Poszukujesz platformy, gdzie zamieścisz swój kurs online?

Propozycja, nad którą warto się pochylić nieco dłużej to Web To Learn.

W tym artykule przyjrzymy się jakie funkcje oferuje ta platforma, jakie ma wady, zalety, i ile kosztuje. Na koniec podpowiem, czy warto z niej korzystać i dla kogo jest przeznaczona.

Czym jest Web To Learn?

Web To Learn to platforma stworzona przez Michała Lidzbarskiego w 2016 roku.

Web To Learn nie jest tylko platformą do zamieszczania kursów online. W rzeczywistości jest to bardzo rozbudowana aplikacja, która oferuje szereg narzędzi do sprzedaży produktów edukacyjnych.

Omawiana dziś platforma uchodzi za bardzo popularną w branży i korzysta z niej wielu popularnych twórców online.

Jakie funkcje oferuje Web To Learn?

Liczba dostępnych funkcji w Web To Learn jest naprawdę imponująca. Z pewnością nie uda mi się opowiedzieć o każdej z nich, dlatego wymienię te, które są najważniejsze.

Funkcją, dla której większość osób zakłada konto w Web To Learn jest oczywiście możliwość dodania własnego kursu. Proces tworzenia kursu jest bardzo prosty i szybki. Możemy zrobić to w mniej niż 5 minut.

Wystarczy tylko wybrać kategorię, nadać nazwę kursu i wybrać, czy ma być widoczny dla wszystkich.

W kolejnych krokach ustawiamy treść e-maila, który będzie wysłany po zakupie kursu, wpisujemy ceny, dodajemy moduły, lekcje, oraz pliki, które wcześniej nagraliśmy.

W rzeczywistości jest bardzo wiele rzeczy, które można ustawiać i zmieniać. Do opcji konfiguracji kursu należą między innymi:

  • Dodawanie miniaturek kursu
  • Wybór możliwości płatności, np. płatności jednorazowe, subskrypcje
  • Ustawianie poziomów trudności
  • Dodawanie opisów do lekcji
  • Dodawanie załączników

Dodatkowo na bieżąco masz dostęp do widoku kursu z perspektywy kursanta. Istnieją także podstawowe ustawienia edycji strony z kursami i pozwalają np. na zmianę języka, czy ikon.

Z pewnością ciekawą opcją jest tworzenie certyfikatów ukończenia kursu. Do każdego kursu możesz stworzyć i przypisać dokument potwierdzający ukończenie go. Możesz ustawić przy jakim procencie ukończenia kursu użytkownik go otrzyma, a także edytować jego wygląd.

Istnieją 4 gotowe szablony wyglądu certyfikaty, które możemy dodatkowo konfigurować pod nasze potrzeby. Możemy np. wgrać logo, zmienić czcionki, edytować tekst, czy zmienić tło.

Ponadto, Web To Learn umożliwia tworzenie egzaminów końcowych, które przetestują wiedzę kursantów. To właśnie na ich podstawie kursanci mogą otrzymać zaświadczenia ukończenia szkoleń. Pytania możesz układać samodzielnie, ale i z pomocą sztucznej inteligencji, która po wprowadzeniu wskazówek szybko wygeneruje gotowy egzamin.

Oprócz kursów, w Web To Learn możemy również tworzyć i prowadzić webinary. Minusem na pewno jest to, że aby uzyskać do nich dostęp, musimy dodatkowo dopłacić. Przykładowo, miesiąc dostępu do webinarów na których może gościć do 100 uczestników kosztuje 57 zł.

Platformę do webinarów można zintegrować z MailerLite, dzięki czemu nie musisz ręcznie dodawać kontaktów. Możesz prowadzić zarówno webinary na żywo, jak i webinary automatyczne.

Przed webinarem masz bardzo wiele ustawień, gdzie np. wybierzesz kiedy wysłać zapisanym osobom e-mail z przypomnieniem, jaki układ ma mieć pokój, czy ustawisz ankietę.

Jeżeli poszukujesz dobrej platformy do webinarów, na twoim miejscu wybrałbym coś jeszcze bardziej zaawansowanego. W tym artykule znajdziesz ranking najlepszych platform do prowadzenia webinarów.

Web To Learn posiada również funkcje platformy do newsletterów i automatycznych e-maili. Pozwala bowiem wysyłać automatyczne wiadomości e-mail do wybranej grupy osób.

Na przykład możesz wysłać e-mail do osób, które nie aktywowały konta, czy też do innej grupy, która z kolei wykupiła kurs. Treść i temat e-maila dostosujesz do własnych potrzeb.

Istnieje też możliwość wysyłki newsletterów z poziomu Web To Learn, jednak uprzednio należy zintegrować platformę z inną platformą do mailingu. Jeśli poszukujesz takiej platformy, to sprawdź ten ranking.

Z pewnością nie należy ignorować funkcji mailingu w Web To Learn. Dzięki niej możesz budować pozytywne relacje ze swoimi klientami, przez co łatwiej będzie ci sprzedawać kolejne produkty.

Jeśli mowa o integracjach, to Web To Learn możemy zintegrować z wieloma innymi aplikacjami, np. Przelewy24, by otrzymywać płatności, Fakturownia, by móc automatycznie wystawiać faktury, czy też z YouTube, aby również tam prowadzić webinary.

Ważną funkcją Web To Learn jest także kreator stron internetowych. Dzięki niemu bez żadnych umiejętności kodowania zbudujemy stronę lądującą dla naszego kursu, stronę zapisu na webinar, czy nawet bloga. Co więcej, aby strona wyglądała jeszcze bardziej profesjonalnie, istnieje możliwość podpięcia własnej domeny.

Konfiguracja wyglądu strony jest niezwykle prosta. Dostępne jest ponad 300 gotowych szablonów podzielonych na branże, np. e-commerce, finanse, sport, dom i ogród, itp. W szablonach możemy edytować informacje według własnych potrzeb, dodawać, zmieniać i usuwać praktycznie każdy element.

Warto też wspomnieć o statystykach sprzedaży i automatyzacjach. Web to Learn jest zoptymalizowany tak, by jak najwięcej rzeczy działo się automatycznie. Przykładowo, po otrzymaniu pieniędzy, system płatniczy informuje Web To Learn, który w tym samym czasie wystawi automatycznie fakturę, na podane przez klienta dane.

Jeżeli chodzi o prostotę obsługi platformy, to przyznam, że na początku dość trudno było mi zorientować się gdzie znajdę żądany element. Wynika to z zaawansowania Web To Learn i bardzo wielu funkcji, które sprawiają, że początkujący użytkownik może się trochę pogubić. Należy więc dać sobie trochę czasu na oswojenie się z interfejsem.

Cennik

Web To Learn możemy testować za darmo przez 14 dni. Po tym czasie mamy do wyboru jeden z pakietów:

Basic (97 zł/mies.): Dobry pakiet na start. Można z nim obsłużyć do 300 klientów, choć jest okrojony o tworzenie certyfikatów i egzaminów. Webinary są w cenie, lecz tylko do 5 uczestników.

Plus (197 zł/mies.): Z tym planem obsłużysz do 1000 osób. Dostępne są egzaminy, testy, quizy, oraz certyfikaty ukończenia kursu. Webinar również do 5 osób jest gratis, z możliwością odpłatnego rozszerzenia do 1000 osób.

Premium (397 zł/mies.): Aż do 5000 użytkowników, za każde 1000 osób więcej dopłata 100 zł. Pełna funkcjonalność, webinary darmowe do 100 osób.

Ponadto istnieje możliwość indywidualnej wyceny, jeśli sprzedajesz setki lub nawet tysiące kursów miesięcznie.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Wszystko do sprzedaży produktów edukacyjnych w jednym miejscu
  • Funkcje sztucznej inteligencji
  • Wiele możliwości konfiguracji

Minusy:

  • Platforma na początku trudna w obsłudze

Czy warto korzystać z Web To Learn?

Web To Learn może być dobrym rozwiązaniem, jeśli na poważnie myślisz o sprzedaży własnego kursu. Z tą platformą osadzisz własny kurs w przejrzystym panelu, dzięki czemu będzie wyglądał niezwykle profesjonalnie. Do tego w Web To Learn zbudujesz stronę dla kursu, zorganizujesz webinar, czy zadbasz o dobre relacje z obecnymi kursantami dzięki funkcjom e-mail.

Web To Learn raczej nie będzie dobry dla osób całkowicie początkujących, którzy sporadycznie sprzedają swoje kursy. Może zdarzyć się bowiem tak, że koszt miesięczny za platformę okaże się wyższy niż nasze zarobki z kursu. Wówczas na pewno nie warto z niej korzystać.

Tak czy siak, na pewno nic nie ryzykujemy korzystając z Web To Learn, ponieważ możemy skorzystać z darmowego 14-dniowego okresu testowego.