Ostatnia aktualizacja: 9 lipca 2024

inFakt i iFirma to jedne z największych firm w naszym kraju, które oferują usługi księgowe dla przedsiębiorców.

Obie te firmy działają w bardzo podobny sposób i wybór lepszej z nich może okazać się niezwykle trudny.

Dlatego w tym wpisie porównam inFakt oraz iFirma pod najważniejszymi względami tak, abyś nie miał wątpliwości który program wybrać.

Co tańsze? inFakt czy iFirma?

Ważnym kryterium wyboru biura rachunkowego jest cena. Zwłaszcza jeżeli ktoś jest początkującym przedsiębiorcą. W takiej sytuacji będzie liczyła się każda złotówka.

inFakt oraz iFirma oferują 3 pakiety: program do fakturowania, program do samodzielnego księgowania oraz dedykowanego księgowego. Jak wygląda kwestia ceny?

Ceny inFaktCeny iFirma
Program do fakturod 5 zł/miesod 0 zł/mies
Samodzielne księgowanieod 5 zł/mies49 zł/mies
Dedykowana księgowaod 150 zł/miesod 149 zł/mies

Wnioski są więc takie, że to, co będzie nam opłacało się bardziej zależy od tego, co wybierzemy.

inFakt oferuje program do faktur od 5 zł/mies, jednak jest to cena, jeśli mamy mniej niż 3 faktury miesięcznie. Przykładowo za 20 faktur zapłacimy 20 zł/mies, jednak w tej cenie mamy też program do samodzielnego księgowania. iFirma z kolei kosztuje 0 zł za program do fakturowania, jednak jeśli przekroczymy 3 faktury w miesiącu, to roczny pakiet będzie nas kosztował 150 zł.

Jak już wspomniałem, program do samodzielnego księgowania jest w cenie programu do wystawiania faktur w inFakt i może kosztować od 5 zł do nawet 100 zł wzwyż. Odpowiednik w iFirma kosztuje stale 49 zł.

Ceny księgowości są zbliżone, choć według moich obserwacji księgowi w iFirma są odrobinę, bo około 10% tańsi. Dokładne ceny zależą jednak od naszego rodzaju opodatkowania, liczby faktur i księgowego.

Oprócz tego, inFakt oferuje jeszcze darmowe zakładanie firmy. Tak, jest to w pełni darmowe, jednak podczas zakładania firmy prawdopodobnie większość z nas pozostanie przy inFakt i będzie miało tam swoją księgowość. Podobnie jest w iFirma, jednak iFirma tylko pomaga przy zakładaniu firmy i oferuje trochę mniej pomocy.

Który program do faktur lepszy?

Na pierwszy rzut oka oba programy do faktur są bardzo podobne. W rzeczywistości działają na tej samej zasadzie, lecz różnią się jedynie szczegółami.

Program do faktur inFakt jest bardzo intuicyjny i można w nim bardzo szybko generować faktury. inFakt oferuje kilka rodzajów faktur do wyboru, między innymi faktura VAT, Marża czy Proforma. Istnieje możliwość zapisywania klientów oraz produktów wraz z cenami tak, aby można było później wprowadzać te dane bez konieczności wpisywania ich w całości.

Po wystawieniu faktury możemy łatwo wysłać ją do klienta e-mailem lub wydrukować. inFakt umożliwia również przetłumaczenie faktury na język angielski. Faktury możemy również wystawiać bezpośrednio w aplikacji mobilnej.

Wystawianie faktur z iFirma odbywa się bardzo podobnie. Wszelkie rubryki są w podobnym miejscu i również istnieje możliwość zapisu towarów lub usług oraz klientów. iFirma poszła o krok dalej od inFaktu i pozwala na przetłumaczenie faktury nawet na ponad 20 języków, w tym angielski, niemiecki, rosyjski, chiński i wiele innych.

Po wystawieniu faktury możemy ją wydrukować lub wysłać e-mailem. Podobnie jak w inFakcie, tutaj również mamy aplikację na telefon do szybkiego tworzenie i wysyłania faktur.

ifirma program do faktur

A co jeżeli nie wystawiasz wielu faktur? Jak wspomniałem na początku, dla tych, którzy nie przekroczą 3 faktur na miesiąc, program iFirma jest bezpłatny!

Reasumując, oba programy do faktur mają wszystko to, co trzeba. Na korzyść inFakt przemawia większa prostota i intuicyjność oraz to, że w programie do faktur mamy również możliwość samodzielnego księgowania.

Co jest największym plusem iFirma to to, że mamy ten program za darmo do 3 faktur miesięcznie.

Co więc lepiej wybrać? To zależy. Jeśli chcesz księgować samemu i masz mało faktur w miesiącu (mniej niż 40-50), wybierz inFakt.

Jeśli zależy ci na programie do faktur bez ograniczeń, wybierz iFirma. Osobiście gdybym miał wybierać sam program do fakturowania, nie wybrałbym żadnego z nich, ponieważ istnieją korzystniejsze oferty. Listę najlepszych programów do wystawiania faktur znajdziesz tutaj.

Fakturowanie samodzielne z inFakt czy z iFirma?

Zawsze byłem zdania, że samodzielne fakturowanie to zabawa dla osób, które na prawdę wiedzą co robią. Jeden błąd może sprawić, że nasze wyliczenia okażą się błędne i w ten sposób będziemy mieli bałagan w dokumentach i narazimy się na ewentualne kary.

Samodzielne księgowanie z inFakt jest dość proste. W zależności od liczby faktur, poświęcamy na to z reguły godzinę lub dwie w miesiącu. Nasze czynności sprowadzają się do tworzenia faktur oraz wgrywania faktur kosztowych.

Następnie musimy wykonać kilka czynności księgowania, czyli drukowanie KPL, wysyłka deklaracji VAT, opłacanie podatków i druk KPiR. Jeżeli mamy wykupiony pakiet Premium, to na każdym etapie możemy liczyć na pomoc księgowych online, czym minimalizujemy ryzyko pomyłki.

Sytuacja wygląda bardzo podobnie w iFirma. Aby księgować samodzielnie, musisz przejść przez te same procesy. Również możesz liczyć na pomoc księgowych- telefoniczny lub mailowy. Możesz również skorzystać z obszernej bazy wiedzy, która powinna dać odpowiedź na najważniejsze pytania związane z księgowaniem.

Znów, jeśli chodzi o ceny, w iFirma koszt to 49 zł, bez względu na liczbę faktur czy rodzaj opodatkowania. W inFakt cena zależy od liczby faktur i innych funkcji. Jeżeli chodzi o samą cenę, to jeśli masz mniej niż 10 dokumentów miesięcznie, korzystniej wyjdzie inFakt. Przy większej liczbie bardziej opłaca się iFirma.

Osobiście uważam jednak, że pomimo tego, że inFakt wyjdzie nas w większości przypadków drożej, to ma lepiej zautomatyzowane schematy i samodzielna księgowość jest szybsza i wygodniejsza.

Jednak ani inFakt, ani iFirma nie są najlepsze, jeśli chodzi o samodzielną księgowość. Jeżeli szukasz lepszej firmy, to sprawdź ten ranking programów do samodzielnej księgowości.

Gdzie lepiej zlecić księgowość? inFakt czy iFirma?

Księgowość online to znakomite rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą zaoszczędzić swój cenny czas i nie jeździć do księgowej z tradycyjnymi fakturami.

Księgowość w inFakt potrafi na prawdę zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Aby rozpocząć, musimy wybrać poprzez stronę inFakt księgowego, który będzie nam odpowiadał cenowo oraz zakres jego obowiązków będzie obejmował naszą firmę.

Po rozmowie z księgowym i podpisaniu niezbędnych dokumentów, rozpoczyna się nasza współpraca z księgowym. Od teraz Twoje zadania to wystawianie faktur w panelu inFakt, dodawanie faktur kosztowych oraz opłacanie podatków. Twój księgowy po kilku dniach zaksięguje dokumenty i wyliczy wysokość podatków.

Będziesz miał wygodny wgląd w kwoty podatków, a gdy termin ich płatności będzie się zbliżał, dostaniesz o tym przypomnienie na telefon i e-mail. Każde Twoje pytanie może być wyjaśnione przez Twojego księgowego poprzez wiadomość e-mail lub rozmowę telefoniczną. Jednym z minusów biura rachunkowego inFakt jest to, że wszelkie faktury musisz dostarczyć do 5. dnia miesiąca. Gdy tego nie zrobisz, to musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami.

infakt panel

Księgowość w iFirma wygląda bardzo podobnie do inFaktu. iFirma przydziela Ci księgową, która po skontaktowaniu się z Tobą, będzie mogła poprowadzić Twoją księgowość.

W iFirma w ciągu miesiąca możemy dodawać dokumenty kosztowe i wystawiać faktury, które będą na bieżąco lub wybranym dniu księgowane przez księgową. Księgowa zajmie się także składaniem elektronicznych deklaracji podatkowych, sporządzaniem zeznań podatkowych, przekazywaniem dokumentów do ZUS i wieloma innymi sprawami. W panelu możesz znaleźć wysokość Twoich podatków do zapłaty oraz ich termin.

W ofercie iFirma są trzy pakiety, a ceny szacowane są następująco:

1. Pakiet dla ryczałtowców zwolnionych z VAT, bez obsługi pracowników – 149 zł netto.

2. Pakiet MINI – obejmujący obsługę księgową do 10 dokumentów kosztowych, bez obsługi pracowników – 175 zł netto.

3. Pakiet MIDI – obejmujący obsługę księgową do 30 dokumentów kosztowych, bez obsługi pracowników – 205 zł netto.

Istnieje możliwość rozbudowania pakietu MIDI o dodatkowe dokumenty – w tej sytuacji każdy dodatkowy dokument przekazywany elektronicznie powyżej 30 objętych abonamentem kosztuje 9 zł netto. Pakiety MINI i MIDI można rozbudować w zakresie obsługi pracowników – każdy pracownik będzie kosztował 17 zł netto

Jak widać, księgowość w inFakcie oraz iFirmie jest bardzo podobna. W obu przypadkach należy pamiętać, by złożyć dokumenty wcześniej, bo do 5. dnia miesiąca (inFakt) i 7. dnia (iFirma), choć w przypadku iFirma kary są dotkliwsze, bo mogą kosztować cię nawet 165 zł, jeśli dostarczysz dokumenty 19. dnia kolejnego miesiąca.

Myślę, że niezależnie jaką firmę wybierzesz, to trafisz w ręce specjalistów i wykwalifikowanych księgowych, które profesjonalnie poprowadzą Twoją księgowość. Wybór nie powinien mieć ogromnego znaczenia. Osobiście korzystam z księgowości w inFakt już 3,5 roku i polecam ją każdemu.

Z racji tego, że jestem klientem inFakt, to rejestrując się na stronie inFakt, dostaniecie 10% zniżki przy pierwszej płatności.

Jeśli jednak zdecydowaliście się na iFirmę, możecie skorzystać z tego linku.