Jeżeli rozglądasz się za programem do fakturowania, to jedną z opcji może być SzybkaFaktura.pl.

Abyś jednak nie musiał rejestrować się w programie bez uprzedniej wiedzy o jego działaniu i funkcjach, postanowiłem przetestować tę aplikację.

Po przeczytaniu mojej recenzji poznasz funkcjonalności SzybkaFaktura.pl, cennik, wady, oraz zalety tego programu.

Czym jest SzybkaFaktura.pl?

SzybkaFaktura.pl to program do fakturowania stworzony przez firmę Symfonia Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Program istnieje na rynku od 2011 roku. Nie należy do ścisłej czołówki w Polsce, jeśli chodzi o popularność, choć ma całkiem ciekawe możliwości.

Jak sama nazwa wskazuje, głównym celem przy tworzeniu tego programu jest ułatwienie życia przedsiębiorcom poprzez oferowanie aplikacji, która pozwoli jak najszybciej uporać się z wystawianiem faktur i nie tylko.

Czy wystawianie faktur w SzybkaFakura.pl rzeczywiście jest szybkie?

Zdecydowana większość klientów SzybkaFaktura.pl korzysta z programu w celu wystawiania faktur. Na stronie głównej możemy przeczytać, że jest to najszybszy program do wystawiania faktur i dokument możemy wystawić już w 21 sekund. Czy rzeczywiście tak jest?

Moim zdaniem jest to lekkie nadużycie. Tak, może zdarzyć się tak, że fakturę wystawimy w tym czasie, jednak to przy założeniu, że:

a) klient będzie już zapisany na liście naszych kontrahentów, a wówczas będziemy mogli go tylko wybrać z listy jednym kliknięciem
b) nasz produkt lub usługa również będą wcześniej wprowadzone do systemu wraz z cenami
c) nie będziemy zmieniać na fakturze żadnych ustawień, informacji oraz nawet nie sprawdzimy jej poprawności

Podczas testowania SzybkaFaktura.pl nawet jeśli wziąłem pod uwagę powyższe założenia, wystawienia faktury zajęło mi około minuty. Pozwoliło mi to wybrać klienta z listy, wybrać już zapisaną usługę i pobieżnie sprawdzić jej poprawność.

Jeżeli chodzi o wystawianie faktur, gdzie mam nowego klienta, a usługa i produkt nie są na mojej liście, zwykle zajmuje to dłużej, bo 3-4 minuty.

Po wystawieniu faktury musimy jeszcze oczywiście doliczyć około minuty na jej wysyłkę lub wydruk.

Podsumowując, jeśli chodzi o szybkość wystawiania faktur, to program rzeczywiście jest zoptymalizowany tak, by wystawianie dokumentów sprzedażowych było jak najszybsze i w niektórych przypadkach będziemy mogli wystawić fakturę w około minutę, choć warto poświęcić na to więcej czasu i sprawdzić czy wszystko się zgadza.

Na moim blogu testowałem wiele programów do wystawiania faktur i większość z nich również miała takie same funkcje, które pozwalają błyskawicznie wystawić fakturę. Różnica jest tylko taka, że inne programy nie zaznaczają tego faktu tak mocno i często jak SzybkaFaktura.pl.

Jakie funkcje posiada SzybkaFaktura.pl?

Jak już wiemy, w SzybkaFaktura.pl nadrzędną funkcją jest możliwość wystawiania szybkich faktur.

Przed wystawieniem pierwszej faktury musimy wprowadzić dane naszej firmy, by mogły one automatycznie pojawić się na fakturach.

Jeśli chodzi o dokumenty, jakie możemy wystawić to są to najpopularniejsze, czyli między innymi faktura VAT, bez VAT, proforma, zaliczkowa, czy paragon.

szybka faktura rodzaje dokumentów

Faktury są zgodne z obowiązującymi normami prawnymi. Możemy zmieniać formaty numeracji, daty wystawienia, daty sprzedaży, itp.

Aby wystawić fakturę musimy wprowadzić dane kontrahenta. Wystarczy tylko znać jego NIP, po czym kliknąć “Pobierz dane z GUS”. Dzięki temu dane takie jak nazwa firmy, kod pocztowy i miejscowość pobiorą się automatycznie z oficjalnej bazy. Zdarza się, że nie wszystkie dane się pobiorą, np. ulica i numer domu, dlatego dobrze dysponować wszystkimi danymi klientów.

szybka faktura dodawanie kontrahenta

Po wprowadzeniu tych danych możemy zapisać klienta, co pozwoli nam tylko wybrać go z listy jednym kliknięciem przy kolejnym użyciu na fakturze.

Ważnym elementem na fakturze jest to, czego dotyczy dany dokument. Nazwę produktu lub usługi możemy wpisać ręcznie wraz z cenami, jednak wygodną funkcją jest zapisywanie towarów, co sprawi że wybierzemy je z listy a ceny również ustawią się automatycznie zgodnie z naszym cennikiem. Podatki VAT również obliczają się same.

szybka faktura wystawianie faktury

SzybkaFaktura.pl umożliwia wystawienie faktury nie tylko w złotówkach, ale i innych walutach, między innymi w dolarze, czy euro. Ogółem mamy tu 34 waluty do wyboru.

szybka faktura waluty

Wystawiając fakturę możemy wybrać sposób płatności, zaznaczyć mechanizm podzielonej płatności, status płatności, oraz termin zapłaty.

Dokument możemy wydrukować w tłumaczeniu na inne języki, którymi są polski, angielski, niemiecki i francuski.

szybka faktura język wydruku

SzybkaFaktura.pl daje dużo polu do personalizacji faktur. Możemy na nie wgrać logo naszej firmy oraz korzystać z szablonów. Ogółem istnieje 8 wersji kolorystycznych faktury, ale możemy również wybrać nasz własny i dostosować kolor tonem tak, by w stu procentach pasował do naszej marki.

szybka faktura kolory wydruku

Na koniec fakturę możemy wydrukować, pobrać lub wysłać do klienta z poziomu panelu SzybkaFaktura.pl. Wystarczy tylko znać adres e-mail a wiadomość wyśle się automatycznie z gotowym szablonem. Możemy również napisać własną treść.

szybka faktura drukowanie faktury

Fajną funkcją są również statystyki z finansami firmowymi, dzięki którym możemy wygodnie sprawdzać czy nasze zarobki rosną w określonym czasie.

szybka faktura statystyki firmy

Oprócz wystawiania faktur SzybkaFaktura.pl oferuje również moduł magazynowy. Pozwala on na bieżąco kontrolować stan magazynowy, dzięki czemu wiesz, które towary są na wyczerpaniu, a które zalegają w magazynie od dawna.

W programie magazynowym możemy wygodnie przeszukiwać produkty, generować pliki JPG_MAG, czy obsługiwać dokumenty PZ, WZ, PW, RW.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, w aplikacji dostępna jest też funkcja podstawowych kadr. Dzięki niej możemy zarządzać danymi pracowników, ewidencjonować godziny pracy, czy przeglądać listę płac.

Co jeszcze istotne, program SzybkaFaktura.pl jest również wyposażony w opcję samodzielnej księgowości. Oczywiście aby z niej korzystać, warto znać choćby podstawy księgowości, jednak możliwe jest w nim prowadzenie księgowości naszej firmy.

Funkcja księgowości polega na tym, że faktury przychodowe i wydatki są ujmowane w odpowiednich kategoriach, a na tej podstawie wygenerujesz odpowiednie deklaracje VAT, PIT i ZUS.

System polega na automatyzacjach i jest zgodny z obowiązującym prawem, dzięki czemu nie musisz być ekspertem w dziedzinie księgowania a przyda ci się jedynie podstawowa wiedza. Jeśli chodzi o programy do samodzielnego księgowania, to zajrzyj do mojego rankingu najlepszych programów do samodzielnej księgowości.

Ile kosztuje program?

Program SzybkaFaktura.pl można przetestować za darmo przez aż 45 dni. Domyślny pakiet testowy to TURBO+, czyli najdroższy. Zwykle standardem w branży jest darmowa wersja na miesiąc, więc SzybkaFaktura.pl idzie o krok dalej.

Następnie masz do wyboru zakup jednego z trzech pakietów.

Pakiet STARTER: Jego cena to 7,99/mies. Jest to pakiet dla jednego użytkownika i możemy w nim wystawić maksymalnie trzy faktury na miesiąc. Nie ma w nim kilku funkcji, np. automatycznego pobierania danych z GUS, czy możliwości dodawania logo na fakturę.

Pakiet PRO: Koszt to 9,99/mies. Nie ma tu limitu faktur, na jedno konto może logować się 5 użytkowników, mamy nieco więcej opcji niż w pakiecie STARTER, np. szybką weryfikację rachunku bankowego na białej liście.

Pakiet TURBO+: 14,99/mies. daje nam dostęp do wszystkich opcji fakturowania, między innymi statystyk, masowego wystawiania faktur, czy historii dokumentu.

Warto zaznaczyć, że powyższe ceny dotyczą wyłącznie programu do fakturowania. Moduły dodatkowe, czyli magazyn, kadry i księgowanie są płatne dodatkowo i każdy z nich kosztuje 9,99/mies.

Kolejną dodatkową dopłatą, choć opcjonalną może być dopłata za skanowanie i odczyt dokumentów kosztowych. Przykładowo 500 stron to koszt 59,99 zł.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Szybkie i sprawne wystawianie faktur
  • Statystki finansowe
  • Moduły dodatkowe, takie jak magazyn, kadry i księgowanie
  • Przejrzysty interfejs

Minusy:

  • Niekorzystny cenowo pakiet STARTER
  • Dodatkowo płatne skany dokumentów kosztowych

Czy warto korzystać z SzybkaFaktura.pl?

Podsumowując, SzybkaFaktura.pl to jedna z ciekawszych pozycji, jeśli chodzi o program do fakturowania. Ma 45 dni bezpłatnych testów, a obsługa i wystawianie faktur w tym programie to sama przyjemność.

Osobiście na co dzień nie korzystam z SzybkaFaktura.pl, ponieważ mam innego faworyta, jeśli chodzi o program do faktur. Jeżeli chcesz go poznać, przejdź do mojego rankingu najlepszych programów do faktur.