Jeżeli poszukujesz programu do księgowości online lub księgowej online, to Taxeon może być jedną z dobrych opcji dla ciebie.

Abyś jednak nie musiał samemu sprawdzać programu, przygotowałem artykuł, który przestawia funkcje Taxeon.

W tym artykule dowiesz się jakie możliwości oferuje Taxeon, oraz jakie są jego wady i zalety. Na końcu podpowiem również czy warto korzystać z tego programu.

Czym jest Taxeon?

Taxeon to program online do prowadzenia samodzielnej księgowości, jak i biuro rachunkowe online z dedykowaną księgową.

Firma Taxeon ma siedzibę w Warszawie i obsługuje ponad 7000 działalności gospodarczych.

Taxeon nie należy co prawda do grona czołówki tego typu programów w Polsce, ale cały czas się rozwija i ma wiele przydatnych funkcji.

Czy samodzielne księgowanie z Taxeon jest trudne?

Zacznijmy od funkcji Taxeon, którą jest samodzielna księgowość. Polega ona oczywiście na tym, że księgowość prowadzimy samodzielnie w systemie, gdzie wystawiamy faktury, dodajemy koszty, oraz wyliczamy podatki.

W Taxeon możemy rozliczać się zarówno będąc na KPiR, jak i na ryczałcie.

Testując program, doszedłem do wniosku, że celem przyświecającym firmie jest zaprojektowanie programu tak prosto, jak to tylko możliwe i by księgowanie było proste dla każdego. Są tu dostępne tylko te funkcje, które naprawdę się liczą i brak tu zbędnych dodatków.

Panel główny wygląda bardzo prosto i minimalistycznie. Po lewej stronie mamy zakładkę z najważniejszymi funkcjami, a w centralnej części statystyki finansowe oraz podatki do zapłaty.

taxeon pulpit główny

Wystawianie faktury również jest proste i możemy to zrobić klikając niebieski przycisk “wystaw fakturę”.

Do faktury wystarczy tylko NIP kontrahenta, ponieważ po jego wpisaniu system pobierze nazwę firmy i adres z bazy GUS. Dane, takie jak data sprzedaży, numer faktury, data wystawienia, itp. ustawią się z automatu.

Pozycje na fakturze możemy wpisać ręcznie. Wszelkie sumy również obliczą się automatycznie.

taxeon wystawianie faktury

W wielu programach do faktur mamy możliwość zapisania klienta oraz produktów w programie, by użyć tych danych w kolejnych fakturach. Tutaj Taxeon sam zapisuje automatycznie te dane i wyświetlają się one w sugestiach podczas wystawiania dokumentu. Nie mamy jednak specjalnej zakładki do której możemy przejść, by przejrzeć listę klientów czy towarów.

Na fakturze mamy też niezbędne inne pola, takie jak np. sposób czy termin płatności, mechanizm podzielnej płatności, czy uwagi.

Domyślnie faktura wystawia się w złotówkach, jednak w ustawieniach możemy też włączyć fakturę walutową, która pozwoli wystawić fakturę w innych walutach i języku angielskim. Są też inne typy dokumentów przychodowych.

taxeon dodatkowe funkcje

Po wypisaniu faktury można ją wysłać e-mailem bezpośrednio z systemu, zapisać lub wydrukować. Graficznie prezentuje się dość ładnie. Nie znalazłem opcji zmiany tego wyglądu, ale można za to wgrać na fakturę logo naszej firmy.

taxeon gotowa faktura

Zapisana faktura trafi do zakładki z rozliczaniem, ale do tego przejdziemy za chwilę.

Rozliczając się samodzielnie na KPiR, będziemy również musieli dodawać do Taxeon nasze faktury kosztowe.

Ich wprowadzanie jest podobne do wystawiania faktury przychodowej- wpisujemy dane kontrahenta i wybieramy zapisy do księgi. Zazwyczaj nie trzeba nawet tego robić, ponieważ zapisy wybierają się automatycznie. Na koniec wpisujemy odpowiednie kwoty, wybieramy stawkę VAT i zapisujemy fakturę.

taxeon ksiegowosc

Taxeon często podpowiada jak wykonać daną czynność, na przykład w przypadku wprowadzania faktury kosztowej udzielił mi odpowiedniej wskazówki, jak na screenshocie powyżej.

Niektóre programy do samodzielnej księgowości są wyposażone w funkcję dodawania pliku z fakturą kosztową i odczytu z niej danych, przez co nie trzeba tego robić ręcznie. W Taxeon nie ma takiej możliwości, a na pewno byłaby bardzo przydatna.

Jeśli chodzi o rozliczanie się, to tutaj sprawa również jest rozegrana jak najprościej się da. Wszystko znajdziemy w zakładce “rozlicz okres”.

Są tu składki ZUS do zapłaty, zaliczka na podatek dochodowy i podatek i rozliczenie VAT, jeśli jesteś VATowcem. Jeśli wystawiliśmy wszystkie faktury i koszty, musimy jedynie kliknąć “zapisz rozliczenie”, by system wygenerował rozliczenia i można było je pobrać w jednym pliku.

składki w taxeon

System wygeneruje również plik JPK_V7K dla VATowców, które wyślemy z systemu do Ministerstwa Finansów. W przypadku składek ZUS i podatku dochodowego nie wysyłamy żadnego zeznania.

Twoim zadaniem jest również zrobienie przelewu ZUS, podatku dochodowego i VAT, jednak dane do przelewów i wyliczone automatycznie kwoty również masz w aplikacji Taxeon.

W raportach dla naszych potrzeb znajdziemy też dokumenty do wglądu, między innymi ewidencję KPiR, rejestr zakupów VAT, czy rejestr sprzedaży VAT.

taxeon rejestr vat

Istnieje również zakładka “majątek”, gdzie możemy dodać do amortyzacji środki trwałe, takie jak samochód, komputer, telefon, itp. Również nie jest to skomplikowane, choć może być w tym przypadku sporo wątpliwości i pytań. Na szczęście w Taxeon znajdziecie poradniki wideo, które wszystko dokładnie tłumaczą, jeśli nie jesteście pewni co do któregoś kroku.

taxeon pojazd

Jeżeli chodzi o najważniejsze funkcje programu do samodzielnego księgowania, myślę, że opowiedziałem o najważniejszych z nich.

Myślę, że program nie jest trudny w obsłudze i więcej problemów możemy napotkać z samym księgowaniem, zwłaszcza na początku. Na szczęście do naszej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17 jest dostępna profesjonalna księgowa. Nie jest to księgowa live i co prawda możemy napisać do niej na e-mail, jednak nie wiemy czy odpowiedź dostaniemy w ciągu kilku minut czy kilku godzin. Funkcja ta jest jednak zupełnie darmowa i warto z niej korzystać w razie jakichkolwiek pytań.

Jeśli jednak samodzielne księgowanie cię przerasta, przeczytaj poniżej jak wygląda praca z biurem rachunkowym Taxeon.

Jak wygląda praca z biurem rachunkowym w Taxeon?

Aby korzystać z biura rachunkowego Taxeon, gdzie będziesz miał swoją księgową, która będzie cię rozliczać, na początku na stronie rezerwujesz termin w którym księgowa Taxeon skontaktuje się z tobą.

biuro rachunkowe taxeon

Zaznaczasz jeszcze dodatkowe dane, takie jak forma opodatkowania twojej firmy i inne. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien niektórych informacji, możesz ich nie podawać.

Podajesz też numer telefonu do kontaktu i e-mail a księgowa zadzwoni do ciebie w wybranym terminie i o ustalonej godzinie.

Jeśli nie masz jeszcze firmy, to księgowa pomoże ci ją założyć, a jeśli przenosisz księgowość, to księgowa również się tym zajmie i wytłumaczy ci co musisz zrobić.

Gdy wszystko zostanie załatwione, co potrwa kilka dni, na e-mail otrzymasz dalsze instrukcje w sprawie warunków współpracy. Znajdą się tam informacje o dodatkowych płatnościach, usługach dodatkowych, możliwości kontaktu, itp.

Teraz twoja rola będzie sprowadzać się do wystawiania faktur, dodawania kosztów i płacenia składek wyliczonych przez księgową, jeśli jesteś na KPiR. Jeśli jesteś na ryczałcie, musisz tylko wystawiać faktury i płacić podatki.

Jeśli chodzi o dodawanie kosztów, możesz po prostu dodać plik z fakturą do Taxeon i nie musisz wpisywać żadnych danych. Księgowa zrobi to za ciebie.

O wysokości składek zostaniesz poinformowany SMSem lub e-mailem. Po rozliczeniu wystarczy tylko zrobić odpowiedni przelew na konta podane w Taxeon.

Ile kosztuje Taxeon?

Samodzielna księgowość w Taxeon jest do wypróbowania za darmo przez pierwszy miesiąc.

Po tym czasie cena za pierwsze 3 miesiące wynosi 19 zł netto/mies, później 39 zł netto/mies. Cena ta dotyczy, gdy płacimy miesiąc po miesiącu. Przy płatności z góry za cały rok płacimy średnio 35 zł netto/mies, czyli 420 zł rocznie.

Jest to nieco dziwne, ponieważ bardziej opłaca się płacić miesiąc po miesiącu, przez co w skali roku wyjdzie nas 12 zł taniej. Zazwyczaj powszechną praktyką jest dawanie rabatów przy płatnościach z góry za cały rok.

Cena dla ryczałtu i KPiR jest taka sama.

Jeśli chodzi o biuro księgowe, to ceny za księgową są następujące:

– Ryczałt bez VAT- 99 zł netto/mies.
– Ryczałt z VAT- 129 zł/mies. do 10 dokumentów kosztowych/mies. lub 159 zł/mies. do 20 dokumentów kosztowych/mies. W przypadku większej liczby dokumentów kosztowych, należy skontaktować się z firmą Taxeon w celu indywidualnej wyceny.
-KPiR- 149 zł/mies. do 10 dokumentów kosztowych/mies. lub 199 zł/mies. do 20 dokumentów kosztowych/mies. W przypadku większej liczby dokumentów kosztowych, również należy skontaktować się z firmą Taxeon w celu indywidualnej wyceny.

Czy Taxeon jest drogi? Na pewno nie. Usługa samodzielnego księgowania jest około 10% tańsza niż u konkurencji. Jeśli chodzi o biuro księgowe, to jest to rozwiązanie cenowo mniej więcej na poziomie innych firm konkurencyjnych z tą różnicą, że w innych firmach księgowi ustalają ceny indywidulanie a tutaj cena jest narzucona z góry i jest stała.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Bardzo prosty w obsłudze program
  • Korzystny cenowo
  • Dostępny darmowy okres próbny

Minusy:

  • Brak niektórych funkcjonalności (skanowanie faktur kosztowych, ewidencji klientów i towarów, dostosowywanie wyglądu faktury)
  • Pomoc księgowego nie jest dostępna w czasie rzeczywistym
  • Brak aplikacji mobilnej

Czy warto korzystać z Taxeon?

Moje odczucia związane z Taxeon są bardzo pozytywne. Największym plusem jest prostota programu oraz fakt, że możemy w nim prowadzić księgowość samodzielnie lub za pomocą księgowego a na dodatek koszt takiej usługi nie jest duży.

Taxeon dopiero się rozwija i brak mu niektórych funkcji, które mają inne tego typu programy. Dodatkowo minusem jest to, że kontakt z księgowym w przypadku samodzielnego księgowania nie jest dostępny wieczorem i w weekendy a odpowiedź możemy dostać nawet po kilku godzinach.

Ogólnie mógłbym polecić Taxeon, jeśli akceptujesz wspomniane braki. Jeśli poszukujesz alternatywnego programu do samodzielnej księgowości, sprawdź mój ranking takich programów. A jeśli chciałbyś poznać zestawienie najlepszych biur rachunkowych online, kliknij tutaj.