Coraz więcej firm decyduje się na księgowość online ze względu na większą wygodę.

Czy taka forma księgowości jest droga?

W tym artykule wyjaśnię ile kosztuje księgowość online, od czego zależą ceny, oraz podam konkretny cennik najpopularniejszych biur księgowych w Polsce. Artykuł dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych.

Ile kosztuje księgowość online?

Ceny księgowości online zależą od bardzo wielu czynników i zazwyczaj wynoszą 100-250 zł.

W większości przypadków księgowość online jest nieco droższa od tradycyjnej księgowości, ponieważ w cenie mamy również prowizję dla firmy, która tworzy i zarządza programem księgowym.

Zobaczmy od czego zależy cena księgowości online.

Od czego zależy to, ile zapłacisz za księgowość online?

Jak już wspomniałem, cena księgowości online zależy od wielu czynników. Są to między innymi:

Sposób opodatkowania: Zazwyczaj rozliczając się na ryczałcie, księgowość jest dużo tańsza, ponieważ ta forma opodatkowania nie uwzględnia faktur kosztowych i jest łatwiejsza w księgowaniu. KPiR jest zwykle droższa. Dodatkowo na cenę wpływa to, czy jesteś płatnikiem VAT.

Liczba faktur miesięcznie: Im więcej faktur przychodowych i kosztowych miesięcznie, tym więcej płacisz za księgowość online. Zwykle księgowość online w podstawowej cenie zawiera do 10 faktur na miesiąc, a za każdą dodatkową musimy dopłacić, zazwyczaj kilka złotych.

Liczba zatrudnionych pracowników: Jeśli posiadasz pracowników, twoja księgowa online musi również zająć się sprawami kadrowymi, co również wpływa na cenę usług księgowych.

Usługi dodatkowe: Usług dodatkowych może być sporo. Mogą obejmować one sporządzanie zeznania rocznego, sporządzanie umów, rozliczanie różnic kursowych, itd.) Ceny usług dodatkowych zależą od poziomu skomplikowania usługi.

Marża firmy zajmującej się biurem księgowym online: Abyś mógł współpracować z biurem księgowym online, ktoś musi je stworzyć, promować i aktualizować. W cenie usługi za księgowość zawsze musimy dać zarobić firmie, która łączy nas z księgowym i udostępnia program do zarządzania księgowością.

Indywidualny cennik księgowego: Zwykle jest tak, że biura księgowe online działają na zasadzie łączenia firm z tradycyjnymi biurami księgowymi za pomocą programu do księgowości. Oznacza to, że ceny usług księgowych są różne w zależności od indywidualnego księgowego.

Teraz dowiedzmy się, ile konkretnie zapłacimy za księgowość na podstawie cenników najlepszych biur księgowych online w Polsce.

Jakie są ceny księgowości najpopularniejszych biur księgowych online?

1. inFakt

inFakt jest uznawany za jedno z najlepszych biur księgowych online w Polsce. Ich cennik rozpoczyna się od 179 zł/mies i jest to cena najtańszego księgowego, który rozlicza na ryczałcie i bez VAT. Ryczałt z VAT kosztuje więcej, bo od 229 zł/mies.

Jeśli jesteś na Księdze Przychodów i Rozchodów i nie jesteś VATowcem, za księgowość zapłacisz od 205 zł na miesiąc. Będąc VATowcem, cena będzie wyższa, bo od 270 zł.

Bez wątpienia są to wyższe ceny niż w tradycyjnym biurze księgowym. Usprawiedliwia je jednak to, że w cenie mamy już program do wystawiania faktur (zwykle kosztuje około 150 zł rocznie). Dodatkowo płacąc z góry, np. za pół roku otrzymamy 5% rabatu. Osobiście sam korzystam z biura rachunkowego online inFakt już prawie 4 lata i uważam, że warto. Rejestrując się z tego linku otrzymacie jeszcze rabat -10% na pierwszą płatność.

2. iFirma

Ceny usług biura rachunkowego online iFirma zaczynają się od 149 złotych netto miesięcznie, jednak warto spodziewać się pewnych różnic w zależności od rodzaju opodatkowania, liczby dokumentów miesięcznych oraz wyboru konkretnego księgowego. Oto więcej szczegółów cenowych:

1. Pakiet dla ryczałtowców zwolnionych z VAT, bez obsługi pracowników – od 149 zł netto.

2. Pakiet MINI – obejmujący obsługę księgową do 10 dokumentów kosztowych, bez obsługi pracowników – od 175 zł netto.

3. Pakiet MIDI – obejmujący obsługę księgową do 30 dokumentów kosztowych, bez obsługi pracowników – od 205 zł netto.

Istnieje możliwość rozbudowania pakietu MIDI o dodatkowe dokumenty – w tej sytuacji każdy dodatkowy dokument przekazywany elektronicznie powyżej 30 objętych abonamentem kosztuje 9 zł netto. Pakiety MINI i MIDI można rozbudować w zakresie obsługi pracowników – każdy pracownik będzie kosztował 17 zł netto.

3. Tax-e

Tax-e to nie firma łącząca biura księgowe z przedsiębiorcami, a niezależne biuro księgowe. Jest to tańsza alternatywa, która oferuje następujące ceny:

  • Pakiet S: 71 zł/mies
  • Pakiet M: 107 zł/mies
  • Pakiet L: 155 zł/mies

Do tych cen mogą być doliczone opłaty za opóźnienia w dostarczeniu dokumentów czy nadmiarową liczbę faktur. Księgowość Tax-e jest jednak nieco ograniczona i jest kierowana głównie do freelancerów, przedstawicieli handlowych, czy pośredników.

Czy warto korzystać z biura rachunkowego online?

Jak wiemy, ceny biur rachunkowych online są wyższe niż w przypadku biur tradycyjnych. Myślę, że różnica to około 10-20% ceny.

Osobiście korzystam z biura rachunkowego online i uważam, że wyższa cena jest tego warta.

Po pierwsze dlatego, że w cenie mamy program do wystawiania faktur, który zwykle kosztuje 100-200 zł rocznie.

Po drugie, księgowość online jest bardzo wygodna ze względu na to, że nie musimy dowozić faktur do księgowego, oraz ich drukować, co również niesie za sobą koszty.

Po trzecie, składki i podatki płacę bezpośrednio w aplikacji księgowej bez konieczności wykonywania tradycyjnego przelewu, co oszczędza trochę czasu.

Po czwarte, mam dostęp do statystyk finansowych mojej firmy. Fakt, nie widzę się z księgowym osobiście, jednak w moim przypadku kontakt telefoniczny lub mailowy jest wystarczający.

Reasumując, wyższa cena biur księgowych online jest rekompensowana przez większą wygodę. Jeśli chcesz skorzystać z usług biura online inFakt, kliknij w ten link.