Faktury Express to kolejna propozycja programu do fakturowania.

Czy warto z niego korzystać? Jakie funkcje ma ten program i czy jest warty swojej ceny?

Zapraszam do recenzji Faktury Express.

Czym są Faktury Express?

Faktury Express to program do wystawiania faktur należący do firmy Polpress.

Jest dostępny w trzech wersjach: MINI, Standard i Plus. Każda wersja różni się możliwościami. Na potrzeby dzisiejszego artykułu będą korzystał z wersji Plus.

Faktury Express był w przeszłości popularny, o czym świadczą setki tysięcy pobrań w serwisach z plikami, jednak obecnie nie należy do czołówki i według moich informacji grono firm korzystających z tego rozwiązania jest raczej niewielkie.

Jakie funkcje posiada program Faktury Express?

Program Faktury Express jest do pobrania na komputery z systemem Windows. Panel główny na pewno nie należy do minimalistycznych i na pierwszy rzut oka może być trudny w obsłudze, jednak po kilku użyciach można go dość komfortowo użytkować.

Jeżeli chodzi o typy dokumentów, które możemy wystawić w programie, to ich zasób powinien być wystarczający. Są bowiem dostępne faktury VAT, rachunki, czy paragony. Co rzuca się w oczy to brak możliwości wystawienia pro formy. W wersji MINI nie jest dostępna faktura unijna.

Sam proces wystawiania faktury jest dość prosty i bardzo podobny do większości programów do faktur. Na początku wybieramy rodzaj dokumentu, po czym wpisujemy dane nabywcy. Wystarczy nam tylko numer NIP, ponieważ reszta danych zostanie pobrana z GUS. Opcja pobierania danych działa bardzo sprawnie. Przy okazji dane klienta zapiszą się w systemie.

Możemy zmieniać również pola takie jak daty wystawienia, formy płatności, czy terminy. Przy okazji wystawiania faktur walutowych możemy je wystawić w około 30 walutach obcych a fakturę możemy wydrukować po angielsku, niemiecku, francusku, czesku i słowacku.

Pozycje na fakturze również możemy dodać ręcznie lub wybrać z listy zapisanych przez nas wcześniej produktów. Wszystkie ceny obliczają się automatycznie.

Przy wystawianiu faktury automatycznie zapisze się ona również w Księgach, co może być przydatne do celów księgowych.

Na koniec faktura zapisuje się zarówno w programie, jak i na dysku naszego komputera. Wydruk wygląda następująco:

Fakturę możemy również wysłać bezpośrednio z systemu na e-mail kontrahenta, jeśli go znamy.

Nie mamy zbyt dużo możliwości dostosowywania wyglądu dokumentów. Możemy jedynie dodać stopkę i zmienić rozmiar czcionki, ale brak np. zmiany szablonu oraz dodania logo firmy.

Jak wspomniałem, faktury, towary, oraz kontrahenci są zapisywani na bieżąco w systemie i mamy na bieżąco dostęp do tych danych w odpowiednich zakładkach. Jest też opcja windykacji, czyli wysyłania przypomnień o płatnościach do klientów.

W ustawieniach mamy opcję aktywowania magazynu. Sprawi to, że będziemy mogli generować dokument wydania zewnętrznego oraz na bieżąco monitorować stany ilościowe. Nie jest to jednak moduł na którym warto bazować, ponieważ brak tutaj możliwości tworzenia innych dokumentów magazynowych, takich jak przechód zewnętrzny. Jeśli poszukujesz dobrego programu magazynowego, sprawdź ten ranking.

W zakładce “Księga” mamy możliwość podglądu i druku wpisów ze zdarzeń gospodarczych. Możemy sortować je według własnych dat i wysyłać do księgowości.

Jeżeli posiadamy dysk Google lub Dropbox, Faktury Express możemy zintegrować, dzięki czemu codziennie kopia naszej bazy danych trafi do chmury, co sprawi, że nie utracimy naszych danych.

Z innych mniej przydatnych funkcji Faktura Express warto też wyróżnić:

  • Możliwość drukowania kopert
  • Terminarz z zadaniami
  • Wbudowany kalkulator

Są również wykresy ze statystkami sprzedaży, które znajdziemy w sekcji “Faktury”. Wyglądają one dość amatorsko jakby stworzone w Excelu, jednak dają możliwość wglądu do statystyk sprzedaży.

Wymieniłem funkcje, które posiada Faktura Express, ale czego mi w tym programie brakuje? Kilku rzeczy.

Przykładowo, nie ma możliwości zintegrowania programu z drukarką fiskalną. Ponadto nie wprowadzimy dokumentów kosztowych. Brakuje mi również możliwości lepszego dostosowywania wyglądu dokumentów, a także bardziej zaawansowanych funkcji magazynowych.

Cennik

Faktury Express pobierzemy w wersji demo. Przy instalacji możemy wybrać czy chcemy testować pakiet MINI, Standard, czy PLUS. Polecam wybrać PLUS, bo ma najwięcej funkcji. Niestety nie ma nigdzie informacji czy wersja demo to wersja na zawsze i jej minusem jest tylko znak wodny na fakturach czy może jest to wersja testowa na 30 dni.

W każdym razie, by w pełni korzystać z Faktury Express musimy zakupić program. Oto ceny.

Mini: 180 zł + 90 zł za aktualizacje

Standard: 300 zł + 150 zł za aktualizacje

Plus: 420 zł + 210 za aktualizacje

Podane ceny to ceny netto. Cena licencji jest jednorazowa. Aktualizacje są opcjonalne i możemy je wykupić gdy się pojawią, lecz nie musimy. Warto zaznaczyć, że licencja jest wielostanowiskowa, co oznacza, że nie musimy wykupować dodatkowej licencji dla kolejnego użytkownika.

Przed zakupem warto jednak wypróbować okres demo, by sprawdzić która wersja ma wszystko to, czego potrzebujemy.

To czy program będzie dla nas cenowo drogi czy tani zależy od tego, jak go używamy. Zwykle będzie on tani, jeśli mamy pracowników, ponieważ dodanie pracownika do konta nic nie kosztuje, a zwykle u konkurencji za każdego musimy dopłacić i jest to zwykle koszt jednej licencji. Jeśli korzystamy z programu sami, może okazać się on dość drogi, zwłaszcza, jeśli zamierzamy go na bieżąco aktualizować.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Pobieranie danych z GUS
  • Możliwość windykacji
  • Licencja wielostanowiskowa

Minusy:

  • Mało zaawansowany magazyn
  • Brak możliwości wprowadzania faktur kosztowych
  • Brak możliwości wystawiania pro formy

Czy warto korzystać z Faktury Express?

Faktury Express to niegdyś popularny program, choć mam wrażenie, że nieco przespał ostatni czas i został wyprzedzony przez konkurencję. Można w nim wystawiać faktury, generować zdarzenia gospodarcze, zapisywać towary i klientów, choć biorąc pod uwagę dzisiejsze wymagania, może okazać się to za mało.

Jeśli chcesz poznać najlepsze programy do fakturowania, zapraszam cię do mojego stale aktualizowanego rankingu.