inTaxo to jeden z programów, który oferuje program do fakturowania oraz księgowość.

Czy warto z niego korzystać? Jakie są wszystkie funkcje programu? Jakie są jego wady i zalety?

Zapraszam do recenzji inTaxo.

Czym jest inTaxo?

inTaxo to program do fakturowania i księgowości, który należy do polskiego przedsiębiorstwa o tej samej nazwie z siedzibą w Tarnowskich Górach.

Oprócz wspomnianych wcześniej flagowych funkcji, inTaxo udostępnia również moduł magazynowy, aplikację mobilną oraz łączy księgowych z firmami.

Pomimo swojej złożoności program jest prosty w obsłudze a jego popularność stale rośnie.

Jakie funkcje posiada inTaxo?

Zacznę od tego, że podczas testowania inTaxo byłem pod wrażeniem prostoty i minimalizmu, który zastosowano projektując interfejs. Wszystkie elementy od logo, przez menu po ustawienia są zaprojektowane tak, by żaden użytkownik nie pogubił się i intuicyjnie wiedział gdzie co jest. Uważam, że każdy program do faktur powinien być zaprojektowany w ten sposób, a niestety jest to rzadkość.

Przechodząc do funkcji, na początek należy oczywiście wymienić fakturowanie. Wielu użytkowników korzysta z inTaxo właśnie tylko dla tej funkcji. W programie możemy wystawić wiele rodzajów faktur, między innymi fakturę VAT, bez VAT, pro formę, VAT marżę i inne.

intaxo rodzaje faktur

Panel wystawiania faktury prezentuje się tak jak poniżej i posiada on wszystkie pola, które są potrzebne na fakturze i których wymaga prawo.

intaxo wystawianie faktury

Na początku wpisujemy nabywcę. Wystarczy nam tylko NIP. Po wpisaniu go na fakturze wyświetli nam się okienko dodawania nowego klienta. Gdy wpiszemy tam jego NIP, reszta danych pobierze się z bazy GUS. Opcja ta w wielu programach do faktur działa słabo, jednak tutaj dane adresowe wpisują się bez problemu.

intaxo dodawanie klienta

Na fakturze możemy zmieniać i edytować wiele pól, np. datę sprzedaży, miejsce wystawienia, formę płatności, walutę, czy język faktury. Z walut możemy wybrać EUR, GBP i USD, ale w ustawieniach znalazłem również opcję dodania jeszcze kilkunastu walut więcej. Jeśli chodzi o języki, to fakturę możemy wydrukować w 29 różnych europejskich językach.

intaxo języki faktur

Towary lub usługi na fakturze możemy wpisać lub wybrać z listy naszych produktów zapisanych w systemie. Towary możemy zapisywać wraz z cenami i stawkami VAT. Ceny na fakturze liczą się automatycznie w zależności od liczby sprzedanych sztuk i stawek VAT.

Na koniec możemy jeszcze wybrać rodzaj transakcji JPK V7 i zaznaczyć czy potrzebna jest faktura do paragonu.

Po utworzeniu faktury zapisuje się ona w systemie. Możemy ją wysłać e-mailem prosto z systemu inTaxo.

wysylka faktury intaxo

Możemy ją oczywiście również wydrukować a graficznie dokument wygląda tak:

intaxo faktura do druku

W ustawieniach mamy opcję zmiany wyglądu faktury i wiele szablonów, więc pole do konfiguracji jest duże.

W inTaxo możemy dodawać też faktury kosztowe. Dzięki temu możemy prowadzić w programie samodzielnie księgowość. Mamy więc możliwość generowania:

  • Rejestru VAT sprzedaży
  • Rejestru VAT zakupów
  • Deklaracji JPK_V7M/V7K
  • Książki Przychodów i Rozchodów
  • Zaliczek na PIT
intaxo panel z oplatami

Jednym kliknięciem wygenerujesz amortyzację środków trwałych i wyliczysz wysokość składek ZUS. Aby prowadzić samodzielną księgowość w inTaxo należy mieć nieco wiedzy z tego zakresu, ponieważ pomoc profesjonalnych księgowych nie jest przewidziana.

Jest jednak możliwe znalezienie kwalifikowanego księgowego na stronie inTaxo w zakładce “Biuro rachunkowe”. Księgowy poprowadzi twoją księgowość w programie inTaxo a twoja rola będzie sprowadzać się tylko do wystawiania faktur i płacenia podatków. Na ten moment niestety w inTaxo nie ma wielu księgowych do wyboru. Jeśli szukasz biura rachunkowego online, przejdź do tego rankingu.

intaxo ksiegowi

Na koniec dodam, że w inTaxo jest dostępna również opcja magazynu. Nie jest on co prawda zbyt rozbudowany, ale możemy w nim monitorować stany, dodawać produkty i kontrolować historię zmian.

magazyn intaxo

Warto jeszcze spojrzeć na panel główny inTaxo, który po lewej stronie ma menu a w centralnej części statystyki.

statystyki intaxo

inTaxo jest wyposażone w aplikację mobilną na której można między innymi wystawiać faktury, skanować koszty, czy mieć dostęp do statystyk firmy.

intaxo aplikacja

Ile kosztuje inTaxo?

inTaxo możemy przetestować bez opłat przez 30 dni. Mamy w tym okresie dostęp do pełnej wersji programu. Po tym czasie mamy do wyboru jeden z dwóch pakietów.

Fakturowanie: Jest to pakiet do wystawiania faktur wraz z magazynem, ale bez modułu księgowości. Kosztuje 15 zł/mies. jednak opłata pobierana jest z góry na cały rok w wysokości 180 zł + VAT.

Fakturowanie+ Księgowość: Możliwość wystawiania faktur, magazynu, oraz księgowania samodzielnego jest w cenie 35 zł netto/mies. i również trzeba zapłacić 420 zł+ VAT z góry za rok.

Jeśli chodzi o biuro rachunkowe, cennik każdego księgowego jest indywidualny.

Jeśli miałbym określić czy ceny te są wysokie, to zaliczyłbym ich do średnich. Cena fakturowania to 15 zł i gdyby było to samo fakturowanie, mogłoby być to drogie rozwiązanie, jednak pamiętajmy, że jest też podstawowy magazyn, co usprawiedliwia tę cenę.

Z kolei fakturowanie + księgowość również jest niedrogie, choć pamiętajmy, że w tej cenie nie ma pomocy księgowych, co determinuje ten poziom cenowy.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Prosty w obsłudze
  • Aplikacja mobilna
  • Możliwość samodzielnego księgowania

Minusy:

  • Słabo rozbudowany magazyn
  • Mała liczba księgowych

Czy warto korzystać z inTaxo?

Uważam, że inTaxo to udany program do fakturowania oraz księgowości. Bardzo podoba mi się minimalizm, w jakim jest zaprojektowany oraz wysoka funkcjonalność.

Osobiście nie korzystam z tego programu, ponieważ znam nieco tańsze programy o nieco wyższej funkcjonalności jeśli chodzi o faktury. Zapraszam cię więc do tego rankingu do faktur. A jeśli chodzi o księgowość samodzielną to oceniam ją dobrze, lecz nie jest tu dostępna pomoc, co musicie mieć na uwadze.