Jeżeli szukasz programu księgowego, ale nie możesz zdecydować się pomiędzy programami inFakt i wFirma, to nie mogłeś trafić w lepsze miejsce.

W tym artykule porównam oba programy i opowiem ci wszystko, co o nich wiem po przetestowaniu ich.

Zaczynajmy.

Czym jest inFakt?

inFakt to najpopularniejszy program do księgowości online w Polsce, który działa od 2008 roku.

Według moich danych stronę infakt.pl odwiedza około 1,5 mln użytkowników miesięcznie. Myślę, więc, że w skali miesiąca inFakt zyskuje kilka tysięcy nowych klientów.

Założycielem firmy jest Wiktor Sarota, który rozpoczął przygodę z inFaktem podczas studiów wraz z trzema przyjaciółmi.

Obecnie inFakt oferuje usługi związane z księgowością firm. W inFakt możemy wystawiać faktury, korzystać z pełnej księgowości online oraz założyć firmę.

Czym jest wFirma?

wFirma to konkurencyjny dla inFaktu program do księgowości, który powstał w 2006 roku. Założycielem i prezesem spółki jest Andrzej Lazarowicz.

Strona wFirma jest odwiedzana przez około 1,2 mln osób miesięcznie i według oficjalnych danych firmy, tygodniowo ponad 700 nowych firm wybiera wFirmę.

wFirma oferuje program do fakturowania i samodzielnej księgowości, program do zarządzania kadrami, program do zarządzania magazynem oraz pełną księgowość.

inFakt vs. wFirma: Który program do wystawiania faktur lepszy?

Jeżeli chodzi o sam program do wystawiania faktur, to pomiędzy inFakt a wFirmą nie ma ogromnej różnicy.

Program do faktur inFakt jest bardzo intuicyjny i można w nim bardzo szybko generować faktury. inFakt oferuje kilka rodzajów faktur do wyboru, w tym:

 • Faktura VAT
 • Marża
 • Proforma
 • Raport fiskalny
 • Faktura zaliczkowa
 • Faktura korygująca
 • Faktura OSS

Istnieje możliwość zapisywania klientów oraz produktów wraz z cenami tak, aby można było później wprowadzać te dane bez konieczności wpisywania ich w całości.

Po wystawieniu faktury możemy łatwo wysłać ją do klienta e-mailem lub wydrukować.

inFakt umożliwia również przetłumaczenie faktury na język angielski. Dodatkowo warto wspomnieć, że faktury możemy wystawić w 32 różnych walutach, między innymi w dolarze, euro, czy funtach brytyjskich.

Faktury możemy również wystawiać bezpośrednio w aplikacji mobilnej.

Tak oto wygląda interfejs wystawiania faktur w inFakcie.

wystawianie faktury infakt

Program do fakturowania wFirma oferuje bardzo podobne możliwości.

Również możemy tutaj wystawiać najpopularniejsze rodzaje faktur, takie jak między innymi faktura VAT, marża, faktura korygująca i inne.

Ogólnie rzecz biorąc, wFirma mało różni się od inFakt i oba te programy mają 99% tych samych funkcji.

Jedną z istotnych różnic, które zauważyłem to fakt, że wFirma oferuje tłumaczenie faktur w aż 8 językach, między innymi angielskim, niemieckim, hiszpańskim, czy francuskim.

inFakt oferuje jedynie faktury po polsku i angielsku.

Jeżeli chodzi o ceny, to program do fakturowania inFakt kosztuje w zależności od liczby faktur przychodowych i kosztowych. Dokładany cennik znajdziesz na stronie inFakt, jednak zakładając średnio do 10 dokumentów miesięcznie i wybierając plan Optymalny, płacimy 35 zł netto na miesiąc.

Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe 10% rabatu na fakturowanie w inFakt, zarejestruj się poprzez ten link.

wFirma z kolei kosztuje 19 zł netto miesięcznie a cena jest stała i nie zależy od liczby faktur.

inFakt vs. wFirma: Który program do księgowości lepszy?

Istotne różnice pojawiają się dopiero w kwestii pełnej księgowości.

Jeżeli chodzi o inFakt, to księgowość polega tu na tym, że twoja rola sprowadza się jedynie do wystawiania faktur a księgowaniem i wszelkimi innymi sprawami związanym z księgowością zajmuje się twój dedykowany księgowy.

Księgowy weryfikuje twoje faktury, księguje faktury kosztowe, wysyła wszelakie deklaracje, czy reprezentuje cię przed urzędami. W skrócie obowiązki księgowego w inFakcie są takie same jak obowiązki tradycyjnego księgowego, który nie działa online.

Sam możesz wybrać swojego księgowego spośród kilkuset dostępnych księgowych, którzy pracują w inFakcie.

Ceny pełnej księgowości zaczynają się od 179 zł netto na miesiąc, choć dotyczy to ryczałtu. Za księgowego, który rozlicza KPiR zapłacimy od około 200 zł netto. W cenie mamy już program do wystawiania faktur.

infakt lista ksiegowych

Istnieje również opcja samodzielnej księgowości w inFakcie, która zaczyna się od 5 zł/mies.

Jeżeli chodzi o księgowość w wFirma, to w tym przypadku nie mamy opcji wyboru księgowych. Można powiedzieć, że księgowość prowadzimy sobie tutaj samodzielnie.

Jest to nieco bardziej ryzykowna opcja niż inFakt, ponieważ musimy co nieco wiedzieć o księgowości. Na szczęście wFirma zapewnia wiele ułatwień, w tym pomoc asystentów, jeśli mamy jakieś wątpliwości.

wFirma bazuje na schematach księgowych i systemach, co znacznie ogranicza szanse na błędy w księgowości.

Ogólnie rzecz biorąc, w wFirma mamy wiele automatyzmów, które sprawiają, że nawet samodzielne księgowanie nie jest trudne. Na szczęście w cenie mamy asystenta księgowego, z którego pomocy prawdopodobnie będziemy musieli skorzystać, jeśli nie mamy doświadczenia w księgowości.

Pełna księgowość jeśli chodzi o cenę jest więc oczywiście tańsza w wFirma, ponieważ nie musimy płacić księgowemu. Koszt takiej usługi to 49 zł netto miesięcznie.

Osobiście jako osoba zielona w temacie księgowości wolę dedykowanego księgowego z inFaktu niż automatyzacje księgowe w wFirma. Owszem, płacę około 100 zł więcej, jednak po pierwsze oprócz wrzucania kosztów i przychodów nie mam innej pracy do wykonania, a po drugie mam pewność, że profesjonalny księgowy rozliczy wszystko tak, jak się należy i uniknę kar od Urzędu Skarbowego.

inFakt vs. wFirma: Zakładanie firmy

To, co wyróżnia inFakt to na pewno możliwość założenia przez tę stronę działalności gospodarczej i to za darmo.

Aby to zrobić, wystarczy tylko przejść do odpowiedniej strony i zostawić swoje dane kontaktowe. Następnie zadzwoni do ciebie księgowy i ustalisz z nim szczegóły swojej firmy.

Księgowy w rozmowie podpowie ci, jaki sposób opodatkowania wybrać i doradzi ci w wielu innych kwestiach. Na koniec założy za ciebie firmę a tobie podeśle tylko kilka dokumentów do podpisania.

Cały proces jak wyglądało otwieranie mojej firmy z inFaktem szerzej opisałem w tym artykule.

Zakładanie firmy z inFaktem to niezły zabieg marketingowy, ponieważ nie płacisz za to nic i teoretycznie po całym procesie możesz odejść i poszukać innego księgowego, jednak zdecydowana większość klientów zostaje przy księgowym, który założył dla nich firmę i staje się klientem inFaktu.

Jeśli chodzi o wFirma to niestety nie ma tutaj możliwości założenia działalności gospodarczej online.

inFakt vs. wFirma: Inne funkcje

Teraz powiedzmy sobie krótko o pozostałych funkcjach obu programów.

inFakt posiada bardzo przejrzysty panel ze statystykami, gdzie możemy obserwować swoje przychody, wydatki, czy podatki.

infakt panel ze statystykami

Dodatkowo posiada aplikację mobilną, z której również możemy wystawiać faktury, wrzucać zdjęcia faktur kosztowych i mieć dostęp do księgowości naszej firmy. Aplikacja działa bardzo sprawnie i wysyła powiadomienia, byś na przykład nie zapomniał zapłacić podatków.

wFirma nie ma aplikacji mobilnej, jednak również mamy dostęp do statystyk naszych finansów. Oprócz tego, ciekawe funkcje wFirma to:

 • Zarządzanie magazynem
 • Integracje e-commerce
 • Zarządzanie kadrami
 • CRM

inFakt: Plusy i minusy

Plusy:

 • Intuicyjny panel główny i program do fakturowania
 • Możliwość założenia firmy za darmo
 • Dedykowany księgowy, który bierze na siebie całą księgowość
 • Aplikacja mobilna

Minusy:

 • Księgowi nieco drożsi niż tradycyjni księgowi offline

wFirma: Plusy i minusy

Plusy:

 • Możliwość prowadzenia księgowości samemu
 • Mnogość funkcji
 • Pomoc od księgowych
 • Minusy:
 • Brak aplikacji mobilnej
 • Samodzielna księgowość, która może być obarczona ryzykiem

inFakt vs. wFirma: Co lepsze?

To, czy powinieneś wybrać inFakt czy wFirma zależy od twoich własnych potrzeb i preferencji.

Jeżeli poszukujesz tylko programu do fakturowania, wystawiasz dużo faktur i masz dużo faktur kosztowych (powyżej 100 miesięcznie), wybierz wFirma.

Jeśli masz mniej niż 100 faktur na miesiąc i szukasz dobrego programu do faktur, inFakt będzie tańszą opcją.

Jeżeli szukasz programu do prowadzenia pełnej księgowości, lepiej moim zdaniem skorzystać z inFaktu, ponieważ księgowość poprowadzi nam profesjonalny księgowy i nie będziemy tracić czasu na księgowanie.

Osobiście sam korzystam z inFaktu już około 4 lat i jestem bardzo usatysfakcjonowany. W inFakcie możesz zarejestrować się przez ten link a dodatkowo uzyskasz 10% rabatu.