inFakt i iFirma to jedne z największych firm w naszym kraju, które oferują usługi księgowe dla przedsiębiorców.

Obie te firmy działają w bardzo podobny sposób i wybór lepszej z nich może okazać się niezwykle trudny.

Dlatego w tym wpisie porównam inFakt oraz iFirma pod najważniejszymi względami tak, abyś nie miał wątpliwości który program wybrać.

Co tańsze? inFakt czy iFirma?

Ważnym kryterium wyboru biura rachunkowego jest cena. Zwłaszcza jeżeli ktoś jest początkującym przedsiębiorcom. W takiej sytuacji będzie liczyła się każda złotówka.

inFakt oraz iFirma oferują 3 pakiety: program do fakturowania, program do samodzielnego księgowania oraz dedykowanego księgowego. Jak wygląda kwestia ceny?

Ceny inFaktCeny iFirma
Program do faktur12 zł/mies8,33 zł/mies
Samodzielne księgowanie19,50 zł/mies37,5 zł/mies
Dedykowana księgowa129 zł/mies99 zł/mies

Wnioski nasuwają się same- iFirma wypada zdecydowanie taniej. Wyjątkiem jest program do samodzielnego księgowania.

Oprócz tego, inFakt oferuje jeszcze darmowe zakładanie firmy. Choć słowo „darmowe” to w tym przypadku sprytny trik marketingowy, ponieważ po założeniu firmy cena dedykowanej księgowej wynosi 150 zł, a nie 129 zł.

Warto zaznaczyć, że podane ceny są cenami netto, do których trzeba doliczyć 23% VAT.

To prawda, że na papierze iFirma prezentuje się lepiej. Jednak ceny to tylko liczby i nie możemy stwierdzić który program jest bardziej opłacalny, ponieważ nie znamy jeszcze ich funkcjonalności i możliwości.

Który program do faktur lepszy?

Na pierwszy rzut oka oba programy do faktur są bardzo podobne. W rzeczywsitości działają na tej samej zasadzie, lecz różnią się jedynie szczegółami.

Program do faktur inFakt jest bardzo intuicyjny i można w nim bardzo szybko generować faktury. inFakt oferuje kilka rodzajów faktur do wyboru, między innymi faktura VAT, Marża czy Proforma. Istnieje możliwość zapisywania klientów oraz produktów wraz z cenami tak, aby można było później wprowadzać te dane bez konieczności wpisywania ich w całości. Po wystawieniu faktury możemy łatwo wysłać ją do klienta e-mailem lub wydrukować. inFakt umożliwia również przetłumaczenie faktury na język angielski. Możemy również otrzymać zapłatę za fakturę od razu, bez czekania. Faktury możemy również wystawiać bezpośrednio w aplikacji mobilnej.

Warto wspomnieć o tym, że jeżeli masz mniej niż 3 faktury miesięcznie, to program do faktur od inFakt jest całkowicie bez opłat.

Wystawianie faktur z iFirma odbywa się bardzo podobnie. Wszelkie rubryki są w podobnym miejscu i również istnieje możliwość zapisu towarów lub usług oraz klientów. iFirma poszła o krok dalej od inFaktu i pozwala na przetłumaczenie faktury nawet na ponad 20 języków, w tym angielski, niemiecki, rosyjski, chiński i wiele innych. Po wystawieniu faktury możemy ją wydrukować lub wysłać e-mailem. Podobnie jak w inFakcie, tutaj również mamy aplikację na telefon do szybkiego tworzenie i wysyłania faktur.

A co jeżeli nie wystawiasz wielu faktur? Dla tych, którzy nie przekroczą 10 faktur na miesiąc, to program iFirma jest bezpłatny!

Reasumując, oba programy do faktur mają wszystko to, co trzeba.Na korzyść inFakt przemawia większa prostota i intuicyjność, choć program jest delikatnie droższy. Jeżeli nie masz setek faktur, to warto skorzystać z iFirma i darmowej wersji do 10 dokumentów. Płatna wersja z kolei jest tańsza niż inFakt, dlatego do fakturowania bardziej poleciłbym iFirma.

Fakturowanie samodzielne z inFakt czy z iFirma?

Zawsze byłem zdania, że samodzielne fakturowanie to zabawa dla osób, które na prawdę wiedzą co robią. Jeden błąd może sprawić, że nasze wyliczenia okażą się błędne i w ten sposób będziemy mieli bałagan w dokumentach i narazimy się na ewentualne kary.

Samodzielne księgowanie z inFakt jest dość proste. W zależności od ilości faktur, poświęcamy na to z reguły godzinę lub dwie w miesiącu. Nasze czynności sprowadzają się do tworzenia faktur oraz wgrywania faktur kosztowych. Następnie musimy wykonać kilka czynności księgowania, czyli drukowanie KPL, wysyłka deklaracji VAT, opłacanie podatków i druk KPiR. Na każdym etapie możemy liczyć na pomoc księgowych online, czym minimalizujemy ryzyko pomyłki.

Sytuacja wygląda bardzo podobnie w iFirma. Aby księgować samodzielnie, musisz przejść przez te same procesy. Również możesz liczyć na pomoc księgowych- telefoniczny lub mailowy. Z reguły wiem, że w iFirma na pomoc należy poczekać trochę dłużej niż w inFakcie. Możesz również skorzystać z obszernej bazy wiedzy, która powinna znać odpowiedź na najważniejsze pytania związane z księgowaniem.

Samodzielne fakturowanie w mojej opinii powinieneś wykonywać w inFakt. Nie tylko dlatego, że jest to tańsza opcja, ale dlatego, że masz zapewnioną lepszą pomoc i ryzyko pomyłki jest dużo mniejsze.

Gdzie lepiej zlecić księgowość? inFakt czy iFirma?

Księgowość online to znakomite rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą zaoszczędzić swój cenny czas i nie jeździć do księgowej z tradycyjnymi fakturami.

Księgowość w inFakt potrafi na prawdę zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Aby rozpocząć, musimy wybrać poprzez stronę inFakt księgowego, który będzie nam odpowiadał cenowo oraz zakres jego obowiązków będzie obejmował naszą firmę. Po rozmowie z księgowym i podpisaniu niezbędnych dokumentów, rozpoczyna się nasza współpraca z księgowym. Od teraz Twoje zadania to wystawianie faktur w panelu inFakt, dodawanie faktur kosztowych oraz opłacanie podatków. Twój księgowy po kilku dniach zaksięguje dokumenty i wyliczy wysokość podatków. Będziesz miał wygodny wgląd w kwoty podatków, a gdy termin ich płatności będzie się zbliżał, dostaniesz o tym przypomnienie na telefon i e-mail. Każde Twoje pytanie możemy być wyjaśnione przez Twojego księgowego poprzez wiadomość e-mail lub rozmowę telefoniczną. Jednym z minusów biura rachunkowego inFakt jest to, że wszelkie faktury musisz dostarczyć do 5. dni miesiąca. Gdy tego nie zrobisz, to musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami.

Księgowość w iFirma wygląda bardzo podobnie do inFaktu. iFirma przydziela Ci księgową, która po skontaktowaniu się z Tobą, będzie mogła poprowadzić Twoją księgowość. w iFirma w ciągu miesiąca możemy dodawać dokumenty kosztowe i wystawiać faktury, które będą na bieżąco lub wybranym dniu księgowane przez księgową. Księgowa zajmie się także składaniem elektronicznych deklaracji podatkowych, sporządzaniem zeznań podatkowych, przekazywaniem dokumentów do ZUS i wieloma innymi sprawami. W panelu możesz znaleźć wysokość Twoich podatków do zapłaty oraz ich termin. Pakiet za 99 zł obejmuje do 10 zaksięgowanych dokumentów kosztowych. Jeżeli masz ich więcej, to lepiej przesiąść się na pakiety MIDI za 129 zł. 30 zł to dodatkowa opłata jeżeli nie dostarczysz dokumentów do 10. dnia miesiąca.

Jak widać, księgowość w inFakcie oraz iFirmie jest bardzo podobna. W obu przypadkach należy pamiętać, by złożyć dokumenty wcześniej, bo do 5. dnia miesiąca(inFakt) i 10. (iFirma). Myślę, że niezależnie jaką firmę wybierzesz, to trafisz w ręce specjalistów i wykwalifikowanych księgowych, które profesjonalnie poprowadzą Twoją księgowość. Wybór nie powinien mieć ogromnego znaczenia/ Osobiście korzystam z księgowości w inFakt i polecam ją każdemu.

Z racji tego, że jestem klientem inFakt, to rejestrując się na stronie inFakt, dostaniecie 10 % zniżki przy pierwszej płatności.

Czy prowadząc działalność musisz mieć konto firmowe?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą konto firmowe nie jest wymagane, jednak zdecydowana większość przedsiębiorców je posiada, aby oddzielić finanse osobiste od firmowych.

Konto firmowe, które możemy polecić, to Konto Przekorzystne Biznes w Banku Pekao. Prowadzenie konta, karta i przelewy są za bezwarunkowe 0 zł przez rok! Dodatkowo w bonusach możecie zgarnąć do 2000 zł.

Więcej informacji o tym koncie możecie przeczytać, klikając w ten link.