Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Bądźmy szczerzy. Jesteś leniwy…

Inaczej nie szukałbyś biur rachunkowych online.

To oczywiście żart, bo gdybyś był leniwy, to prawdopodobnie nie założyłbyś firmy.

Szukasz biura rachunkowego przez internet, ponieważ wiesz, jak cenny jest Twój czas, który możesz poświęcić choćby na rozwijanie Twojej firmy.

Dlatego w tym wpisie zaprezentuję Wam 3 najlepsze biura rachunkowe online w 2024, które bez wątpienia są warte polecenia, a jednego z nich używam osobiście.

Jeżeli nie masz czasu, to już teraz Ci to zdradzę:

3 najlepsze biura rachunkowe online to:

1. inFakt
2. iFirma
3. wFirma

Tradycyjne biuro rachunkowe vs biuro rachunkowe online

Jeszcze kilka lat temu można byłoby rzec, że księgowość tradycyjna ma prawdziwy monopol. Wszyscy przedsiębiorcy, których znałem korzystali z biur rachunkowych offline.

Dziś rzeczy się pozmieniały i coraz więcej właścicieli firm decyduje się, by współpracować z księgowym w stu procentach internetowo. Czym różni się biuro rachunkowe offline od biura rachunkowego online?

Biuro rachunkowe online przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas. Faktury, które otrzymujemy od kontrahentów na przykład drogą mailową, nie muszą być drukowane, tylko możemy przenieść je do odpowiedniego folderu na komputerze. Gdy zdecydujemy się dostarczyć je księgowemu, wystarczy, że przeniesiemy je do folderu na stronie internetowej naszej księgowości. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze na tonerach od drukarki, paliwie oraz oszczędzamy cenny czas na dojazdach.

Kolejną zaletą biura rachunkowego online jest dostęp do finansów naszej firmy. Biuro online działa tak, że za każdym razem, gdy wystawimy fakturę bądź załączymy fakturę kosztową, to system automatycznie zlicza nam nasze przychodu i koszty. Dzięki temu z poziomu telefonu lub komputera możemy obserwować na wykresach w jaką stronę zmierzają finanse naszej firmy.

Poza tym korzystając z usług biura rachunkowego online, wszelkie pytania i wątpliwości, możemy kierować do naszego księgowego, pisząc e-maila lub dzwoniąc.

Zaletą tradycyjnych biur rachunkowych jest na pewno to, że możemy na bieżąco spotykać się z naszym księgowym i rozmawiać o kwestiach podatkowych w naszej firmie. Niektórzy z kolei nadal wolą zawozić dokumenty do księgowego ze względu na większe zaufanie i jest to całkowicie zrozumiałe.

Przedsiębiorcy póki co korzystają zarówno z biur księgowych online jak i offline. Każda forma ma swoje plusy i minusy, jednak ja uważam, że biura rachunkowe online są dużo lepszym rozwiązaniem.

Teraz przejdźmy do sedna i zobaczmy jakie biuro rachunkowe przez internet jest warte zaufania.

1. inFakt

infakt to jedno z najbardziej rozpoznawalnych biur rachunkowych online w naszym kraju. Z ich usług księgowych korzystam od blisko pół roku i mogę serdecznie polecić tę firmę.

W inFakt możecie nie tylko korzystać z usług księgowych, ale i założyć z nimi firmę zupełnie bez opłat. Jak to zrobić, możecie dowiedzieć się w tym wpisie.

Sama księgowość w inFakcie jest bardzo dobrze zaplanowana. W panelu głównym mamy cały dostęp do naszej księgowości. Możemy wygodnie przejrzeć nasze koszty oraz przychody.

infakt biuro rachunkowe

W zakładce “księgowość” znajdziecie opłaty, wyliczone przez Waszego księgowego, jakie musicie w danym miesiącu uiścić. Według mnie bardzo pomocna jest opcja “opłać teraz”, która pozwala zapłacić np. składkę ZUS bezpośrednio z panelu inFakt, bez konieczności logowania się do banku i robienia przelewu.

W pakiecie dostajemy również darmowy program do faktur. Gdy wystawimy fakturę dla klienta, to automatycznie zostanie ona udostępniona naszej księgowej, która w wolnym czasie może ją zaksięgować. Faktury kosztowe możemy przesłać do inFaktu robiąc zdjęciu lub przeciągając plik z fakturą. Gdy tylko faktura znajdzie się w panelu, księgowa również może ją rozliczyć.

Dużym plusem inFaktu jest aplikacja mobilna, która daje pełen dostęp do naszej księgowości oraz możliwość wystawiania faktur z telefonu gdziekolwiek jesteśmy.

Gdy masz jakieś pytania, to numer telefonu i adres e-mail do Twojej księgowej znajdziesz na górze interfejsu. Dla zapominalskich- dostępne są powiadomienia na telefon, które skutecznie uniemożliwią Ci zapomnienie zapłaty podatków.

Z biura rachunkowego inFakt możemy skorzystać, gdy rozpoczynamy działalność, ora gdy przenosimy księgowość. W tym drugim przypadku inFakt pomoże w przeniesieniu dokumentów.

Ceny księgowości w inFakt różnią się w zależności od księgowego oraz sposobu opodatkowania. Powinniśmy się jednak przygotować na koszt miesięczny od 150 zł, jeśli jesteśmy na ryczałcie i około 200 zł, bedąc na KPiR. Dodatkowo, rejestrując się z przycisku poniżej, otrzymasz -10% na pierwszą płatność.

2. iFirma

iFirma to biuro księgowe online o bardzo dużej renomie na polskim rynku, które obsługuje tysiące polskich firm. Oferuje kilka przydatnych funkcji, które pozwalają odróżnić się od konkurencji.

Sam proces współpracy z księgowym jest bajecznie prosty. Na początku iFirma przydziela Ci księgowego. Od tego czasu zajmuje się on księgowością Twojego przedsiębiorstwa, a Ty tylko dostarczasz mu dokumenty poprzez panel iFirma. Po zakończonym miesiącu dostajesz przejrzyste podsumowanie z najważniejszymi informacjami.

Wszystkie Twoje dane takie jak umowy, faktury, listy pracowników i inne masz zawsze pod ręką i są one zabezpieczone szyfrowaniem, dzięki czemu nikt nie oprócz Ciebie i osób do tego upoważnionych nie będzie miał do nich dostępu.

Jeżeli zajmujesz się e-commerce, to iFirma może być dla Ciebie dobrym wyborem, ponieważ integracje z Allegro, PrestaShop i innymi platformami umożliwiają wysyłanie e-faktur Twoim klientom. Do tego dostępna jest również opcja magazynu, ktory pozwala na kontrolę stanów magazynowych i tworzenie więcej niż jedengo magazynu.

Dzięki kalendarzowi przedsiębiorcy będziesz wiedział, do jakiego dnia zapłacić ZUS, VAT oraz podatek dochodowy. iFirma również pozwala na dostęp do statystyk Twojej działalności gospodarczej.

Wystawianie faktur jest bardzo łatwe, bowiem wystarczy tylko znać NIP klienta, by reszta danych automatycznie uzupełniła się, bazując na danych z GUS.

iFirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem.

Ceny biura rachunkowego online zaczynają się od 149 zł netto miesięcznie, jednak należy spodziewać się wyższej kwoty. Ceny zależą od typu opodatkowania, liczby miesięcznych dokumentów, oraz od księgowego.

3. wFirma

Przy wyborze biura rachunkowego online nie sposób nie przejść obojętnie obok wFirma, która oferuje bardzo atrakcyjne warunki. Co prawda wFirma działa nieco inaczej i jest jedynie pośrednikiem pomiędzy przedsiębiorcami a biurami rachunkowymi, jednak współpraca ta odbywa się za pomocą systemu wFirma.

Twój dedykowany księgowy będzie dla Ciebie rozliczał dokumenty oraz wysyłał deklaracje do odpowiednich urzędów. Księgowi są weryfikowani przez firmę, wiesz masz pewność, że będziesz miał do czynienia z kimś kompetentnym.

Będzie on dostępny i będziesz mógł się z nim skontaktować w jego godzinach pracy. Do Twojej dyspozycji jest również doradca z dziedziny prawa podatkowego oraz kadrowy, którym możesz zadawać nurtujące Cię pytania.

Twoje dane osobowe i dokumenty są przechowywane na zabezpieczonych serwerach i masz do nich dostęp 24 godziny na dobę. Ponadto masz również wgląd do statystyk Twojej firmy.

Faktury możesz wystawiać w łatwy sposób, a po ich wystawieniu będą one dostępne dla Twojego księgowego. Oczywiści można również w banalny sposób załączyć koszty.

Ceny biur księgowych wFirma są bardzo zróżnicowane, jednak zwykle będą nieco wyższe niż u konkurencyjnych firm tego artykułu.

Jakie biuro rachunkowe online najlepsze?

Podałem Ci 3 najlepsze biura rachunkowe online w Polsce. Każde z nich jest na swój sposób unikalne, każde będzie spełniało potrzeby innej grupy docelowej, więc sam powinieneś wybrać jakie będzie najbardziej opdowiednie dla Twojego biznesu.

Jednak myślę, że zwycięzca może być tylko jeden.

Najlepsze biuro rachunkowe online to inFakt. Działa ono od 2008 roku i oferuje najwięcej korzyści w najlepszej możliwej cenie dla właścicieli jednoosobowych firm.

Kliknij, by przejść do inFakt.