Jeżeli poszukujesz narzędzia do do współpracy i zarządzania projektami, z pewnością warto zainteresować się Wrike.
W tym artykule przyjrzymy się do czego zdolne jest to narzędzie, ile kosztuje, jakie ma wady i zalety, a na koniec zdecydujemy, czy jest warte swojej ceny.
Czym jest Wrike?
Wrike to bardzo popularne narzędzie do zarządzania projektami w chmurze.
Umożliwia tworzenie, przypisywanie i ustalanie priorytetów zadań, a następnie śledzenie postępów zespołu oraz zarządzanie terminami i zadaniami.
Wrike jest przeznaczony do wielu rodzajów przedsiębiorstw, w tym do zespołów marketingowych, agencji i firm usługowych.
Jakie funkcje posiada Wrike?
Wrike to bardzo proste narzędzie w nawigacji. Nawet osoby początkujące powinny od razu wiedzieć jak obsługiwać wszystkie kluczowe funkcje. Wrike działa w przeglądarce, ale możemy również pobrać aplikację na komputer lub telefon. Istnieje również możliwość zmiany motywu z jasnego na ciemny oraz zmiany układu.
Nasze wykonywane projekty możemy wyświetlać na 3 sposoby- w tabeli, tablicy, oraz na wykresie. Dzięki temu możemy zobaczyć pliki użyte w projektach, stany zadań, czas poświęcony na dane zadanie, oraz podsumowanie.
Szczególnie przydatny jest widok na wykresie, czyli Gantt Chart, ponieważ jest on interaktywny i możemy przesuwać i przeciągać elementy, aby np. zmienić czas trwania danego zadania.
Jeśli chodzi o przypisywania terminów i dat cyklicznych, to mamy tu dużą elastyczność. Możemy ustalać terminy wykonywanych zadań na określone dni lub przez okres kilku dni, choć nie ma opcji wyboru dokładnej godziny zakończenia.
Przydatną funkcją, której tu zabrakło jest to, aby w sytuacji, gdy zadanie trwa dłużej niż oczekiwano, wszystkie inne osoby i zadania, których dotyczy projekt, miały odpowiednio wydłużone terminy.
Za co należy pochwalić Wrike jest przewidywanie ryzyka projektu. Ta funkcja wykorzystuje uczenie maszynowe i ostrzega odpowiednie osoby, gdy istnieje ryzyko niedotrzymania terminów. Ponadto Wrike może zasugerować członkom zespołu które obszary projektu powodują problemy.
Wrike pozwala również śledzić czas spędzony na danym zadaniu, co z pewnością będzie przydatne do rozliczania godzin pracy. Dzięki minutnikowi możesz mierzyć czas podczas zadania lub wpisywać ręcznie jak długo zajęło dane zadanie. Następnie istnieje możliwość eksportu czasu pracy całego zespołu i do programów rozliczeniowych.
Wrike umożliwia tworzenie raportu dziennika czasu na podstawie śledzonego czasu w całym zespole. Możesz również rejestrować czas spędzony na zadaniu za pomocą aplikacji mobilnej Wrike, również w trybie offline.
Kolejną funkcją, która wyróżnia Wrike to automatyzacje zadań. Polega ona na tym, że do konkretnego zadania przypisujesz wyzwalacz, który uruchomi inną akcję. Przykładowo, możesz ustawić, aby zadanie, które zostało oznaczone jako gotowe do zatwierdzenia, zostało automatycznie przesłane do wybranego pracownika do sprawdzenia. W rzeczywistości możemy tworzyć dużo więcej automatycznych przepływów zadań, które odpowiednio ustawione znacznie wpłyną na produktywność zespołu.
Warto również wspomnieć o tym, że w Wrike istnieje pole do komunikacji członków zespołu. Wyświetla się ono automatycznie po kliknięciu w zadanie. Komunikacja ogranicza się jedynie do czatu tekstowego, gdzie możemy śledzić postępy, załączać pliki, pisać wiadomości i oznaczać określonych pracowników.
Moim zdaniem warto byłoby rozszerzyć nieco funkcje komunikacji, np. o możliwość dodawania notatek głosowych czy wykonywania połączeń, jednak z pewnością można poradzić sobie bez tego, korzystając z innych aplikacji do tego przeznaczonych.
Wspomniałem, że w Wrike można załączać pliki. Warto dodać to, że pliki te mogą być otwierane oraz sprawdzane przez danego członka zespołu, który może np. dodawać adnotacje, komentarze, czy uwagi.
Warto też wspomnieć o tym, że Wrike integruje się z ponad 400 aplikacjami, w pocztą e-mail, klientami poczty e-mail, aplikacjami do zarządzaniem relacjami z klientami, czy aplikacjami do przechowywania plików. Niektóre z nich to Google Docs, Gmail, Salesforce, Zoom, czy Slack.
Poza tym, w Wrike znajdziemy raporty, które podsumowują wybrane przez nas kryteria, takie jak czas spędzony przez danych pracowników nad projektem, tygodniowe statusy projektów, oraz wiele innych.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, Wrike posiada zaawansowane narzędzia, takie jak Wrike Lock, które są dodatkową warstwą szyfrowania oprócz standardowego szyfrowania dla wszystkich danych i plików obszaru roboczego.
Ile kosztuje Wrike?
Wrike możemy testować bezpłatnie przez 14 dni. Po tym czasie wybieramy jeden z planów subskrypcyjnych.
Free: Jest to darmowy plan, dobry do przetestowania Wrike. Jest on pozbawiony kilku kluczowych funkcji, jak np. do 2 GB miejsca na całe konto, brak śledzenia czasu, pól niestandardowych, automatyzacji zadań, i innych.
Team ($9.8/mies/osoba): Dobry do planowania projektów i współpracy, choć również okrojony o 50 automatyzacji miesięcznie dla użytkownika, 2 GB na użytkownika, ale posiada na przykład widok w wykresach Gantta.
Business (24.8/mies/osoba): Najpopularniejszy plan, który będzie spełniał wymagania większości firm. Dostajesz tu 5 GB przestrzeni na osobę, dodatkowe narzędzia do zarządzania pracą, raporty, pola niestandardowe, śledzenie czasu pracy, zatwierdzanie projektów i zadań, 200 automatyzacji na użytkownika miesięcznie i nie tylko.
Enterprise i Pinnacle (Cena indywidualna): Ceny są dostosowane do potrzeb i wielkości organizacji. Mamy tu wiele funkcji bezpieczeństwa danych, większą swobodę jeśli chodzi o automatyzacje, do 15 GB na osobę i wiele więcej.
Jeżeli chodzi o werdykt, to z pewnością cieszy darmowy plan, który oferuje dużo więcej niż darmowe plany konkurencji. Plany płatne z kolei są nieco droższe niż w przypadku podobnych tego typu narzędzi, choć z pewnością nie można powiedzieć, że nie są warte swojej ceny.
Plusy i minusy
Plusy:
- Darmowy plan z niezłymi możliwościami
- Duże bezpieczeństwo danych
- Łatwość użycia
- Duża funkcjonalność
Minusy:
- Spore różnice cen w planach płatnych
Czy warto korzystać z Wrike?
Wrike to z pewnością czołówka, jeśli chodzi o narzędzia do zarządzania projektami i współpracy. Większość firm z pewnością znajdzie w nim wszystko, czego potrzeba. Podczas testowania tego narzędzia spodobało mi się to, że jest łatwe w użyciu i w zasadzie zawiera wszelkie niezbędne funkcje.
Z pewnością nie można powiedzieć, że jest to tanie narzędzie. Posiada jednak darmowy plan, z którym możesz zapoznać się z wszystkimi funkcjami i zdecydować, czy warto korzystać z Wrike.