Jeżeli w jesteś właścicielem firmy lub pracujesz w zespole, gdzie wykonywane są różne projekty w tym samym czasie, z pewnością potrzebujesz dobrego narzędzia, które pozwoli ci na lepszą organizację i zarządzanie nimi.

W tym rankingu przedstawię ci 10 najlepszych programów do zarządzania projektami, aby praca była szybsza i bardziej efektywna.

1. Monday

Monday to wizualna platforma do zarządzania projektami, która zapewnia intuicyjną, scentralizowaną przestrzeń roboczą dla użytkowników w całej organizacji, niezależnie od branży.

Narzędzie to pozwala z łatwością przeglądać statusy zadań, osie czasu, zależności i inne szczegóły, aby uzyskać kompleksową widoczność projektu. Łatwe do wdrożenia automatyzacje i powiadomienia upraszczają przypisywanie, śledzenie i raportowanie wszelkiego rodzaju pracy.

Użytkownicy mają możliwość interakcji z innymi pracownikami poprzez możliwość udostępniania plików, komentowania i oznaczania członków zespołu.

Monday umożliwia modyfikowanie widoków i tworzenie pulpitów nawigacyjnych w celu wyświetlania ważnych informacji o projekcie. Co jest dużym plusem to fakt, że oferuje bezpłatny plan dla 2 stanowisk. Posiada gotowe do użycia szablony, nieograniczoną liczbę tablic projektowych, interaktywne dokumenty i pola niestandardowe. Można z niego korzystać również na urządzeniach mobilnych. Zawiera funkcje zarządzania plikami i projektów, integracje z pocztą e-mail, synchronizację z kalendarzem oraz analizy i raportowanie.

2. Asana

Asana to bardzo popularny program do zarządzania projektami. Oferuje mnóstwo przydatnych funkcji zwiększających produktywność, oraz kładzie duży nacisk na śledzenie.

Aplikacja umożliwia tworzenie list rzeczy do zrobienia i przypomnień, a także pozwala dodawać terminy, współpracowników, instrukcje do zadań i komentowanie elementów. Istnieje również możliwość udostępniania obrazów z innych aplikacji bezpośrednio w Asanie.

Jeśli nie wiesz, kto pracuje nad określonymi projektami, możesz wyświetlić listę zespołów i osób, a także masz funkcję wyszukiwania, dzięki której możesz łatwo znaleźć ukończone zadania.

Asana oferuje bezpłatny poziom Basic, z ograniczoną funkcjonalnością i pulpitami nawigacyjnymi. Aby odblokować dodatkowe funkcje, musisz kupić plany Premium, Business lub Enterprise.

3. Jira

Jira to narzędzie, które ułatwia śledzenie zgłoszeń i projektów w różnych zespołach, zapewniając ujednoliconą platformę do planowania, organizowania i monitorowania pracy. Zdolność Jira do dostosowywania zadań do celów firmy oraz konfigurowalnych przepływów pracy sprawia, że narzędzie jest szczególnie skuteczne w przypadku śledzenia projektów między zespołami.

Platforma może zarządzać pracą za pomocą tablic Agile, takich jak Scrum i Kanban, oraz dostarczać gotowe raporty i spostrzeżenia. Funkcje te sprawiają, że wizualizacja przepływów pracy jest przejrzysta i pomagają w dzieleniu złożonych projektów na łatwe do wykonania zadania.

Jira obsługuje wiele struktur projektowych i oferuje elastyczność, umożliwiając wybór między projektami zarządzanymi przez zespół a projektami zarządzanymi przez firmę. Integruje się również z innymi narzędziami, takimi jak między innymi Slack, Zendesk, Trello, Teams, czy Gmail. Co więcej, możliwość dostosowania przepływów pracy jest szczególnie korzystna dla zespołów z unikalnymi procesami.

Najważniejsze funkcje Jira to osie czasu, automatyzacje typu “przeciągnij i upuść”, kamienie milowe, zależności, cele firmy, listy, tablice, listy prac, dostosowania językowe i procesowe oraz dane w czasie rzeczywistym zapewniające widoczność projektu. Ponadto funkcja sztucznej inteligencji automatycznie sugeruje zadania, aby pomóc zespołom w realizacji pomysłów.

4. ClickUp

ClickUp to centrum zarządzania projektami, w którym zespoły spotykają się, aby planować, organizować i współpracować nad pracą za pomocą zadań, dokumentów, czatu, tablic i nie tylko. Oprócz tradycyjnych zespołów, jest to też dobre narzędzie dla freelancerów, którzy mogą pracować z klientami i współpracownikami.

Oprócz funkcji planowania, zarządzania zadaniami i raportowania, które są podstawą każdego systemu zarządzania projektami, ClickUp wyróżnia się zdolnością do automatyzacji wieloetapowych procesów, które wymagają działania wielu użytkowników. Administratorzy mogą pisać niestandardowe reguły, aby określić, kiedy i który użytkownik musi wykonać zadanie. Zawiera również powiadomienia informujące użytkowników, kiedy wymagane jest działanie.

Wielozadaniowy pasek narzędzi w ClickUp umożliwia użytkownikom interakcję z wieloma zadaniami jednocześnie. Struktura hierarchiczna umożliwia tworzenie zadań w zadaniach w celu uzyskania bardziej szczegółowej kontroli nad szczegółami zadań i zależnościami.

Użytkownicy mogą wyznaczać cele i zadania za pomocą struktury celów i kluczowych wyników ClickUp, co ułatwia dostosowanie zadań projektowych do większych celów biznesowych w celu bardziej zorientowanego na cel zarządzania projektami i pracą.

Z kolei wirtualna tablica pozwala na opracowywanie strategii, czy burze mózgów, ponieważ, członkowie mogą rysować i mapować plany w czasie rzeczywistym w jednym połączonym obszarze roboczym.

5. IC Project

IC Project to wszechstronny program do zarządzania projektami, który łączy intuicyjność z wysoką funkcjonalnością, umożliwiając firmom zwiększenie produktywności i lepszą organizację pracy zespołowej. Narzędzie to oferuje szeroką gamę funkcji, od zarządzania zadaniami po zaawansowane raportowanie i automatyzacje.

IC Project jest zaprojektowany tak, aby był łatwy w użyciu, jednocześnie oferując szeroki wachlarz funkcji. Program zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych dzięki codziennym backupom, czy szyfrowaniu SSL. Poza tym posiada również moduł finansowy, oraz opcje mierzenia i raportowania czasu na poziomie realizowanych projektów

Nowością w IC Project jest zautomatyzowany system ticketowy, który umożliwia kompleksowe zarządzanie zgłoszeniami serwisowymi i pracą zadaniową, usprawniając komunikację i organizację pracy serwisowej bez dodatkowego wysiłku.

Firma oferuje darmowe prezentacje możliwości, oraz usługę wdrożeniową, która pozwala na skonfigurowanie i dostosowanie narzędzia pod konkretne procesy firmowe.

6. Zoho Projects

Zoho Projects oferuje doskonałą wartość. Jest łatwy w konfiguracji i nawigacji, oferuje zaawansowane opcje konfiguracji i zawiera opcję śledzenia przepracowanego czasu. Możesz również tworzyć własne szablony projektów, choć aplikacja nie dysponuje gotowymi szablonami.

Do szczegółowej wizualizacji postępów, Zoho Projects wykorzystuje wykresy Gantta. Dostępne są również opcje zarządzania dokumentami, pomiaru czasu, a także śledzenia i naprawiania błędów. Szereg integracji, takich jak Slack, Google, Dropbox, z pewnością ułatwia pracę.

Zoho Projects z racji przystępnych cen i szeregiem przydatnych funkcji będzie atrakcyjną opcją dla małych i rozwijających się firm.

7. Airtable

Airtable to kompletne oprogramowanie do zarządzania projektami, które jest przeznaczone do wielu rodzajów działalności. Oprogramowanie działa podobnie do Excela, i ma funkcje, takie jak załączniki plików, opcje rozwijane i pola wyboru, które ułatwiają konfigurowanie i śledzenie projektów od podstaw lub korzystanie z szablonu.

Airtable umożliwia zespołom bezproblemową współpracę za pośrednictwem scentralizowanej bazy danych, co zapewnia wydajność i szybkość. Użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do danych i migrować zestawy danych do innych baz danych. Mogą również łatwo przejść z podstawowego systemu arkuszy kalkulacyjnych do takiego, który zawiera przydatne funkcje, takie jak załączniki plików, stosy kart Kanban, historia zmian, kalendarze i raporty.

8. Celoxis

Celoxis jest dość łatwy w użyciu i szybki w konfiguracji. Zawiera narzędzia do śledzenia czasu, budżetowania i zarządzania zasobami. Celoxis posiada dwa rodzaje planów, hostowany w chmurze i opcję lokalną, która ma niestandardowe ceny.

Jest przeznaczony do średnich i większych firm, ponieważ potrzebujesz co najmniej pięciu użytkowników, by rozpocząć pracę.

Aplikacja zapewnia obszerne raporty i inne narzędzia. Możesz też używać Celoxis nie tylko do najbardziej wydajnej pracy, dostosowując harmonogramy projektów, ale także do prognozowania przychodów.

9. Miro

Miro można opisać uniwersalne narzędzie do współpracy online, a jego lista funkcji jest dość obszerna i wykracza poza typowe dziedziny podobnego oprogramowania.

Większość pracy, którą wykonasz w Miro, będzie obracać się wokół wirtualnych tablic, które możemy skonfigurować od podstaw lub skorzystać z gotowych szablonów.

Popularne szablony to mapy myśli, tablice Kanban, schematy blokowe, mapy produktów i osie czasu. Wiele z nich będzie dobrze służyć jako narzędzia do zarządzania projektami.

Długa lista funkcji Miro sprawia, że będzie to dobre narzędzie do procesów biznesowych, takich jak badania, współprace, czy prezentacje. Dodatkowo Miro wypada dobrze, jeśli chodzi o ceny.

10. Wrike

Wrike będzie dobrym wyborem dla firm z większości branż. Jest wyposażony w funkcje, takie jak planowanie zasobów, śledzenie czasu, czy budżetowanie.

Posiada szereg automatyzacji i funkcje sztucznej inteligencji. Potrafi przewidywać ryzyko projektowe, generować obszerne raporty i automatycznie ustalać priorytety.