Writesonic to kolejne narzędzie do pisania treści oparte na AI, któremu się przyjrzymy.

W tym artykule wyjaśnię czym jest Writesonic, jakie posiada funkcje, ile kosztuje, jakie są jego wady, zalety, a także zdecyduję, czy warto z niego korzystać.

Zapraszam do recenzji Writesonic.

Czym jest Writesonic?

Writesonic to platforma stworzona, aby umożliwić tworzenie różnego rodzaju tekstów przy użyciu sztucznej inteligencji. Bazuje na modelu językowym GPT-4, który jest obecnie najlepszy na rynku.

Poza funkcjami pisania, Wrtiesonic może również pomóc w SEO, a także tworzyć obrazy.

Co ciekawe, Writesonic powstał w 2021 roku, jednak do tej pory zdołał zdobyć aż ponad 5 mln klientów.

Jakie funkcje posiada Writesonic?

Teraz przyjrzyjmy się najważniejszym funkcjom Writesonic:

Szablony tekstowe

Jak wiemy, Writesonic działa w oparciu o model językowy GPT-4. Czemu ktoś miałby więc korzystać z płatnego narzędzia, skoro Chat GPT również z niego korzysta i jest darmowy? Aby przekonać do siebie konsumentów, Writesonic wymyśliło między innymi szablony tekstów.

Pomyśl o tych szablonach jako o typach treści. Za każdym razem, gdy chcesz stworzyć jakiś rodzaj treści, np. tekst do reklamy na Facebooku, wybierasz do tego odpowiedni szablon, który jest odpowiednio zaprogramowany tak, by napisać dla ciebie tekst odpowiedni dla reklamy na Facebooku.

Szablonów jest grubo ponad 100 i są one podzielone na kategorie. Można wyróżnić takie szablony jak:

  • Opis produktu
  • Opis do reklamy Google Ads
  • Treści do wiadomości e-mail
  • Tweety na platformę X
  • Tytuły filmów na YouTube

Z pewnością nikomu nie powinno zabraknąć żadnego rodzaju treści. A nawet jeśli, to istnieje możliwość utworzenia własnego szablonu według własnych wytycznych.

Pisanie tekstów AI

Kluczową funkcją Writesonic jest pisanie tekstów. Zanim zabierzemy się za pisanie, musimy wybrać typ pisarza. Istnieją 3 typy pisarza AI: AI Writer 4, AI Writer 5, oraz AI Writer 6. Każdy z nich różni się jakością. Zasadniczo im niższy numer, tym słabsza jakość.

Najsłabszy AI Writer 4 jest kompletnie darmowy i bazuje on tylko na wiedzy modelu językowego GPT, nie posiada najnowszych danych i może napisać tylko do 2000 słów.

AI Writer 5 z kolei może bazować nie tylko na modelu językowym, ale i dostarczonych dokumentach i artykułach. Możesz w nim zastosować głos marki. Każdy artykuł kosztuje nas jednak 5 kredytów (o co chodzi z kredytami powiem za chwilę).

AI Writer 6 to najpotężniejszy pisarz AI, który może napisać nam nawet 5000 słów, ma najnowsze dane, może pisać również na podstawie dostarczonych informacji, i jest zoptymalizowany pod SEO. Każdy tekst to jednak koszt aż 20 kredytów.

Kredyty można traktować jak żetony. Każdy tekst z użyciem AI Writer 5 lub 6 zużywa nam kredyty na koncie. W zależności od planu, mamy ich określoną liczbę miesięcznie, np. 50 w planie Individual. Jeśli nam ich zabraknie, możemy je dokupić. 100 kredytów to koszt $10.

Gdy już zdecydujemy się na to, który pisarz AI będzie dla nas pracował, musimy wyposażyć Writesonic w podstawowe informacje. Piszemy więc na jaki temat ma być to artykuł, jakie słowa kluczowe ma zawierać, jaki język, oraz wszelkie dodatkowe informacje. Możemy również dodać linki do innych artykułów, aby Writesonic korzystał z nich.

Po kliknięciu “Generate Article”, Writesonic zabierze się za pisanie. Sam proces nie jest długi w przeciwieństwie do innych pisarzy AI, np. Surfer SEO. W tym przypadku artykuł o długości około 400 słów otrzymałem w około minutę.

Co sądzę o jego jakości? Skorzystałem z AI Writer 5, który nie jest najsłabszym, ale i nie najlepszym pisarzem AI. Z mojego konta zostało pobrane 5 kredytów, oraz umieściłem link do innego artykułu, na którym Writesonic miał bazować swój tekst.

Artykuł oceniam na niezły. Warto zaznaczyć, że Wrtiesonic sam umieścił obrazek główny, który został pobrany z darmowej bazy zdjęć stockowych Unsplash. Jeżeli chodzi o zawartość merytoryczną, z pewnością mogłoby być więcej informacji, takich jak statystyki i liczby, jednak z pewnością daleko jest od popularnego lania wody. Tekst jest dobrze sformatowany, akapity są niedługie i łatwo się go czyta. Całość oceniłbym 6/10.

Edytor dokumentu

Wszystkie wygenerowane teksty będą zapisywane w zakładce History. Możesz w nie wejść w dowolnym momencie i edytować. Mamy wiele funkcji edycji.

Funkcje edycji obejmują np. ponowne parafrazowanie tekstu, przedłużanie wybranego fragmentu, zmianę tonu, czy poprawę w zakresie SEO.

Poza tym edytor Writesonic jest bardzo podobny do zwykłego edytora tekstowego, gdzie możemy pogrubić tekst, zmienić czcionkę, wkleić link, czy nawet sprawdzić dany fragment pod kątem potencjalnego plagiatu. Ta ostatnia opcja to koszt 2 kredytów.

Z ciekawszych rzeczy, w edytorze istnieje również możliwość generowania podsumowania artykułu, oraz udostępniania go lub eksportu, np. do WordPressa.

Głos marki

Ciekawą funkcję Writesonic jest możliwość wgrywania głosu marki. Nie chodzi tu o głos w postaci dźwiękowej, ale o ton wypowiedzi.

Dzięki możliwości dodawania tonu wypowiedzi, artykuły będą pisane w takim stylu, jak pozostałe nasze artykuły.

Aby dodać głos marki, wystarczy przejść do zakładki Brand Voice, a następnie wybrać sposób dodania głosu marki. Możemy wkleić link do naszej strony internetowej, którą Writesonic przeskanuje i rozpozna styl lub wkleić dowolnie wybrane przez nas teksty.

Aby użyć danego głosu marki, wystarczy go zaznaczyć podczas wyboru ustawień przed pisaniem tekstu AI.

Chatsonic

Chatsonic to kolejna funkcja Wrtiesonic. Działa ona na podobnej zasadzie co Chat GPT z tą różnicą, że tutaj informacje są pobierane z sieci w czasie rzeczywistym, przez co odpowiedzi są dokładne i prawdziwe.

Writesonic posiada również możliwość wgrywania obrazków do czatu i odnoszenia się do nich, jednak funkcja ta z pewnością wymaga jeszcze dużo poprawy. Przykładowo, poprosiłem czat, by odgadnął z jakiej strony internetowej pochodzi screenshot. Screenshot pochodził ze strony Writesonic, jednak program tego nie wiedział.

Generowanie obrazków

Obecnie większość konkurentów Writesonic posiada funkcję generowania obrazków AI. Znajdziemy ją w omawianym dziś programie pod nazwą Photosonic.

Aby wypróbować tę funkcję, poprosiłem o wygenerowanie dla mnie zdjęcie kota na płocie. Otrzymane rezultaty były całkiem niezłe.

Aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki, warto dodać bardziej dokładny opis. Nie mamy bowiem tutaj typowych ustawień stylu, kolorystyki, czy rozmiaru zdjęcia, dlatego dobrze wszystko zawrzeć w naszej komendzie.

Domyślnie Writesonic generuje 2 propozycje obrazków, które pobierają z naszego konta 4 kredyty.

Chatbot

Writesonic dysponuje również zakładką Botsonic. Znajdziemy w niej wszelkie ustawienia dotyczące chatbota na strony internetowe i sklepy internetowe.

Chatbot będzie widniał w postaci widżetu w dowolnie ustalonej lokalizacji. Możemy go dostosowywać, trenować, karmić danymi, ustawiać gotowe odpowiedzi i wiele, wiele więcej.

Dzięki temu osoby odwiedzające naszą stronę mogą wejść w interakcję z botem, co może przełożyć się na większe zadowolenie klientów i potencjalnie większe zyski.

Jeżeli do tej pory nie korzystasz z chatbota, warto wziąć tę opcję pod uwagę, zwłaszcza, że jest w cenie Writesonic. A jeśli szukasz jeszcze lepszego chatbota, przejdź do tego rankingu chatbotów.

Narzędzia SEO

Wrtiesonic wyposażony jest także w kilka narzędzi SEO. Pierwszym z nich jest SEO Checker, którego sposób działania jest prosty. Wklejasz do edytora artykuł, a następnie Writesonic przeanalizuje go od strony SEO, oceni, oraz zaproponuje co możesz zmienić, by twoja pozycja w wyszukiwarce była lepsza.

W moim przypadku dostałem ocenę 38, czyli bez szału, ponieważ skala to 0-100. Writesonic zaproponował konkretne wskazówki, np. słowa kluczowe. Dodatkowo, istnieje możliwość wprowadzenia wszelkich zmian za pomocą jednego przycisku “Improve SEO”. Dzięki temu twoja ocena może podnieść się o kilka lub kilkanaście punktów.

Pozostając przy SEO, dostępny jest również Keyword Research, który służy do wyszukiwania słów kluczowych. Moim zdaniem funkcja ta nie jest zbyt przydatna i raczej nie bazowałbym na tym narzędziu chcąc przeprowadzić wyszukiwanie słów kluczowych.

Przykładowo, według Writersonic fraza “iphone 15” jest łatwa do wypozycjonowania się w wyszukiwarce. Na pewno jest to dalekie od prawdy. Oczekiwałbym również więcej słów kluczowych oraz propozycje słów kluczowych mniej związane z frazą główną.

Cennik

Writesonic posiada 4 pakiety cenowe:

Free: Jest to darmowy pakiet z 25 kredytami na start. Sprawdzi się doskonale do zapoznania się z działaniem programu.

Chatsonic ($12/mies.): Głównie posiada funkcje Chatsonic, czyli czatu podobnego do Chat GPT. Nie można w nim pisać treści AI.

Individual ($16/mies.): Posiada 50 kredytów co miesiąc, można w nim pisać treści AI, ale tylko w najsłabszej wersji. Dostępne są szablony oraz generowanie obrazów.

Standard ($79/mies.): Dostajemy w nim 1000 kredytów co miesiąc, mamy dostęp do najlepszej wersji pisarza AI oraz wszystkich funkcjonalności, w tym SEO.

Ceny te dotyczą przy zakupie pakietu z góry za rok. Przy płatności co miesiąc jest trochę drożej.

Polityka cenowa Writesonic sprawia, że najbardziej opłaca się korzystać z najdroższego pakietu Standard. Co prawda kosztuje on prawie $80, ale ma wszystkie funkcje oraz aż 1000 kredytów. Dla porównania, jeżeli masz np. plan Individual i chcesz zakupić 1000 kredytów, wynosiłoby cię to $100.

Moim zdaniem nawet wybierając najdroższy plan, Writesonic nie jest drogi. Dla przykładu konkurencyjny Surfer SEO za podobny plan inkasuje $129.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Duży wybór szablonów
  • Dobry generator obrazków
  • Umiarkowane ceny

Minusy:

  • Nie będzie dobrym wyborem do SEO

Czy warto korzystać z Writesonic?

Na pytanie, czy warto korzystać z tego narzędzia, jak zwykle odpowiadam, że to zależy.

Writesonic będzie dobrym narzędziem, jeśli chodzi o tworzenie treści AI, ponieważ szablony robią bardzo dobrą robotę. Aby treści były wysokiej jakości, należy jednak wydać na nie 20 kredytów, więc należy tworzyć je z głową.

Dodatkowe atuty Writesonic to chatbot, chatsonic, oraz generator obrazków. Cena tego narzędzia również nie powinna odstraszać.

Jeśli chcesz korzystać z Writesonic głównie do SEO, raczej nie będzie dobrym wyborem. Okazyjne wykorzystanie tego narzędzia do tego celu może być dobrym pomysłem, ale bazowanie na nim raczej nie wchodzi w grę, przynajmniej na ten moment.

Jeśli chcesz skorzystać z darmowego planu Writesonic, przejdź tutaj.