować przychody i koszty, dodawać dowody wewnętrzne, oraz prowadzić ewidencje na podstawie wprowadzanych dokumentów.

Jeżeli pomoc dostępna w programie to za mało, zawsze możesz skonsultować się z kwalifikowanym księgowym ING. Pomoc polega na tym, że piszesz do księgowego z ING z problemem, a ten postara ci się pomóc jak najszybciej potrafi. Zdecydowana większość wiadomości zwrotnych przychodzi w ciągu pół godziny.

Usługa ta jest dodatkowo płata, ponieważ kosztuje 40 zł za jedną konsultację. To dość sporo. Jeśli poszukujesz programu do samodzielnego księgowania, gdzie konsultacje z księgowym to koszt 10 zł, przeczytaj o wFirma.

Przechodząc dalej, w sekcji “podatki i ZUS” stworzysz, pobierzesz, oraz wyślesz miesięczne deklaracje podatkowe oraz rozliczeniowe deklaracje do ZUS.

Ponadto możesz prowadzić ewidencję środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych, a co więcej możesz też rejestrować spisy z natury.

Koszty

To, ile księgowość ING będzie cię kosztować zależy od tego, w jakim stopniu będziesz z niej korzystać, za jaki okres zapłacisz, oraz czy posiadasz już konto bankowe w ING.

Tylko program do fakturowania

Program jest bezpłatny bezterminowo dla klientów ING. Jeśli nie jesteś klientem, też jest on darmowy, ale tylko do 3 faktur w miesiącu. Płatność za 1 miesiąc wynosi 10 zł, za 6 miesięcy 50 zł a za rok 100 zł.

Program do fakturowania + magazyn

Dla klientów ING również jest to darmowa opcja. Dla pozostałych klientów jest to koszt 20, 100, lub 180 zł za płatność odpowiednio za 1,6 oraz 12 miesięcy.

Samodzielna księgowość

Klienci ING mają tutaj rabaty. Miesiąc to koszt 30 zł (20 zł dla klientów ING), płatność za 6 miesięcy wynosi 150 zł (100 zł dla klientów ING), a przy płatności za rok jest to 270 zł (150 zł dla klientów ING).

Warto zaznaczyć, że w pakiecie mamy też fakturowanie oraz magazyn.

Samodzielna księgowość + kadry i płace

1 miesiąc to 40 zł (30 zł dla klientów ING), 6 miesięcy korzystania to koszt 200 zł (180 zł dla klientów ING), a rok 360 zł (250 zł dla klientów ING).

Czy więc ceny księgowości ING są wysokie? Z pewnością nie. Porównując program ING z podobnymi programami, ceny w ING są niskie, nawet nie będąc klientem banku.

Z pewnością wynika to z tego, że spora część osób zakładających księgowość ING założy również konto w tym banku. Nawet jeśli nie, to ING i tak zdobędzie sporo danych kontaktowych do przedsiębiorców. W ostatecznym rachunku na tym rozwiązaniu zarabia bank, ale i również my nie wychodzimy źle, ponieważ mamy dobry niedrogi program do księgowości.

Plusy i minusy

Plusy:

 • Niewysokie ceny, zwłaszcza dla klientów ING
 • Prosty w obsłudze program
 • Nielimitowane skanowanie dokumentów kosztowych

Minusy:

 • Dość kosztowna pomoc kwalifikowanych księgowych
 • Udostępnianie danych osobowych

Czy warto korzystać z księgowości ING?

Księgowość ING to moim zdaniem bardzo udany produkt. Testując go naprawdę trudno było mi się do czegoś przyczepić.

Fakturowanie to bardzo tani program a jego największym plusem jest możliwość darmowego i nielimitowanego skanowania dokumentów kosztowych.

Magazyn co prawda nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale do podstawowego użytku powinien sprawdzić się bardzo dobrze.

Kadry i płace nie są zbytnio rozbudowane i moim zdaniem to chyba najsłabszy moduł księgowości ING.

Jeśli chodzi o księgowość, to jest bardzo funkcjonalna opcja dla małych działalności gospodarczych. Na minus na pewno cena pomocy księgowych.

Sprawdź też mój ranking programów do samodzielnej księgowości oraz ranking programów do fakturowania.