Poszukujesz programu do prowadzenia samodzielnej księgowości?

Zastanawiasz się nad wyborem Taxomatic? Postanowiłem sprawdzić ten program i przetestować czy rzeczywiście jest tak dobry, prosty i tani, jak się go przedstawia.

Zapraszam do recenzji Taxomatic.

Czym jest Taxomatic?

Taxomatic to program online do księgowości stworzony przez firmę Think Tank Finance z siedzibą w Gdyni.

Program jest przeznaczony zarówno dla firm, które chcą samodzielnie prowadzić księgowość, jak i dla biur księgowych, które obsługują swoich klientów.

Taxomatic uchodzi za tani, prosty w obsłudze, oraz bardzo funkcjonalny, przez co do tej pory skorzystało z niego niespełna 100.000 klientów.

Jakie funkcje oferuje Taxomatic?

Taxomatic ma całkiem sporo funkcji, dlatego przejdźmy do sedna bez zbędnego przedłużania.

W Taxomatic możemy prowadzić zarówno księgowość na KPiR, ryczałcie, oraz pełną księgowość. Możemy także korzystać jedynie z programu do fakturowania. Na potrzeby tego artykułu, wybiorę księgowanie KPiR.

Panel główny programu prezentuje się tak jak poniżej.

Raczej nie jest on skomplikowany a najważniejszą rzeczą są niebieskie ikony w centralnej części, które są skrótami do większości najważniejszych funkcji i tak naprawdę przez większość czasu korzystamy właśnie z nich.

Wystawianie faktur w Taxomatic nie jest skomplikowane i przebiega w zasadzie bardzo podobnie jak w przypadku innych programów do fakturowania. Wystawić możemy następujące dokumenty:

Przykładowo, jeśli chcę wystawić fakturę VAT, na początku wpisuję dane nabywcy. Mogę je pobrać z bazy GUS, dlatego wystarczy mi znajomość tylko numeru NIP kontrahenta. Następnie kontrahenta mogę zapisać na liście klientów do ponownego użycia. Możemy też zmienić walutę faktury, daty, terminy, czy metody płatności.

Ważne są również pozycje na fakturze. Możemy wybrać towary z listy naszych produktów, bądź wprowadzić je ręcznie, ale z każdym nowym towarem jesteśmy go zobowiązani zapisać w systemie wraz z innymi danymi, takimi jak kody GTU. Wszystkie kwoty obliczają się automatycznie.

Możemy również zaznaczyć czy chcemy rejestrować fakturę w KPiR, wybrać oznaczenia dla JPK_VAT7, czy zaznaczyć datę obowiązku podatkowego.

Faktura wystawiona zapisze się w systemie. Następnie możemy zrobić z nią kilka rzeczy, przykładowo wysłać e-mailem bezpośrednio z systemu do kontrahenta, zlecić wysyłkę Pocztą Polską, czy po prostu wydrukować.

Dodam jeszcze, że fakturę możemy wydrukować w języku angielskim oraz wybrać właściwie dowolną walutę świata. Nie znalazłem możliwości zmiany szablonu wydruku, ale można za to wgrać logo naszej firmy na faktury.

Przechodząc dalej, w Taxomatic możemy wprowadzać wydatki. Dodawanie ich przebiega podobnie jak wprowadzanie faktur sprzedażowych. Faktury kosztowe są księgowane automatycznie.

W praktyce faktury kosztowe możemy również umieszczać bezpośrednio jako plik w Taxomatic, a program sam rozczyta dane. Jest to jednak opcja dodatkowo płatna. Jedno rozczytanie to koszt 29 gr.

Koszty dodatkowe możemy realizować za pomocą punktów, które kupujemy i wykorzystujemy. Na przykład jeden skan OCR pliku kosztowego to 29 punktów, a wysyłka jednej faktury Pocztą Polską to 350 punktów.

Wszystkie firmy, które wystawiają nam faktury lub którym my wystawiamy faktury są zapisane w zakładce “kontrahenci”.

Towary i usługi oferowane przez nas również są wylistowane.

Na stronie Taxomatic nie ma takiej informacji, jednak program oferuje także moduł magazynowy. Można w nim kontrolować stany magazynowe oraz wystawiać dokumenty magazynowe.

Jeśli poszukujesz dobrego programu do zarządzania magazynem, raczej nie korzystałbym z Taxomatic do tego celu, tylko sprawdził ranking najlepszych programów magazynowych. Nie znalazłem tu na przykład opcji automatycznego wystawiania dokumentów magazynowych na podstawie faktur, czy możliwości dodania innych magazynów.

Przechodząc do kwestii księgowych, w Taxomatic wygenerujemy Jednolite Pliki Kontrolne, automatycznie wyliczymy zaliczki PIT i deklaracje, czy stworzymy deklaracje VAT. Dodatkowo z programu możemy wysyłać JPK oraz pobierać UPO.

Przelewy VAT, podatku dochodowego i do ZUS wyślesz bezpośrednio z Taxomatic, bez konieczności logowania się do bankowości internetowej.

Poza tym w Taxomatic możesz prowadzić rejestr środków trwałych i naliczać amortyzacje.

Inne funkcje Taxomatic, o których warto wspomnieć to:

 • Raporty kasowe
 • Rozrachunki
 • Dodawanie informacji o pracownikach
 • Wysyłka przypomnień o płatnościach
 • Podpowiedzi jak używać programu

Czy czegoś mi zabrakło w programie Taxomatic? Nie znalazłem nigdzie statystyk finansowych naszej firmy. Właściwie każdy tego typu program jest w nie wyposażony, dlatego tym bardziej dziwne jest to, że nie możemy przejrzeć analiz przychodów naszej firmy w postaci wykresów.

Ponadto nie pomyślano o dostępie do pomocy prawdziwych księgowych. Sporo osób może mieć problemy z samodzielnym księgowaniem i nawet płatna pomoc wykwalifikowanych księgowych mogłaby być dużą wartością.

Poza tym konkurencyjne programy oferują również obsługę z poziomu aplikacji mobilnej, o czym w przypadku Taxomatic nie można powiedzieć.

Ile kosztuje Taxomatic?

Cennik Taxomatic jest zróżnicowany. Każdy dowolny pakiet możemy testować za darmo przez 30 dni.

Następnie każdy pakiet do 5 dokumentów miesięcznie jest zupełnie za darmo. Po przekroczeniu 5 dokumentów miesięcznie, przechodzimy na plan płatny.

Faktury: Jest to moduł głównie do wystawiania faktur w cenie 5 zł/mies.

KPiR: Prowadzenie księgowości KPiR za 19 zł/mies. Dodatkowy użytkownik to kolejne 5 zł, a dodatkowa firma 9 zł miesięcznie.

Ryczałt: Samodzielne prowadzenie księgowości dla ryczałtowców to cena 25 zł/mies.

Pełna Księgowość: 99 zł netto miesięcznie, oraz 5 zł za każdego użytkownika i 29 zł więcej za kolejną firmę.

Wspomniałem też o dodatkowych kosztach skanu faktury od 0,29 zł netto za stronę, Poczty Polskiej online od 3,50 zł netto za wysyłkę listu, oraz Faktoringu od 3,29 zł netto za fakturę.

Biorąc pod uwagę dość duże możliwości programu z pewnością nie można zaliczyć go do drogich. Co prawda mała liczba osób będzie korzystać z darmowej wersji Taxomatic do 5 dokumentów, jednak nawet płatne wersje to duża oszczędność. Przykładowo KPiR za 25 zł miesięcznie to nawet 10-krotna oszczędność w porównaniu do usług księgowej.

Plusy i minusy

Plusy:

 • Darmowe pakiety do 5 dokumentów miesięcznie
 • Niskie ceny
 • Funkcja magazynu
 • Płatności z poziomu aplikacji

Minusy:

 • Brak pomocy ekspertów księgowych
 • Brak statystyk finansowych w postaci wykresów
 • Brak aplikacji mobilnej

Czy warto korzystać z Taxomatic?

Taxomatic to z pewnością tani program do prowadzenia księgowości, który zdecydowanie wart jest swojej ceny. Można w nim fakturować, oraz prowadzić wszelkie sprawy związane z księgowością. Do tego ma wyróżniające go funkcje, takie jak faktoring, czy wysyłka dokumentów pocztą.

Myślę, że jest przeznaczony raczej dla osób o pewnej wiedzy z zakresu księgowości. Dla początkujących polecam inne programy księgowe, które są wyposażone w pomoc księgowych, czy aplikację mobilną. Zapraszam cię więc do sprawdzenia mojego rankingu najlepszych programów do samodzielnej księgowości.