Wiele osób, które planują rozpocząć działalność gospodarczą, zastanawia się nad kosztami jej prowadzania.

Jednym z nich są usługi księgowe. W tym poradniku odpowiem ci ile kosztuje księgowość na JDG, od czego zależą koszty, oraz jak płacić mniej.

Ile kosztuje księgowość w jednoosobowej firmie?

Księgowość w jednoosobowej firmie to zazwyczaj miesięczny koszt rzędu 100-200 zł. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na cenę są forma opodatkowania oraz liczba faktur.

Ogólna zasada jest taka, że im więcej pracy biuro rachunkowe musi wykonać do obsługi księgowej twojej firmy, tym więcej zapłacisz.

O wszystkich czynnikach wpływających na cenę powiem za chwilę, jednak widełki cenowe dla księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej mogą wynieść od 50 zł do nawet około 1000 zł. W przypadku zdecydowanej większości przedsiębiorców, będzie to jednak wspomniany wcześniej koszt w wysokości 100-200 zł.

Od czego zależy koszt księgowości dla jednoosobowej firmy?

Miesięczny koszt prowadzenia księgowości zależy od kilku czynników:

1. Forma opodatkowania

Jednoosobowe działalności gospodarcze rozliczają się albo metodą ryczałtową, albo KPiR. Ryczałt polega na księgowaniu tylko przychodów firmy, podczas gdy na KPiR księguje się zarówno przychody, jak i koszty. Oznacza to, że KPiR wymaga więcej pracy i umiejętności, dlatego ta forma opodatkowania jest droższa o 10-20% niż ryczałt.

2. Prowadzenie ewidencji VAT

Niezależnie od formy opodatkowania, często fakt, czy twoja firma jest płatnikiem VATu, czy nie, również będzie mieć wpływ na cenę. Tutaj czasem jest to sprawa indywidualna- niektóre biura księgowe pobierają dodatkową opłatę za obsługę VAT, a inne nie.

3. Liczba faktur

Liczba faktur również mocno wpływa na cenę usług księgowych. Zwykle cena twojego pakietu księgowego dotyczy minimalnej liczby ustalonych faktur. Po przekroczeniu danej liczby, mamy dodatkowe koszty. Przykładowo, jeśli ustalisz z biurem księgowym, że cena, którą płacisz dotyczy do 20 faktur, to każda kolejna może wiązać się z dodatkowym kosztem, który zwykle nie powinien przekroczyć 3-5 zł za jeden dokument.

4. Lokalizacja biura księgowego

Oczywistością jest, że biura księgowe w większych miastach pobierają za swoje usługi więcej niż biura w mniejszych miastach lub miejscowościach. Wynika to z kilku czynników, takich jak popyt, czy koszty wynajmu biura.

5. Forma księgowości

Firmy, które rozliczają się na ryczałcie lub KPiR prowadzą tzw. małą księgowość, która jest stosunkowo tania. Jednak JDG, które osiągają roczny przychód na poziomie minimum 2 mln euro, są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości. Jest to dużo droższe rozwiązanie, które może kosztować nawet w okolicach 1000 zł/mies.

6. Liczba zatrudnionych pracowników

Jeśli twoja firma zatrudnia pracowników, do ceny księgowości należy doliczyć obsługę kadrowo-płacową, czyli wyliczenie podatku, składek, przygotowanie dokumentacji pracowniczej, deklaracji do US i ZUS. Taka usługa nie jest oczywiście obowiązkowa i możesz mieć w firmie własny dział zajmujący się tymi sprawami, rozliczać pracowników samemu, lub zlecić to innej firmie. Za koszt takiej obsługi w biurze rachunkowym należy spodziewać się dodatkowej opłaty około 70-120 zł za jednego pracownika.

6. Online vs. stacjonarnie

Cena biura rachunkowego może też zależeć od charakteru działania. Istnieją biura rachunkowe online oraz stacjonarne. Raczej nie zauważyłem tutaj reguły, które z nich są tańsze, a które droższe, ponieważ istnieje w obu przypadkach wiele czynników, które windują lub obniżają cenę. Przykładowo, biuro stacjonarne ponosi koszt wynajmu lokalu, podczas gdy księgowy online może działać w zaciszu swojego domu. Z drugiej jednak strony biuro stacjonarne nie musi płacić firmie księgowej, pod którą często podlegają księgowi online. Chcę więc, aby wybrzmiało to, że podczas wyboru biura rachunkowego warto porównać ceny online vs. stacjonarnie i znaleźć najlepszą ofertę dla siebie.

Bardzo typową konfiguracją jest rozliczanie się JDG na zasadach KPiR z VATem, bez zatrudniania pracowników. Osobiście moja firma korzysta z tego typu konfiguracji i mój miesięczny koszt księgowości to 250 zł. Jeżeli poszukujesz dobrej księgowości online, to osobiście korzystam z inFakt i bardzo polecam to biuro rachunkowe. Jeżeli nie masz jeszcze firmy, to poprzez inFakt możesz założyć firmę bezpłatnie. Więcej na temat inFakt przeczytasz w tym artykule.

Jak płacić mniej za księgowość?

Księgowość to dziedzina, na której niekoniecznie należy oszczędzać. Zamiast kierować się ceną, lepiej postawić na renomę księgowego i mieć pewność, że wykonuje sumienną i poprawną pracę.

Warto jednak rozważyć dwie kwestie.

Rozważ samodzielną księgowość: Jeżeli charakter twojego biznesu jest przewidywalny i powtarzalny, gdzie wystawiasz co miesiąc podobne faktury i masz podobne koszty, to warto rozważyć samodzielną księgowość. Nawet jeśli wahasz się, bo nie jesteś pewien czy zrobisz wszystko poprawnie, istnieją programy do samodzielnej księgowości, które oferują pomoc kwalifikowanych księgowych. Na samodzielnej księgowości możesz zaoszczędzić nawet 100 zł miesięcznie lub więcej, dlatego z pewnością warto wziąć tę opcję pod uwagę. Ranking najlepszych programów do samodzielnej księgowości znajdziesz w tym artykule.

Porównaj biura księgowe online: Jeżeli cenisz sobie oszczędność czasu, nie chcesz drukować i dostarczać faktur, możesz zdecydować się na księgowość online. Zanim wybierzesz konkretne biuro rachunkowe, zajrzyj do mojego rankingu biur rachunkowych online, który znajduje się tutaj.

Zapłać z góry za kilka miesięcy: Jeśli chcesz zaoszczędzić kolejne kilka procent na usługach księgowych, rozważ uiszczenie zapłaty z góry, np. za kilka miesięcy lub nawet za cały rok. Owszem, może być to duży koszt jednorazowy, jednak w dłuższej perspektywie zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Taka praktyka raczej nie jest popularna, jeśli chodzi o stacjonarne biura rachunkowe, ale korzystając z biura online jest to dobry sposób na oszczędność.