Shoper Faktury i Magazyn to kolejna propozycja dla osób, które poszukują oprogramowania do fakturowania oraz zarządzania stanami magazynowymi.

W tym artykule przyjrzymy się temu programowi, powiemy o najważniejszych funkcjach, a także wadach i zaletach.

Zapraszam do recenzji Shoper Faktury i Magazyn.

Czym jest Shoper?

Markę Shoper możesz już kojarzyć, ponieważ jest to jedna z najpopularniejszych w Polsce platform do tworzenia sklepów internetowych.

Firma ta pomyślała o potrzebach swoich klientów, którzy sprzedają online i stworzyła program do fakturowania i prowadzenia magazynu.

Program Shoper Faktury i Magazyn można zintegrować ze sklepem internetowym Shoper lub korzystać z niego niezależnie, nawet jeśli nie posiadamy sklepu internetowego na tej platformie lub w ogóle nie posiadamy sklepu e-commerce.

Jakie funkcje oferuje Shoper Faktury i Magazyn?

Moim pierwszym skojarzeniem, gdy dowiedziałem się, że istnieje coś takiego jak Shoper Faktury i Magazyn było to, że jest to raczej program o podstawowych funkcjach, ponieważ firma, która zajmuje się sklepami internetowymi raczej nie zrobi dobrego programu do faktur i magazynu.

Byłem jednak w błędzie, ponieważ Shoper Faktury i Magazyn jest naprawdę niezły.

Zacznijmy od możliwości fakturowania. Program umożliwia wystawienie najważniejszych dokumentów sprzedażowych, takich jak faktura VAT, rachunek, proforma, czy paragon.

Samo wystawianie tych dokumentów jest proste. Wizualnie przyjęto tu nieco inną strategię niż większość programów do faktur, ale generowanie dokumentów jest równie skuteczne.

Na początku po lewej stronie podajemy NIP nabywcy. Gdy już go mamy, Shoper sam pobierze inne dane firmy z GUS. Jeśli już mamy zapisanego klienta w systemie, to możemy go po prostu wybrać z listy kontrahentów.

Po prawej stronie mamy inne dane, takie jak numery, daty, terminy, sposoby płatności, itd. Warto zaznaczyć, że w Shoper Faktury i Magazyn wystawimy fakturę w aż 29 walutach. Dodatkowo możemy przetłumaczyć je na angielski, czeski i ukraiński. Moim zdaniem powinno dodać się jeszcze język niemiecki.

Dalej na fakturze wpisujemy towar, który sprzedajemy. Przy okazji możemy dodać produkt do magazynu, by przy kolejnych fakturach móc wybierać go wraz z przypisanymi cenami oraz stanami magazynowymi.

Sumy uzupełniają się automatycznie w zależności od ceny jednostkowej, ilości, oraz stawki VAT. Możemy dodatkowo wpisywać uwagi.

Warto wspomnieć o tym, że na podstawie faktur możemy wygenerować automatycznie dokumenty magazynowe. Przykładowo, jeśli wystawimy fakturę VAT na 10 róż, wystawimy automatycznie wydanie zewnętrzne, a z magazynu odejmie się 10 róż.

Po wygenerowaniu faktury, zapisze się ona w systemie. Dodatkowo możemy ją wysłać e-mailem do kontrahenta automatycznie z poziomu programu z możliwością dostosowania tematu i treści wiadomości.

Jeżeli chodzi o wygląd faktury do druku, to prezentuje się ona tak jak poniżej.

Nie musimy się jednak ograniczać do domyślnego wyglądu, ponieważ w ustawieniach mamy wiele możliwości zmiany czcionki, koloru i tła.

W Shoper Faktury i Magazyn istnieje również możliwość wprowadzania wydatków. Celem tego jest nie tylko bardziej przejrzysty wgląd do finansów, ale również księgowość. Wprowadzanie wydatków pozwoli nam odliczyć VAT, czy utworzyć wpis do KPiR.

Niektóre programy do fakturowania są wyposażone w możliwość odczytu faktur kosztowych z pliku lub skanu, jednak tutaj nie ma takiej opcji.

Jeżeli chodzi o możliwości księgowe, to Shoper jest w tej kwestii zaskakująco rozwinięty. Pozwala na:

  • Dodawanie wpisu rejestrów sprzedaży i zakupów VAT
  • Generowanie deklaracji VAT-7
  • Dodawanie wpisów KPiR
  • Generowanie JPK

Wszystko to oznacza, że możemy w tym programie prowadzić księgowość dla naszej firmy. Jeśli jednak chcemy to robić i nie mamy zbyt dużej wiedzy księgowej, to warto wybrać inny program, który zapewni nam pomoc ekspertów od księgowości i jeszcze więcej funkcji księgowych. Zajrzyj więc do mojego rankingu najlepszych programów do samodzielnej księgowości.

Teraz przejdźmy do modułu magazynowego. Oferuje on możliwość wystawiania najpopularniejszych dokumentów magazynowych, takich jak WZ, PZ, RW, PW, oraz MM.

Ich wystawianie jest podobne do wystawiania faktury. Od razu mamy możliwość wydrukowania dokumentu i zapisania go w systemie.

Tak jak wspominałem, dokumenty magazynowe również generują się automatycznie na podstawie faktur.

W zakładce “produkty” mamy stały wgląd do produktów, które oferujemy, ich ilości, oraz cen sprzedaży.

Oczywiście mamy stały dostęp do historii tworzenia dokumentów magazynowych. Poza tym magazyn oferuje możliwość tworzenia inwentaryzacji, remanentów, oraz wycen, dzięki którym możemy sprawdzić wartość pieniężną naszego magazynu na wybrany dzień.

Oprócz tego mamy również zakładkę ze statystykami, gdzie podejrzymy nasz przychód, dochód i koszty w wybranym czasie. Analizy te nie są tak rozbudowane jak w innych programach magazynowych i np. brakuje tu filtrów przychodów według kontrahentów

Inne istotne rzeczy, o których warto wspomnieć to możliwość dodania do programu nieograniczonej liczby użytkowników oraz magazynów.

Program Shoper Faktury i Magazyn zintegrujemy z platformą Shoper z poziomu naszego sklepu internetowego.

Możemy również zintegrować oprogramowanie z drukarką fiskalną Posnet, Elzab oraz Novitus wyprodukowaną po 2015 roku. Nie ma natomiast możliwości integracji z czytnikami kodów kreskowych.

Ile kosztuje Shoper Faktury i Magazyn?

Shoper Faktury i Magazyn kosztuje w zależności od tego, jak z niego korzystamy.

Na pewno pierwsze 30 dni jest zupełnie darmowe. Następnie przechodzimy na plan płatny.

Pakiet Prosty z samymi fakturami, bez magazynu to koszt 7 zł netto/mies. Z kolei Pakiet Pełny z magazynem to koszt 14 zł netto/mies.

Opłata pobierana jest z góry za cały rok. Jeśli chcesz jednak zapłacić za 1, 3, lub 6 miesięcy z góry, to również jest to możliwe, lecz ceny za miesiąc będą wyższe. Przykładowo za Pakiet Pełny zapłacimy już 30 zł miesięcznie przy płatności tylko za jeden miesiąc.

Jeżeli jednak otworzysz sklep internetowy wraz z Shoper Faktury i Magazyn, wówczas program magazynowy masz za zaledwie 14 zł netto/rok i płacisz dodatkowo za sklep internetowy 35 zł netto/mies.

Warto wspomnieć też o dodatkowej usłudze, którą jest fiskalizacja paragonów. Jeżeli chcemy z niej korzystać, będzie to dodatkowy koszt 25 zł miesięcznie.

Czy Shoper Faktury i Magazyn to więc drogi program? Z pewnością nie. Biorąc pod uwagę jego możliwości, 14 zł netto miesięcznie nie jest dużym kosztem. Problemem może być dodatkowo płatna fiskalizacja, która z kolei czyni już ten program mniej opłacalną opcją. Jeżeli chcesz uniknąć płatności z góry za rok, to również nie będzie to zbyt opłacalne.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Korzystne ceny przy wykupie z góry za rok
  • Ładna szata graficzna
  • Automatyczne dokumenty magazynowe
  • Wiele opcji dostosowywania

Minusy:

  • Dodatkowo płatna fiskalizacja
  • Mało rozbudowane statystyki

Czy warto korzystać?

Shoper Faktury i Magazyn to moim zdaniem wysokiej jakości program fakturowo-magazynowy, który dodatkowo wyposażony jest w moduł do podstawowej księgowości. Jest atrakcyjny cenowo a jego cena jest adekwatna do jego wielu funkcji.

Uważam, że powinien być odpowiednim wyborem dla małych firm, zwłaszcza z branży e-commerce, które posiadają sklep internetowy Shoper.

A jeśli chcesz zobaczyć mój ranking najlepszych programów do fakturowania i magazynu, odwiedź ten artykuł